Утре продолжува седницата за разрешување на Зврлевски


Утре продолжува седницата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, откако денеска беше прекината по барање на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Утре продолжува седницата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, откако денеска беше прекината по барање на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител е поднесен од Владата поради, како што се наведува во образложението, незаконито, ненавремено и недоволно стручно вршење на функцијата. Зврлевски, на денешната седница од говорницата во Собранието рече дека предлогот на Владата за кој се бара негово разрешување од функцијата е преседан во правниот систем во Македонија. Според него, начинот на кој Советот за јавни обвинители го прифатил предлогот на Владата не е јасен, зошто досега за неговата работа немало ниту една претставка, а во последните четири години Советот за јавни обвинители позитивно ги оценувал извештаите за работењето на Јавното обвинителство. - Јас сум речиси 30-тина години во ...
| | веќе видена | слични

Амандманската расправа за ребалансот на буџетот ќе почне во сабота. По барањето на мнозинството токму во сабота да се одржи собраниска седница за предлогот за разрешување на Марко Зврлевски. Претседателката на комисијата за финансирање и буџет, Лилјана Кузмановска го известила претседателот на Собранието, Талат Џафери дека планира в сабота да продолжи расправата за ребалансот на буџетот. Според правилата, додека има комисиска расправа за буџетот, во Собранието не се одржуваат собраниски седници. Од мнозинството велат дека сепак постои начин како да продолжи дебатата за разрешување на Зврлевски, односно спикерот Џафери да закаже продолжување по 18 часот, откако ќе заврши комисијата со работниот ден или пак со ова темпо на работа на комисијата ќе останат два дена на крајот на месецот, кои од власта велат, ќе ги искористат за точката за Зврлевски Од Кабинетот на претседателот досега најавуваа дека Џафери ќе се обиде најпрвин да постигне консензус околу продолжување на седницата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Точката за разрешувањето на Марко Зврлевски официјално и формално е заглавена, бидејќи со влегувањето на ребалансот на буџетот на комисиска расправа, се во Собранието е фокусирано токму на оваа точка. Сепак, според информации на телевизија 24 , спикерот Талат Џафери во наредните денови ќе се обиде да направи координација со пратеничките групи, со цел да постигне концензус или некаков договор за да продолжи расправата за предлогот за разрешување на Зврлевски. Собраниски извори велат дека доколку Џафери добие зелено светло, седницата за разрешувањето на Зврлевски ќе биде закажана во сабота. Инаку, денеска започна комисиската расправа за ребланскот на буџетот. Развоен или популистички буџет? Меѓу овие дилеми се движеше расправата меѓу власта и опозицијата. Министерот за финансии Драган Тевдовски тврди дека со ребалансот ќе бидат скратени непродуктивните трошења, а опозицијата обвини дека се кратат пари за важни проекти. Со ребалансот се кратат 47 милиони евра, а растот е предвиден со проекција од 2,2 отсто од ...
| | веќе видена | слични

Министерот за правда, Билен Салији не објасни зошто во експозето за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, меѓу забелешките на Владата кон главниот обвинител не беа вклучени и случаите „Монструм“, демонстрантите од Монструм и случајот „Куманово“. Министерот Салији тврди дека во констатацијата на Владата се наведува дека Зврлевски постапил непрофесионално. „Како работел обвинителот Зврлевски, без да навлегуваме во детали, мислам дека и во образложението на Владата се споменува непрофесионалниот и неодговорен пристап во решавањето на прашањата кои беа отворени“, рече Билен Салији, министер за правда. Министерот објасни дека тоа што не го читал експозето како министер било направено поради технички причини. Минатата недела, заменик министерот за правда Оливер Ристовски пред пратениците го прочита експозето за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Точките на кои е базирано образложението на Владата главно се однесуваат на непрофесионалниот пристап на Зврлевски кон случаите од опозицијата, ...
| | веќе видена | слични

Но, неофицијално додаваат дека сепак се е можно бидејќи уставната одредба која гласи Собранието е во постојано заседание му дозволува на спикерот да определи време за свикување на седница  и додека трае расправата за ребалансот на буџетот. Но во термин кога таа ќе заврши. Тоа значи дека седница може да биде свикана и по 18 часот  и  да  траат до доцна во ноќта или пак да ги свика пратениците на своите работни места и за време на викендот. Тоа се случи за време на викендов кога Џафери свика седница во еден часот по полноќ. Инаку , народните избраници во наредните петнаесет дена ќе бидат ангажирани околу носењето на буџетот. Веќе од трети август тие ќе заминат  на колективен летен одмор. Во образложените на Владата до Собранието стои дека  бара  разрешување на јавниот обвинител пред истекот на мандатот поради незаконито, ненавремено и недоволно стручно  вршење на функцијата, но и поради ненавремено покренување на кривични постапки за случаи предвидени со закон. Во медиумите се шпекулираше дека доколку ...
| | веќе видена | слични

Разрешувањето на Марко Зврлевски остана заглaвено во собраниските калкулации - кога и дали накоро ќе продолжи сите креваат раменици. Можности има - собранискиот спикер Џафери може да го свика Собранието и да ја отвори шестата седница – брифираат извори од парламeнтарното мнозинство. Седниците на комисијата за финансирање и буџет, според истите извори, ќе се водат во работни денови од 11 до 18 часот, што велат му дава можност на Џафери по седницата или за викенд да го свика Собранието. Пратениците од владеачкото мнозинство веќе се откажаа од збор за Зврлевски за побрзо да се премине на гласање, бидејќи нивните колеги од опозицијата упорно држеа на својата позната тактика да си реплицираат меѓу себе. За збор останаа пријавени околу 10-тина пратеници, па дури и со реплики и контрареплики, според проценките на мнозинството постои можност расправата да заврши за брзо и со 61 глас Собранието да го разреши Зврлевски. Предлогот за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски остана заглавен поради ...
| | веќе видена | слични

Пратениците од опозицијата си дебатираат, меѓу себе си ги потврдуваат констатациите. СДСМ не се пријавени за збор, се наликува на конститутивната седница која можеше да трае до бескрај. Се зборува за се и сешто, само не за завршната смета за буџетот. За власта ова е начин за да се спречува да дојде на дневен ред точката за разрешување на Марко Зврлевски, за опозицијата нормална демокртатска процедура.
| | веќе видена | слични

ВМРО- ДПМНЕ остана единствената парламентарна партија на браникот на Зврлевски, откако денеска БЕСА соопшти дека ќе гласа „за“ разрешувањето на јавниот обвинител. Според пратеникот, Фадиљ Зендели, Зврлевски бил разрешен уште со формирањето на Специјалното обвинителство, а собраниската процедура за негово отповикување е само формалност. „Движењето БЕСА ќе гласа „за“ разрешување на Зврлевски пред се поради тоа што тој е протагонист на неправдата кон Албанците, но притоа не можеме да не спомнеме дека досега ни СЈО не ги исполни очекувањата на Албанците“, изјави Фадиљ Зендели, Движење БЕСА. Предлогот за разрешувањето на Зврлевски, речиси цела недела ја потпалува атмосферата во законодавниот дом. Денеска, пратениците од владеачкото мнозинство се откажаа од збор за точката и ја повикаа опозицијата да го направи истото, за да се премине на гласање. Но пратениците на ВМРО- ДПМНЕ порачаа дека не се подготвени на таков чекор се додека законските измени со кои бараат тие да го предложат новиот обвинител не бидат ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на СДСМ и координатор на пратеничката група, Томислав Тунтев, упати апел до пратениците од опозицијата да се откажат од дискусија со цел оваа точка побрзо да се затвори и со разрешувањето на Зврлевски да почнат најавените реформи во правосудството. „Ве повикувам да го направите тоа, по примерот на колегите од парламентарното мнозинство. Да ја сведеме оваа дискусија на нормално, час поскоро да ја затвориме оваа точка затоа што реформските процеси ги очекуваат граѓаните, но и меѓунарондата јавност која ни дава поддршка за отпочнување на процесите. Им благодарам на колегите од опозицијата кои беа конструктивни и се одзваа на повикот“, рече Тунтев. Во процедурална забелешка за реплика се јави координаторот на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, кој порача дека не може да се очекува конструктивност од опозицијата доколку мнозинството не соработува. „Првично неопходно е да имаме нормални предлози, односно да ни доставите предлог за разрешување на Зврлевски врз база на три одржани ...
| | веќе видена | слични

Собранието на Република попладнето ја продолжи расправата по предлогот за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски во која мнозинството побара од опозицијата ефикасност во расправата и таа побрзо да заврши, а опозицијата искажа подготвеност за тоа само доколку претходно се донесат измените на Законот за јавно обвинителство што ги предложија. Координаторот на СДСМ Томислав Тунтев ги повика колегите од опозицијата да бидат ефикасни за, како што рече, час поскоро започнување на реформските процеси. Додаде дека тие како мнозинство ќе направат се за оваа расправа да трае пократко, иако имаат желба да кажуваат многу. Упати апел до опозицијата да се сведе расправата на нормална и разумна која нема, како што рече, да не доведе до пролонгирање на целата оваа работа затоа што сите граѓани на РМ и целата меѓународна јавност, рече. чекаат разрешување на Зврлевски за конечно да почнат процесите. - Наша желба е да дискутираме за сите девијантни појави и неправилности и се она што незаконски се случувало во тоа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 896 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 137 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 227 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Воислав ЗАФИРОВСКИ Долго размислував дали вреди да се пишува на темата Рекет, за инволвираните во аферата, особено за Јанева и генералите кои "после битката" ...
сите 119 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 149 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 74 | | | веќе видена

Синоќа во 23.40 часот во СВР Битола, Ф.И.(26) од с.Арачиново, скопско, пријавил дека на патот Градско – Прилеп, додека го управувал неговото патничко возило ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утре продолжува седницата за разрешување на Зврлевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: