ЦУЦУЛОВСКИ: Будалесто е

Она што ќе следи тешко е да се предвиди. Но, генерално земено, насоката е јасна: дооуништување на каква-таквата државност и сувереност на Република Македонија,коментира професорот Будалесто е, дури и трогателно инфантилно е, да се очекува оваа власт (која на власт дојде така како што дојде на 27.04.2017) да се однесува транспарентно (помодарски кажано, отворено) и инклузивно (помодарски кажано, вклучително, соработнички) како кон граѓаните, така и кон опозицијата (сеедно каква била) која не презеде буквално ништо да ја разголи незаконитоста со која сегашнава власт дојде на власт. пишува професорот Љубомир Цуцуловски на Фејсбук. -Непознато е (или мене ми е непознато) да се изрши незаконска замена на една власт (особено режим!) само за десетина минути, колку што траеше изборот и преземањето на власта на 27.04.2017, а тоа да не биде планирано. Потоа, се случи друго насилие (влегување на граѓаните во Собранието) за кое сегашнава власт, како и некои медиуми/аналитичари/експерти - без тронка достоинство и без око ...
| | веќе видена | слични

Јас сум луд или само така ми се чини? Зарем доскорашната опозиција, нејзините најистурени интелектуалци, оние демек ултрадемократски настроени медиуми и новинари, море и онаа самопрогласена прогресивна јавност сосе дузина соросулковци, шаренковци и лажната авангарда, зарем не ги слушавме како со години врескаа за нетранспарентноста на власта? Нели ветуваа дека кога ќе се променел режимот, како што тие го нарекуваа, ќе течела транспарентност низ ногавици? И што правиме сега со тајниве договори со Бугарија, затворениве седници и криењето информации од македонската јавност? Како, бе, наеднаш еден договор за добрососедство стана државна тајна? Па, не го договара Заев миразот на ќерка си, опстојувањето на македонскиот идентитет е во прашање. Е, ама наеднаш „транспарентниве“ и „прогресивниве“ замолкнаа. Никаде ги нема да зуцнат. Ај што збрцаа главите ко ноеви околу новите задолжувања на Владата, баш ми е гајле за тоа, ама каде се нешто да речат за можната бугаризација на македонскиот народ и јазик и целата мистика ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На последните предвремени парламентарните избори Во Република Македонија победи ВМРО-ДПМНЕ со коалицијата „За подобра Македонија“ и всушност конституирањето на парламентарното мнозинство е на еден начин изигрување на изборната волја на граѓаните, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиоски во дебатната емисија „Само Вистина“ на Канал 5 Телевизија. – Самиот претседател на СДС и сегашен премиер на своето експозе не повика како опозиција да бидеме конструктивна, не повика како опозиција да бидеме инклузивни и самиот тој вети дека тие како власт ќе направат се да добијат и од наша страна да добијат фидбек и повратна реакција во процесите кои што ќе се одвиваат и во Собранието и во државата. На еден начин како опозиција ние тоа го правиме. Во овој изминат период може да видиме дека ние како опозиција во парламентот поднесовме 7 закони, додека пак власта поднесе 4 закони, а квантитетот значи и квалитет ако се види кои закони се поднесени. Конкретно поднесовме закон за зголемување на платата на докторите, ...
| | веќе видена | слични

– Самиот претседател на СДС и сегашен премиер на своето експозе не повика како опозиција да бидеме конструктивна, не повика како опозиција да бидеме инклузивни и самиот тој вети дека тие како власт ќе направат се да добијат и од наша страна да добијат фидбек и повратна реакција во процесите кои што ќе се одвиваат и во Собранието и во државата. На еден начин како опозиција ние тоа го правиме. Во овој изминат период може да видиме дека ние како опозиција во парламентот поднесовме 7 закони, додека пак власта поднесе 4 закони, а квантитетот значи и квалитет ако се види кои закони се поднесени. Конкретно поднесовме закон за зголемување на платата на докторите, заедно со сеопфатен закон за решавање на статусот на докторите, нагласи Илиоски. Според Илиоски, СДС како власт имаат одговорност за водење на државата, имаат одговорност за функционирање на парламентот, имаат одговорност на носење на закони и дека ВМРО-ДПМНЕ како контруктивна опозиција и подава рака на контруктивност. – Моравме да се поделиме на повеќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во новиот број на Република ќе читате: Заев ги зголеми апетитите на соседите Македонија спремна за поделба Предавникот Зоран Заев е многу добро проценет од соседите, а и самиот тој е повеќе од свесен во каква игра е влезен и какви последици за државата произлегуваат од неговата хазардерска политика. Но, тој, исто така, е свесен и дека народот жестоко ќе реагира на велепредавствата, па затоа паралелно со процесите на преговори за името, со реализацијата на тиранската платформа и со договорот за добрососедство ги активираше СЈО и инсталациите во судот, кои спроведуваат жестока хајка против раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Целта е да се ослаби политичкиот противник, а преку Соросовите медиуми да се замајува јавноста и да се одвлекува вниманието од реалните предизвици со кои се соочува државата. Договор со трајни последици Заев турка бугаризација зад затворени врати Сите настапи по затворената седница во парламентот посветена на текстот за договор за добрососедство со Бугарија ги потврдуваат стравувањата дека Зоран ...
| | веќе видена | слични

Каде брза нашево прваче? Каде брза марионетскиов премиер? Зошто на 1-ви Август требал да го потпише договорот. Јасно е, за да на спонзорите во Подгорица на 2-ри Август им реферира дека „мишн дан“. Мисијата е завршена. Долгот почнал да го враќа. Како човек кој земал пари од лихвари, брза на 2-ри да врати дел од лихвата. Кого мафта тој? Ве прашувам сите вас, што ќе го прочитате ова писание, можно ли е еден Зоран Заев само 15 дена од неговото поставување на чело на квислиншката влада да отиде во Бугарија, на цмок-цмок со Борисов и да каже, ние договорот ќе го потпишеме, се е договорено ни фали само уште едно кафе, ако веќе претходно не соработувал со бугарските разузнавачки служби. Ова јасно укажува дека во изминативе неколку години, овие служби сериозно работеле со Зоран Заев и помагале во неговото инсталирање на чело на Македонската влада. Сега се разбиструва тврдењето дека во рушењето на претходната влада беа вклучени две служби од подалеку и една комшиска. Комшиската е прва на која што Заев и се раздолжува. ...
| | веќе видена | слични

Ви пренесуваме дел од интервјуто со вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев за МКД.мк: За прв човек на ЕЛЕМ се споменува името на Србинот Александар Обрадовиќ, од неодамна со одлука на Владата и македонски државјанин. Тоа е Ваш предлог? – Јас човекот не го познавам. Никогаш во животот не сум го видел. Ако мене ме прашате, јас сметам дека ние имаме доволно квалитетни луѓе што можат да ја раководат таа компанија. Колку што знам, за таа функција сѐ уште нема официјален предлог од Владата. Дали е вистина дека пред последните локални избори имавте понуда од ВМРО-ДПМНЕ за градоначалничката функција на Велес? – Во животот сум имал многу понуди за политички ангажман, од разни страни. Но сите, според мене, биле несоодветни. Понудата да се вклучи претставник од бизнис-секторот од тогаш мандатарот Зоран Заев беше коректна. За мене тоа претставува чест, но и голема обврска и навистина сѐ ќе сторам, ќе се заложам да го оствариме тоа што го ветивме и тоа за што се договараме. Имавте ли средби со странските ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Актуелната ситуација на Македонија најмногу потсетува на договорена венчавка во странство, популарно наречена „за пасош“. Церемонијата трае 3 минути, на само, со двајца платени сведоци. А потоа секој по своја патека, кој со посакуваниот документ, кој со парите за потписот. Токму тоа го организира кумовата тајфа на венчавката на Заев со Борисов за европски документ. Сѐ што турка Заев на мускули, на сила, со Бугарија, против сите, па и на оние на кои им обезбеди „живот“ со 30.000 владина плата, безмалку е свадба за пари. Лековерните сами си го убедуваат црвот на сомнежот дека договорот нема да е штетен или пак во најмала рака Заев ќе се извлече со договор (венчаница) за некакви европски формулари, а потоа ништо не е важно. Но, политичкиот креатор на бугарската политика на уцена, евроинтеграции за Скопје само преку добрососедство без македонска историја, јазик и нација, како директна возвратна почит кон грчката поддршка за Софија, Ивајло Калфин, стави точка на слепата верба. Тој јасно најави „лов“ на Заевата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новиот вицепремиер за економски прашања вели дека е задоволен од тоа како се одвиваат работите по првите 45 дена од неговото прво искуство како бизнисмен во политиката. Во тимот на премиерот Заев, Кочо Анѓушев е најбогатиот министер - во анкетниот лист тој запишал имот вреден 28 милиони евра. Што го натерало овој бизнисмен да влезе во политиката?Со ваков анкетен лист неблагодарно е да земам пари од државата и парите ќе ги донирам во хуманитарни цели и за стипендирање ученици, вели Анѓушев.Тој во својот анкетен лист напиша дека поседува 6 стана, две куќи, од кои една на Халкидики, и неколку деловни простории, автомобили „масерати“, „порше“ и „мини кантримен“, уметнички слики од македонски автори, златен накит, часовници ролекс. Најголема вредност во неговиот имот има уделот во групата „Фероинвест“, каде што тој е содружник со 80 отсто од акциите, или 21 милион евра. Удел има и во фабриката „Брако“, а веќе го продал уделот во компанијата за трговија со електрична енергија ЕДС.„Веќе 45 дена сум на ова ново ...
| | веќе видена | слични

Денешната состојба во ВМРО-ДПМНЕ наликува на една бугарска анегдота од времето на социјализмот: била донесена одлука народот да биде обесен и лугето имале само едно прашање. Дали сами да си купат јаже или ќе го добијат како подарок? Во последниве три години ВМРО-ДПМНЕ активно работи да се самоуништи и за жал, тоа не е анегдота. Надвор од своето самоуништување, таа партија индиректно дејствува и за уништуване на македонската држава, на македонското име (идентитет) и на македонскиот народ. Во самоуништувањето на ВМРО-ДПМНЕ нема нормална логика. Нема логика да управуваш 11 години, да го направиш Скопје европска метропола, да го потврдиш преку градби и споменици континуитетот на македонскиот идентитет од три милениуми наваму и потоа да го зацрташ сето тоа, како да не било. Членовите на таа партија се нормални луѓе и никој од нив не сака да се самоубие партијата. А, уште помалку да биде уништена државата. Не сакат самоуништување и сите нормални, чесни македонци. ЈАЗОТ Е СЕ ПОГОЛЕМ МЕЃУ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД И ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна ...
сите 745 | | | веќе видена

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, ...
сите 415 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 276 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 177 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 238 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЦУЦУЛОВСКИ: Будалесто е

Од:
До кого (е-маил):
Порака: