Ѓоковиќ ги комплетираше најдобрите осум тенисери на Вимблдон


Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со победата над Адријан Мањарино во три сетови (6-2, 7-6, 6-4) обезбеди пласман во четвртфиналето на грен слем турнирот Вимблдон. Ѓоковиќ, францускиот тенисер го реши за два часа и 17 минути и ги заокружи четвртфиналистите на најстариот тениски турнир во светот. Вториот светски рекет ќе нема многу време за одмор, бидејќи четвртфиналната пресметка со Томас Бердрих е утре (среда) со почеток во 16 часот. Во останатите четвртфинални двојки ќе се сретнат Милер - Чилиќ, Мареј - Квери и Раониќ - Федерер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобриот тенисер во светот, Британецот Енди Мареј, одлучи да го оперира повредениот колк, а тоа значи дека за него сезоната е завршена, пренесуваат британските медиуми. Тој подолго време ја влече незгодната повреда, па хируршкиот зафат е единствено решение. -Не сакам да го гледам како се измачува од болките во колкот. Луѓето се повредуваат, а на негова несреќа, оваа повреда дојде во незгодно време. Се надевам дека што побргу ќе се рехабилитира и ќе се врети уште подобар на тениските терени, изјави братот на Енди, Џејми Мареј, освојувачот на Вимблдон во мешана конкуренција заедно со Мартина Хингис. Мареј ќе го прескокне последниот грен слем турнир сезонава, САД Опен, а тениската јавност ја очекува одлуката и на Србинот Новак Ѓоковиќ, кој исто така има сериозен проблем со лактот. Србинот поради повреда мораше да го предаде четврт – финалниот натпревар против Томаш Бердих на Вимблдон. Тој по елиминацијата истакна дека повеќе од една година има проблем со лактот, но се уште не се одличи за операција.
| | веќе видена | слични
2 копии

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер им откри на новинарите дека Србинот Новак Ѓоковиќ, нема да учествува на првиот „Лејвер куп", кое претставува прво натпреварување меѓу Европа и остатокот од светот, што ќе се одржи во Прафа, во септември годинава. Селектор на тимот на Европа ќе биде легендарниот Швеѓанев Бјорн Борг, додека остатокот од светот ќе го предводи Аметканецот Џон Мекинро. -Новак веќе кажа не, бидејќи во тој период го чека раѓањето на своето второ дете. Се уште го чекам одговорот од Енди Мареј. Би било одлично кога тој би учествувал, изјави Федерер. Ѓоковиќ заради повредата на лактот го предаде четвртфиналниот натпревар на Вимблдон и неизвесно е кога ќе се врати на теренот. Се очекува Стен Вавринка или Марин Чилиќ да го замрнат српскиот тенисер, додека останатите членови на тимот од Европа, освен Федерер се: Енди Мареј, Рафаел Надал, Томаш Бердих и Доминик Тим. Од другата страна ќе играат Кеи Нишикори, Милош Раониќ. Џек Скок, Ник Кирјос и Џон Иснер.
| | веќе видена | слични
3 копии

Британските медиуми пренесуваат дека светскиот рекет број 1 Енди Мареј нема да настапува до крајот на сезоната бидејќи ќе биде подложен на операција со што еден подолг период ќе биде на рехабилитација. Мареј веќе подолго време има проблеми со повредата на колкот, а единствено решение е хируршка интервенција. Британскиот тенисер дури ја најави евентуалната операција која по се изгледа ќе мора што побрзо да ја направи, по елиминацијата од Сем Квери во четврт-финалето на Вимблдон. Отсуството на Мареј од тениските терени по се изгледа ќе донесе нови промени на врвот на АТП листата, а следниот поголем турнир ќе устоличи и нов светски рекет број 1. Мареј нема да може да брани дури 5 трофеи кои минатата година ги освои во периодот од почетокот на октомври до крајот на ноември. Засега најреални шанси за враќање на првото место имаат Рафаел Надал и Роџер Федерер.
| | веќе видена | слични
5 копии

После седумгодишни болки и одлагања најдобриот светски тенисер Енди Мареј решил да го оперира повредениот колк и за него оваа сезона најверојатно е завршена, пренесуваат британските медиуми. Шкотскиот тенисер веќе подолго време има проблеми со повредата на колкот, а едеинствено решение е хируршка интервенција. „Не сакам да го гледам како се мачи поради болките. На негова несреќа оваа повреда дојде во лошо време. Се надевам дека ќе се рехабилитира и дека ќе се врати уште посилен“, рекол братот на Енди, Џејми Мари, кој заедно со Мартина Хингинс го освои Вимблдон во конкуренција на мешани двојки. Енди Мареј можноста да замине на операција ја најави по елиминацијата од Сем Квери во четврт-финалето на Вимблдон. Светскиот број 1 ќе го пропушти последниот гренд слем во сезоната Отвореното првенство на САД. Исто така, тој нема да може да брани дури пет трофеи кои минатата година ги освои во периодот од 9 октомври до 20 ноември.
| | веќе видена | слични

Енди Мареј одлучи проблемите со повредата на колкот да ги реши со хрируршка интервенција, а тоа значи подолга пауза од терените. Британските медиуми пренесуваат дека светскиот рекет број еден нема да настапува до крајот на сезоната бидејќи му прети операција и подолг период на рехабилитација. Мареј беше елиминиран во четврфиналето на Вимблдон оваа година, а поради престојната пауза нема да биде во можност да брани дури пет титули освоени во периодот од 9 октомври до 20.ноември минатата 2016.година. Отсуството на Мареј наговетсува и промени на врвот на АТП листата, а следниот поголем турнир ќе го донесе и новиот светски рекет број еден. Засега најреални шанси за враќање на првото место имаат Рафаел Надал и Роџер Федерер.
| | веќе видена | слични

Осумкратниот освојувач на Вимблдон, Роџер Федерер, за медиумите потенцираше кој натпревар од споменатиот турнир, бил всушност најважен во неговата кариера. Вимблдон му е омилен турнир, а победата против Пит Сампрас во 2001-та на овој турнир е токму најомилената на Швајцарецот. Запрашан, на што мисли прво кога ќе се спомне Вимблдон, тој одговори: „ Многу сум сречен што сум во ваква позиција. Како почетник, се надевав некогаш дека ќе заиграм овде, можеби ако имам среча и на централниот терен, и да игра со добри играчи, како Сампрас “. „ Сонував дека еден ден можеби ќе го освојам овој турнир, но не ни претпоставував дека 8 пати ќе освојувам овде. Ова е мојот омилен турнир, и поради тоа ова уште повеќе ми значи “, истакна Федерер.
| | веќе видена | слични

Легендарниот Борис Бекер смета дека семејството е движечка сила и главен фактор за големото враќање и за извонредните настапи на Роџер Федерер во 2017 година. Швајцарецот во голем стил, без загубен сет ја запиша рекордната осма титула на Вимблдон, вкупно 19-та во неговата кариера на најуспешен тенисер во историјата на белиот спорт. Федерер сезонава се врати на врвно ниво, освои пет од седум турнири на кои играше, а меѓу нив и две гранслем титули, на Австралија опен и на Вимблдон, и после шестмесечна пауза од почетокот на годината досега напредуваше од 16.место до третата позиција на АТП листата. „Мислам дека тајната на неговиот успех е семејниот живот, неговата сопруга и децата и целата семејна позадина која му е огромна поддршка. Без нив мислам дека ни Роџер не би можел да го направи ова што го прави сега. Тој прв успеа да го „зграби“ сето тоа и успева да ги усогласи тенисот и семејството на извонреден начин. Некои други играчи се мачат со тоа обидувајчи се сите да ги задоволат. Но Роџер направи баланс кога ...
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер изјави дека има намера и следнот лето да биде дел од Вимблдон. Швајцарецот кој за седум месеци освои два Грен слем торфеи, по пауза од пет години без триумф на ниту еден од четирите големи турнири, им порача на помладите тенисери дека ќе мора да го сменат стилот на игра за да ја запрат доминацијата на поискусните. “ Сакам да уживам цела година во тоа што го освоив во 2017-та, Австралија Опен и Вимблдон. Немам поставен цел околу бројот на освоени Грен слем титули, бев задоволен и со оние 17, секако дека бев посреќен по 18-та, а сека сум и повеќе од само среќен откако го освоив 19-тиот трофеј “- истакна 36-годишниот тенисер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Доколку српскиот тенисер се одлучи за варијантата до крајот на сезоната да не учествува на турнирнирите, се поизвеснои е дека ќе испадне од Топ 10, а тоа би ја променило и соработката со брендот "Лакоста". Во исчекување на одлуката на Новак Ѓоковиќ за тоа како да се санира повередата на лактот на десната рака заради која го предаде четвртфиналниот натпревар на Вимблдон, на големо се шпекулира кои ќе бидат последиците за четвртиот тенисер во светот. Доколку српскиот тенисер се одлучи за варијантата до крајот на сезоната да не учествува на турнирнирите, се поизвеснои е дека ќе испадне од Топ 10, а тоа би ја променило и соработката со брендот "Лакоста". Новак со францускиот бренд потпиша договор пред почетокот на Ролан Гарос, а неговото отсуство од теренот би можело да резултира со промена во иплатата, па дури идоговорот да биде раскинат. Паузата до крајот на годината би значело дека Новак ќе испадне од топ 10, а тоа сигурно би влијаело на неговиот договор. Кога се составуваат таквите договори, спонзорот води ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоковиќ ги комплетираше најдобрите осум тенисери на Вимблдон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: