Баерн го потврди трансферот на Хамес Родригез


Актуелниот германски шампион минхенски Баерн на својот веб сај го потврди ангажманот на Колумбиецот, Хамес Ходригез. 25-годишниот Родригез во наредните две сезони ќе биде играч на Баерн, и тоа како позајмица од мадридски Реал. „Реал Мадрид и Баерн Минхен денеска го договорија трансферот на Хамес Родригез. Двата клуба си подадоа рака за две годишна позајмица, а Баерн ќе има опција во целост да го откупи играчот. Родригез ќе стави потпис на договорот откако ќе ги помине редовните лекарски прегледи” се вели во соопштението на Баерн. Извршениот директор на Баварците, Карл Хајнц Румениге потенцира дека Колумбиецот бил на врвот на листата со желби на тренерот Карло Анчелоти. „Родригез беше најголемата желба на нашиот тренер Карло Анчелоти, двајцата одлично соработуваа во Реал Мадрид. Тој е сестран фудбалер, постигнува голови, асистира и знае опасно да се закани од прекин. Нема сомнеж, неговиот трансфер ќе го зголеми квалитетот на тимот”, изјави Румениге. Комлубиецот во дресот на Реал одигра вкупно 111 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Легендарниот Лотар Матеус ја издвои брзината на Хамес Родригез како единствен недостаток во неговата игра, а сега со прво подетално анализирање, но и со прво предупредување до Колумбиецот излезе токму човекот кој најмногу инсистираше на негов трансфер. Карло Анчелоти потенцира дека местото на Родригез во стартната постава во ниту еден случај не е загарантирано со самото тоа што доаѓа како големо засилување од Реал Мадрид, па му порача дека ќе игра во неговиот тим само ако го заслужи тоа. – Не го купивме Родригез за да замени било кој играч од првиот тим. Го купивме за да имаме подобар тим и да го подобриме квалитетот глобално. Хамес знае дека ако не заслужува да игра, ќе седне на клупата за резерви. Кај мене нема недопирливи, има многу голема конкуренција во овој тим, никој не е сигурен во стартната постава. Јас тоа не го гледам како проблем, тоа е добро за нас, – потенцира Анчелоти во пресрет на турејата која ќе ја имаат баварците во Азија.
| | веќе видена | слични

Медиумите не ја оставаат на мира ниту поранешната девојка на Пике која за прв пат по седум години проговори за врската со фудбалерот. Шакира и Пике се во врска од 2010-та година, а се запознаа за време на Светското првенство во Јужна Африка. Фудбалерот откако ја запознал пејачката се одучил да ја остави поранешната девојка Нурија Томас која е најдобра пријателка на сопругата на Меси, Антонела Ракузо. По седум години молк откако раскинаа, актерката проговори за врската со Пике. -Многу пати ми се јавуваа новинари да ме прашаат за нашата разделба, но секогаш одбивав да кажам, свесна бев дека бев во врска со познат фудбалер и не смеев да кажам било што, вели таа. Нурија вели и дека и било тешко по раскинувањето, но вели и дека не чувствува огорченост кон Пике. -Пике е добро момче, му посакувам се најдобро нему и неговата сопруга. Моите рани се сега минато и навистина му мислам се најдобро во животот, изјави поранешната девојка која сега е во врска со мото ГП возачот Хорхе Лоренцо.
| | веќе видена | слични
2 копии

Атрактивната Германка, Џордан Карвер, која важи за една од најубавите навивачки на германскиот шампион, Баерн од Минхен, му посака среќа на новајлијата во тимот на „баварците", Колумбиецот Хамес Родригез.Младиот фудбалер неодамна премина од редовите на Реал Мадрид во бундеслигашот на двегодишна позајмица, иако го продолжи догворот со „кралевите" до 2021 година.Доаѓањето на Родригез на „Алијанц" арената најмногу ја израдува сексапилната Карвер, која е муза на баварскиот клуб. Таа е родена во Трир, но е верен фан на клубот од Минхен.Инаку, Џордан се занимава со манекенство, а моментно живее во Лос Анџелес. Позната е по големите гради, па затоа, честопати се наоѓа на насловните страници на голем број машки магазини.Убавата Германка му посака добредојде на Родригез во новиот клуб, но не знаеме како ќе реагира неговата сопруга, Даниела Оспина.
| | веќе видена | слични
2 копии

Жерард Пике беше еден од првите познати личности кои на социјалните мрежи ја искажаа својата импресионираност од начинот на кој Рожер Федерер стигна до 19-та грен слем титула во својата кариера, а стоперот на Барселона го направи тоа така што ги посочи трите најдобри спортисти на сите времиња. Изборот на Пике се сведе на Рожер Федерер, Лионел Меси и Мајкл Џордан, но оваа дебата која ја отвори стоперот на Барселона стана уште поинтересна за фановите поради тоа што во истата се вклучи и Икер Касиљас кој редовно има реплики на Твитер постовите на својот поранешен колега од репрезенацијата. Пике и Касиљас доста често си испраќаат шеговите пораки и си фаќаат сеир еден на друг, но сега го привлекоа вниманието со една сериозна тема која секако предизвика многу коментари. Икер му одговори на Пике и го надополни својот сонародник околу најдобрите спортисти на сите времиња, па така во својата порака ги додаде и следните великани. – Ги додавам Коби Брајант, Кристијано Роналдо, Рафаел Надал, Тајгер Вудс, Михаел ...
| | веќе видена | слични

Жерард Пике е голем тениски фан и воопшто не изненадува што експресно реагираше по уште еден голем трофеј освоен од Рожер Федерер на Вимблдон. Веднаш по завршувањето на дуелот меѓу Швајцарецот и Марин Чилиќ, Пике го потенцираше Федерер како најдобар во историјата, ставајќи го во друштво на Лионел Меси и Мајкл Џордан. Leo Messi, Michael Jordan, Roger Federer. The best I’ve seen. — Gerard Piqué (@3gerardpique) July 16, 2017
| | веќе видена | слични

Икер Касилјас и Жерард Пике постојано беа големи противници кога беше во прашање клупскиот фудбал, но затоа кога заедно ќе се најдеа на собирот на шпанската фудбалска репрезентација, двајцата го ставаа ривалството зад себе и имаа однос полн со хармонија и почитување. Таквиот однос од репрезентацијата го зацврсти нивното пријателство и многу често знаат да се „препукуваат“ на социјалните мрежи, но најчесто станува збор за интересни шеги со кои ги насмејуваат фудбалските фанови. Последен на тапет се најде Икер кој објави фотографија од заминување за Мексико со неговиоте соиграчи од Порто, а тоа му даде инспирација на Пике да го истрола со урнебесен коментар во врска со објавата на поранешниот голман на Реал Мадрид. – Една од најдобрите фотографии кои ги имаш направено… Олеснување е да не ти се гледа лицето, – му порача Пике на Касилјас.
| | веќе видена | слични

Хамес Родригез во текот на вчерашниот ден ја имаше можноста да дебитира за Баерн Минхен на мечот со Вердер Бремен кој се одигра во рамки од „Телеком купот“, а иако колумбискиот репрезентативец се прикажа во солидно светло и учествуваше во двата гола кој ги постигна неговиот тим, по мечот доби една јасна забелешка од легендарниот Лотар Матеус. Поранешниот играч на баварскиот гигант често знае да се изрази навистина искрено покажувајќи ги сите недостатоци за одредени играчи на Баерн Минхен, па така сега на неговото мени се најде најновото засилување, кое иако го пофали, сепак успеа да му пронајде и еден важен недостаток. – Хамес е играч кој постигнува голови, играч кој му дава идеја на тимот. Беше најдобар голгетер на последниот мундијал и тоа може да биде плус за Баерн. Негов недостаток е тоа што не е доволно брз, но сепак се надевам дека ќе се вклопи добро во Баерн. Игра на позицијата позади напаѓачот, а тука го имаме и Томас Милер. Ќе биде навистина интересно да се види како Анчелоти ќе се справи со оваа ...
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на Барселона, Жерард Пике призна дека и годинашната Златна топка треба да отиде во рацете на Кристијано Роналдо. На промоцијата на новиот клупски спонзор Ракутен во Јапонија, тој зборуваше на неколку теми, но го кажа своето мислење и за тоа. “Кристијано Роналдо ја освои Лигата на шампионите и титулата во Ла Лига. Затоа е фаворит за Златната топка” , рече Пике. Сепак, тој додаде дека оваа награда не го прави Португалецот најдобар играч на денешнината и историјата воопшто. “И покрај се, Лионел Меси е најдобриот фудбалер во историјата. Прво е Меси, па сите други опции” , додаде дефанзивецот. Ако ја освои Златната топка оваа година, тоа ќе биде петта за Кристијано Роналдо колку што има и Меси.
| | веќе видена | слични
2 копии

Хамес Родригез беше претставен како нов играч на Баерн Минхен токму на денот кога полнеше 26 години, но покрај убавиот гест на баваците кои го пречекаа со торта и широко отворени раце, промоцијата на големото летно засилување донесе и еден комичен момент. Во моментите кога Румениге сакаше да го покажа бројот „11“ со кој ќе настапува Родригез во новата сезона, стана јасно дека луѓето од Баерн му дале дрес без бројка отпозади, а тоа малку го налути легендарниот Хајнц кој веднаш почна да бара нов дрес во прес-салата. Оваа ситуација го насмеа Хамес кој со широка насмевка го проследи несекојдневниот момент, а откако беше пронајдено решение, мирно позираше во друштво на Румениге и Карло Анчелоти.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Баерн го потврди трансферот на Хамес Родригез

Од:
До кого (е-маил):
Порака: