Реал Мадрид го освои Кралскиот куп со победа над Барселона

Реал Мадрид го освои кралскиот куп со победа над големиот ривал Барселона.Роналдо херој за Кралевите ,португалецот го постигна победничкиот гол,Рамос трагичар во прославата,го испушти трофејот кој заврши под тркалата на славеничкото возило. Фудбалерот на Реал Мадрид,Серхио Рамос го испушти пехарот за време на прославата низ улиците на Мадрид.Трофејот тежок 15-тина килограми падна под тркалата на отворениот автобус во кој играчите на кралскиот клуб ја прославуваа големата победа над Барселона и 25-тиот наслов во оваа конкренција,прв после 1993-та година.Фирмата Алегре која ги изработува трофеите ,веќе нарача нов примерок,замена за уништениот во синоќешната прослава.Инаку после еден пораз и реми во првенството од каталонците, Реал предводен од Жозе Мурињо во финалето на Кралскиот куп славеше со 1-0 над Барселона, со гол на Роналдо постигнат во продолжение,103-та минута.
| | веќе видена | слични

Пехарот на Реал под тркалата на автобусот Дефанзивецот на Реал Мадрид, Серхио Рамос, го испушти од раце трофејот на Кралскиот куп од кровот на автобусот во текот на победничкото возење низ улиците на главниот град на Шпанија. Голот на Кристијано Роналдо во 102. минута од финалето против Барселона, кое се одигра на "Месталја" во Валенсија, беше причина на улиците на Мадрид да излезат стотина илјади фанови и да ја слават големата победа од 1:0 над најголемиот ривал. Навивачите го чекаа овој трофеј цели 18 години, но многумина не дочекаа да го видат на плоштадот Сибелес во Мадрид, каде што традиционално се прославуваат победите на "кралскиот клуб". Големиот сребрен пехар му се испушти од раце на Рамос и, несреќата да биде поголема, тој се скрши од бетонот и заврши под тркалата на автобусот, па сведоците на инцидентот го собираа неговите делови. - Пехарот не падна, туку скокна од среќа. - се обиде Рамос својата будалаштина да ја претстави на духовит начин. Истовремено, Жозе Мурињо стана прв тренер во историјата ...
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид со голот на Кристијано Роналдо го освои трофејот во шпанскиот кралски фудбалски куп, по 17 години пауза, и ја забележа првата победа над Барселона по шест меѓусебни средби На прославата низулиците на Мадрид, двокатниот автобус на кој беа качени играчите, гопрегази пехарот откако тој му падна од рацете на Серхио Рамос. РеалМадрид со победата обезбеди и шести годинашен дуел со Барселона восуперкупот пред почетокот на идната сезона, освен четирите во овие тринедели (првенство, куп и два во ЛШ) и првиот првенствен меч следнатасезона на есен.
| | веќе видена | слични

Со голот на К. Роналдо во 103. минута од продолжнието "кралевите" ја победија Барса (1:0) и по 18 години го освоија пехарот, што им влеа самодоверба пред двата наредни нивни дуела во полуфиналето на Лигата на шампиони Фудбалерите на Реал по 18 години го освои пехарот во Купот на кралот откако во драматично финале на "Месталја" во Валенсија ја совлада Барселона (1:0). До својот 18. трофеј избраниците на Жозе Мурињо стигнаа со голот на Кристијано Роналдо во 103. минута од продолжението 2х15 минути, бидејќи во регуларните 90 минути немаше гол. Првпат по три години Реал успеа да ја совлада Барселона, а Жозе Мурињо стана првиот фудбалски тренер кој куп-напреварувањата ги освоил во четири различни држави- Поругалија (Бенфика), Англија (Челзи), Италија (Интер) и Шпанија (Реал). Тој изјави дека е горд на екипата и со победата одговори и на критиките на Холанѓанецот Јохан Кројф, кој изјави дека тој само брка трофеи и оти не е "фудбалски тренер". - Освојувањето титули е освојување на титули. Пред некој ден некој рече ...
| | веќе видена | слични

Дефанзивецот на Реал Мадрид, Серхио Рамос најде сили да се пошегува после големиот инцидент со трофејот од натпреварувањето за Кралскиот куп. Како што е познато, за време на празнувањето дефанзивецот го испушти трофејот по што тој падна под автобусот кој ги возеше фудбалерите и му нанесе доста големи оштетувања. „Тоа што се случи со трофејот беше едноставно недоразбирање. Не го испуштив. Тој едноставно сам падна, откако виде толку многу фанови“, напиша Рамос на својот Твитер. Во крајна линија се заврши добро, бидејќи фирмата која го направи трофејот веднаш направи копја на истиот, јавува една верзија, додека втората гласи дека фирмата имала изготвено два трофеи. „Од 5:30 утринава, Реал Мадрид го имаше на располагање одличјето во перфектна состојба, па можеше да го покажува на фановите. Секогаш сме подготвени на план Б за слични вакви ситуации“, прокоментира Федерико Алегре.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид доби копија од трофејот од Купот на Кралот, која тимот го освои во средата вечерта по драматичниот финиш против Барселона. Оригиналниот трофеј настрада за време на славењето во шпанската престолнина, откако дефанзивецот Серхио Рамос го пропушти од отворениот автобус, кој ги возеше фудбалерите на Жозе Мурињо. По комичниот настан, но во исто време непријатна случка, Рамос се обиде да покаже чувство за хумор и рече дека трофејот сам полетал при глетката на толку многу поддржувачи на Реал.
| | веќе видена | слични

“Кралевите” успеаја да ја победат Барселона со 1:0 по продолженијата и да го освојат Купот на кралот по пауза од 18 години. Стрелец на победничкиот гол беше Роналдо во 103. минута. Жозе Мурињо успеа во својата прва сезона на својот нов тим да му донесе најмалку еден трофеј, откако Реал успеа да ја совлада Барселона во финалето на шпанскиот куп. Во домот на Валенсија двата најголеми шпански клуба го играа 107. финале на Купот на кралот. По 90. минути борбена игра резултатот беше ист како и на почетокот, а одлуката падна во продолженијата. Со голот на Кристијано Роналдо во 103. минута Реал Мадрид конечно успеа да ја совлада Барса, за прв пат по шест средби и речиси три години пауза. Со тоа “кралевите” го освоија својот десети трофеј во националниот куп, на кој во Мадрид се чекаше од 1993. година. На одлучувачкиот гол му претходеше мајсторската акција на Марсело и Анхел Ди Мариа на лево крило. Идеалниот центаршут на Ди Мариа и одличната реакција на Роналдо со глава му донесоа предност на Реал, иако голманот на ...
| | веќе видена | слични

Челниците, фудбалерите и навивачите на Реал Мадрид го слават Жозе Мурињо откако португалскиот стратег го предводеше „кралскиот клуб“ до трофејот во Купот на Шпанија. За овој пехар да биде уште позначаен, до него се стигна со триумф во големото финале над вечниот ривал Барселона со минимални 1-0 и тоа по продолженија од двапати по 15 минути откако по регуларните 90 минути мечот заврши со резултат 0-0. Во 102. минута од финалето во Валенсија, Кристијано Роналдо со прецизен удар со глава го матираше Пинто и предизвика еуфорија меѓу навивачите на „кралскиот клуб“. Португалскиот фудбалер со својот 42. погодок сезонава му ја донесе победата на својот тим, но по мечот сите комплименти заминаа на адреса на неговиот сонародник, тренерот Жозе Мурињо. Соочен со притисок од отказ во случај на порази од Барселона во Купот на Шпанија и во Лигата на шампионите, Мурињо маестрално ја постави тактиката на својот тим. Во првото полувреме Реал Мадрид целосно доминираше на теренот создавајќи неколку шанси и не дозволувајќи им на ...
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид за првпат по 1993 го освои Купот на кралот и тоа против својот најголем ривал, Барселона. Победата беше дочекана со многу емоции кај навивачите во целиот свет. Меѓу најизрадуваните беа навивачите на Реал од Куманово, кои прославија со зурли и тапани. Возбудата кај играчите пак беше толку голема што Серхио Рамос успеа да го испушти Кралскиот пехар од раце, од вториот кат на автобусот и да го уништи. Во суштина, сите прославуваат на свој начин. DSvmAtOnrkA
| | веќе видена | слични

Иако Кристијано Роналдо ја сруши Барселона и му донесе трофеј на мадридски Реал по 18 години, шоуто на Португалецот го "украде" дефанзивецот Серхио Рамос... Шпанецот стана хит по светските медиуми, откако за време на прославата со навивачите во Мадрид го испушти пехарот, кој заврши помеѓу тркалата на автобусот. Рамос, по преспаната ноќ се обрати на јавноста на својот "Твитер" профил и на шега ги обвини навивачите за непријатната ситуација. "Мислам дека погрешно е протолкувано она што се случи со пехарот. Јас не го испуштив од раце, туку тој сам скокна кога ги виде воодушевените навивачи на Реал" - напиша Рамос. Среќна околност за него, а и за Реал Мадрид е што работилницата која го изработи пехарот веќе имала резервер трофеј и набрзо тој ќе заврши во витрините на "Кралскиот Клуб".
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реал Мадрид го освои Кралскиот куп со победа над Барселона

Од:
До кого (е-маил):
Порака: