Шумски пожари уништија над две илјади хектари земјиште


Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Колон ја изрази својата длабока благодарност до 1.200-те пожарникари и спасувачи, кои се бореа против шумските пожари во јужна Франција и Корзика за време на викендов. Колон изјави дека пожарникарите не дале жртви, благодарение на координираната операција на екипите на копно и оние од воздух. Околу 2.100 хектари земјиште се уништени во пожарите во јужна Франција од четвртокот, а само на Корзика изгореа две илјади хектари. Колон изјави дека пожарите во континеталниот дел на Франција се совладани, но на островот Корзика и натаму беснеат и нивното ганење бара вложување поголеми напори. Префектот на Северна Корзика, Жерар Гавори изјави дека се евакуирани околу илјада жители и туристи поради пожарите.
| | веќе видена | слични

Околу Бенковац се затворени сите патишта, а проблеми во гаснењето на пожарот би можеле да направат мински сомнителни подрачја. На одредени подрачја пожарите нашле ампули со фосфор. Критични е и во други места каде што на помош пристигнале и 72 војници, јавува Вијести.хр. Поради пожарот во околината на Бенковац, кој е најголем пожар оваа година на подрачјето на Задарската жупанија затворен е патот помеѓу Бенковац и Пировац. на влезот на автопатот од Шибеник работниците на автопатот на возачите им велат дека е отворено само до местото Скрадина, меѓутоа на патот со знаци возењето се усмерува кон Сплит пишуваат хрватските медиуми. Поради големите проблеми со пожарот одредени делови од автопатот А1 се целосно затворени. -Пожарот е видлив, огромна количина на дим има на островот Хвар, оганот се шири се повеќе со помош на бурата, вели читател за 24сата.хр.
| | веќе видена | слични
12 копии

Во текот на минатата ноќ во Далмација, во реонот на Бенковац, избиле 15 пожари, за кои постои сомнеж дека се подметнати. Активни се уште три пожари, а во гаснењето учествува и војската. - Дуваат силни ветрови и го отежнуваат гаснењето. Три-четири пожари во подрачјето на Бенковац ги загрозуваат куќите. Утрово добивме помош од воено-воздухопловните сили, па сега гаснењето ќе биде полесно. На помош пристигнаа и околу 17 војници, а наскоро ќе помогнат и пожарникари од другите жупании, изјави главниот командир на пожарникарската служба во Задарската жупанија, Жељко Шоша. Според него, утринава во гаснењето учествувале четири канадери и четири ер-трактори, кои помогнале да се смири ситуацијата Повеќе пожари избиле и долж магистралата, а огнот претставува закана за куќите и сообраќајот. Пожарникарски и полициски екипи моментно се наоѓаат на терен, а се претпоставува дека пожарите се подметнати.
| | веќе видена | слични

Поради пожарот во околината на Бенковац, кој е најголем пожар оваа година на подрачјето на Задарската жупанија затворен е патот помеѓу Бенковац и Пировац. на влезот на автопатот од Шибеник работниците на автопатот на возачите им велат дека е отворено само до местото Скрадина, меѓутоа на патот со знаци возењето се усмерува кон Сплит пишуваат хрватските медиуми. Поради големите проблеми со пожарот одредени делови од автопатот А1 се целосно затворени. -Пожарот е видлив, огромна количина на дим има на островот Хвар, оганот се шири се повеќе со помош на бурата, вели читател за 24сата.хр.
| | веќе видена | слични

На Гренланд со недели има пожари, а тоа се смета за историска појава, бидејќи 80 отсто од територијата е прекирена со мраз. Гренланд што не е типично опкружување за пожарите. Тоа е загрижувачка и невообичаена појава. Иако пожарот зафати само површина од два квадратни километри, тоа е најголем пожар на Гренланд од 2000 година. Пожарот првпат е снимен од сателит на 31 јули во западниот дел на Гренланд и се уште гори. Претходните пожари траеле по три дена, а сегашниот е на 60 километри од ледените површини, но не се во опасност населените места. Според податоците на НАСА причина за пожарот на Гренланд е сувото лето без дожд. Чадот се шири и може да влијае врз луѓето, но и на топење на мразот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Три лица се повредени во пожар во стан во Скопје кој изгорел целосно.Пожарот се проширил и во два соседни стана. СПолицијата соопшти дека пожарот избувнал ноќеска, околу еден час по полноќ, во стан во зграда на ул.Сава Ковачевиќ сопственост на М.С. (73), која била сама. Од пожарот, дошло до пукање на цевките од парното, при што се оштетени и станот сопстеност на В.М. (36) и станот сопственост на Б.А. (40). Исто така, од пожарот со повреди се здобиле М.Ј (52) и С.Ј. (52) – станари во истата зграда, кои со возила на Итната медицинска помош биле пренесени во ГОБ „8-ми Септември“, каде по укажаната лекарска помош им биле констатирани телесни повреди. Пожарот е изгаснат.
| | веќе видена | слични

Активни се уште три пожари, а во гаснењето учествува и војската. – Дуваат силни ветрови и го отежнуваат гаснењето. Три-четири пожари во подрачјето на Бенковац ги загрозуваат куќите. Утрово добивме помош од воено-воздухопловните сили, па сега гаснењето ќе биде полесно. На помош пристигнаа и околу 17 војници, а наскоро ќе помогнат и пожарникари од другите жупании, изјави главниот командир на пожарникарската служба во Задарската жупанија, Жељко Шоша. Според него, утринава во гаснењето учествувале четири канадери и четири ер-трактори, кои помогнале да се смири ситуацијата Повеќе пожари избиле и долж магистралата, а огнот претставува закана за куќите и сообраќајот. Пожарникарски и полициски екипи моментно се наоѓаат на терен, а се претпоставува дека пожарите се подметнати.
| | веќе видена | слични

Во пожарот кој од завчера беснее во регионот на Вапила изгореа доводните бандери за Сирула, Расино, Раскрст и Куратица. Пожарот без струја го остави познатото охридско село Куратица. Вчера екипите на ЕВН успеале делумно да помогнат, колку веднаш да се добие струја, а деновиве планираат трајно да го решат дефектото, односно да ги заменат изгорените бандери со нови. Веднаш по дојавата за пожар, интервенирала противпожарната бригада од Охрид. Пожарот е локализиран, но се бара интервенција и противпожарните авиони поади тоа што оган има на непристапни места. Според мештаните дождот утрово го изгаснал пожарот кој до доцна синоќа беснеел околу Вапила.
| | веќе видена | слични

Според Министерството за внатрешни работи, пожарот избувнал ноќеска, околу еден час по полноќ, во стан во зграда на ул.„Сава Ковачевиќ“ сопственост на М.С. (73), која била сама. Од пожарот, дошло до пукање на цевките од парното, при што се оштетени и станот сопстеност на В.М. (36) и станот сопственост на Б.А. (40). Исто така, од пожарот со повреди се здобиле М.Ј (52) и С.Ј. (52) – станари во истата зграда, кои со возила на Итната медицинска помош биле пренесени во ГОБ „8-ми Септември“, каде по укажаната лекарска помош им биле констатирани телесни повреди. Пожарот е изгаснат од екипи на Бригадата за противпожарна заштита.
| | веќе видена | слични

На Гренланд, каде што 80 отсто од територијата е покриена со мраз, веќе со недели горат, и тоа се смета за историски феномен, затоа што оваа земја нема долга историја на вакви појави. “Горат пожари на Гренланд, кој не е типична средина за пожари. Ова е загрижувачки и не е вообичаено”, изјави научник од Делфт Универзитетот за технологија во Холандија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шумски пожари уништија над две илјади хектари земјиште

Од:
До кого (е-маил):
Порака: