Дали со оваа изјава Ѓоковиќ најавува долга пауза од тениските терени?!

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ, поради болки во лактот, мораше да го предаде четвртфиналниот меч против Томаш Бердих на третиот гренс лем турнир сезонава - Вимблдон Србинот по предадениот меч, за медиумите откри дека размислува за нешто подолга пауза и одмор, со цел да ги залечи повредите кои се уште ги чувствува. Не е во прашање рамото како што некои медиуми пишуваа, туку лактот кој ме мачи веќе повеќе од една година. Се обидував да се доведам во добра ситуација за да играм добро овде, минав два ипол часа на моето столче, со цел дека ќе бидам подобар, но не успеав. Половина час играв со неподнослива болка, ова е ситуација која мора да ја прифатам. На секој спортист му е тешко кога ќе предаде меч, и по ова јасно е дека ќе мора да го менувам распоредот на турнирите. Се уште не знам дали ќе одам на операција. Од поодамна немам почувствувано ваква болка, што повеќе играм, тоа е полошо. Размислувам за подолга пауза, истакна Новак Ѓоковиќ. Српскиот тенисер имаше шанса со евентуален триумф на Вимблдон, ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ ја одбил понудата на Роџер Федерер да се вклучи во неговиот проект – тенискиот турнир Лејвер куп на кој ќе играат Европа против остатокот на светот. Самиот Федерер откри дека добил негативен одговор од Ѓоковиќ и тоа поради една причина. Ревијалниот турнир треба да се одржи во периодот од 22 до 24 септември, а Србинот тогаш го очекува раѓањето на своето второ дете. До овој момент, тимот на Европа, покрај Федерер, го сочинуваат уште Рафаел Надал, Доминик Тим и Томаш Бердих. За остатокот на светот сигурни се Милош Раониќ и Џон Иснер. Во следниот период, Федерер го очекува одговорот на Енди Мареј со кого на 7 ноември во Глазгов ќе одигра друг хуманитарен меч.
| | веќе видена | слични

Семејството на Јелена и Новак Ѓоковиќ деновиве е пресреќно, откако добија внуче. Малиот Стефан наскоро ќе се радува на своето братче, а додека тоа да се роди, ќе се радува на братучедот кој го доби. Јелена и Новак се пресреќни па споделија фотографии од бебето на социјалните мрежи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер им откри на новинарите дека Србинот Новак Ѓоковиќ, нема да учествува на првиот „Лејвер куп", кое претставува прво натпреварување меѓу Европа и остатокот од светот, што ќе се одржи во Прафа, во септември годинава. Селектор на тимот на Европа ќе биде легендарниот Швеѓанев Бјорн Борг, додека остатокот од светот ќе го предводи Аметканецот Џон Мекинро. -Новак веќе кажа не, бидејќи во тој период го чека раѓањето на своето второ дете. Се уште го чекам одговорот од Енди Мареј. Би било одлично кога тој би учествувал, изјави Федерер. Ѓоковиќ заради повредата на лактот го предаде четвртфиналниот натпревар на Вимблдон и неизвесно е кога ќе се врати на теренот. Се очекува Стен Вавринка или Марин Чилиќ да го замрнат српскиот тенисер, додека останатите членови на тимот од Европа, освен Федерер се: Енди Мареј, Рафаел Надал, Томаш Бердих и Доминик Тим. Од другата страна ќе играат Кеи Нишикори, Милош Раониќ. Џек Скок, Ник Кирјос и Џон Иснер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Доколку српскиот тенисер се одлучи за варијантата до крајот на сезоната да не учествува на турнирнирите, се поизвеснои е дека ќе испадне од Топ 10, а тоа би ја променило и соработката со брендот "Лакоста". Во исчекување на одлуката на Новак Ѓоковиќ за тоа како да се санира повередата на лактот на десната рака заради која го предаде четвртфиналниот натпревар на Вимблдон, на големо се шпекулира кои ќе бидат последиците за четвртиот тенисер во светот. Доколку српскиот тенисер се одлучи за варијантата до крајот на сезоната да не учествува на турнирнирите, се поизвеснои е дека ќе испадне од Топ 10, а тоа би ја променило и соработката со брендот "Лакоста". Новак со францускиот бренд потпиша договор пред почетокот на Ролан Гарос, а неговото отсуство од теренот би можело да резултира со промена во иплатата, па дури идоговорот да биде раскинат. Паузата до крајот на годината би значело дека Новак ќе испадне од топ 10, а тоа сигурно би влијаело на неговиот договор. Кога се составуваат таквите договори, спонзорот води ...
| | веќе видена | слични

Некогашниот тенисер број еден, преживува тешки денови во своите арени, но и надвор од нив. "Кога го гледам Новак Ѓоковиќ всушност гледам сличност со голферот Тајгер Вудс", изјавил коментаторот на "BBC" и некогашен тениски ас, Џон Мекинро. "Семејните проблеми надвор од теренот очигледно ги поткопуваат неговите обиди да се врати во некогашната форма. На него веднаш се гледа дека не е истиот човек од претходно. Кога го гледам Новак, веднаш на памет ми доаѓа Тајгер Вудс. Тој исто така имаше проблеми со сопругата, по кои излета од насоката и потоа никогаш не беше спортистот од претходно. Сега истото му се случува и на Новак. Кај него проблемот очигледно не е физички, туку ментален", рекол Мекинро. На српскиот тенисер оваа споредба никако нема да му се допадне, бидејќи на славниот голфер со кого Мекинро го споредува, бракот му се распаднал пред 7 години, а кариерата му тргнала во иста насока, откако се воспоставило дека со години ја изневерувал сопругата. Ако може да им се верува на таблоидите во Србија, и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кога мислите на Ѓоковиќ, мозокот ви зуе од противречности. Во различни моменти беше имплусувен клован, кој ги имитираше другите играчи. Исто така и иритантен, бидејќи глумеше повреда, отколку да се бори додека не загуби, моралиста, диетален гуру, губитник, генијалец и будала – ја почнува Филипс своjата колумна во „Њујорк тајмс". Колумнистот на престижниот американски дневен весник „Њујорк Тајмс", Брајан Филипс, напиша опширен текст за српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ во кој пишува, што се случува со поранешниот светски тениски рекет број еден. Филипс на некоректен начин се обиде да го објасни неговото гледиште за падот на формата на Српскиот тенисер, притоа мешајќи се во неговиот приватен живот. -Го гледам Новак Ѓоковиќ како игра тенис повеќе од една деценија, но никогаш не сум го знаел. Тешко е да го прочитате, што е чудно, бидејќи мал број на тенисери изгледаат така загрижено, дури депресивно, а тоа нешто значи. Кога мислите на Роже Федерер или Рафаел Надал, ве обзема поплава од јасни чувства. Кога мислите ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник „New York Times“, во текст напишан од новинарот Брајан Филипс, со навредливи зборови е опишана тешката ситуација на Новак Ѓоковиќ, во која е западнат последните две сезони. Филипс пишува за Ѓоковиќ и неговиот пад од првата позиција на АТП листата, и за случувањата негови на приватен и спортски план. „Ѓоковиќ го следам повеќе од 10 години, но никогаш не сум го запознал. Тешко е да го прочитате, што е навистина чудно, затоа што малку тенисери изгледаат загрижено и депресивно како тој. Гледајки ги Федерер и Надал, јасно е мислењето за нив, споредено со Ѓоковиќ. Тој беше кловн, ги имитираше играчите за да ги засмее луѓето, беше иритантен, глумеше повреди, беше голем моралист, политичар, но и гение“ , напишал новинарот Филипс во високо тиражниот весник. Тој смета дека повлекувањето на Ѓоковиќ во 1/4 финалето на Вимблдон годинава поради повредата е контрадикторно. „ Го нема нигде, секогаш е чудна жртва на нешто. Тој беше доминантен, редовно ги победуваше противниците, освои 4 Грен слема по ...
| | веќе видена | слични

Угледниот американски весник „Њујорк тајмс“ во колумната на еден од своите новинари жестоко го нападна и критикуваше Новак Ѓоковиќ за неговото однесување во последниот период. Новинарот Брајан Филипс пишува за падот на Новак од првото место на АТП-листата, но и за случувањата на спортски и на приватен план, односот со соработниците, медиумите… „ Ѓоковиќ го следам повеќе од десет години, но ете… никогаш не сум го запознал. Тешко е да го прочитате, што е чудно, бидејќи мал е бројот на тенисери кои изгледаат загрижено и депресивно како него. Гледајќи ги Федерер и Надал, имате јасно мислење за нив, за разлика од Ѓоковиќ. Тој беше кловн, имитираше други играчи за да ги исмејува пред фановите, глумеше повреди, беше моралист, диетален гуру, губитник, генијалец, будала… “ – ја почнува Филипс своjата колумна во „Њујорк тајмс“. Според него, поразот од Бердих во Вимблдон и предадениот меч е само уште еден доказ за големиот пад на српскиот тенисер. „Го нема никаде, а истовремено секогаш е тука, како крал на боледување. ...
| | веќе видена | слични

Американскиот весник New York Times агресивно го нападна српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ во текстот на новинарот Брајан Филипс и со навредливи зборови го опиша однесувањето и играта на некогашниот светски првак во изминатава година. „Го следам Ѓоковиќ повеќе од 10 години, но никогаш не сум го запознал. Тешко е да го прочиташ, што е чудно, бидејќи малку тенисери изгледаат загрижено и депресивно како него. Кога ги гледам Федерер и Надал, јасно ми е мислењето за нив, за разлика од Ѓоковиќ. Беше кловн, ги имитираше играчите за да ги засмева луѓето, беше иритантен, глумеше повреди, беше моралист, гуру за диети, политичар, губитник, гениј, будала...“, почнува текстот на Филипс за познатиот весник. Тој смета дека повлекувањето на Ѓоковиќ во четврт финалето на Вимблдон поради повредата е уште една контрадикторност, велејќи дека така станува „поголем од играчите кои дошле до самата завршница“. „Го нема никаде, секогаш е чудна жртва на нешто. Истовремено е и секогаш тука, како крал на боледувањето. Беше доминантен, со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката Весна Димишкова денеска сведочеше за предметот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан Јовановски – Боки13 и Катица ...
сите 600 | | | веќе видена

Радмила Шекеринска е вмешана уште во еден сомнителен тендер, каде што постои сомнеж за проневера на буџетот од над 250.000 евра. Имено, Радмила Шекеринска како ...
сите 324 | | | веќе видена

„СДСМ како одговорна и демократска партија преку легитимни законски решенија создаде услови за независно и професионално правосудство.Со Законот за Јавно ...
сите 194 | | | веќе видена

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе е радикален десничар идентификуван како ...
сите 61 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 205 | | | веќе видена

Една цел е остварена – пласман во осмина-финалето на ЕХФ лигата на шампионите. Остануваат уште две кола до крај на групната фаза, и викендов Вардар гостува кај ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали со оваа изјава Ѓоковиќ најавува долга пауза од тениските терени?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: