Роналдо казнет


Суперѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо ќе истрпи казна од 5 натпревари поради своите постапки за време на натпреварот за Суперкупот на Шпанија против Барселона.Средбата на Ноу Камп заврши со победа на кралскиот клуб со 3: 1, а во завршните минути Португалецот доби втор жолт картон и се си стрча кон главниот судија буткајќи го. Со оглед на реномето Дисциплинската комисија на Кралската фудбалска федерација на Шпанија (RFEF) одлучи да го казни Роналдо со еден дуел за вториот жолт картон и уште четири за тоа дека го турна судијата. Така тој ќе го пропушти реваншот со Барса на Сантијаго Бернабеу, како и првите четири дуели на својот тим во Примера дивизион. Инаку Кристијано го доби првиот жолт картон во 80-тата минута, откако го соблече дресот по дадениот гол. Две минути подоцна тој падна во шеснаесетникот на Барса, а судијата му покажа уште еден жолт за симулација. Под влијание на емоциите Португалецот грубо стрча кон арбитерот и го бутна, пред да го напушти теренот.
| | веќе видена | слични

Јувентус ја започна новата сезона со победа над Калјари, а денеска на социјалните мрежи доминира видео снимка од една ситуација која не беше забележана за време на телевизискиот пренос. Се работи за момент кога Миралем Пјаниќ се подготвува да изведе слободен удар, а за да дојде до што подобра позиција го оттурна и главниот судија Фабио Мареска. Тој не го санкционираше ваквото однесување на репрезентативецот на БиХ, но веројатно вербално го прекори Пјаниќ со еден вид опомена. Miralem Pjanic caught pushing the referee during #JuveCagliari Cause for suspension? pic.twitter.com/PFUt32LDZx — ItalianFootballTV (@IFTVofficial) August 20, 2017
| | веќе видена | слични

Шпанскиот фудбалски клуб Реал Мадрид има намера да оди до крајност за да ја намали казната за Кристијано Роналдо, кој поради физички контакт со главниот судија на дуелот со Барселона заработи суспензија од пет меча. „Кралевите“ се подготвени да се обратат на Меѓународниот суд за арбитража во Лозана и да поднесат жалба за престрогата казна на нивната прва ѕвезда. Португалецот постигна еврогол за водство на „Камп Ноу“, па го соблече дресот и го заработи првиот жолт картон. Неколку минути подцна, тој се најде во дуел со Умтити и падна во казнениот простор, но главниот судија пресуди симулација и му додели втор жолт, па црвен картон. Од Мадрид сметаат дека вакви случаеви имало и во минатото и дека истите не завршувале со толку ригорозни мерки по фудбалерите. Адвокатите на Реал веќе ги подготвиле документите за Лозана, а покрај за суспензијата, ќе се жалат и за вториот жолт картон на португалскиот фудбалер.
| | веќе видена | слични

 Кристијано Роналдо, заедно со неговата девојка Џорџина Родригез и нејзиното семејство, го следеше натпреварот меѓу Реал Мадрид и Барселона од трибините. На бремената Џорџина очигледно ѝ беше здодевно, а и малечкиот Роналдо Џуниор не изгледаше претерано заинтересирано. Роналдо и Џорџина уште еднаш избегнаа да покажат емоции во јавноста:
| | веќе видена | слични

Роналдо ќе мора да „отслужи“ суспензија од пет меча, откако беше отфрлена жалбата на Реал Мадрид за црвениот картон добиен при 3:1 победата над Барселона во првиот меч од шпанскиот Суперкуп. Португалецот доби црвен картон на „Ноу Камп“ во неделата откако доби два црвени картони - еден за соблекување на дресот и еден за симулирање. Откако го доби вториот жолт картон, Роналдо го турна судијата Рикардо де Бурхос Бенгоечеа и доби казна од пет меча од Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ) - еден за двата жолти картон и четири за туркањето. Оваа одлука значи дека 32-годишниот Роналдо нема да настапи во вториот меч против Барселона, но и во мечевите од Ла Лига против Депортиво Ла Коруња, Валенсија, Леванте и Реал Сосиедад. „Ова е претерано и смешно и се нарекува прогонување“, напиша Роналдо на Инстаграм., Impossível ficar imune a esta situação, 5 jogos!! Parece-me exagerado e ridículo, isto chama-se perseguição! Obrigado aos meus companheiros pelo apoio e aos adeptos!!! A post shared by Cristiano Ronaldo ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Фудбалскиот сојуз на Шпанија (ФСШ) ја одби жалбата на Реал Мадрид и ја потврди суспензијата за Кристијано Роналдо. Португалецот е суспендиран на пет натпревари што значи дека нема да игра вечерва против Барселона во Суперкупот и во првите четири натпревари во првенството. Кристијано Роналдо, во неделата, во првиот натпревар во рамките на шпанскиот Суперкуп на „Ноу Камп“ против Барселона (1-3), за само две минути доби два жолти картони, а кога му беше покажан црвениот картон тој го оттурна главниот судија. Поради казната Кристијано нема да игра вечерва во реваншот против Барселона, а во првите четири кола ќе ги пропушти дуелите со Депортиво Ла Коруња, Валенсија, Леванте и Реал Сосиедад.
| | веќе видена | слични

Шпанската Фудбалска Федерација денеска ја одби жалбата на Реал Мадрид, потврдувајќи ја казната од пет натпревари неиграње на Кристијано Роналдо поради туркањето на судијата на дуелот од Суперкупот на Шпанија против Барселона на „Камп ноу“. Португалецот го заработи вториот жолт картон поради обид да изглуми пенал, по што го турна главниот арбитар, кој го внесе инцидентот во својот извештај. За ваков престап се предвидува казна од четири до дванаесет меча неиграње, Португалецот ја доби минималната (четири за туркањето, еден за црвениот картон), но Роналдо сепак е незадоволен. „ Невозможно е да се остане имун на целата оваа ситуација, пет натпревари!!! Ова е претерано и смешно, се вика – прогон. Благодарност до соиграчите и навивачите за поддршката “ – напиша Роналдо на своите профили на социјалните мрежи. Кристијано покрај вечерашниот реванш од Суперкупот на Шпанија, ќе ги пропушти и наредните четири средби од стартот на сезоната во Примера дивизион.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо имаше мал инцидент со судијата на Супер Куп средбата против Барселона, каде го турна главниот арбитар, откако му беше доделен втор жолт картон поради глума. Дисциплинската комисијата одлучи да го суспендира Роналдо четири натпревари поради овој потег, но и поради црвениот картон, Португалецот севкупно ќе отсуствува пет натпревари. Од Реал Мадрид упатија жалба на оваа одлука, но по разгледување на сите аспекти, потврдена е одлуката на Дисциплиснката комисија. Роналдо е казнет: -Еден натпревар суспензија поради црвен картон (два жолти) против Барселона -Четири натпревари суспензија поради туркање на судијата Рикардо де Бругос -Парична казна од 3.005 евра поради дрзок разговор со официјално лице -Парична казна за Реал Мадрид од 1.400 евра. Роналдо на терените ќе се врати на 18. септември против Реал Бетис. Тој ќе ги пропушти натпреварите против Барселона, Депортиво ла Коруња, Валенсија, Леванте и Реал Сосиедад.
| | веќе видена | слични

Во текот на ова пополадне беше одбиена жалбата која ја испрати Кристијано Роналдо до дисциплинската комисија во Шпанија, а тоа изнуди доста жестока реакција од Португалецот кој како ретко кога распламна на социјалните мрежи. Кристијано доби суспензија од 5 натпревари поради начинот на кој го турна судијата Бенгочеа на „Ел Класико“ дербито кое се одигра во неделата, но Роналдо обвини за тоа дека вакви одлуки се донесуваат само кога е тој во прашање. Роналдо ја нарече како „прогонувачка“ суспензијата која му ја одредија првите луѓе на шпанскиот фудбал, а не заборави да им се заблагодари на своите соиграчи за поддршката која му ја дале во изминативе неколку дена. – Невозможно е да останете имун на оваа ситуација, 5 натпревари! Ми се чини дека е претерано и смешно, ова се нарекува прогонување! Благодарен сум и на моите соиграчи и на навивачите за поддршката, – напиша Роналдо. Impossível ficar imune a esta situação, 5 jogos!! Parece-me exagerado e ridículo, isto chama-se perseguição! Obrigado aos meus ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, рекол дека е вознемирен поради суспензијата што Фудбалскиот сојуз на Шпанија (ФСШ) му ја изрече на Кристијано Роналдо. ФСШ го суспендира Португалецот на пет натпревари поради црвениот картон што го доби против Барселона во неделата и поради тоа што откако беше исклучен, го турна главниот судија. „Многу сум изнервиран. Сите сме вознемирени. Не сакам да ги напаѓам судиите, но кога ќе видите што се случи и ќе помислите дека Кристијано нема да игра пет натпревари… Нешто се случи, вознемирен сум“, рекол Зидан на прес-конференција. Кристијано е суспендиран на еден натпревар поради црвениот картон, а четири поради тоа што го турна главниот судија на првиот меч од шпанскиот Суперкуп против Барселона. Реал ја обжали одлуката на ФСШ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Роналдо казнет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: