Димитров одговори на навредата од Дачиќ за уставното име


Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров изрази жалење поради изјавата на српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, дека Белград направил грешка што ја признал Македонија под уставното име. Жалам за изјавата на Дачиќ. Со Србија заедно бевме во една федерална држава, како Република Македонија и Република Србија и споделуваме толку многу нешта. Убеден сум дека двата пријателски народа преферираат да имаме односи базирани на заемна почит, разбирање и европски дух. Тоа е добро не само за Македонија и за Србија, туку и за целиот регион. Да не заборавиме, во регионот растеме и паѓаме заедно – реагира министерот Димитров. Дачиќ по средбата во Атина со својот грчки колега Никос Коѕиас, рече дека Србија не постапила коректно кон Грција со тоа што пред 20 години ја признала Македонија. Сметам дека Србија направи грешка пред 20 години кога го призна Скопје под името Република Македонија. Тоа не беше коректно спрема Грција, а Скопје секогаш имаше негативен став спрема прашањето за Косово и Метохија. ...
| | веќе видена | слични
20 копии

Решавањето на спорот за името е високо на агендата на владата во Скопје и затоа има „нов импулс“ во напорите за решавање на проблемот, изјави специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за прашањето за името меѓу Грција и Македонија Метју Нимиц за Независната балканска новинска агенција (ИБНА), пренесе Алсат-М. – Владата во Скопје е подготвена да ја реактивира својата надворешна политика во регионот и очигледно прашањето за името е важна пречка на патот кон европската интеграција и НАТО членството. Значи, ова е високо прашање на нивната агенда и затоа мислам дека има нов импулс – изјави Нимиц. На прашањето што гледа како следен чекор, Нимиц потсетува дека беше во Скопје, а разговараше и со грчкиот министер за надворешни работи Коѕиас и најави дека ќе биде во контакт со двете страни во следните месеци со цел да се развие нов план за движење напред. Запрашан дали има какви било предлози за името Нимиц одговори не, нагласувајќи дека не дал никакви предлози. – Имаше предлози во минатото и сметам ...
| | веќе видена | слични

Сега е време да разговараме за некои основни концепти пред да одиме кон предлози ова е порака на медијаторот Нимиц по средбата со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас во Брисел. „Бев во Скопје, сега разговарав и со министерот за надворешни работи Коѕиас, и ќе бидам во контакт со страните во следните месеци и ќе развиеме нов план за да одиме напред. Постое предлози во минатото и мислам дека сега е време да разговараме за некои основни концепти пред да се насочиме кон предлозите.“ - изјави Нимиц. Во интервју за независната балканска новинска агенција Нимиц вели дека новата влада има желба да ја реактивира надворешната политика во регионот и ккао и прашање со името, кое како што додава тој е важна пречка на патот до ЕУ и членството во НАТО. Шефот на грчката дипломатија пак Никос Коѕиас по вчерашаната средба изјави дека има доста интересна но и сериозна средба со Нимиц. „Имав интересна средба со Нимиц кој престојуваше во Скопје. Тој ме информираше за климата таму. Јас го информирав за нашиот ...
| | веќе видена | слични

Специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за прашањето за името меѓу Грција и Македонија, Метју Нимиц, оцени дека постои „нов импулс“ во напорите за наоѓање решение за проблемот. – По неколкугодишен парламентарен ќор-сокак, имаме нова влада во Скопје, која е сака да ја реактивира надворешната политика во регионот, а очигледно спорот за името е голема пречка на патот за интегрирање во ЕУ и за членство во НАТО. Ова прашање е високо на агендата на новата влада и затоа сметам дека тоа е нов импулс – вели Нимиц во интервју за Независната балканска новинска агенција (ИБНА), дадено по средбата со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас. На прашањето кои се следните чекори, посредникот вели дека во следните неколку месеци ќе биде во контакт со двете страни и дека ќе се развие план како да се придвижат преговорите напред. Тој повтори дека не дал никакви предлози и дека сега е време да се разговара за основните концепти, пред да се дадат предлози. Нимиц минатиот месец за време на посетата во ...
| | веќе видена | слични

- Владата во Скопје е подготвена да ја реактивира својата надворешна политика во регионот и очигледно прашањето за името е важна пречка на патот кон европската интеграција и НАТО членството. Значи, ова е високо прашање на нивната агенда и затоа мислам дека има нов импулс, изјави Нимиц за Независната балканска новинска агенција (ИБНА). На прашањето што гледа како следен чекор, Нимиц потсетува дека беше во Скопје, а разговараше и со грчкиот министер за надворешни работи Коѕиас и најави дека ќе биде во контакт со двете страни во следните месеци со цел да се развие нов план за движење напред. Запрашан дали има какви било предлози за името Нимиц одоговри не, нагласувајќи дека не дал никакви предлози. - Имаше предлози во минатото и сметам  дека сега е време да се зборува за некои основни концепти пред да стигнеме до предлози, изјави Нимиц. Нимиц во понеделникот во Брисел се сретна со министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕиас, кој го информирал медијаторот за ставот на Атина по средбите кои грчките ...
| | веќе видена | слични

Александар Србиновски Сања Ристовска Напорите за надминување на наметнатиот спор за името се чини добиваат на динамика. По неодамнешната посета на нашата земја, вчера во Брисел специјалниот пратеник на ОН, Метју Нимиц, се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Како што претходно соопштија од канцеларијата на Нимиц, на средбата, која е по барање на официјална Атина, ќе се разговара за можноста за напредок во преговорите за спорот за името.Според соопштението на кабинетот на Нимиц, состанокот доаѓа по последната негова посета на Република Македонија, по која тој требаше да замине за Атина, но поради вклученост на Коѕијас во решавањето на кипарското прашање, средбата беше одложена. За време на посетата на Македонија, Нимиц изјави дека не очекува во следните неколку месеци драстични промени во решавањето на спорот, затоа што допрва ќе се разгледуваат ставовите на двете страни и додаде дека не е време сега да се излезе со дефинитивен предлог.За потсетување е што досега грчката страна по ниту една ...
| | веќе видена | слични

Специјалниот претставник во разговорите меѓу Македонија и Грција, вели дека новата македонска влада има желба да ја реактивира надворешната политика во регионот и очигледно и прашањето со името, коа како што вели Нимиц, е важна пречка на патот до европска интеграција, до членство во НАТО. „Бев во Скопје, сега разговарав со министерот за надворешни работи Коѕиас, и ќе бидам во контакт со страните во следните месеци и ќе развиеме нов план за да одиме напред.“ – вели медијаторот кој не знае каде точно би била следната средба, потенцирајќи дека исто така се користи и модерната технологија. Нимиц, и од Брисел во интервјуто за Независната балканска новинска агенција, го повторува она што го кажа и при посетата на Скопје, дека не доставил нов предлог. „Постоеа предлози во минатото и мислам дека сега е време да разговараме за некои основни концепти пред да се насочиме кон предлозите. “ – вели Нимиц. Шефот на грчката дипломатија пак,како што вчера објави Канал 5, по средбата со медијаторот рече дека Нимиц го известил ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новата влада ја потсмирила реториката и има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „Еуроактив“, за новата македонска влада. Тој истакна дека за време на својата посета на Скопје во август, ќе разговара со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, за прашањата што не биле отворени на средбата во Атина, меѓу кои најверојатно и спорот за името. – Проблемот со Скопје не е тоа што има еден или друг став. Проблемот е нешто што самата Европа мора да го разбере. Европа мора на добар начин да ги едуцира лидерите во Скопје за концептот на политички компромис и за културата на политички консензус. Кога станав министер за надворешни работи, им кажав на сите страни дека на некој начин „ги разгаливме“, бидејќи несоодветното однесување кон нас ќе го применат и во домашната политика. Сите видовме како Груевски го примени истиот концепт во својата земја – вели Коѕиас. Тој, исто така, додава дека им порачал на своите ...
| | веќе видена | слични

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во Брисел имал „интересна и сериозна средба” со медијаторот за спорот со името Метју Нимиц: - Имав многу интересна и сериозна средба со господинот Нимиц, кој неодамна престојуваше во Скопје - изјави тој по средбата и додаде дека тој го информирал Нимиц за ставот на грчката страна по средбите со новата македонска влада. Нимиц неодамна беше во Скопје на разговори со новата влада па на оваа средба во Брисел го информирал Коѕиас за македонските ставови. - Се согласивме да останеме во контакт и да се погледнат начините на кој може да се отвори процес за да се најде решение - додава тој. На прашањето на грчки новинар дали забележал добра волја од другата страна, Коѕиас одговара дека во комуникациите има добра волја но за суштината вели дека тоа допрва ќе се види.
| | веќе видена | слични

Имав многу интересна и сериозна средба со господинот Нимиц, кој неодамна престојуваше во Скопје и тој ме информираше за тоа какво е расположението таму, изјави грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас по средбата со медијаторот во спорот со името Метју Нимиц. Како што соопштија од грчкото министерство за надворешни работи, Коѕијас го информирал медијаторот за ставот на атина по средбите кои грчките власти ги имале со новата македонска влада и дека е договорено да се продолжи да се бараат начини кои ќе доведат до конечно решение на спорот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 305 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димитров одговори на навредата од Дачиќ за уставното име

Од:
До кого (е-маил):
Порака: