Стојановски: Во периодот од 2009 до 2017-та се зголеми бројот манифестации во Македонска Каменица

Со доаѓањето на локалната власт во 2009 година, културата многу напредуваше. Во периодот од 2009 до 2017 година се зголеми бројот на манифестациите во општината Македонска Каменица, истакна директор на Културно информативниот центар во Македонска Каменица, Гоце Стојановски. „Каменичко културно лето“ и „Бабина баница“, се само дел од културните манифестации кои традиционално се одржуваат во општината. „Со реновирањето на кино салата е зголемен бројот на посетители, а се реконструираа и останати сали“, додаде Стојановски. Насокоро се очекува во Домот на културата да се почне и со видео-проекција на долгометражни филмови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Манифестацијата "Нов културен бран", велат од Министерството има цел да обезбеди деметрополизација, деконцентрација на културата, да ја збогати, омасови, интензивира, динамизира и раздвижи културната понуда. Министерството за култура соопшти дека почна и вториот конкурсен рок за доставување на апликации за организирање на културно-уметнички настани во рамките на манифестацијата "Нов културен бран", кој ќе трае до исцрпување на буџетот на манифестацијата. Конкурсната комисија веќе разгледува над 200 апликации, кои пристигнале на првиот конкурсен рок, распишан на 31 јули 2017. Првите проекти избрани за финансирање ќе бидат соопштени пред јавноста. Манифестацијата "Нов културен бран", велат од Министерството има цел да обезбеди деметрополизација, деконцентрација на културата, да ја збогати, омасови, интензивира, динамизира и раздвижи културната понуда. Детали за целите и приоритетите на Новиот културен бран, како и конкурсната документација, може да се најдат на линкот на веб-страницата на Министерството, во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за култура соопшти дека почна вториот конкурсен рок за доставување на апликации за организирање на културно - уметнички настани во рамки на манифестацијата „Нов културен бран“, кој ќе трае до исцрпување на буџетот на манифестацијата. Конкурсната комисија, која беше формирана минатата недела, стои во соопштението, веќе разгледува над 200 апликации, кои пристигнаа на првиот конкурсен рок, распишан на 31 јули 2017. Првите проекти избрани за финансирање ќе бидат соопштени пред јавноста на прес - конференција во текот на идната недела. Од Министерството изразуваат благодарност до Проектот за граѓанско учество на УСАИД и Фондацијата Фридрих Еберт, кои се одѕваа на повикот за поддршка на Новиот културен бран што го упатиле до меѓународните организации и организациите од Македонија како и до бизнис заедницата. Од Министерството посочуваат дека идната недела ќе ги претстават аспектите на нивната соработка, како и партнерите од бизнис заедницата и сите други кои ќе се приклучат со поддршка за Новиот ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Одделението за внатрешна ревизија при Министерството за култура детално ќе го испита трошењето на средства од службените картички на екс министрката за култура Елизабета Канческа Милевска. Доколку се утврдат пропусти и неправилности, за тоа ќе бидат известени надлежните органи, коишто се задолжени за понатамошно постапување и покренување на соодветни пријави против сите инволвирани лица, соопштија денеска од Министерството за култура, откако вчера СКУП објави истражување за тоа како се трошеле службени пари во периодот од 2001 до 2017 година во ова Министерство. Во соопштението се вели дека службените картички им биле доделени на функционерите за трошоци поврзани исклучиво со нивните службени активности и потреби во случај кога тоа е навистина неодложно, а не за лични потреби и трошоци. Центарот за истражувачко новинарство СКУП вчера објави дека екс-министерката за култура Елизабета Канческа Милевска ја користела службената картичка за се и сешто-од набавка на апарат за кафе-Неспресо, преку набавки во „Зара ...
| | веќе видена | слични

 Доколку се утврдат пропусти и неправилности,  соопшти денеска ресорното Министерство, за нив ќе бидат известени надлежните органи, коишто се задолжени за понатамошно постапување и покренување соодветни пријави против сите инволвирани лица. Најавата за детално испитување на трошоците е дел од конкретните активности на Министерството за култура откако објави информации од јавен карактер за трошоците преку службените картички на носителите на највисоки функции во структурите на овој ресор од 2011 година досега.  Како што нагласуваат од Министерството за култура веќе се преземаат конкретни активности за утврдување на начинот на кој биле користени картички од страна на функционерите и сите овластени лица од нивните кабинети во овој ресор за тој период. - Би сакале да ја потсетиме јавноста дека службените картички им биле доделени на функционерите за трошоци поврзани исклучиво со нивните службени активности и потреби во случај кога тоа е навистина неодложно, а не за лични потреби и трошоци, потенцираат од ...
| | веќе видена | слични

Министерството за култура на Република Македонија презема конкретни активности за утврдување на начинот, на кој службените картички биле користени од страна на функционерите и сите овластени лица од нивните кабинети во периодот од 2011 до 2017 година. „Одделението за внатрешна ревизија при Министерството за култура детално ќе го испита трошењето на средства од службените картички. Доколку се утврдат пропусти и неправилности, за истите ќе бидат известени надлежните органи, коишто се задолжени за понатамошно постапување и покренување на соодветни пријави против сите инволвирани лица. Би сакале да ја потсетиме јавноста дека службените картички им биле доделени на функционерите за трошоци поврзани исклучиво со нивните службени активности и потреби во случај кога тоа е навистина неодложно, а не за лични потреби и трошоци“, се наведува во соопштението на Министерството за култура. Вчера беше објавено дека претходната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска ја користела службената картичка за купување во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите ...
сите 145 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Сириската невладина агенција за човекови права објави дека е забележан огромен конвој на сириската армија како го напушта Манбија, уште еден курдски град над ...
сите 802 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стојановски: Во периодот од 2009 до 2017-та се зголеми бројот манифестации во Македонска Каменица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: