Самит во Трст: Поттик за евроинтеграциите на регионот и инфраструктурна и економска поврзаност


Инфраструктурни проекти во делот на енергетиката и транспортот вредни 1,3 милјарди евра европски пари кои треба да се искористат до 2020 година, но и поголемата соработка на земјите од западен Балкан во делот на миграциите и борбата против тероризмот. Ова се главните теми на кои ќе разговараат премиерите на шестте држави од западен Балкан утре во Трст, во рамките на четвртиот редовен самит на т.н. Берлински процес што го организира Унијата за реагионот. Македонската висока владина делегација ќе биде предводена од премиерот Зоран Заев. Самитот е под покровителство на Италија како претседавач на ЕУ, а на него освен владините делагации од западен Балкан ќе учествуваат и претседатели и премиери на одделни европски земји, како и високaта претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, еврокомесарот за за проширување Јоханес Хан, и еврокомесарката за транспорт Виолета Болц. Домаќинот, преку допис од министерот за надворешни работи Анџелино Алфано веќе ги најави своите очеклувања од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи панел дискусијата за отвореност и транспарентност на парламентите од Западен Балкан на која ќе бидат претставени насоките за секоја држава како прв чекор кон поголема кампања за застапување која ќе промовира отвореност и добро владеење. Регионалната панел дискусија предвидено е да ја отворат претседателот на Собранието на Р.М. Талат Џафери, како и директорот на програмата за Западен Балкан на Вестминстер фондација за демократија, Емил Атанасовски. Дискусијата претставува втор настан за застапување во рамки на проектот Аction SEE, како и прва официјална презентација на насоките кои ги подготви проектниот конзорциум. Насоките ќе бидат презентирани од секој од проектните партнери од шест држави од Западен Балкан. Покрај претставниците од граѓанските организации од регионот кои се дел од проектот, на панел дискусијата ќе присустуваат и пратеници од парламентите од регионот и Македонија, граѓански организации кои работат на активности поврзани со ...
| | веќе видена | слични

Регионалната панел дискусија предвидено е да ја отворат претседателот на Собранието на Р.М. Талат Џафери, како и директорот на програмата за Западен Балкан на Вестминстер фондација за демократија, Емил Атанасовски. Дискусијата претставува втор настан за застапување во рамки на проектот Аction SEE, како и прва официјална презентација на насоките кои ги подготви проектниот конзорциум. Насоките ќе бидат презентирани од секој од проектните партнери од шест држави од Западен Балкан. Покрај претставниците од граѓанските организации од регионот кои се дел од проектот, на панел дискусијата ќе присустуваат и пратеници од парламентите од регионот и Македонија, граѓански организации кои работат на активности поврзани со Собранието, претставници на меѓународни организации и амбасади во Македонија. /МИА
| | веќе видена | слични

Република Македонија без предрасуди треба да ja прими подадената рака од Бугарија. Софија треба да биде основата на поддршката на патot кон Европската Унија и НАТО, особено откако Bugarija, narednata година ќе стане претседател на Советот на ЕУ. Тоа е една голема шанса, која Македонија не треба да ја прoпушти, вели во изјавата за БГНЕС поранешниот македонски премиер Владо Бучковски.„Договорот меѓу двете земји треба да создаде една поразлична атмосфера, пред сѐ во Македонија. Треба да нѐ соочи со реалноста, дека Бугарија е наш голем сојузник, кој во изминативе 26 години од нашата независност не го користевме доволно. Мислам дека е апсолутно природно заради блискоста на двата народи Бугарија да ги отвори вратите на Европската Унија и за нас.Во исто време заедно треба да се обидеме да го реализираме она, кое што беше поставено за време на средбата за Западен Балкан, што се одржа во Трст.Станува збор за многу повеќе заеднички инфраструктурни објекти, да создадеме услови за луѓето да можат полесно да патуваат со ...
| | веќе видена | слични

Поради блискоста меѓу двата народа Бугарија да ги отвори вратите на Европската унија за нас Република Македонија без предрасуди треба да ја прими подадената рака од Бугарија. Софија треба да биде нашата главна поддршка на нашиот пат кон Европската унија и НАТО, особено откако земјата во следната година стана претседател на Советот на ЕУ. Ова е голема шанса, која Македонија не треба да ја промаши. Договорот меѓу двете земји треба да создаде една поинаква атмосфера, пред се во Македонија. Треба да не соочи со реалноста дека Бугарија е еден наш голем сојузник, кој во изминатите 26 години од нашата независност не го користевме доволно. Мислам дека е апсолутно природно поради блискоста меѓу двата народа Бугарија да ги отвори вратите на Европската унија за нас. Во исто време заедно треба да се обидеме да реализираме она што беше поставена за време на средбата за Западен Балкан, што се одржа неодамна во Трст. Станува збор за многу повеќе заеднички инфраструктурни проекти, да создадеме услови луѓето да се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Западен Балкан ѝ припаѓа на Европа, а вратата на Европската Унија останува отворена за сите оние кои ја менуваат земјата на подобро, не само во интерес на членството туку и во интерес на граѓаните, порачал претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани. Тој во следните два дена ќе престојува во Црна Гора, која е прва земја што ја посетува во неговиот мандат, а која не е членка на Унијата. Со неговата посета, рекол тој, сака да испрати силна порака на целиот регион. Тој, пред посетата, оценил дека Западен Балкан ѝ припаѓа на Европа, што е предодредено со силни историски, културни и економски врски. „Вратата на ЕУ останува отворена за сите оние кои ја менуваат својата земја на подобро, не само во интерес на членството туку и во интерес на граѓаните. Стабилноста во регионот значи стабилност во цела Европа“, порачал Тајани. Црна Гора минатиот месец стана членка на НАТО. Според Тајани тоа е знак дека земјата ги усвојува заедничките вредности на ЕУ и дека се усогласува со целите на надворешната и ...
| | веќе видена | слични

Забрзувањето на членството на земјите од Западен Балкан во Европската Унија ќе биде еден од главните приоритети на бугарската влада, која од почетокот на идната година ќе го преземе ротирачкото претседателство на Советот на Европската Унија. Во моменти кога напредува процесот за постигнување финален договор за добрососедство со Бугарија, кој инаку треба да биде потпишан наредниот месец на Илинден, прашањето што ја интересира домашната јавност е што Македонија може да очекува од претстојното бугарско претседателство со Унијата.Оваа стратегиска определба на Владата во Софија последен пат беше соопштена неделава од страна на прес-службата на бугарскиот премиер Бојко Борисов, за време на одржувањето на самитот на земјите од Западен Балкан и ЕУ во Трст. - Ние и сега сме силно посветени на овој процес, бидејќи во Европа не може да остануваат празни простори, но ќе ги искористиме можностите на претседателството за да помогнеме во поголема мера за подготовка на земјите кандидати и, се надевам, да им помогнеме и на ...
| | веќе видена | слични

На Самитот на лидери во Трст се потпиша документ за основање Научна фондација на Западен Балкан. Фондацијата, пред сѐ, би ги финансирала младите истражувачи од регионот, би доделувала награди на млади научници кои сакаат да основаат врвни тимови и лаборатории во овој регион. Освен тоа, фондацијата би развила програма за финансирање која би овозможувала размена на научници и соработка со истражувачи меѓу Западен Балкан и Европа. Оваа идеја ја покрена Ангела Меркел во 2015 година на конференција на Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес, кога изјави дека од исклучителна важност е да се работи на прашањето за науката и истражувањето. Германската академија за науки и уметности Леополдина изминатите три години заедно со Експертска група од Западен Балкан работеше на развојот на оваа идеја и даде предлог-план за работа и организација на фондацијата, кој во Трст беше предложен за усвојување од страна на претседатели, премиери и министри од земјите учеснички на самитот. Доколку земјите учеснички ги освојат ...
| | веќе видена | слични

Регионално здружување и меѓусебна соработка се важни за имплементација на договорените стратешки економски проекти кои ќе го приближат Западниот Балкан кон европскиот пазар, смета претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Данела Арсовска која се обрати на конференцијата „Берлинскиот процес 2017: Имплементација на економски реформи и соработка со Западен Балкан посветена на заклучоците од 4. Самит на земјите од Западен Балкан во Трст. – Ги поздравуваме договорените проекти од Самитот во Трст за патната инфраструктура и енергетиката како и поддршката кон пристапот на финансии за малите и средни претпријатија кои се чекор напред кон економски развој на регионот. Поддршката на приватниот сектор и олеснување на нивниот пат кон пристап на финансии за нивен развој, унапредување на патната инфраструктура, развој на ИКТ секторот и придонесот кон образованието во согласност со европските потреби на пазарот на трудот претставуваат заеднички приоритети кои ние стопанските комори како претставници на ...
| | веќе видена | слични

Самитот за Западен Балкан кој се одржа во средата во Трст донесе едно интересно совпаѓање. Во рамките на собирот се случи првата средба на премиерот Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел, само четириесетина дена по изборот на новата влада во Македонија. Состанокот донесе позитивни пораки и надежи за европската иднина на Македонија, слично како што во 2006 година, исто така, четириесетина дена по изборот на тогашната новата влада, донесе средбата на тогашниот преимер Никола Груевски со Ангела Меркел во Берлин. Груевски тогаш се надеваше на брз почеток на пристапните преговори со ЕУ, како што сега се надева и Зоран Заев. Што е исто а што различно за Македонија и регионот, и што друго донесе собирот во приморскиот италијански град Трст?
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Самит во Трст: Поттик за евроинтеграциите на регионот и инфраструктурна и економска поврзаност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: