Тажна слика: Панорама од Сплит после пожарот (Видео)


12 копии

Во подрачјето на Рупотина, во близина на Сплит, синоќа избувна голем пожар, а според последните информации тој е локализиран, пишува весникот „Слободна Далмација“. Локалните медиуми информираат дека огнот можел да се забележи дури и од некои делови на Сплит. Гаснењето на пожарот било отежнато поради невреме. Околу илјада луѓе синоќа излегоа на протест во Сплит поради незадоволителното функционирање на системот за кризни ситуации, како што беше неодамнешниот голем пожар меѓу Сплит и Омиш. Протестот кој се одржа под името „Сплит гори“ бил организиран од граѓанска иницијатива, а учесниците носеле транспаренти на кои пишувало „Сакаме пожарникарски возила“, „Ако пожарот не ви ја однесе куќата, тогаш тоа ќе го направи данокот“ и „Децентрализација“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Локалните медиуми информираат дека огнот можел да се забележи дури и од некои делови на Сплит. Гаснењето на пожарот било отежнато поради невреме. Околу илјада луѓе синоќа излегоа на протест во Сплит поради незадоволителното функционирање на системот за кризни ситуации, како што беше неодамнешниот голем пожар меѓу Сплит и Омиш. Протестот кој се одржа под името „Сплит гори“ бил организиран од граѓанска иницијатива, а учесниците носеле транспаренти на кои пишувало „Сакаме пожарникарски возила“, „Ако пожарот не ви ја однесе куќата, тогаш тоа ќе го направи данокот“ и „Децентрализација“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради пожарите кои ја опустошија Далмација, а особено сплитскиот регион, жупанот Блаженко Бобан прогласи елементарна непогода Министерот за внатрешни работи на Хрватска Давор Божиновиќ во саботата на Твитер профилот ја објави прелиминарната процена на штетите од пожарите во сплитскиот регион, која без изгорените шуми изнесува 5,7 милиони евра. Божиновиќ со Државната управа за зашита и спасување и солокалните претставници викендот го обиколи подрачјето зафатено од пожарот во Сплитско-далматинската жупанија. Тој најави дека приоритети ќе бидат соработката на полицијата и локалната самоуправа, подобрувањето на опремата и подигањето на статусот. При обиколката им се заблагодари на припадниците на единицата на специјалната и интервентна полиција во Мравинци кои, како што напиша на Твитер министерот, покажаа голема сила и патриотизам. Менувањето на воздушните струи кај Сплит го потпомогнало проширувањето на пожарот што изби на 17 јули околу 1 часот по полноќ. Досега во неговото гаснење беа ангажирани 800 ...
| | веќе видена | слични

На ЈуТјуб е објавена видео снимки од последиците и пустошот кој го остави големиот пожар кој беснееше изминатите два дена кај Сплит. Најмалку 80 лица се повредени во пожарите што горат од вчера утрото во северните и источните предградија на Сплит. Поголемиот број од повредените се пожарникари. Според локалните власти, сите повредени се надвор од живoтна опасност. Небото над Сплит се уште е сиво, а во воздухот има прилично пепел поради што отежнато се дише. Според првичните процени во пожарите на потегот од Омиш до Сплит изгореле 4.500 хектари густа борова и ниско стеблеста шума, трева и маслинови насади, а пожарникарите примиле над 5.000 повици од вознемирени граѓани.
| | веќе видена | слични
2 копии

Жителите на Сплит се жалат дека имаат проблеми со дишењето – но од цивилната заштита на Сплит тврдат дека немам опасност за животот и здравјето на луѓето. – Штетите ќе бидат огромни ќе се обидеме да ја надоместите штетата на секој граѓанин . Сите доживеавме голем шок. Се случи пожар кој никогаш во вакви размери не го погодил Сплит. Причините за сиптомите на кои се жалат жителите можат да се различни – но нема опасност по животот и здравјето на луѓето- вели заменик градоначалникот на Сплит и шефот на цивилната заштита, Нино Вела. Според информациите на Заводот за јавно здравје параметрите за мерење на квалитетот на воздухот покажале дека се во рамките на дозволените граници. Според заменикот градоначалник, не може да се бара одговорност од надлежните за опасноста во која се најде градот бидејќи на терен биле ангажирани сите расположливи екипи. – За ваква стихија, малку се системите кои можат максимално да бидат подготвени..на ваков терен, сув, и силен ветер истовремено, ни недостигаа пожарникари. На секоја ...
| | веќе видена | слични
4 копии

По катастрофалниот пожар во Сплит во градот ќе биде прогласена елементарна непогода, а откако ќе заврши полицискиот увид ќе се започне и со проценка на штетите. Жителите на Сплит се жалат дека имаат проблеми со дишењето – но од цивилната заштита на Сплит тврдат дека немам опасност за животот и здравјето на луѓето. – Штетите ќе бидат огромни ќе се обидеме да ја надоместите штетата на секој граѓанин . Сите доживеавме голем шок. Се случи пожар кој никогаш во вакви размери не го погодил Сплит. Причините за сиптомите на кои се жалат жителите можат да се различни – но нема опасност по животот и здравјето на луѓето- вели заменик градоначалникот на Сплит и шефот на цивилната заштита, Нино Вела. Според информациите на Заводот за јавно здравје параметрите за мерење на квалитетот на воздухот покажале дека се во рамките на дозволените граници. Според заменикот градоначалник, не може да се бара одговорност од надлежните за опасноста во која се најде градот бидејќи на терен биле ангажирани сите расположливи екипи. – За ...
| | веќе видена | слични
5 копии

На „Јутјуб“ е објавено ново видео на кое се гледаат последиците што зад себе ги остави големиот пожар што изминатите два дена го зафати Сплит. Хрватските медиуми објавија дека на планината Мосор и денеска има пожар. На терен моментно се повеќе од 200 пожарникари, на кои во секој момент, доколку има потреба, може да им се приклучи војската. Од денеска пожарот го гаснат и канадери на хрватската војска. Од 1 јуни воздушните сили учествувале во гаснење 102 пожара. Досега канадерите оствариле речиси 850 часа лет и притоа исфрлиле 26.500 тони вода.
| | веќе видена | слични
3 копии

Пожарникарите и војниците со заеднички сили спречија големиот пожар крај Сплит да се прошири кон овој хрватски туристички град, соопштија вчера локалните власти. Како што јави ДПА; пожарот меѓу градовите Омиш и Сплит уништи околу 4.500 хектари шума, а при справувањето со стихијата полесно се повредени околу 80 пожарникари. Огнената стихија избувна завчера на 20 различни места, во период од само неколку часа, поради што постојат сомнежи дека се работи за намерно подметнати пожари.Во гаснењето на пожарот, кој се ширеше кон северните и источните предградија на Сплит, учествуваа над 380 пожарникари, со 102 противпожарни возила и три авиони „канадери“. Местото на пожарот вчера го посети и хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, кој на вонредна владина седница посочи дека е можно Загреб да побара меѓународна помош за справување со огнената стихија. Шумските пожари во летниот период се честа појава на јадранското крајбрежје, а во голем број случаи тие се предизвикани од невнимателноста на туристите. Но има и такви што ...
| | веќе видена | слични

Хрватските пожарникари успеале сите пожари во околината на Сплит да ги стават под контрола и да ја изгаснат огнената стихија која голтала се пред себе. Тоа што останало по гасењето на пожарот најдобро ги покажува размерите на катастрофата која го погодила тој град и околината. На снимките кои се појавиле на интернет се гледа како огнот уништувал автомобили, шуми и буквално се што му се нашло на патот. Далмација и натаму во поголем дел е во пламен, а вчера огнот влегол и во самиот Сплит. Во околината на тој град опустошени биле 4.500 хектари, а огнената стихија ја гаселе 21 пожарна станица со 384 пожарникари и 102 возила. Од утрово на гасење на пожарот биле ангажирани и канадери. Според последните информации, во некои места и натаму трае борбата со пожарите, ситуацијата е опасна, иако на подрачјата во близина на Сплит повеќе нема отворен пламен. Во пожарот полесно биле повредени 80 лица, во главно пожарникари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ларис Гаисер, новинарот од Словенија кој на италијанскиот медиум „Ла верита“ објави снимки за аферата „Рекет“ за Пресинг ТВ најавил „завршен удар“, но не кажал ...
сите 570 | | | веќе видена

Kриминалната афера „Рекет“ која ги тресе темелите на важни државни институции и ја доведува под прашање, уште повеќе од досега, довербата на граѓаните во ...
сите 290 | | | веќе видена

За десетина дена владиниот предлог Закон за јавно обвинителство со кое треба да се реши статусот на СЈО ќе се најде пред пратениците на собраниска седница. По ...
сите 270 | | | веќе видена

Ерата на Френк Лампард како тренер на лондонски Челси не може да се каже дека започна добро. После две кола во Премиер лигата, Челси има освоено само еден бод ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тажна слика: Панорама од Сплит после пожарот (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: