Не се договоривме вака со Рамковниот: Македонците вечерва понижени, македонскиот прикажан како јазик од втор ред


Под покровителство на вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор и политички систем Хазби Лика и нелегитимниот претседател на Собранието на Република ...
| | веќе видена | слични

ЕДНО Е ЈАВНА УПОТРЕБА НА МАЈЧИН ЈАЗИК, А ДРУГО Е СЛУЖБЕН ЈАЗИК ВО ДРЖАВНАТА И ЈАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА НА ЦЕЛАТА ТЕРИТОРИЈА НА ДРЖАВАТА И ВО НЕЈЗИНИТЕ ...
| | веќе видена | слични

Ахмети во интервју за „Пост.мк„, најави дека ова барање ќе по постави до Македонските политичари без да прецизира кога ќе бара тоа да се реализира..   ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети бара албанскиот јазик да биде за меѓународна употреба, а со самото тоа и смена на Уставот. Ахмети во интервју за порталот Пост.мк ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во интервју за порталот Пост.мк, лидерот на ДУИ, Али Ахмети навести и ново барање: албански јазик за меѓународна употреба, со самото тоа и смена на Уставот, ...
| | веќе видена | слични

Ниту одбележувањето на годишнината на Рамковниот договор не ги соедини политичките лидери. Едни бараат нов договор, а други велат дека не биле поканети. ДПА и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во услови на здравствена криза, која имаше и сѐ уште има големо влијание и врз економијата и врз сигурноста на работните места, како и во услови кога годинава ...
сите 355 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва ќе присуствува и ќе се обрати на свеченото отворање на јубилејното 60-то издание на ...
сите 235 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не се договоривме вака со Рамковниот: Македонците вечерва понижени, македонскиот прикажан како јазик од втор ред

Од:
До кого (е-маил):
Порака: