Таравари: Здраво ВМРО, ја чекам интерпелацијата


Министерот за здравство Арбен Таравари преку својот Фејсбук профил им се обрати на ВМРО-ДПМНЕ кои го обвинија дека додека тој се шетал по плажи се случила голема трагедија во која млада девојка починала поради погрешна дијагноза на клиника. - Здраво ВМРО. Тука сум, во Гостивар и во Скопје, секој ден на работа, ниту еден единствен ден не сум бил на одмор, само за ваша информација. Како второ, кажете која е пациентката што починала од труење на крвта, има ли име и презиме, ако има треба да се пријави во надлежните институции за да се превземаат мерки! Меѓутоа и вие знаете дека нема таков случај. Како трето, вие немате кредибилитет и релевантност да зборите за етика и морал, ве слушавме цела година се што сте местеле, апселе и краделе….место да измислувате приказни за деца, почнете да се реформирате и да ги исчистите своите реедови од криминалци и лопови, бидејќи знам дека и меѓу вас има чесни и добри луѓе, кои треба да ја водат конструктивната опозиција. И сосема на крај, ја чекам интерпелацијата, време е ...
| | веќе видена | слични

-Случајот кој граѓани го обелоденија, а според кои девојче било испратено дома без да и биде дијагностицирано слепо црево, Таравари се расправа на фејсбук покажувајќи дека демонстрацијата на ароганција и суетата му се поважни од здравјето на граѓаните. Така беше и во случајот кога знаејќи дека има непозната треска во гостиварско замина за сад, од каде откако починаа двајца пациенти повторно се расправаше на фејсбук и префрлаше вина, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во партиското соопштение преку кое информираа за интерпелацијата се потенцира дека Арбен Таравари е убедливо најлошиот министер за здравство кој македонските граѓани го виделе. За интерпелацијата треба да гласа секој пратеник без оглед на партиската определба, бидејќи здравјето на граѓаните е поважно од се, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
4 копии

ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за за работата на министерот за здравство Арбен Таравари. Во соопштението од партијата се наведува дека Таравари е „убедливо најлошиот министер за здравство кој македонските граѓани го виделе“, бидејќи „му се случиле повеќе фатални последици кај пациенти иако засега никој официјално не дал потврда дека навистина има почината 25 годишна девојка поради погрешна дијагоноза“. „Затоа поднесовме интерпелација за која треба да гласа секој пратеник без оглед на партиската определба, бидејќи здравјето на граѓаните е поважно од се. Во Македонија веќе не смее да умираат луѓе поради хаосот кој го создава неспособниот Таравари“, пишува во соопштението од партијата. ВМРО-ДПМНЕ неколку дена обвинува дека поради лекарска негрижа 25-годишна девојка починала од сепса откако ѝ пукнало слепо црево, а претходно била вратена од клиниките, откако не и било дијагностицирано ништо. Министерството за здравство демантира декапостои случајот.
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за министерот за здравство Арбен Таравари, кој три дена го обвинуваат дека крие за случај за девојче со пукнато слепо црево, кое починало. Случајот кој граѓани го обелоденија, а според кои девојче било испратено дома без да и биде дијагностицирано слепо црево, Таравари се расправа на фејсбук покажувајќи дека демонстрацијата на ароганција и суетата му се поважни од здравјето на граѓаните. Така беше и во случајот кога знаејќи дека има непозната треска во гостиварско замина за сад, од каде откако починаа двајца пациенти повторно се расправаше на фејсбук и префрлаше вина, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во партиското соопштение преку кое информираа за интерпелацијата се потенцира дека Арбен Таравари е убедливо најлошиот министер за здравство кој македонските граѓани го виделе. За интерпелацијата треба да гласа секој пратеник без оглед на партиската определба, бидејќи здравјето на граѓаните е поважно од се, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ воопшто нема поднесено барање за интепрелација до Собранието за министерот за здравство Арбен Таравари. Од партијата за Press24 велат дека воопшто не ни планирале ваков чекор и дека веста за наводната интепрелација е лажна. Таравари вчера преку медиумите блиски до власта сам си побара интерпелација. „ Вие немате кредибиитет и релевантност да зборите за етика и морал, ве слушавме цела година се што сте местеле, апселе и краделе….место да измислувате приказни за деца, почнете да се реформирате и да ги исчистите своите редови од криминалци и лопови, бидејќи знам дека и меѓу вас има чесни и добри луѓе, кои треба да ја водат конструктивната опозиција. И сосема на крај, ја чекам интерпелацијата, време е “ – напиша Таравари на социјалните мрежи во изјавата која ја пренесоа дел од медиумите. ВМРО-ДПМНЕ досега поднесе 6 барања за интерпелација за министрите од Владата на Заев. На проверка на довербата пред пратениците беа испратени министрите Тевдовски, Николовски, Димитров, Царовска, Дураку и Алаѓозовски.
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство, Арбен Таравари, синоќа со "контра удар" кон ВМРО ДПМНЕ, откако тие го обвинија дека бил на летување бидејќи имал поставено фотографија од на плажа. Погледнете како тој им одговори: Loading...
| | веќе видена | слични
6 копии

ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација и за министерот за здравство, Арбен Таравари. Според опозицијата, тој е најлошиот министер за здравство. „Добро е Таравари да е повеќе на работа отколку на одмор за парите што ги зема. Добро е повеќе да сработи отколку да сурфа на интернет, но очајно е тоа што два и пол месеца нема никаков резултат од работата. Дали бил на плажа или не, дали бил во канцеларија или не, граѓаните не видоа резултат“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Арбен Таравари, велат тие, е убедливо најлошиот министер за здравство што македонските граѓани го виделе. „Затоа поднесовме интерпелација за која треба да гласа секој пратеник без оглед на партиската определба бидејќи здравјето на граѓаните е поважно од сè. Во Македонија веќе не смее да умираат луѓе поради хаосот што го создава неспособниот Таравари“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Loading...
| | веќе видена | слични

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека до Собранието поднела барање за интепелација и на министерот за здравство, Арбен Таравари, бидејќи според партијата тој е „најлошиот министер за здравство кој македонските граѓани го виделе“. „Министерот Таравари е платен од граѓаните за да ги решава нивните проблеми и да придонесе за подобро здравство. Добро е Таравари да е повеќе на работа отколку на одмор за парите што ги зема. Добро е повеќе да сработи отколку да сурфа по интернет, но очајно е тоа што и по два и пол месеци нема никаков резултат од неговата работа. Случајот кој граѓани го обелоденија, а според кој девојче било испратено дома без да и биде дијагностицирано слепо црево, Таравари се расправа на „Фејсбук“ покажувајќи дека демонстрацијата на ароганција и суетата му се поважни од здравјето на граѓаните. Во Македонија веќе не смее да умираат луѓе поради хаосот кој го создава неспособниот Таравари“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму додаваат дека за интерпелацијата треба да гласа секој пратеник без оглед на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот Таравари е платен од граѓаните за да ги решава нивните проблеми и да придонесе за подобро здравство. Добро е Таравари да е повеќе на работа отколку на одмор за парите што ги зема - порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Министерот за здравство Арбен Таравари преку својот фејсбук профил одговори дека  е во Гостивар и во Скопје, секој ден на работа и дека ниту еден единствен ден не сум бил на одмор. Тој упати апел до ВМРО ДПМНЕ да кажат која е пациентката која  починала од труење на крвта, и случајот да се пријави во надлежните институции за да се превземаат мерки! Меѓутоа и вие знаете дека нема таков случај - напиша Таравари.
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство Арбен Таравари е платен од граѓаните за да ги решава нивните проблеми и да придонесе за подобро здравство. Очајно е тоа што два ипол месеци нема никаков резултат од неговата работа. Затоа поднесовме интерпелација за која треба да гласа секој пратеник без оглед на партиската определба, бидејќи здравјето на граѓаните е поважно од сѐ. Во Македонија веќе не смее да умираат луѓе поради хаосот кој го создава неспособниот Таравари, велат од партијата.Не поминаа ни 100 дена, а шестмина министри веќе добија интерпелации„Таравари покажува дека демонстрацијата на ароганција и суетата му се поважни од здравјето на граѓаните. Така беше и во случајот кога знаејќи дека има непозната треска во гостиварско замина за САД, од каде откако починаа двајца пациенти се расправаше на фејсбук и префрлаше вина. Таравари е убедливо најлошиот министер за здравство кој македонските граѓани го виделе“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.Досега пратениците на ВМРО-ДПМНЕ поднесоа интерпелации и за следниве министри: Роберт ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 379 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Таравари: Здраво ВМРО, ја чекам интерпелацијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: