Меркел: Политичката стабиолност на Балканот значи и наша стабилност


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ. - Политичката стабилност во регионот значи политичка стабилност и за нас. Ние тоа го знаеме од искуство, посочи Меркел. Претходно, австрискиот канцелар Кристијан Керн изјави дека на регионот мора да му се врати јасната европска перспектива. - Западниот Балкан не е заден двор на Европа, туку наша дневна соба, го повтори Керн својот став, оценувајќи дека Европската унија на терен изгубила, а во исто време се зголемило руското, кинеското, вахабиското, но и турското влијание. Тој посочи и дека новиот американски претседател Доналд Трамп покренал нова диманика за Западен Балкан и нагласи дека „не смее да се ...
| | веќе видена | слични

“Неприфатливо е во земја која што се претставува себе си како демократична да распнува млади поради искажани ставови. Мораме да ги охрабриме младите да ги изразуваат своите ставови, да аргументираат и да се борат за своите права. Тоа е возможно со констатно отворени врати за младите и засегнатите страни во институциите и нивно активно вклучување во сите фази на развојот на политиките. Регионалната канцеларија за младинска соработка -РИКО за прв пат имаше за цел да ги седне на иста маса младинските организации и политичарите. Во случајот со Македонија, РИКО успеа да ги седне на маса само политичарите. Агенцијата за млади и спорт со претходното раководство номинираше член на политичка партија кој што дури стана заменик министер во тоа време, без притоа да има било каква консултација со граѓанскиот сектор. Целокупниот процес за избор на младински претставник е поврзан со големи нерегуларности, учество на фиктивни организации и целосно непочитување на сопствените протоколи за работа. Пречесто во Македонија не ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во просториите на Фудбалската федерација на Македонија денеска се одржа средба меѓу директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, и претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Илчо Ѓоргиоски. На средбата се разговараше за актуелните состојби во фудбалот и продлабочување на соработката меѓу АМС и ФФМ. Стана збор и за потенцијалните измени во Законот за спорт, во кои ќе учествуваат сите федерации и засегнати страни. ФФМ има план за уште поголемо популаризирање на фудбалот и организација на фудбалски натпревари на националната репрезентација и во други градови. „Потребата да се обрне внимание на младите таленти и на трансферот на знаења (стручна подготовка на тренерите) е исто така од големо значење, и благодарен сум што ФФМ работи на оваа проблематика во изминатиот период“, посочи Каевски.
| | веќе видена | слични

Претседателите на Стопанските комори на земјите од Западен Балкан се сретнаа со претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани во Подгорица. Состанок, на кој присуствуваа и претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески и претседавачот на Собранието на комората, Антони Пешев се одржал во просториите на Стопанската комора на Црна Гора. „Констатирано е дека со донесувањето на повеќегодишниот акционен план за Регионалната економска област, Европската Унија ги насочува земјите од Западен Балкан да се фокусираат на меѓусебната соработка, а натамошниот развој ќе се реализира преку структурите на ЦЕФТА“, информираат од Стопанска комора. Тајани порачал дека земјите од Западен Балкан треба да ги подобрат економските реформи и владеење на правото.
| | веќе видена | слични

Регионот на Западен Балкан е целосно насочен кон европската иднина и верува дека ЕУ е решена да ја заокружи приказната со пристапување на земјите од регионот во европското семејството, согласно со динамиката на достигнување на европските стандарди, без оглед на разликите меѓу државите од регионот, беше истакнато на денешниот состанок кој се одржа во Стопанската комора на Црна Гора. Од Стопанската комора на Македонија соопштија дека на состанокот покрај претседавачот на Европскиот парламент Антонио Тајани и претседателите на Стопанските комори од Западен Балкан свое учество имаа и претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески и претседавачот на Собранието Антони Пешев. Заедничка била констатацијата дека со самото оддржување на состанокот, инициран од претседавачот на Европскиот парламент Тајани, ја покажува заинтересираноста на највисоките структури на Европската Унија за бизнис заедницата на Балканот. Тајани порачал дека основните елементи кои треба да се унапредат и подобрат се во ...
| | веќе видена | слични

Од Стопанската комора на Македонија соопштија дека на состанокот покрај претседавачот на Европскиот парламент Антонио Тајани и претседателите на Стопанските комори од Западен Балкан свое учество имаа и претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески  и претседавачот на Собранието Антони Пешев.  Заедничка била констатацијата дека со самото оддржување на состанокот, инициран од претседавачот на Европскиот парламент Тајани, ја покажува заинтересираноста на највисоките структури на Европската Унија за бизнис заедницата на Балканот. Тајани порачал дека основните елементи кои треба да се унапредат и подобрат се во економските реформи и владеење на правото. На состанокот во Црна Гора се дискутирало и за неодамна оддржаниот Самит во Трст, на кој со отворањето на Канцеларијата на постојниот Секретаријат на Коморскиот инвестициски форум се заокружи првиот четиригодишен период од Берлинскиот процес. Своја улога во економскиот развој на регионот на Западен Балкан ќе има и Асоцијацијата на европски комори ...
| | веќе видена | слични

Ние треба да покажеме дека имаме капацитет да одиме напред. Самитот во Скопје ќе опфаќа конкретни решенија за поврзувањето. Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното отворање на Постојаниот Секретаријат на Коморскиот инвестициски форум ВБ6, се одржа панел-дискусија на тема „Регионална економска област на Западен Балкан – патоказ кон членството во ЕУ“, на која заедно со претставниците на компании од Словенија, Хрватска, БиХ, Црна Гора, Косово, Албанија и Србија, учествуваше и г. Живко Мукаетов, генерален директор и Претседател на УО на „Алкалоид АД“ Скопје. Панелот опфаќаше бројни теми кои се од суштинска важност за регионална интеграција, како: градење синергии помеѓу компаниите во регионот; надминување на пречките за поинтензивна регионална интеграција; слободно движење на работната сила; Западниот Балкан како дестинација за инвестиции и слично. Во рамките на панел-дискусијата, г. Мукаетов ја нагласи важноста на поврзувањето на ...
| | веќе видена | слични

Една од моите приоритетни задачи е токму јакнењето на транспарентноста на работата на парламентот, пратениците и собраниската администрација, изјави денеска претседателот на Собранието Талат Џафери на презентацијата на проектот на Вестминстер фондација за демократија за добро владеење на државните инстутиции во земјите од Западен Балкан, со посебен акцент на отвореноста на парламентите од овие држави.Настанот го отвори претседателот на Собранието, по што следеше воведен говор од Емил Атанасовски, директор на програмата за Западен Балкан на Вестминстер фондација за демократија.Џафери изјави дека се направени и одредени, можеби на прв поглед мали чекори, како што е на пример можноста граѓаните да бидат присутни и да ги следат собраниските седници.На настанот беа презентирани и наоди од истражувањата за отвореноста на институциите од неколку држави од Западен Балкан, и тоа: Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и Косово.Тамара Ресавска од фондација Метаморфозис изјави дека резултатите од ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Актуелното парламентарно мнозинство наскоро ќе одбележи 100 дена од своето работење и функционирање. Ова парламентарно мнозинство поаѓајќи од своите уставни и деловнички права и обврски, искрено и одговорно работи на враќање на парламентарната демократија во Собранието како институција, истакна денека претседателот на Собранието Талат Џафери. Зборувајќи на панел дискусијата за отвореност и транспарентност на парламентите од Западен Балкан на која беа претставени насоките за секоја држава како прв чекор кон поголема кампања за застапување која ќе промовира отвореност и добро владеење што се одржува во Собраниетово рамки на проект на Вестминстер фондацијата за демократија, Џафери истакна дека една од неговите приоритетни задачи е токму јакнењето на транспарентноста на работата на Парламентот, на пратениците и собраниската админитрација. Во таа насока поочи на можноста граѓаните да бидат присутни и да ги следат обраниските седници, а се планира и, како што кажа, нова димензија на Собранискиот канал и ...
| | веќе видена | слични

Зборувајќи на панел дискусијата за отвореност и транспарентност на парламентите од Западен Балкан на која беа претставени насоките за секоја држава како прв чекор кон поголема кампања за застапување која ќе промовира отвореност и добро владеење што се одржува во Собраниетово рамки на проект на Вестминстер фондацијата за демократија, Џафери истакна дека една од неговите приоритетни задачи е токму јакнењето на транспарентноста на работата на Парламентот, на пратениците и собраниската админитрација. Во таа насока поочи на можноста граѓаните да бидат присутни и да ги следат обраниските седници, а се планира и, како што кажа, нова димензија на Собранискиот канал и унапредување на на веб-страницата на Собранието. Остварувањето на транпаретноста и отчестноста, како еден од основните принципи на парламентарната демократија, зависи од нормативното уредување и од технолошката опременост меѓутоа, според Џафери најмногу зависи од политичката волја и одговорноста на опозицијата, но и од активностите на невладиниот сектор ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Меркел: Политичката стабиолност на Балканот значи и наша стабилност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: