Дождот донесе прекин на екстремно високите температури


7 копии

Минатиот месец бил најжешкиот јули од 1880 година, соопштија грчките власти, потсетувајќи дека и според податоци на НАСА јули бил еден од најжешките месеци досега на глобално ниво. Со двата топли бранови минатиот месец, температурите на Крит достигнаа речиси 46 степени Целзиусови. - На почетокот на јули регистриравме многу голем топлотен бран со многу високи температури - изјави метеорологот Димитрис Зиакопулос за „Катимерини“. Тој додаде дека ова лето во Грција беше значително потопло од претходните, информирајќи дека високите температури продолжија и во август.
| | веќе видена | слични

Со двата топли бранови минатиот месец, температурите на Крит достигнаа речиси 46 степени Целзиусови. – На почетокот на јули регистриравме многу голем топлотен бран со многу високи температури, изјави метеорологот Димитрис Зиакопулос за „Катимерини“. Тој додаде дека ова лето во Грција беше значително потопло од претходните, информирајќи дека високите температури продолжија и во август.
| | веќе видена | слични
2 копии

И додека некои како Доналд Трамп мислат дека глобалното затоплување е кинеска измислица, податоците покажуваат дека нашата планета е сè потопла. Деновиве НАСА објави дека овогодинешниот јули се изедначил со истиот месец минатата година како најтопол откако се мерат температурите. Како што наведуваат, температурите над копното и океаните биле за 0,83 степени Целзиусови повисоки од просекот помеѓу 1951 и 1980 година. Иако технички разликата помеѓу овој и минатиот јули била 0,01 степен, поради толку малата разлика НАСА сепак одлучи да каже дека се изедначени. Но, овој податок треба да се гледа со фактот што месеците се изедначени иако минатата година температурите биле дополнително подигнати поради силниот Ел-Нињо. Јули обично е најтопол месец во годината, бидејќи северната хемисфера има повеќе копнена маса која брзо се загрева, а изминативе три години рекордите паѓаа од година во година. Новото истражување покажува дека, ако продолжи загревањето на планетата, времето помеѓу сушите би можела да стане пократко ...
| | веќе видена | слични

Ова се моменталните темепратури во 13 часот во Македонија. Вечерва се најавува невреме, а од крајот на неделата и температурен шок или значајно опаѓање на температурите.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 383 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дождот донесе прекин на екстремно високите температури

Од:
До кого (е-маил):
Порака: