Не се договоривме вака со Рамковниот: Македонците вечерва понижени, македонскиот прикажан како јазик од втор ред


Под покровителство на вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор и политички систем Хазби Лика и нелегитимниот претседател на Собранието на Република Македонија Талат Џафери вечерва во Скопје беше одбележана 16-годишнината од потпишувањето на политичкиот Охридски рамковен договор, со кој се стави крај на воениот конфликт во Македонија во 2001 година и се постави рамка за внатрешното уредување на малцинските права во Република Македонија. Потпишан на 13 август 2001 година помеѓу претставниците на тогашните најголеми политички партии и специјални претставници на ЕУ и на САД, Охридскиот договор е склучен во текот на ескалацијата на насилства помеѓу етнички албанската ОНА и македонските вооружени сили во конфликтот од 2001. Поради тоа, граѓаните од македонска националност го сметаат за насилно изнуден и неприфатлив.Шеснаесет години подоцна експертите и граѓаните се сѐ уште поделени околу тоа дали е Охридскиот договор извор на стабилност или, напротив, извор на нестабилност за Република Македонија. ...
| | веќе видена | слични

Предлог – законот за употреба на јазиците, на 13 септември ќе се најде пред пратениците. Претседателот на собранието, Талат Џафери, во интервју за ТВ21 потврди дека веднаш по празникот Бајрам, предлогот на владата ќе биде на дневен ред. „Може да се смета и може да очекувате дека на следната седница која ќе биде свикана на 13 септември, една од точките, односно, прва точка ќе биде предлог законот за употреба на јазиците“, истакна Џафери. Законот е со европско знаменце, и ќе биде усвоен по скратена постапка. Откако предлог законот помина на влада, опозицијата објави дека нема да го поддржи и дека е против уставен. Со законот се предвидува униформите на полицијата, пожарникарите и здравствените работници да бидат на два јазика. Елементи од албанската култура ќе има и на монетите и на банкнотите, а двојазични ќе бидат и поштенските марки. Освен комуницирањето со граѓаните на нивниот мајчин јазик, државните институции треба да ги креираат своите веб страни и на албански јазик. Со новиот закон се прецизира дека ...
| | веќе видена | слични

Законот за јазиците пред пратениците наредниот месец. Спикерот Џафери во интервју за Плусинфо најавува дека до стартот на кампањата за локалните избори ќе биде донесено законското решение. Ветувањето на Џафери доаѓа како надополнување на изјавите на сопартијците и високи функционери на ДУИ, кои последниве денови се обидуваат да го смират членството и да му се додворат на албанскиот електорат наведувајќи дека унапредувањето на албанскиот јазик е веќе завршена работа. Вицепремиерот Бујар Османи уверува дека ова прашање е затворено, заедно со договорот со Бугарија и најавува дека следно е решавање на спорот за името. Во меѓувреме лидерот на ДУИ, Али Ахмети истакна дека законот е плод на компромис и бара албанскиот јазик да биде за меѓународна употреба. „ Што се однесува на јазикот, на пример, во меѓународната комуникација, албанскиот јазик е дискриминиран. Зошто албанскиот јазик да не се смета за еднаков и во меѓународната комуникација? Зошто албанскиот јазик да се забранува надвор од границите на Република ...
| | веќе видена | слични

ЕДНО Е ЈАВНА УПОТРЕБА НА МАЈЧИН ЈАЗИК, А ДРУГО Е СЛУЖБЕН ЈАЗИК ВО ДРЖАВНАТА И ЈАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА НА ЦЕЛАТА ТЕРИТОРИЈА НА ДРЖАВАТА И ВО НЕЈЗИНИТЕ МЕЃУНАРОДНИ ОДНОСИ! Законот за јазиците најдобро го илустрира Али Ахмети, кој никогаш и никаде не зборува Македонски јазик, ако сакате да го разберете задолжителен ви е преведувач! Пишува Тодор ПЕТРОВ Се навикнавме на една тирада: Кога власта ќе згреши, оправдание бара во опозицијата, со зборовите “Кога опозицијата беше на власт и тие го сторија истото!“ Па, заради тоа е смената на власта, новата Влада да не ги повторува грешките на претходната што заминала! Што се однесува до Предлог-Законот за јазиците на СДСМ и ДУИ, манипулаторите велат: “Двојазичноста во државата ја воведе ВМРО-ДПМНЕ во Законот за употребата на јазикот што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните во Република Македонија и во единиците на локалната самоуправа, што Собранието го донесе на седницата одржана на 4 август 2008 година?! Ако Предлог-Законот за јазиците од СДСМ и ДУИ е ист со ...
| | веќе видена | слични

Ахмети во интервју за „Пост.мк„, најави дека ова барање ќе по постави до Македонските политичари без да прецизира кога ќе бара тоа да се реализира..   Албанскиот јазик е неговата употреба е прецизиран во предлог законот и е дел рамката кој ја исцртува Охридскиот рамковен договор.. Познавачите во земјава немаа дилеми дека новиот предлог на Ахмети е невозможен. Поранешниот амбасадор Нано Ружин за Канал 5 вели дека ова е само обид на Ахмети да добие политички поени во пресрет на локалните избори.. Во членот еден од  предлог законот за јазици  пишува дека на цела територија на Република Македонија  и во нејзините меѓународни  односи  службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо...  Барањето на Ахмети посред поранешната пратеничка Солза Грчева е надвор од Уставот и опасен... Грчева е децидна дека пред  да се донесат било какви измени вклучувајќи го и Законот за јазици мора да се направи попис на населението.. Ахмети смета дека носењето на Законот на јазици не значи дека се заокружува Рамковниот ...
| | веќе видена | слични

Во услови на огромна партизираност, Рамковниот договор, наместо за рамноправност, служи како изговор за вработување на партиски војници од албанскиот коалиционен партнер во власта. Наместо основа за граѓанска рамноправност, во изминативе години Охридскиот рамковен договор стана инструмент на партизирани односи и партиски списоци за вработување, анализира професор Мерсел Биљали, во пресрет на 16-годишнината од потпишувањето на овој документ. Професор Биљали вели дека од нормативен аспект многу е имплементирано, меѓутоа во практичниот дел многу од договорот останал неспроведен, а за тоа вината му ја препишува на албанскиот политички субјект. „Наша рак рана е партизацијата на институциите и на општеството како целина и наместо Рамковниот договор да стане инструмент на една граѓанска рамноправност на луѓе со еднакви можности, стана инструмент на партизирани односи и партиски интереси каде што политичките партии знаеја да направат списоци кој каде ќе се вработи, дали ќе се вработи. Практично тоа се рефлектира во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети бара албанскиот јазик да биде за меѓународна употреба, а со самото тоа и смена на Уставот. Ахмети во интервју за порталот Пост.мк вели дека законот е плод на компромис, но во иднина токму употребата на албанскиот јазик во меѓународна употреба е прашање кое очекува да се отвори. „Што се однесува на јазикот, на пример, во меѓународната комуникација, албанскиот јазик е дискриминиран. Зошто албанскиот јазик да не се смета за еднаков и во меѓународната комуникација? Зошто албанскиот јазик да се забранува надвор од границите на Република Македонија? Но, ова се прашања кои можат да бидат отворени и да се разговара за нив“ – вели Ахмети. Премиерот Зоран Заев во изјава за истиот портал вели дека со Законот за албанскиот јазик се става точка на формалниот и легислативниот дел од Рамковниот договор „Рамковниот договор значи рамномерна застапеност на сите и секаде во приватните компании, во јавните институции насекаде и тој дух се следи и треба да се следи, но преку ова правно решение на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во интервју за порталот Пост.мк, лидерот на ДУИ, Али Ахмети навести и ново барање: албански јазик за меѓународна употреба, со самото тоа и смена на Уставот, пишува Фокус. Тој вели дека законот е плод на компромис, но во иднина токму употребата на албанскиот јазик во меѓународна употреба е прашање кое очекува да се отвори. -Охридскиот договор. Што се однесува на јазикот, на пример, во меѓународната комуникација, албанскиот јазик е дискриминиран Зошо албанскиот јазик да не се смета за еднаков и во меѓународната комуникација? Зошто албанскиот јазик да се забранува надвор од границите на Република Македонија? Но ова се прашања кои можат да бидат отворени и да се разговара за нив, вели Ахмети.
| | веќе видена | слични

Албанскиот јазик да се употребува и во комуникацијата на Република Македонија со другите држави и меѓународни организации, бара лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Тој вели дека законот за употреба на јазиците којшто треба да се изгласа во Собранието до крајот на септември е плод на компромис, но во иднина токму употребата на албанскиот јазик во меѓународна употреба е прашање кое очекува да се отвори. „Охридскиот договор. Што се однесува на јазикот, на пример, во меѓународната комуникација, албанскиот јазик е дискриминиран Зошо албанскиот јазик да не се смета за еднаков и во меѓународната комуникација? Зошто албанскиот јазик да се забранува надвор од границите на Република Македонија? Но ова се прашања кои можат да бидат отворени и да се разговара за нив“, вели Ахмети во интервју за порталот пост.мк. Инаку, за реализација на ваквото барање на ДУИ неопходно би било уставна промена бидејќи засега според Уставот единствено македонскиот јазик е во употреба во меѓународната комуникација.
| | веќе видена | слични

Ниту одбележувањето на годишнината на Рамковниот договор не ги соедини политичките лидери. Едни бараат нов договор, а други велат дека не биле поканети. ДПА и ДР-ДПА, не најдоа време ниту да одговорат на прашањето, зошто не учествуваа во обележувањето на 16 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој заврши внатрешниот конфликт во Македонија во 2001 година. Зијадин Сеља не одговори на новинарското прашање, а Мендух Тачи бил на пикник. На манифестацијата, чиј покровители беа претседателот на Собранието, Талат Џафери и вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор, Хазби Лика, можеше да се види скоро целата структура на ДУИ, освен потпретседателите Невзат Бејта и Садула Дураку. Иако, Никола Груевски, претходно изјави дека ВМРО-ДПМНЕ треба да гради нови политики кон Албанците, сепак никој од неговата партија не беше присутен на вчерашниот настан. На прашањето зошто не бил на оваа манифестација, Илија Димовски кусо изјави дека не добил покана. На одбележувањето на годишнината од потпишувањето на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Смешно и жално е што после четири месеци од добивање на сите докази за случајот Рекет, Заев дозволи УЈП да влезе во контрола на невладините организации на Боки ...
сите 500 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 132 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 377 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 149 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не се договоривме вака со Рамковниот: Македонците вечерва понижени, македонскиот прикажан како јазик од втор ред

Од:
До кого (е-маил):
Порака: