Вардар со реми и постигнат гол се враќа од гостувањето кај Малме


2 копии

Во првиот натпреварар од второто квалификациско коло од Лигата на шампионите, одигран попладнево на „Сведбанк“ стадионот, Малме и Вардар одиграа „реми“ 1:1. Во првото полувреме црвено-црните поточно Балотели во два наврати имаше големи шанси да го доведе Вардар во водство, но резултатот остана непроменет. Она што не успеа да го искористи Бразилецот, конечно во 63-минута му успеа на Бобан Николов кој по обидот на Балотели да шутира, неговиот удар беше изблокиран, а топката дојде до Николов кој шутираше во долниот лев агол, за водство на Вардар од 0:1. Примениот гол како да ги разбуди домашните фудбалери кои со сите сили притиснаа кон голот на Вардар. Таквиот притисок резултираше со гол во 75-минута, кога по центаршут од од левата страна, Франц Брорсон со глава од 5-6 метри го совлада Гачевски и го израмни резултатот на 1:1. Малме се обидуваше да дојде и до втор гол, но добрите интерванции на Гачевски и среќата во последните минути им донесоа на вардарци позитивен резултат пред реванш дуелот во Струмица ...
| | веќе видена | слични

И дефинитивно УЕФА попушти. Арената „Филип втори" ќе се отвори за дуелот меѓу македонскиот шампион, Вардар и Копенхаген во рамките на 3. квалификациско коло во Лигата на шампионите. Иако според ждрепката првиот меч требаше да се игра во Данска, сепак „вардарци" ќе бидат ќе бидат домаќини на оваа средба, потврди „Македонски спорт". „Вардар ќе го пречека тимот на Копенхаген на Арената „Филип Втори" во Скопје. Првиот натпревар ќе се игра во вторник во 20 часот, а реваншот во Данска, иако ждрепката беше првиот дуел да биде во Копенхаген. Сепак, поради случувањата во Струмица на дуелот со Малме, УЕФА најде решение. Му дозволува на Вардар да игра на „Арената" и со тоа да има време уште две недели да се подготви стадионот за Супер-Купот помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал. Ова е одлична вест за љубителите на фудбалот кои што ќе може да дојдат во голем број на „Арената" и да му дадат поддршка на Вардар на патот кон следната квалификациска рунда. Реваншот треба да биде во Копехаген на 1 или 2 август“, открива ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Вардар се пласираа во третата квалификациска рунда во Лигата на шампионите (ЛШ) со триумфот над шведски Малме, во реванш-мечот во Струмица, со 3-1 (стрелци Грнчаров 56, Барсегјан 61, Николов 90 за Вардар, а Розенберг 16, пенал, за Малме). Првиот натпревар во Малме заврши без победник 1-1. Вардар одигра одличен меч во Струмица, успеа да се врати по водството на гостите, да постигне три гола во второто полувреме, со што заслужено се најде во третата рунда иако му се даваа помали шанси, барем на хартија, во овој двомеч.- Честитки до фудбалерите, кои одиграа импресивен натпревар. По водството на противникот во првиот дел, им кажав дека можеме да постигнеме гол и да ја анулираме таа предност. Успеавме да израмниме со голот на Грнчаров, веднаш потоа дојде и вториот гол, со кој поведовме. Знаевме дека по нашата предност Малме ќе нападне за да израмни, а ние чекавме шанса од противнапад да постигнеме уште еден гол. Ветивме дека Вардар ќе го помине Малме и тоа се исполни. Ова е голем успех за Вардар, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Црвено-црните" ќе одговараат за фрлање предмети од страна на навивачите, за вознемирување на службени лица од страна на толпа, за невкусни скандирања како и за употреба на пиротехнички средства Европската куќа на фудбалот (УЕФА) потврди дека е покрената дисциплинска постапка против македонскиот шампион Вардар поради лоша организација на реванш натпреварот од 2. квалификациско коло за Лигата на шампионите против Малме на стадионот „Младост" во Струмица. Во официјалниот извештај на делегатот се наведени бројни забелешки околу организацијата на натпреварот, а Вардар ќе одговара дури по четири точки од дисциплинскиот правилник на УЕФА, и по една од правилникот за безбедност на меѓународни натпревари. „Црвено-црните" ќе одговараат за фрлање предмети од страна на навивачите, за вознемирување на службени лица од страна на толпа, за невкусни скандирања како и за употреба на пиротехнички средства. Од правилникот за безбедност на УЕФА ќе биде поведена и постапка за блокирање на скалилата на трибината на стадионот ...
| | веќе видена | слични

По бројните замерки за стадионот „Младост“ во Струмица, постои голема можност првиот меч од 3. квалификациско коло од ЛШ помеѓу Вардар и Копенхаген да се одигра во среда на арената „Филип Втори", открива единствениот спортски весник „Македонски спорт", на својата официјална интернет страница. „Во текот на денот ќе се знаат детали околу оваа информација, меѓутоа постои голема веројатност тоа и да се оствари. Првиот меч треба да се игра во Копенхаген, но со интервенција на УЕФА тоа би можело да се смени, па прво да се игра во Скопје, а реваншот во Данска. Секако ако ова се случи тоа ќе биде одлична увертира за УЕФА Суперкупот на 8 август на нашиот најголем стадион“, се вели во текстот на „ sport.com.mk “. Ова ќе биде одлична можност за сите фанови на македонскиот шампион да дојдат во што поголем број и да им дадат поддршка на фудбалерите на Вардар да направат уште еден голем чекор во квалификациите за ЛШ.
| | веќе видена | слични

УЕФА му дозволи на Вардар натпреварот против Копенхаген да го игра на свој терен, но услов за тоа ќе биде македонскиот шампион да биде домаќин во првиот меч.Вардар ќе игра на „Телеком Арената“ против Копенхаген веќе наредниот вторник, тоа е одлуката на УЕФА по молбата на македонскиот шампион натпреварот сепак да се одигра во Скопје.Првичниот став на УЕФА беше дека ќе нема натпревари на националниот стадион во Скопје се до одигрувањето на Суперкуп натпреварот на 8. август, но му излеговаа во пресрет на Вардар.„Телеком Арената“ е единствениот стадион во Македонија кој ги исполнува условите за натпревари од третото квалификациско коло во Лигата на шампионите. Доколку Вардар добиеше негативен одговор од УЕФА, мечот ќе требаше да се игра во друга земја.Стадионот „Младост“ во Струмица ги исполнува условите само до второ квалификациско коло од Лигата на шампионите.Со цел од одигрувањето на мечот помеѓу Вардар и Копенхаген да има повеќе денови до Суперкупот на УЕФА, одлучено е „црвено-црните“ да бидат домаќини на ...
| | веќе видена | слични

УЕФА и официјално му дозволи на Вардар натпреварот против Копенхаген од 3-то квалификациско коло во Лигата на шампиони да го игра на „Телеком Арена“ во Скопје. Првичниот став на УЕФА беше дека нема да има натпревари на „Телеком Арената“ до одржување на Суперкупот, но со оглед на фактот дека во Македонија нема друг стадион кон ги исполнува условите, УЕФА сепак попушти и дозволи натпреварот да се игра во Скопје. Иако според ждрепката првиот меч требаше да се игра во Данска, сепак Вардар ќе бидат ќе биде домаќин на првиот меч, кој ќе се одигра во вторник во 20 часот, потврди „македонски Спорт“.
| | веќе видена | слични

Откако стадионот „Младост“ во Струмица не ги исполнуваше условите за 3-то коло од квалифкациите за Лигата на Шампионите, УЕФА беше приморана да изнајде друго решение. По кратки консултации, одлучено е натпреварот помеѓу Вардар и Копенхаген да се игра на Арената „Филип Втори“ во 20 часот, но наместо првиот натпревар да биде во Данска, тој ќе се одигра во Скопје, на 25-ти јули. Па така, од 25-ти јули до 8-ми август ќе може тревникот повторно да биде вратен во одлична состојба и да нема проблеми за дуелот од Супер Купот помеѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Ова е одлична можност за полни трибини на „Филип Втори“ и прекрасна атмосфера и поддршка за играчите на Вардар. Реванш средбата помеѓу Вардар и Копенхаген ќе се одигра во Данска, на 2-ри август.
| | веќе видена | слични

Македонскиот првак Вардар доби дозвола од УЕФА да игра на “Телеком Арена” во Скопје против данскиот шампион ФК Копенхаген. Но, на првиот меч ќе биде домаќин, во вторник (25 јули), со почеток во 20 часот, а реваншот ќе го игра како гостин во Данска на 2 август, во третото квалификациско коло од Лигата на шампионите. УЕФА најде сепак соломонско решение откако увиде дека стадионот “Младост” во Струмица не е подготвен за да биде организатор на европски натпревари од ваков ранг. Мечот со Малме во Струмица беше фијаско од организациски карактер, а публиката се обиде на полувремето од трибините да влијае и да се заканува кон главниот судија Жапченко од Украина.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот шампион Вардар нема да игра како гостин на првиот меч од третото квалификациско коло во Лигата на шампионите против Копенхаген, како што реши ждрепката, туку ќе биде домаќин на воведната пресметка од двомечот и истиот на радост на сите навивачи ќе се одигра на Националната „Телеком Арена“ во Скопје во вторник. Македонскиот шампион Вардар нема да игра како гостин на првиот меч од третото квалификациско коло во Лигата на шампионите против Копенхаген, како што реши ждрепката, туку ќе биде домаќин на воведната пресметка од двомечот и истиот на радост на сите навивачи ќе се одигра на Националната „Телеком Арена“ во Скопје во вторник.УЕФА решила по и во согласност со луѓето од Копенхаген, првиот дуел да се игра на Националната Арена и таа да биде отворена за овој дуел, без оглед што европската централа на нецели три недели го чуваше нашиот најголем стадион за мегапресметката од Суперкупот помеѓу Реал Мадрид и Манчестер јунајтед. Вардар во писмото побара да го игра дуелот во Скопје и тоа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 238 | | | веќе видена

Во Куќата на Уранија- МАНУ, свечено беше отворена изложбата на фотографии „По трагите на светите Кирил и Методиј”. На свеченоста, во името на организаторите, ...
сите 186 | | | веќе видена

Пркосот нема да сопре, а ВМРО-ДПМНЕ народот нема да сопре во спротивставувањето на наметнатите црнила, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на ...
сите 95 | | | веќе видена

д-р Весна Попоска Четирите предложени амандмани треба да им го оневозможат лускузот кој го имаа сите досегашни влади, на сите идни влади – спорот за името да ...
сите 72 | | | веќе видена

Конвенција за избор на кандидат за претседател на Р.Македонија опозицијата ќе одржи во градот на Миладиновци, на Охридското езеро во Струга, објави лидерот на ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар со реми и постигнат гол се враќа од гостувањето кај Малме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: