Матис порача дека доколку Пјонгјанг истрела проекти врз САД тоа може да „прерасне во војна“


Американскиот министер за одбрана Џим Матис изјави во понеделникот дека доколку Северна Кореја истрела проектил врз кон САД ситуацијата би можела да прерасне во војна. „Доколку истрелаат (проектил) кон Соединетите држави, тоа би можело многу брзо да прерасне во војна“, изјавил шефот на Пентагон за новинарите. Матис додал дека САД би ја знаеле траекторијата на севернокорејскиот полуостров „за неколку момнети“ и доколку би се проценило дека ќе го погоди Гуам, „ние ќе го уништиме“.
| | веќе видена | слични
8 копии

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на почетокот на овој месец тајно посетил една воена единица во близина на границата со Јужна Кореја, изјавиле официјални претставници за агенцијата Јонхап. Според изворите, неговата посета не била медиумски проследена. Јужнокорејската војска смета дека неговата ненајавена проверка е необичен потег кој можеби претставува нова воена провокација на Пјонгјанг кон Сеул. Ситуацијата на Корејскиот полуостров се уште е тензична. Јужна Кореја и САД вчера започнаа воени вежби, а засега не е познат бројот на војниците кои учествуваат во маневрите. Северна Кореја ги смета тие вежби како непријателска акција, која дополнително ги зголемува тензиите на полуостровот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Северна Кореја објавила снимки со предупредување до администрацијата на Доналд Трамп, “од сега држете ги отворени очите и ушите“, кои прикажужуваат како високи американски безбедносни службеници горат во оган. Снимката меѓу друго прикажува како Доналд Трамп гледа кон гробишта полни со бели крстови со предупредување: “Судбината на американските грешници завршува овде“. Видеото исто така прикажува ракета на Северна Кореја која лета спрема американската територија Гуам која предвидуваа да ја нападнат. Острото предупредување е објавено во очи заедничките вежби на САД и Јужна Кореја кои започанаа во понеделникот. Во снимката се вели: “САД се фалат дека на нивната територија во 150 инвазии не паднал ниеден куршум, САД кои злостува и мачеле луѓе од други држави и им се заканува само еддна заповед од лидерот на Северна Кореја“. “Мора да живеат со широко отворени очи и уши бидејќи незнаат кога ќе ги погоди ракета Hwasong-12, во теот на дн или ноќ“, пишува на снимката. “Се што треба Северна Кореја да стори е да ја ...
| | веќе видена | слични

Северна Кореја објавила снимка со предупредување за администрацијата на Трамп, "дека сега треба да ги држат ушите и очите отворени", а прикажани се и високи безбедносни службеници како горат во оган. Снимката меѓу другото го прикажува и Доналд Трамп како гледа кон гробишта полни со бели крстови со предупредување: "Судбината на американските грешници завршува тука". Видеото исто така прикажува ракета на Северна Кореја, која лета кон американската територија Гуам, која претходно Ким планирал да ја нападне. Острото предупредување било објавено пред заедничките воени вежби на САД и Јужна Кореја кои почнале вчера. На снимката се вели и дека "САД се фалат дека на нивната територија во 150 инвазии не паднал ниеден куршум, дека мачеле и злоставувале луѓе во други држави и дека им се заканува само една заповед на лидерот на Северна Кореја". "Мора да живеат со широко отворени очи и уши, бидејќи не знаат кога ќе ги погоди ракетата "Hwasong-12", во текот на денот или ноќта", пишува на снимката. "Се што треба Северна ...
| | веќе видена | слични
6 копии

САД и Јужна Кореја започнаа заеднички воени вежби под име „Улчи - бранител на слободата“, за кои постои стравување дека можат да ги зголемат и онака високите тензиите на Корејскиот Полуостров. САД и Јужна Кореја започнаа заеднички воени вежби под име „Улчи - бранител на слободата“, за кои постои стравување дека можат да ги зголемат и онака високите тензиите на Корејскиот Полуостров. Маневрите ќе продолжат до 31 август и ќе вклучуваат компјутерски симулации за да се подготват против евентуален напад од Северна Кореја. Воените вежби кои ќе траат 11 дена, вклучуваат 50.000 јужнокорејски војници и речиси 17.500 американски војници. Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин изјави дека вежбите се целосно одбранбени и не се наменети да предизвикаат тензии во регионот. „Северна Кореја треба да сфати дека заедничките одбранбени вежби меѓу Јужна Кореја и САД ќе продолжат поради постојаните провокации од нивна страна. Барам нашиот народ да биде пообединет од кога било претходно. ...
| | веќе видена | слични

Северна Кореја ги предупреди САД дека со заедничките воени вежби со Јужна Кореја, кои почнуваат денеска, долеваат масло на огнот на крајно заострените односи меѓу Вашингтон и Пјонгјанг, пренесуваат француските медиуми.Во маневрите ќе учествуваат 17.500 американски војници, како и војници од Австралија, Канада, Колумбија, Данска, Нов Зеланд, Холандија и од Британија. На минатогодишните воени вежби учествуваа 25.000 војници.- Вежбата „Чувар на слободата на Улчи“ главно ќе мине во компјутерски симулации за да се подобрат борбената готовност и одбраната на регионот и да се зацврсти стабилноста на Корејскиот Полуостров - се наведува во соопштението на Пентагон.Според Пјонгјанг, овие вежби се провокациско повторување на упад во Северна Кореја.- Заедничките воени вежби повторно ќе долеат масло на огнот и ќе ја влошат ситуацијата на Полуостровот - се наведува во редакцискиот коментар на органот на владејачката партија „Нодон синмун“.Предупредувајќи на неконтролирана фаза од нуклеарна војна, весникот уверува дека ...
| | веќе видена | слични

САД и Јужна Кореја на нова заедничка воени вежба поради растечките закани од Пјонгјанг. Маневрите се одвиваат по кодното име „Улчи – бранител на слободата“. Ќе траат до крајот на месецов. Учествуваат 50 илјади јужнокорејски војници и речиси 17.500 американци. Вежбите имаат одбранбен каракатер и симулираат одговор на евентуален напад од Северна Кореја. Претседателот на Јужна Кореја посочи дека маневрите немаат цел да ги зголемат тензиите на Полуостровот. Побара Северот да не ги користи како оправдување за нови провокации и ракетни тестови. „Северна Кореја треба да сфати дека заедничките одбранбени вежби меѓу Јужна Кореја и САД ќе продолжат поради постојаните провокации од нивна страна. Се надевам дека нашите владини и воени претставници се подготвени за каква било провокација од Северот поради годишната вежба. Барам нашиот народ да биде пообединет од кога било претходно“ – изјави Мун Је Ин, претседател на Јужна Кореја. Сепак, има и такви кои не го делат мислењето на претседателот. Активисти излегоа на протест ...
| | веќе видена | слични

Џејмс Џозеф Дреснок бил еден од неколкуте американски војници кои дезертирале во Северна Кореја по Корејската војна. Американскиот војник, кој дезертирал во Северна Кореја пред повеќе од 50 години, починал минатата година во Пјонгјанг, а на смртната постала ја повторил својата лојалност "за големиот лидер Ким Јонг Ун", потврдиле неговите синови. Џејмс Џозеф Дреснок бил еден од неколкуте американски војници кои дезертирале во Северна Кореја по Корејската војна, преминувајќи во 1962. година во демилитаризираната зона која го дели полуостровот. Тој подоцна, како што наведува AFP , се појавил во пропагандните филмови на Северна Кореја и бил познат како последниот жив американски воен дезертер. Останатите дезертери починале или добиле дозвола да одат во некоја друга држава. Синовите на Дреснок, Тед и Џејмс, во видео-интервју поставено на севернокорејскиот сајт Уриминзокири, дека нивниот татко починал во ноември 2016. година, од мозочен удар на 74 години. Двајцата на видеото носеле униформи на ...
| | веќе видена | слични

И покрај зголемените тензии на Корејскиот полуостров, САД и Јужна Кореја ги почнаа заедничките воени вежби кои ќе траат до крајот на месецов. Во маневрите наречени „Улчи - бранител на слободата“ учествуваат 50.000 јужнокорејски војници и 17.500 американски војници. Од Сеул тврдат дека целта на вежбите е да се подобри нивото на одбраната, а не да се провоцира северниот сосед. „Северна Кореја треба да сфати дека заедничките одбранбени вежби меѓу Јужна Кореја и САД ќе продолжат поради постојаните провокации од нивна страна. Се надевам дека нашите владини и воени претставници се подготвени за каква било провокација од Северот поради годишната вежба. Барам нашиот народ да биде пообединет од кога било претходно“, изјави Мун Џе-Ин, претседател на Јужна Кореја. Група мировни активисти одржаа протест пред претседателскиот кабинет и американската амбасада во Сеул. „Денеска почнаа заедничките воени вежби меѓу Јужна Кореја и САД. Мислам дека требаше да се намали нивниот интензитет или целосно да се прекинат, бидејќи ...
| | веќе видена | слични

САД и Јужна Кореја започнаа денеска редовни воени вежби во период на зголемени тензии и заострена реторика на американскиот претседател Доналд Трамп кон Северна Кореја. Вежбите „Улчи- чувар на слободата“, главно компјутерски симулирани воени вежби, се одржуваат секое лето и секогаш предизвикуваат реакции од Северна Кореја , која ги смета за тест за инвазија на нејзината територија. Вашингтон и Сеул наведуваат дека во прашање се одбранбени вежби. Севернокорејските државни медиуми во неделата годишните вежби ги нарекоа „несовесен“ потег кој би можел да предизвика „неконтролирана фаза на нуклеарна војна“. САД и Јужна Кореја и покрај тоа утрината според планот ги започнаа 11-дневните вежби во кои ќе учествуваат 17.500 американски и 50.000 јужнокорејски војници, се наведува во соопштенијата на американската воена команда во Сеул и Министерството за одбрана на Јужна Кореја. Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае Ин, денеска изјави оти Пјонгјанг не смее да ги користи вежбите како изговор за нови провокации, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Матис порача дека доколку Пјонгјанг истрела проекти врз САД тоа може да „прерасне во војна“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: