Трамп и Макрон телефонски разговарале за Северна Кореја


Трамп и Макрон теелофнски разговарале за Северна Кореја. Белата кука соптши дека претседателите на САд и ФРанција се договориле дека ке соработуваат за решавање на кризата со Пјонгјанг. Трамп изминатите неколку дена со Ким јон Ун размени серија заканувачки пораки.
| | веќе видена | слични
11 копии

САД и Јужна Кореја започнаа заеднички воени вежби под кодното име „Улчи - бранител на слободата“, за кои постои стравување дека можат да ги зголемат тензиите на Корејскиот Полуостров, објави Би-Би-Си. Маневрите ќе продолжат до 31 август и ќе вклучуваат компјутерски симулации за да се подготват против евентуален напад од Северна Кореја. Тие вклучуваат 50.000 јужнокорејски војници и речиси 17.500 американски војници. Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин изјави дека вежбите се целосно одбранбени и не се наменети да предизвикаат тензии во регионот. Но, Северна Кореја ги смета за проба за инвазија на нејзинаттериторија. Тамошните медиуми вежбите ги оквалификуваа како „несовесни“ акции, што може да доведат до нуклеарна војна.
| | веќе видена | слични

САД и Јужна Кореја на нова заедничка воени вежба поради растечките закани од Пјонгјанг. Маневрите се одвиваат по кодното име „Улчи – бранител на слободата“. Ќе траат до крајот на месецов. Учествуваат 50 илјади јужнокорејски војници и речиси 17.500 американци. Вежбите имаат одбранбен каракатер и симулираат одговор на евентуален напад од Северна Кореја. Претседателот на Јужна Кореја посочи дека маневрите немаат цел да ги зголемат тензиите на Полуостровот. Побара Северот да не ги користи како оправдување за нови провокации и ракетни тестови. „Северна Кореја треба да сфати дека заедничките одбранбени вежби меѓу Јужна Кореја и САД ќе продолжат поради постојаните провокации од нивна страна. Се надевам дека нашите владини и воени претставници се подготвени за каква било провокација од Северот поради годишната вежба. Барам нашиот народ да биде пообединет од кога било претходно“ – изјави Мун Је Ин, претседател на Јужна Кореја. Сепак, има и такви кои не го делат мислењето на претседателот. Активисти излегоа на протест ...
| | веќе видена | слични

Џејмс Џозеф Дреснок бил еден од неколкуте американски војници кои дезертирале во Северна Кореја по Корејската војна. Американскиот војник, кој дезертирал во Северна Кореја пред повеќе од 50 години, починал минатата година во Пјонгјанг, а на смртната постала ја повторил својата лојалност "за големиот лидер Ким Јонг Ун", потврдиле неговите синови. Џејмс Џозеф Дреснок бил еден од неколкуте американски војници кои дезертирале во Северна Кореја по Корејската војна, преминувајќи во 1962. година во демилитаризираната зона која го дели полуостровот. Тој подоцна, како што наведува AFP , се појавил во пропагандните филмови на Северна Кореја и бил познат како последниот жив американски воен дезертер. Останатите дезертери починале или добиле дозвола да одат во некоја друга држава. Синовите на Дреснок, Тед и Џејмс, во видео-интервју поставено на севернокорејскиот сајт Уриминзокири, дека нивниот татко починал во ноември 2016. година, од мозочен удар на 74 години. Двајцата на видеото носеле униформи на ...
| | веќе видена | слични

И покрај зголемените тензии на Корејскиот полуостров, САД и Јужна Кореја ги почнаа заедничките воени вежби кои ќе траат до крајот на месецов. Во маневрите наречени „Улчи - бранител на слободата“ учествуваат 50.000 јужнокорејски војници и 17.500 американски војници. Од Сеул тврдат дека целта на вежбите е да се подобри нивото на одбраната, а не да се провоцира северниот сосед. „Северна Кореја треба да сфати дека заедничките одбранбени вежби меѓу Јужна Кореја и САД ќе продолжат поради постојаните провокации од нивна страна. Се надевам дека нашите владини и воени претставници се подготвени за каква било провокација од Северот поради годишната вежба. Барам нашиот народ да биде пообединет од кога било претходно“, изјави Мун Џе-Ин, претседател на Јужна Кореја. Група мировни активисти одржаа протест пред претседателскиот кабинет и американската амбасада во Сеул. „Денеска почнаа заедничките воени вежби меѓу Јужна Кореја и САД. Мислам дека требаше да се намали нивниот интензитет или целосно да се прекинат, бидејќи ...
| | веќе видена | слични

САД и Јужна Кореја започнаа денеска редовни воени вежби во период на зголемени тензии и заострена реторика на американскиот претседател Доналд Трамп кон Северна Кореја. Вежбите „Улчи- чувар на слободата“, главно компјутерски симулирани воени вежби, се одржуваат секое лето и секогаш предизвикуваат реакции од Северна Кореја , која ги смета за тест за инвазија на нејзината територија. Вашингтон и Сеул наведуваат дека во прашање се одбранбени вежби. Севернокорејските државни медиуми во неделата годишните вежби ги нарекоа „несовесен“ потег кој би можел да предизвика „неконтролирана фаза на нуклеарна војна“. САД и Јужна Кореја и покрај тоа утрината според планот ги започнаа 11-дневните вежби во кои ќе учествуваат 17.500 американски и 50.000 јужнокорејски војници, се наведува во соопштенијата на американската воена команда во Сеул и Министерството за одбрана на Јужна Кореја. Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае Ин, денеска изјави оти Пјонгјанг не смее да ги користи вежбите како изговор за нови провокации, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Северна Кореја испрати ново предупредување до САД, заканувајќи се со „немилосрден напад“ на американска територија за време на заедничките воени вежби кои што денес ги започнуваат американските и јужнокорејските сили. Сеул и Вашингтон денес ги започнуваат големите заеднички воени вежби наречени "Ulchi Freedom Guardian". Околу 20 илјади војници ќе учествуваат на вежбите чија што цел е вежбање за заштита на Јужна Кореја од севернокорејски воен напад. „Заедничките маневри се експлицитен израз на нивното непријателство кон нас и никој не може да гарантира дека таа вежба ќе се претвори во битка против нас“, порачаа од севенокорејската државна телевизија во пресрет на почетокот на воените вежби во Јужна Кореја. Од Пентагон порачаа дека "Ulchi Freedom Guardian" воените вежби се „компјутерска симулација на одбранбени вежби со цел да се зголеми подготвеноста, заштитата на регионот и одржување на стабилноста на Корејскиот полуостров“. „Америка ќе се соочи со конечно уништување“, порачаа севернокорејските медиуми во ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Северна Кореја ги предупреди САД дека „долеваат масло на огнот“ со заедничките воени вежби со Јужна Кореја, што почнуваат утре, на одгласите за крајно заострените односи меѓу Вашингтон и Пјонгјанг, соопштија француските медиуми. Во маневрите ќе учествуваат 17.500 американски војници, како и војници од Австралија, Канада, Колумбија, Данска, Нов Зеланд, Холандија и Велика Британија. На минатогодишните воени вежнби учествуваа 25.000 војници. -Вежбата „Ulchi Freedom Guardian“ (Чувар на слободата на Улчи) главно ќе мине во компјутерски симулации со цел да се подобри борбената готовност и одбраната на регионот и да се зацврсти стабилноста на Корејскиот Полуостров, се наведува во соопштението на Пентагон. Според Пјонгјанг, овие вежби се провокациско повторување на упад во Северна Кореја. „Заедничките воени вежби „Ulchi Freedom Guardian“ повторно ќе долеат масло на огнот и ќе ја влошат ситуацијата на Полуостровот“, се наведува во редакцискиот коментар на органот на владеачката партија „Нодон синмун“. ...
| | веќе видена | слични

Северна Кореја ги предупреди САД дека „само долеваат масло на огнот“ со воените вежби кои во понеделник ќе ги започнат, додека расте ескалацијата на тензиите меѓу Пјонгјанг и Вашингтон. Во јули Северна Кореја тестираше две интерконтинентални балистички ракети за кои се проценува дека може да достигнат значителен дела од американскиот континент. Реагирајќи на тоа, американскиот претседател Доналд Трамп ѝ се закани со „сите можни средства“ на Северна Кореја. На тоа Пјонгјанг одговори со предупредување дека ќе истрела четири балистички ракети со среден дострел врз американската територија Гуам во Тихиот Океан. Севернокорејскиот лидер Ким Џоннг-ун го стави тој план на чекање, но предупреди дека неговото спроведување зависи единствено од однесувањето на Вашингтон. Сеул и Вашингтон во понеделник ќе ја започнат најавената заедничка годишна голема воена вежба под називот „Ulchi Freedom Guardian“ во чиишто рамки повеќе десетици илјади војници ќе се увежбуваат за заштита на Јужна Кореја од севернокорејски напад. За ...
| | веќе видена | слични

Во маневрите ќе учествуваат 17.500 американски војници, како и војници од Австралија, Канада, Колумбија, Данска, Нов Зеланд, Холандија и Велика Британија. На минатогодишните воени вежнби учествуваа 25.000 војници. -Вежбата „Ulchi Freedom Guardian“ (Чувар на слободата на Улчи) главно ќе мине во компјутерски симулации со цел да се подобри борбената готовност и одбраната на регионот и да се зацврсти стабилноста на Корејскиот Полуостров, се наведува во соопштението на Пентагон. Според Пјонгјанг, овие вежби се провокациско повторување на упад во Северна Кореја. „Заедничките воени вежби „Ulchi Freedom Guardian“ повторно ќе долеат масло на огнот и ќе ја влошат ситуацијата на Полуостровот“, се наведува во редакцискиот коментар на органот на владеачката партија „Нодон синмун“. Предупредувајќи на „неконтролирана фаза од нуклеарна војна“, весникот уверува дека „ доколку САД фантазираат дека една војна на Полуостровот ќе се води кај некој друг, далеку од нив, на другите брегови на Тихиот Океан, тие се во дебела ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 377 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп и Макрон телефонски разговарале за Северна Кореја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: