2 копии

Веќе една недела голем шумски пожар беснее на планината Бистра. Најпрво пожарот ја опфати сувата трева и ниско стеблестата и деградирана шума,а како одминуваат деновите а времето крајно му погодува, пожарот опфаќа се поголем простор, и веќе два дена зафатена е и буковата шума и ако наскоро не се интервенира во опасност ќе бидат доведени и селата Лавчани, Горно Добреноец и Душогубица, пишува Нова Македонија. Од ППБ Кичево велат дека имаат информации за големиот пожар на Бистра, но дека нивните возила поради недостапноста на теренот не можат да интервенираат на огнената стихија и затоа досега не биле во можност да помогнат во локализација на пожарот. Реагираат и селаните од неколку кичевски села, од каде убаво може да се забележи чадот од пожарот на Бистра. Сподели: Кликни за да споделиш на Twitter (Opens in new window) Click to share on Facebook (Opens in new window) Click to share on Google+ (Opens in new window)
| | веќе видена | слични

Она што сите го посакуваа, да се изгасат пожарите, се случи вчеравечер, кога во кичевскиот регион по подолг период врнеше дожд, кој во голема мера придонесе да се изгаси пожарот на Бистра, кој се појави уште на 19 јули.- Она што не го направија луѓато, го направи природата.Толку посакуваниот дожд конечно падна, и како Господ да ги послуша нашите молби, помогна да се изгаси пожарот на Бистра. Со тоа спречи уште поголеми штети, а и закана по неколку села во Копачијата. Да се надеваме дака пожарите понатаму ќе ги има се помалку, а дождот ќе паѓа се почесто, и ќе ги спречи сите опасности кои ги демнат шумите во нашиот регион - рече Цане Ѓорѓоиски, од МЗ село Лавчани. З.А.
| | веќе видена | слични
3 копии

Португалската влада се подготвува да прогласи состојба на „јавна катастрофа“ во државата во пресрет на прогнозираниот пораст на температурите кои ќе влијаат на проширување на пожарите. Околу 3.000 пожарникари и околу 20 авиони и 300 возила во Португалија веќе се ангажирани на гасење на пожарите кои дивеат низ земјата, а отежнувачка околност е топлото и суво време кое ги поттикнува. Според властите земјата се соочува со најсуво и најурово лето од 2005 година, а последиците досега се 86 тешко повредени и евакуација на гратчето Макао. Во моментив активни се четири пожари од кои некои од почетокот на месецов а еден што се повторува од почетокот на летото. Европската унија најави дека ќе и даде 45 милиони евра на владата во Португалија да се справи со штетите./ Loading...
| | веќе видена | слични

Пожарот кој вчера попладне го зафати атарот на росоманското село Крушевица се заканува да се прошири и во околните места. Во моментов горат нискостеблеста шума и сува трева а во гаснењето учествуваат пожарникари, луѓе од росоманската локална самоуправа и работници од подружницата на “Македонски шуми” од Кавадарци, вели Петко Ристовски шеф по заштита на шуми.Фото: архиваСиноќа го обезбедувале долниот дел кај куќите и лозјата,сепак поради силниот ветар не успеале целосно да го изгаснат и активностите продолжија и денес од рано изутрина.Според Ристовски делот кој се ширел кон селата Сирково и Камен дол бил локализиран останал уште само една фронтална линија од село Крушевица кон Подлес.Последнава недела општина Кавадарци има сериозен проблем со пожарите. Пред само два дена во пожар изгоре стан во новиот центар на Кавадарци, со брза интервенција на пожарникарите е спречено да не се прошири и на останатите станови од колективната станбена зграда. Пожар имаше пред пет дена и кај локалитетот Васов град под ...
| | веќе видена | слични

Земјата е подложна на главниот удар на жешкиот бран, кој опфаќа значителни делови од јужна Европа и се бори со најтешките  пожари. Во овие летни пожари изгореа повеќе од три пати повеќе шумски површини отколку во текот на една обична година. Владата соопшти дека прогласува вонредна состојба во централните и северните делови на земјата, како и во западните делови на јужната крајбрежна провинција Алгарве, со цел да сее има “превентивен ефект”. Според временските прогнози до недела, температурите на некои места се очекува да достигне до 40 степен целзиусов.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во хотел во центарот на Суботица денеска попладне изби пожар, но засега нема информации жртви или повредени лица. На местото на инцидентот пристигнале пет противпожарни возила за да го изгаснат огнот, кој го зафатил последниот кат и покривот на хотелот „Глорија“. Пожарникарите се соочуваат со проблем при гаснењето на пожарот, бидејќи објектот се наоѓа во центарот на градот и пристапот е отежнат поради бетонски жардиниери.
| | веќе видена | слични

Во рамките на соработката на МВР и ЈП Македонски шуми во Кичево и околните населени места, се реализира превентивниот проект „Лето без пожари“.Полициските службеници и претставници на Македонски шуми ја реализираа едукативната кампања со делење флаери и совети до граѓаните за заштита од пожари и намалување на опасностите во шумите.- Една од целите на проектот е јакнење на јавната свест кај граѓаните за неопходната заштита на шумите како национално богатство од пожари, навремено забележување и информирање за настанатиот пожар до релевантните субјекти, за нивна брза реакција и навремено организирање на дополнителна помош, техника, сили и средства со цел превземање на заеднички натамошни чекори - подвелече Стефан Димовски, портпаролот на СВР Охрид.Оваа едукативна кампања ќе продолжи да се реализира ширум земјата, со цел превенирањето од пожари да дојде до полн израз, во периодот кога бројот на пожарите е во континуиран пораст. З.А.
| | веќе видена | слични
3 копии

Португалската Влада презема чекори за донесување декрет за прогласување државна состојба на јавна катастрофа, пред прогнозираниот пораст на температурите во викендот.Околу 3.000 пожарникари во Португалија се ангажирани на гаснење на повеќе од 150 пожари во државата.Со прогласување јавна катастрофа властите ќе може да мобилизираат итни средства и да забрзаат превентивни реакции.Премиерот Антонио Коште утре ќе има средба со шефовите на итните служби и претставници на армијата за заеднички подготовки пред новиот пораст на температурите кои во викендот може да бидат и над 40 степени Целзиусови.Португалија со недели се соочува со шумски пожари, а владата денеска соопшти дека најмногу загрижуваат пожарите во областите на север и централни делови како и во западните делови од најјужниот регион Алгарве.
| | веќе видена | слични
8 копии

Во штипското село Калапетровци избувна пожар во кој досега се зафатени околу два хектара нискостеблеста и дабова шума. Според командирот на Територијалната противпожарна единица, Јонче Манојлов, пожарот е пријавен претпладнево, а пожарникари со две противпожарни возила веќе го локализирале. Според Манојлов, нема опасност од проширување на пожарот кон куќи во селото каде што живее едно возрасно лице. Манајлов апелира да не се палат стрништата по жетвените активности бидејќи во опасност ги доведуваат другите земјоделски површини и шумите.
| | веќе видена | слични
8 копии

Горат нискостеблеста шума и сува трева во атарот на росоманското село Крушевица. Командирот на Територијалната противпожарна единица од Кавадарци, Илчо Богевски, информира дека во гаснење на пожарот учествуваат пожарникари, луѓе од росоманската локална самоуправа, како и работници од подружницата на „Македонски шуми” од Кавадарци.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 143 | | | веќе видена

Вработените од Клиничкиот центар половина час ја блокираа наплатната каса. Освен поништување на одлуката за покачување на паркингот, побараа и рамномерно ...
сите 186 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 154 | | | веќе видена

Како што веќе најавивме од вечерва па во текот на следните денови, односно за време на овој викенд територијата на балканот ќе го погоди снежен бран кој е во ...
сите 205 | | | веќе видена

Црниот СДСМ целосно изгубил допир со реалноста. Партијата што ја зацрни државата шири манипулации и невистини, велат од ВМРО-ДПМНЕ во однос на изјавата на ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пожар на Бистра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: