ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност за случајот со полицаецот што пукаше во малолетници кај Струмица


ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за неодамнешниот случај во кој полицаец од СВР Струмица пукаше во двајца малолетници. Најмалку што може да направи Спасовски, како што изјави Сашо Павловски од ВМРО-ДПМНЕ, е да си даде оставка од морални причини. - Двете момчиња се жртви на бруталното и непрофесионално однесување на струмичката полиција. Во децата пукаше струмичката полиција која ја води началникот Танчо Пројковски, кадар на Оливер Спасовски. Без раководно искуство, без соодветно образование Пројковски е поставен само за да дели решенија и да ја партизира полицијата. Затоа се доведени во опасност човечките животи, изјави Павловски. Трет ден, додаде, поминува без трага и глас од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. - Нема ни смена на началникот, ниту оставка од морални причини, рече Павловски. Како што наведе, ставени се во прашање безбедноста и сигурноста на граѓаните, а набргу ќе следуваат политичκа и κρивична одговоρност.
| | веќе видена | слични
2 копии

Потребна е поинтензивна меѓуинституционална соработка и координација за поквалитетно справување со пожарите, смета министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.Спасовски кој е и претседавач на владиниот Управувачки комитет за координација и управување со кризи, на денешната работна средба со директорот на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) Аднан Џаферовски ги оцени како успешни досегашните мерки и активности на МВР и ДЗС за превенција и справување со пожарите.- Неопходно е во наредниот период да се иницираат мерки и проекти за поинтензивна координација и соработка на институциите за обезбедување поквалитетен кризен менаџмент, особено во поглед на превенцијата од пожари, рече Спасовски.Во фокусот на разговорот беа состојбите со пожарите и мерките и активностите што ги преземаат двете институции, МВР и ДЗС, во оваа насока.
| | веќе видена | слични
5 копии

Сашо Павлоски од ВМРО-ДПМНЕ прашува колку деца треба да бидат повредени од полицијата под раководство на Оливер Спасовски за тој да сфател дека не е дораснат на одговорноста и позицијата што му биле доверени и во колку момчиња полицијата требало да пука за Спасовски да се свестел дека треба да даде оставка. -ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше дека тоталната партизација која Оливер Спасовски и СДС ја спроведуваа во изминатите 3 месеци со поставување некомпетентни кадри во МВР ќе создаде хаос. Оливер Спасовски го парализираше МВР и придонесе граѓаните секојдневно да се вознемируваат од брутални, крвави убиства и безредие. Поместувањето полицајци по неколку скалила во хиерархијата, унапредувањето на свои луѓе на раководни позиции само затоа што се со партиска книшка и партиска заслуга, предизвика несигурност кај полициските службеници и тотална нефункционалност на полицијата. Цената ја платија момчиња од 16 и 17-годишна возраст кои се ранети од струмичката полиција, каде што началник е доверлив партиски послушник на ...
| | веќе видена | слични

Сашо Павлоски од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите праша колку деца треба да бидат повредени од полицијата под раководство на Оливер Спасовски за тој да сфател дека не е дораснат на одговорноста и позицијата која што му била доверена и во колку момчиња полицијата требало да пука за Спасовски да се свестел дека треба да даде оставка.-ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше дека тоталната партизација која Оливер Спасовски и СДС ја спроведуваа во изминатите 3 месеци со поставување на некомпетентни кадри во МВР ќе створи хаос. Оливер Спасовски го парализираше МВР и придонесе граѓаните секојдневно да се вознемируваат од брутални, крвави убиства и безредие. Поместувањето на полицајци по неколку скалила во хиерархијата, унапредувањето на свои луѓе на раководни позиции, само затоа што се со партиска книшка и партиска заслуга, предизвика несигурност кај полициските службеници и тотална нефункционалност на полицијата. Цената ја платија момчиња од 16 и 17 годишна возраст кои се ранети од струмичката полиција, каде што ...
| | веќе видена | слични

Тој посочи дека ВМРО-ДПМНЕ предупредувале дека тоталната партизација која Оливер Спасовски и СДС ја спроведуваа во изминатите 3 месеци со поставување на некомпетентни кадри во МВР ќе створи хаос. -Оливер Спасовски го парализираше МВР и придонесе граѓаните секојдневно да се вознемируваат од брутални, крвави убиства и безредие. Поместувањето на полицајци по неколку скалила во хиерархијата, унапредувањето на свои луѓе на раководни позиции, само затоа што се со партиска книшка и партиска заслуга, предизвика несигурност кај полициските службеници и тотална нефункционалност на полицијата, истакна Павлоски. Цената, вели тој, ја платија момчиња од 16 и 17 годишна возраст кои се ранети од струмичката полиција, каде што началник е доверлив партиски послушник на Заев и СДС. Малолетните момчиња се уште се на болничко лекување борејќи се за својот живот. Оливер Спасовски го нека да ги погледне во очи и да им се извини на нив и нивните родители. Го нема да им побара да му простат и да им понуди оставка. Ги игнорира, а ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ реагираше на прес конференцијата на пратеникот Павле Богоевски кој посочи дека нема да се толерираат случаи на прекумерна употреба на полициска сила и повторно побара одговорност од министерот за внатрешни работи Спасовски за индицентот во Струмица. „Оливер Спасовски е до гуша виновен за обидот на полицијата под негово раководство да убие две млади момчиња. Оливер Спасовски не може да избега од одговорност. Залудно кутриот Павле Богоевски се труди да го брани. До вчера платеникот Павле Богоевски се трудеше да ги излаже граѓаните дека е борец против полициската бруталност, а сега изгледа тажно кога пукањето на полицијата раководена од Оливер Спасовски се обидува да го претстави како професионалност на ослободената институција. Затоа кутриот и неискусен Павле дава празни изјави од Жена Парк, наместо да ги посети момчињата во кои е пукано и да побара одговорност од Спасовски. Секој што е малку поискусен и што има грам образ, знае дека неодговорното работење на Оливер Спасовски не се брани. Спасовски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагираше на прес-конференцијата на Павле Богоевски.„Оливер Спасовски е до гуша виновен за обидот на полицијата под негово раководство да убие две млади момчиња.Оливер Спасовски не може да избега од одговорност. Залудно кутриот Павле Богоевски се труди да го брани.До вчера платеникот Павле Богоевски се трудеше да ги излаже граѓаните дека е борец против полициската бруталност, а сега изгледа тажно кога пукањето на полицијата раководена од Оливер Спасовски се обидува да го претстави како професионалност на ослободената институција.Затоа кутриот и неискусен Павле дава празни изјави од Жена Парк, наместо да ги посети момчињата во кои е пукано и да побара одговорност од Спасовски. Секој што е малку поискусен и што има грам образ, знае дека неодговорното работење на Оливер Спасовски не се брани. Спасовски креира хаос во полицијата и затоа бега да се соочи и со децата кои сеуште се на болничка нега и со нивните родители.Одговорност за пукањето врз момчињата мора да има и ќе има.
| | веќе видена | слични

Сашо Павлоски од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиуми рече дека Оливер Спасовски морало да си поднесе оставка од морални причини бидејќи полицијата под негово водство пукала во две деца и за малку ќе ги убиеле.– Оливер Спасовски веднаш после нападот врз македонските херои, трчаше во Диво Насеље и правеше селфи. Сега не најде за потребно, макар и без камери да ги посети момчињата кои ќе загинеа заради бруталниот, неодговорен и непрофесионален однос на полицијата водена од него. Оливер Спасовски правеше спектакуларни прес конференции за неизмиено возило, со часови забавувајќи ги медиумите под контрола на СДС/Сорос. Сега не најде за потребно да ги побара родителите на повредените момчиња, да ги погледне во очи, да се извини и да им изрази жалење нудејќи ја неговата оставка, рече Павлоски.Како што кажа тој тоа било лицемереието на СДСМ, а ВМРО-ДПМНЕ предупредувале дека многу брго ќе сме се соочеле со хаосот и неспособноста на Заев и неговите соработници.– Две момчиња на 16 и 17 годишна возраст се ранети од ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Оливер Спасовски мора да си поднесе оставка од морални причини. Полицијата под негово водство пукаше во две деца и за малку ќе ги убиеше. Одговорност мора да има и ќе има, изјави денес пред МВР Сашо Павлоски од ВМРО-ДПМНЕ. -Оливер Спасовски веднаш после нападот врз македонските херои, трчаше во Диво Насеље и правеше селфи. Сега не најде за потребно, макар и без камери да ги посети момчињата кои ќе загинеа заради бруталниот, неодговорен и непрофесионален однос на полицијата водена од него. Оливер Спасовски правеше спектакуларни прес конференции за неизмиено возило, со часови забавувајќи ги медиумите под контрола на СДС/Сорос. Сега не најде за потребно да ги побара родителите на повредените момчиња, да ги погледне во очи, да се извини и да им изрази жалење нудејќи ја неговата оставка, вели Павлоски. Тој посочува дека тоа е лицемерието на СДС. ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше дека многу бргу ќе почне да се соочуваме со хаосот и неспособноста на Заев и неговите соработници. -Две момчиња на 16 и 17 годишна возраст се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност за случајот со полицаецот што пукаше во малолетници кај Струмица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: