Економските директори си заминуваат од клиниките

Новиот министер за здравство Арбен Таравари веќе дел од нив ги разреши додека назначуваше нови медицински директори по клиниките. Министерството за здравство бара од Владата да ги укине економските директори на клиниките и болниците. Ресорното министерство веќе доставило предлог закон по скратена постапка за измени и дополнувања на законот за здравствена заштита со кој беа именувани овие менаџери. Новиот министер за здравство Арбен Таравари веќе дел од нив ги разреши додека назначуваше нови медицински директори по клиниките. Законските измени се неопходни бидејќи создавале проблеми во функционирањето на установите поради врзаните потписи за одредени постапки или набавка на медицински материјали. Но како што неколкупати досега посочи министерот Таравари со укинувањето на работното место на економските директори ќе се намалат и трошоците за платата во клиниката и ќе се пренаменат за други цели. Министерството за здравство веќе прави анализи колку пари би заштедила една клиника и дали економските менаџери ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за здравство, Арбен Таравари, денеска одржа средба со директорите на сите клиники и ги презентирал своите очекувања од нив за наредните шест месеци.Според соопштението на Министерството за здравство Таравари со директорите на клиниките разговарал и за промените што треба да ги спроведат за поквалитетни здравствени услуги.На средбата се разговарало и за визијата за унапредување на здравствениот систем во следниот период и аспектите на кои посебно ќе бидат фокусирани директорите на овие клиники, соопштија од кабинетот на министерот.
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство, Арбен Таравари, нема да влезе во трката за градоначалник на Гостивар. - Нема да се кандидирам а градоначалник- изјави кусо Таравари на вчерашната прес конференција. Името на Таравари се споменуваше деновиве како кандидат за градоначалник на Гостивар од редовите на Движење за реформи-ДПА. Покрај Таравари за градоначалничкото место се споменува уште и универзитетскиот професор Халил Снопче. Но сепак крајниот збор ќе го има партискиот врв.
| | веќе видена | слични

(Повод: Предлог-измени и дополнувања на Законот за здравствена заштита) Инспирирани од досегашните медиумски објави поврзани со укинувањето на организациски директори (т.н. во јавноста „економски директори“) во јавните здравствени установи, се обраќаме до јавноста за да појасниме која е улогата на организациските директори и бенефицијата што ја имаат јавните здравствени установи од именувањето на т.н. втор директор, кој во основа ги има истите обврски како и медицинскиот директор, а притоа значително влијае на намалување на можноста за корупција со воведување двоен потпис или врзан потпис т.е. принцип на контрола на четири очи. Секако, најголемата бенефиција од именувањето на организациски директори доаѓа со квалификациите што ги поседуваат поединците, така што секое генерализирање е неосновано. Најголемите предизвици се појавуваат во врска со подготвувањето на новиот закон за здравствена заштита, а по однос на значењето на позицијата организациски директор во јавните здравствени установи во Република ...
| | веќе видена | слични

Министерството за здравство побара од Владата да ги укине економските директори на клиниките и болниците. Дел од економските директори веќе се разршени со одлуки на министерот за здравство Таравари, а веќе е подготвен и нов закон за здравствена заштита со кој треба да се регулира новиот начин на управување со јавните здравствени установи. Главната причина за предлогот е досегашното искуство во примената покажало низа слабости во јавните здравствени установи во кои беа именувани двајца директори поради несоработка на лицата што беа именувани за директори, при што се јавуваа практични проблеми за реализација на акти и постапки каде што се бара согласност на двете лица. Од друга страна со укинувањето на економските директори треба да се намалат и трошоците за плати на менаџерите. Иако Таравари ова го најави веднаш по стапувањето на функцијата законските измени се бараат после два месеци. Економските директори беа воведени пред 11 години. Според тогашните законски измени втор директор добија сите клиники, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 189 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 426 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Економските директори си заминуваат од клиниките

Од:
До кого (е-маил):
Порака: