Голем пожар во Хрватска, експлодираат заостанати нагазни мини од војната


Голем пожар избувна денеска во близина на хрватскиот град Обровац, во северниот дел на Задарската Жупанија. Во гаснењето на пожарот учествуваат околку сто пожарникари и доброволци и шест авиони „канадери“, но справувањето со огнената стихија го отежнува силниот ветер што дува во регионот. Пожарот се шири кон селото Модиќи, приближувајќи се кон првите селски куќи, поради што е спроведена евакуација на локалните жители. Според хрватските медиуми од подрачјето зафатено со пожарот повремено се слушаат експлозии на нагазни мини, кои се заостанати од времето на Војната во Хрватска во 90-те години на минатиот век.
| | веќе видена | слични
3 копии

Сто и дваесет згради, вклучувајќи 98 станбени згради, беа зафатени од голем пожар во историскиот центар на Ростов-на-Дон, југозападна Русија, објави новинската агенција ТАСС. Околу 50 лица се наоѓаат во центарот за привремено сместување, каде и натаму пристигнуваат лица, кои станале бездомници. На околу 45 лица им е пружена лекарска помош, вклучувајќи и соработник на Министерство за вонредни состојби и полициски службеници, кои помогнаа во борбата против пожарот. Пожарот избувна во дрвена куќа во центарот на Ростов-на-Дон со население од 1,1 милион луѓе. Огнот брзо се пресели во соседните згради, со помош на силниот ветер, кој дуваше со брзина од најмалку 15 метри во секунда. Најмалку 1.200 лица, поддржани од хеликоптери и авиони, го гаснеа огнот, кој беше локализиран околу 19 часот по московско време, кога се прошири на површина од 10.000 квадратни метри. ТАСС истакнува дека пожарот не е целосно изгаснат. Снабдувањето со електрична енергија и гас во погодената област превентивно беше прекинато, а 650 луѓе ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Поради голем број пожари кои беснеат во Хрватска, објавена е тревога за сите пожарникари во земјата, изјави главниот командир на пожарникарската служба на Хрватска, Славко Туцаковиќ. Пожарот на планината Промина тешко дека ќе биде локализиран, а на помош на пожарникарите им пристигнаа два канадера, два ер-трактора и 100 припадници на хрватската војска. Началникот на Штабот за цивилна заштита на Градот Дрниш, Томислав Џелалија истакна дека пожарникари, локални жители, ловци и планинари успеале да го изгаснат пожарот во населеното место Лишњак, меѓутоа се уште гори во местото Велушиќ. Автопатот кој од синоќа беше затворен за сообраќај поради пожар и голем број пожарникарски возила, од утрово е повторно во функција. По триесетината пожари кои вчера избија во Задарската жупанија, најмногу претпоставки околу причините се дека тие се подметнати.
| | веќе видена | слични
4 копии

Рано утрово околу 4.10 часот во стан во Штип избил пожар. МВР информира дека во зграда на улицата Партизанска, од засега непознати причини настанал пожар во стан сопственост на Д.Н. (62). Околу 4.50 часот пожарот бил локализиран од екипа на Територијална противпожарна едниница-Штип. Во пожарот нема повредени, ниту е причинета материјална штета во други станови.
| | веќе видена | слични
4 копии

Едно лице загина, а околу 60 се повредени, од кои деветмина се хоспитализирани, при голем пожар во Ростов на Дон. Огнената стихија вчера зафати 120 згради, од кои 98 се станбени. За гаснење на пожарот беа ангажирани околу 2.000 пожарникари со 212 единици специјализирана техника. Поради пожарот времено беа евакуирани 650 луѓе, а снабдувањето со гас и електрична енергија беше превентивно прекинато во загрозените реони. Претставник на локалните власти изјави дека на секој што пожарот му предизвикал тешки здравствени проблеми ќе му бидат исплатени по 400.000 рубљи (околу 5.800 евра).
| | веќе видена | слични
2 копии

За сите противпожарни единици во Хрватска издадена е тревога поради пожарите кои беснеат на подрачјето на Далмација, јавија хрватските медиуми. Утрово е одржан состанок на кризниот штаб на кој присуствуваа сите противпожарни команданти од далматинските жупании. И понатаму се активни пожарите околу местата Врана, Лишани, Присега и Бенковац. Цел систем е покренат. Утрово состојбата е помирна, но мора да се внимава, Нови луѓе се сменија да внимаваат на изгасените подрачја. Ситуацијата наводно е под контрола, но треба да се внимава затоа што бурата попладне ќе се засили. На подрачјето на Промина пратени се канадери и ер трактори, а пожарот на Јабланица е под контрола. Министерот за одбрана на Хрватска денеска треба да ги посети подрачјата на Промина. Задарската полиција привела осум луѓе, а книнската седум поради сомнеж дека подметнале пожари кои беснеат од неделата наваму.
| | веќе видена | слични

И понатаму се активни пожарите околу местата Врана, Лишани, Присега и Бенковац. Цел систем е покренат. Утрово состојбата е помирна, но мора да се внимава, Нови луѓе се сменија да внимаваат на изгасените подрачја. Ситуацијата наводно е под контрола, но треба да се внимава затоа што бурата попладне ќе се засили. На подрачјето на Промина пратени се канадери и ер трактори, а пожарот на Јабланица е под контрола. Министерот за одбрана на Хрватска денеска треба да ги посети подрачјата на Промина. Задарската полиција привела осум луѓе, а книнската седум поради сомнеж дека подметнале пожари кои беснеат од неделата наваму.
| | веќе видена | слични

Пожар во стан на улицата „Партизанска“ во Штип, сопственост на 62-годишниот Д.Н., избил ноќеска. Причините засега се непознати.За нешто повеќе од половина час пожарот бил локализиран од екипа на Територијална противпожарна едниница - Штип. Нема повредени лица. Не биле оштетени ни соседнитестанови.Увид ќе се врши во текот на денешниот ден.
| | веќе видена | слични

Во текот на минатата ноќ во Далмација, во реонот на Бенковац, избиле 15 пожари, за кои постои сомнеж дека се подметнати. Активни се уште три пожари, а во гаснењето учествува и војската. „Дуваат силни ветрови и го отежнуваат гаснењето. Три-четири пожари во подрачјето на Бенковац ги загрозуваат куќите. Утрово добивме помош од воено-воздухопловните сили, па сега гаснењето ќе биде полесно. На помош пристигнаа и околу 17 војници, а наскоро ќе помогнат и пожарникари од другите жупании“, изјави главниот командир на пожарникарската служба во Задарската жупанија, Жељко Шоша. Според него, утринава во гаснењето учествувале четири канадери и четири ер-трактори, кои помогнале да се смири ситуацијата Повеќе пожари избиле и долж магистралата, а огнот претставува закана за куќите и сообраќајот. Пожарникарски и полициски екипи моментно се наоѓаат на терен, а се претпоставува дека пожарите се подметнати.
| | веќе видена | слични

120 згради беа опожарени во Ростов на Дон, југозападна Русија. 45 лица се хоспитализирани, вклучувајќи и соработник на министерство за вонредни состојби и полициски службеници, кои помогнаа во борбата против огнот. Жителите во погодените области ќе добијат еднократен паричен надомест од 20.000 рубли. Граѓаните се сомневаат дека пожарот бил подметнат зашто претприемачите за недвижнини сакале да го присвојат земјиштето.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Голем пожар во Хрватска, експлодираат заостанати нагазни мини од војната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: