ЕВРОСТАТ ПРЕДУПРЕДУВА: Македонија премногу долго нема попис на населението


Попис на население и домување се врши на секои десет години,велат од Евростат Република Македонија веќе пет години доцни со спроведување на попис, а тој не е политичка, туку статистичка операција и треба да се спроведе единствено на лица кои при извршувањето на пописот ќе се најдат на територијата на Македонија и не се повеќе од една година отсутни од државата. Ова е пораката од Европската канцеларија за статистика
| | веќе видена | слични
2 копии

-Јас кажав дека се знае колку се Албанците но, реално треба да знаеме Македонците колку се. Ако им се дозволи, и јас сум за тоа на наредниот попис да може да се регистрираат и Бугарите, тогаш Албанците ќе бидат мнозинство тука во Македонија – вели Зијадин Села за време гостувањето во Тв 21. Тој смета дека во моментот кога ќе се дозволи да се регистрираат и Бугарите, односно да има графа за Бугарите да се регистрираат, тогаш реално ќе се знаело кој, колку е како број тука во Македонија. Понатаму додава дека ќе инсистира, после 100-те дена Влада, да се отвори дебата за химната, за знамето, за грбот. -Да, ќе покренеме иницијатива во парламентот за дебата и да се промени! зошто да не!? Што има лошо во тоа? И да се осуди геноцидот од тој период и зошто да не се вклучи и друг период, нема воопшто ништо лошо во тоа – вели Села.
| | веќе видена | слични

Сега е сосема извесно дека Гане Тодоровски си дозволил многу, ако не и премногу поетска слобода со она негово легендарно-патриотско: Колку сме, толку сме, токму сме! Особено кога се чита во светло на Светскиот ден на населението, 11 јули. За разлика од поетската, прозаичната вистина е дека ние не знаеме ни колку сме, ни дали сме толку. Од тоа логично произлегува дека токму не сме. Македонија е единствената земја во Европа – во светот сме заедно со Сомалија – во која не е спроведен попис на населението подолго од десет години. Во 1989 година Обединетите нации решија да прогласат ваков „светски ден“ за да ја подигнат свеста за значењето на прашањето за населението (директен повод беа процените дека на тој 11 јули на планетата земја имало „точно“ пет милијарди луѓе), за тоа дека секој поединец е важен за планирањето на иднината на сите, свест за тоа дека резултатите од пописот се многу повеќе од обични бројки. За да може врз нив да се гради вистинска, реална политика, се инсистира тој да се сведе на статистичка ...
| | веќе видена | слични

Светскиот ден на населението 11-ти јули, Македонија го дочекува без релевантни податоци во графата население. За пописот со години се зборува, но не се реализира. Светскиот ден на населението 11-ти јули, Македонија и годинава ќе го дочека со неславен рекорд - таа е единствената земја на тлото на Европа во која не е спроведен попис на населението во стандардниот период од една декада. На светски план, во ваквото доцнење друштво ѝ прави единствено Сомалија. Денес во светот живеат над 7 милијарди жители. Најмногу од светското население живее во Азија (60%), во Африка 15%, во Европа 11% , во Јужна Америка и Карибите 9%, во Северна Америка 5% и во Океанија 0,5%. Бројот на населението во светот расте за една милијарда жители во период од околу 12 години. Бројката од пет милијарди жители е достигната во јули 1987 година, а во октомври 1999 година - шест. Колку жители има Македонија, никој точно не знае. Според проценката објавена од Државниот завод за статистика, (состојба од 30.06.2016 година), во Република ...
| | веќе видена | слични

Според директорот во највисокото тело за статистички операции во Европа, методологијата за спроведување на попис е определена од Обединетите нации и истата не смее да биде предмет на политичко пазарење и извртување на принципот и начинот на извршување, а со цел остварување на било-какви други цели што немаат врска со една класична статистичка операција. - Нормално, попис на население и домување се врши на секои десет години. Статистичкиот оддел на Обединетите нации (УНСД) ги раководи светските програми за попис на населението и домувањето, а следната програма за попис се однесува на 2020 година. Евростат ја дефинира европската програма за попис и бара со регулатива од земјите-членки на ЕУ да ги пријавуваат податоците за населението и домувањето на секои десет години.Генерално, политичкото и статистичкото опкружување треба да бидат издвоени кога станува збор за методолошки прашања. Државниот завод за статистика треба независно и врз основа на меѓународни препораки да утврди методологија за собирање на ...
| | веќе видена | слични

Македонија 15 години нема попис на население, земјата веќе пет години доцни со спроведување на пописот кој е статистичка а не поитичка операција и треба да се спроведе единствено на лица кои при извршувањето на пописот ќе се најдат на територијата на Македонија и не се повеќе од една година отсутни од државата, реагираше денеска евроспката канцеларија за статистика. Методологијата за спроведување на попис е определена од Обединетите нации и не смее да биде предмет на политичко пазарење оценува експерт од највисокото тело за статистички операции во Европа и директор за меѓународна соработка на Евростат, Пјетер Евераерс. „Евростат ја дефинира европската програма за попис и бара со регулатива од земјите-членки на ЕУ да ги пријавуваат податоците за населението и домувањето на секои десет години. Државниот завод за статистика треба независно и врз основа на меѓународни препораки да утврди методологија за собирање на потребните податоци, односно за начинот како да се соберат податоците.“ - вели Пјетер Евераерс - ...
| | веќе видена | слични

Македонија веќе 5 години доцни со спроведувањето на попис на населението. Ова не е политичка, а статистичка операција и треба да се врши само на лица кои при спроведувањето и се наоѓаат на територијата на земјата и не се отсутни повеќе од една година од неа. Тоа го посочуваат од европската статистичка служба "Евростат" за Македонската информативна агенција. Според експертот на службата Петер Евераерс методологијата за спроведување на попис е определена од ОН и не треба да биде предмет на политички договор и на измена на принципот и начинот на нејзиното извршување бидејќи во спротивно "Евростат" може да не ги признае резултатите од пописот . На прашањето дали периодот од 15 години, во кој не е спроведена анкета во Македонија, е спротивно на стандардите на статистичката служба, Евераерс одговори дека обично таков попис се прави на 10 години. Според него Евростат има пракса и може директно да се вклучат со свои експерти во спроведување на пописот во една држава како Македонија, на пример, но само во однос ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вечерва се очекува силен дожд во Париз со невреме. Сводот на катедралата , кој делумно се урна и така е натопен со вода од гаснењето. Архитектите се плашат ...
сите 297 | | | веќе видена

Експлозијата што ја предизвика бомбашот на снимката е најсмортоносната , зашто тој со експлозивот во ранецот седна меѓу верниците во црквата, за по неколку ...
сите 398 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а ...
сите 265 | | | веќе видена

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев од граѓанската трибина на кандидатот за претседател, Стево Пендаровски во Тетово, рече дека кандидатката на ВМРО ...
сите 213 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 151 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕВРОСТАТ ПРЕДУПРЕДУВА: Македонија премногу долго нема попис на населението

Од:
До кого (е-маил):
Порака: