Интерпелација и за министерот Тевдовски


Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска стана четвртиот функционер во Владата, за кого ВМРО ДПМНЕ поднесе интерпелација. За ВМРО- ДПМНЕ ребалансот на буџетот, кој го оценија како неразвоен, е доволна причина да му се изгласа недоверба. Од СДСМ преку соопштение реагираа на поднесената интерпелација за Тевдовски. Оттаму велат дека преку оспорување на мерките на Владата, предвидени со ребалансот, ВМРО- ДПМНЕ продолжува да работи на штета на граѓаните. Инаку на ова им претходеа интерпелациите на министерот за земјоделство Љупчо Николовски, министерката за труд, Мила Царовска, министерот за надворешни, Никола Димитров. ТВ 24 објави дека се подготвуваат интерпелации за уште тројца, односно за вкупно 7 министри.
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ реагира на нападите од опозициската ВМРО-ДПМНЕ порачувајќи дека наместо за барок, споменици и палми, парите на граѓаните сега се користат за повисоки плати и поголема помош за стопанството. „ВМРО-ДПМНЕ не може да скрие пустошот што го остави зад себе во економијата и огромните долгови што им ги остави на граѓаните кога заради луксуз и расипништво го удвои јавниот долг за само осум години. Парите на граѓаните повеќе не се трошат за палми, барок, споменици и криминални тендери како што правеше ВМРО-ДПМНЕ, туку сега тие се користат за повисока минимална плата, помош за домашните претпријатија и за решавање на деценискиот проблем со статусот на стечајните работници. Тоа е разликата помеѓу криминалното, расипничко и неодговорно владеење на ВМРО-ДПМНЕ и домаќинското, отчетно и одговорно управување со финансиите на Владата предводена од СДСМ“, стои во соопштението на СДСМ.
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ реагира на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.„ВМРО-ДПМНЕ не може да сокрие пустошот што го остави зад себе во економијата и огромните долгови што им ги остави на граѓаните, кога заради луксуз и расипништво го дуплираше јавниот долг за само осум години.Парите на граѓаните повеќе не се трошат за палми, барок, споменици и криминални тендери како што правеше ВМРО-ДПМНЕ, туку сега тие се користат за повисока минимална плата, помош за домашните претпријатија и за решавање на деценискиот проблем со статусот на стечајните работници.Тоа е разликата помеѓу криминалното, расипничко и неодговорно владеење на ВМРО-ДПМНЕ и домаќинското, отчетно и одговорно управување со финансиите на Владата предводена од СДСМ“ се вели во реакцијата на СДСМ.
| | веќе видена | слични
5 копии

Со разрешувањето на Марко Зврлевски пропадна последниот обид на Државната комисија за спречување корупција да го заштити криминалот во редовите на ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ. „Наместо да спречува корупција, криминал и злоупотреби, Комисијата во изминатите години работеше селективно, непрофесионално и исклучиво во заштита на криминалот и корупцијата на ВМРО-ДПМНЕ, со што стана соучесник во криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Преку селективно постапување, преку криење имотни листови на Никола Груевски и соработниците, преку игнорирање и отфрлање пријави против функционери од ВМРО-ДПМНЕ и преку сегашниот претседател кој бил донатор на ВМРО-ДПМНЕ, Државната комисија за спречување корупција докажа дека работи под контрола на ВМРО-ДПМНЕ и во заштита на криминалот во нивните редови. Досегашната работа на Државната комисија за спречување корупција е доказ за тоа колкав е степенот на партизација и злоупотреба на институциите од страна на ВМРО-ДПМНЕ и ја докажува потребата од ослободување и професионализација на ...
| | веќе видена | слични

ВМРО- ДПМНЕ 11 години неконтролирано ги задолжуваше граѓаните преку остварување криминални интереси и затоа сега не може да се помири дека владата на СДСМ работи домаќински, отчетно и за граѓаните, пишува во реакцијата на СДСМ. Владата го исплати долгот кон Дојче Банк во висина од 77, 3 милиони евра, а јавниот долг го намали за 31, 4 милиони евра за првиот квартал од годинава. Во дописот на СДСМ пишува и дека ВМРО- ДПМНЕ напразно обвинува зашто се плаќа преку единствена државна сметка за кредитите и старите долгови.
| | веќе видена | слични

Според СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со фактот дека Владата предводена од СДСМ го намалува јавниот долг, работи домаќински, отчетно и во интерес на граѓаните. - ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со очигледната разлика во управувањето со државните пари. За разлика од нејзиното расипничко однесување, кога парите од скапите и неконтролирани задолжувања се трошеа на криминални тендери, палми, барок и споменици, денес, парите на граѓаните се користат за повисока минимална плата, за решавање на статусот на стечајните работници, за нови работни места и поголема помош кон домашните претпријатија, смета СДСМ. Со празните обвинувања за наводно трошење на девизните резерви, ВМРО-ДПМНЕ, стои во реакцијата на СДСМ, покажува основно непознавање на управувањето со финансиите бидејќи се работи за плаќање преку единствената државна сметка на кредитите и доспеаните рати за стари долгови. - Преку одговорно и транспарентно работење, Владата предводена од СДСМ го исплати долгот кон Дојче Банка во висина од 77,3 милиони ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Партијата што 11 години расипнички и некотролирано ги задолжуваше граѓаните за остварување криминални интереси, покажува елементарно непознавање од финансии, реагира СДСМ по денешните обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ.Според СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со фактот дека Владата предводена од СДСМ го намалува јавниот долг, работи домаќински, отчетно и во интерес на граѓаните.- ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со очигледната разлика во управувањето со државните пари. За разлика од нејзиното расипничко однесување, кога парите од скапите и неконтролирани задолжувања се трошеа на криминални тендери, палми, барок и споменици, денес, парите на граѓаните се користат за повисока минимална плата, за решавање на статусот на стечајните работници, за нови работни места и поголема помош кон домашните претпријатија, смета СДСМ.Со празните обвинувања за наводно трошење на девизните резерви, ВМРО-ДПМНЕ, стои во реакцијата на СДСМ, покажува основно непознавање на управувањето со финансиите бидејќи се работи за плаќање преку ...
| | веќе видена | слични

СДСМ со писмено соопштение реагира на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ во врска со јавниот долг на државата.„ВМРО-ДПМНЕ, партијата што 11 години расипнички и некотролирано ги задолжуваше граѓаните за остварување на криминални интереси, не може да се помири со фактот што Владата предводена од СДСМ работи домаќински, отчетно и во интерес на граѓаните.Со празните обвинувања за наводно трошење на девизните резерви, ВМРО-ДПМНЕ покажува основно непознавање на управувањето со финансиите бидејќи се работи за плаќање преку единствената државна сметка на кредитите и доспеаните рати за стари долгови. Преку одговорно и транспарентно работење, Владата предводена од СДСМ го исплати долгот кон Дојче Банка во висина од 77,3 милиони евра, а јавниот долг го намали за 31,4 милиони евра во однос на првиот квартал.ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со очигледната разлика во управувањето со државните пари. За разлика од расипничкото однесување на ВМРО-ДПМНЕ, кога парите од скапите и неконтролирани задолжувања се трошеа на криминални ...
| | веќе видена | слични
2 копии
6 копии

Од СДСМ порачуваат дека преку одговорното и транспарентно работење Владата го исплатила долгот кон Дојче банка во висина од 77,3 милиони евра, а јавниот долг го намалила за 31,4 милиони евра во однос на првиот квартал. Истовремено, како што велат од СДСМ, вратен е и данокот на додадена вредност кон сите фирми, без уцени и без селективност како што правеше ВМРО-ДПМНЕ и по оваа основа во јуни и јули исплатени се 3,9 милијарди денари кон стопанството, што е за околу 70% повеќе во споредба со истиот период од минатата година. „Очајни и залудни се обидите на ВМРО-ДПМНЕ преку лажни вести и скриени факти да заработи некакви политички поени. Тоа што ВМРО-ДПМНЕ во своите прес-конференции и соопштенија ги набројува само задолжувањата на новата Влада не може да го сокрие фактот дека Македонија во последните два месеца успеа да го намали јавниот долг за првпат по 2008 година“, додаваат од СДСМ. Од партијата велат дека освен за раздолжувањa на домашниот пазар и за враќање странски кредити, парите од задолжувањата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 18. декември 2018 (ИНПРЕС) – Семејството на прерано починатиот градоначалник на Охрид Јован Стојаноски, до сите граѓани на Охрид, упати зборови на ...
сите 220 | | | веќе видена

„Анти НАТО Мицкоски денеска потврди дека е дел од оние што сакаат да го поткопаат Доворот од Преспа, да ги закочат ЕУ и НАТО интеграциите на Македонија.Толку ...
сите 325 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 190 | | | веќе видена

Ќе ги добијат ли парите здравствените работници од симболичното како што велат од Синдикатот на Клинички центар покачувањето на платите или во иднина ќе се ...
сите 98 | | | веќе видена

Законот  ги содржи делата кои нема да бидат предмет на амнестија а се очекува целата процедура да заврши до нова година. Зијадин Села со очајна изјава дека со ...
сите 31 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Интерпелација и за министерот Тевдовски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: