Италијански агросиндикат ќе отвори канцеларија во Македонска Каменица

5 копии

Синдикатот за земјоделие од областа Пијамонте Италија ќе отвори канцеларија во Македонска Каменица, со цел да се олесни административната процедура на лицата кои сезонски одат во оваа земја и работат земјоделие.Ова денеска го истакна Цицијано Проџо, претстваник од агросиндикатот на областа Пијамонте на Деновите на дијаспората кои по четврти пат ги осбра иселениците од регионот на туристикиот комплекс Еленец.– Ние сакаме да отвориме канцеларија за да помогнеме на нашите работници за полесно обезбедување документи, бидјеќи кога се поднесуваат документи, работниците мора од јануари до март во тековната година да дојдат во Италија и да поднесат апликација за да обезбедат документи за работа, а со оваа канцаларија ќе им го олесниме процесот и нема да треба да доаѓаат во Италија. Ние обезбедуваме помош од секаков вид и за обновување документи и за раѓање дете и за болест, рече Кроко.Додаде дека Синдикатот за земјоделие во Италија се грижи за сите видови проблеми на работниците, а има повеќе од 200 илјади членови, ...
| | веќе видена | слични

Со доаѓањето на локалната власт во 2009 година, културата многу напредуваше. Во периодот од 2009 до 2017 година се зголеми бројот на манифестациите во општината Македонска Каменица, истакна директор на Културно информативниот центар во Македонска Каменица, Гоце Стојановски. „Каменичко културно лето“ и „Бабина баница“, се само дел од културните манифестации кои традиционално се одржуваат во општината. „Со реновирањето на кино салата е зголемен бројот на посетители, а се реконструираа и останати сали“, додаде Стојановски. Насокоро се очекува во Домот на културата да се почне и со видео-проекција на долгометражни филмови.
| | веќе видена | слични

15.08.2017 Синдикатот за земјоделство во Италија е заинтересиран да отвори канцеларија во Македонија за да им овозможи на работниците кои доаѓаат одовде полесно да ги остваруваат своите работнички права. Според неодамнешните најави, италијанскиот агросиндикат кој има повеќе од 200 илјади членови, од кои над илјада се Македонци, планира канцеларијата да работи во источниот регион, со оглед што најбројното членство му е токму од кочанскиот, виничкиот, малешевскиот и пијанечкиот дел. Со отворањето на канцеларија нашите работници ќе можат полесно да ги обезбедат потребните документи, бидјеќи кога е периодот за нивно поднесување од јануари до март во тековната година, граѓаните се принудени да одат во Италија и да поднесат апликација.
| | веќе видена | слични

На жителите на Македонска Каменица ќе им се олесни патот за заминување на сезонска работа во Италија. Синдикатот за земјоделство од областа Пијамонте, Италија ќе отвори канцеларија во Македонска Каменица, со цел да се олесни административната процедура на лицата кои сезонски одат во оваа земја и работат. Ова го соопшти Цицијано Проџо, претстваник од агросиндикатот на областа Пијамонте на Деновите на дијаспората кои по четврти пат ги собра иселениците од регионот на туристикиот комплекс Еленец. „Ние сакаме да отвориме канцеларија за да помогнеме на нашите работници за полесно обезбедување документи, бидјеќи кога се поднесуваат документи, работниците мора од јануари до март во тековната година да дојдат во Италија и да поднесат апликација за да обезбедат документи за работа, а со оваа канцаларија ќе им го олесниме процесот и нема да треба да доаѓаат во Италија. Ние обезбедуваме помош од секаков вид и за обновување документи и за раѓање дете и за болест“ - вели тој. Додаде дека Синдикатот за земјоделство во ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот синдикат за земјоделство ќе отвара канцеларија во Македонска Каменица, за да им ги олесни административните постапки на сеозонските работници кои напролет и наесен работат на плантажите со грозје и јаболка во оваа земја. Претставникот на синдикатот од италијанската област Пијамонте, Цицијано Проџи на четвртата манифестација на Денот на иселениците во манастирско туристичкиот комплекс Еленец вели дека имаат 200.000 членови, од кои и над 1.000 Македонци. Ова е и добра вест за македонските сеознски работници кои веќе се подготвуваат за бербата на грозјето и јаболката во септември и октомври. Превозникот Станко Цонев вели дека од источниот дел на Македонија од 3.000 до 5.000 сезонски работници заминуваат да работат во Италија, во текот на созноите за кроење и берење на грозјето и јаболката. Семејството Захариевски веќе 15 години живее во Италија. Заминале бидејќи останале без работа и егзистенција и тие како и останатите иселеници сметаат дека треба да се подобри животниот стандард во земјава, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Истото обвинителство, со нов обвинител за организиран криминал и корупција кој може да е и професор, е одговорот на ВМРО-ДПМНЕ до владиниот тим за предлогот за ...
сите 647 | | | веќе видена

Случувањата со аферата Рекет без дилема дојдоа во многу лош момент во кој се решаваа за долгочекуваниот датум за почнување преговори за евроинтеграции, смета ...
сите 102 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 112 | | | веќе видена

Во интервју за МТВ 2 претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека Заев сака ново СЈО кое што ќе му служи за офанзива врз политички ...
сите 204 | | | веќе видена

Одбојкарската репрезентација на Македонија ја забележа првата историска победа на Европското првенство. Во четвртиот меч во дебитанскиот настап на оваа сцена ...
сите 180 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Италијански агросиндикат ќе отвори канцеларија во Македонска Каменица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: