Денеска до 42 степена, да се избегнува престој на отворено од 11 до 17 часот

Бремените жени и хронично болните на возраст над 60 години да бидат ослободени од работа, а градежните работници да не работат на отворено од 11 до 17 часот, се дел од препораките на Министерството за здравство што Владата ги усвои на синоќешната седница поради топлотниот бран што ја зафати Македонија. Денеска, според најавата на синоптичарите, се очекува температурата да достигне до 42-тиот степен, а и УВ индексот ќе биде 9. Ќе дува со слаб до умерен југозападен ветер. Поради топлото време, Владата препорачува во детските градинки да не се изнесуваат децата на отворено од 11 до 17 часот, а приватните компании да го организираат работното време за да се избегнува директна изложеност на работниците на отворено од 11 до 17 часот. На Единиците на локалната самоуправа, Црвениот крст на Република Македонија и Центрите за социјални работи во регионите зафатени со топлотниот бран им се препорачува да пружат помош на осамени стари изнемоштени лица и бездомници. На владината седница донесена е одлука препораките да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сончево и топло со слаб северен ветер. Утринските температури ќе се движат од 10 до 18 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 25 до 37 степени. Во Скопје и околината слично време, со утринска температура околу 14 и дневна до 35 степени. УВ индексот ќе изнесува 9. Loading...
| | веќе видена | слични

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер, во североисточниот дел од земјава, кон крајот на денот ќе се засилува,информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Минималните температури ќе се движат од 10 до 19 степени, додека максималните дневни ќе бидат во интервал од 29 до 36 степени целзиусови. УВ индексот ќе има многу висока вредност, со коефициент 9. Следува период на претежно сончево и топло време. За време на викендот во попладневните часови ќе има извесно зголемување на облачноста со услови за краткотраен дожд и ретки грмежи, особено повеќе услови има в недела. Дневната температура ќе биде во постепен пораст.
| | веќе видена | слични
3 копии

Сончево и топло време со температура што ќе биде во постојан пораст и ќе достигне до 40 степени не очекува од утре до средината на наредната недела. Утре времето ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 28 до 35 степени. Во сабота и недела максималната температура ќе достигне до 37, понеделник 38, вторник 39 и среда 40 степени. Според најавите од УХМР, во наредните денови во попладневните часови во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи.
| | веќе видена | слични
18 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 11 до 18, а дневната од 31 до 36 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје ќе биде сончево со слаб ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе достигне до 35 степени. Следува период на претежно сончево и топло време. Во попладневните часови во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Дневната температура ќе биде во постепен пораст.
| | веќе видена | слични

Во Охрид денеска ќе преовладува сончево и топло време. Максималната температура ќе достигне до 30 степени Целзиуови, а индексот на УВ зрачење ќе изнесува 9. Во сабота ќе имаме сончево и топло време со мала до умерена облачност и слаб ветер од променлив правец. Максималната дневна температура во сабота во Охрид ќе достигне до 31 степен Целзиуов, а индексот на УВ зрачење ќе изнесува 9. Сончево и многу топло ќе биде и во недела и понеделник, информира УХМР Македонија.
| | веќе видена | слични

Максимални температури 36 Д. Капија, Гевгелија, 34 Струмица, 33 Штип, Скопје, Виница, 32 Тетово, Битола, 31 Тополчани, 30 Претор, Прилеп, Кр. Паланка, 29 Пожаране, Охрид, Берово, 28 Ѓуриште, 26 Лазарополе, Маврово. Времето денес сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. До крајот на денот сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Во текот на ноќта ќе биде ведро и тивко со слаб северен ветер. Времето утре сончево и топло со слаб северен ветер. Т-мин. од 10 до 18 а т-макс. 29 до 37 степени. УВ=9 И во Скопје, сончево со слаб северен ветер. Т-ра 14 / 35 степени. Следува период на претежно сончево и топло време. Во попладневните часови во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Дневната температура ќе биде во постепен пораст.
| | веќе видена | слични
2 копии

Утре времето ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 28 до 35 степени. Во сабота и недела максималната температура ќе достигне до 37, понеделник 38, вторник 39 и среда 40 степени. Според најавите од УХМР, во наредните денови во попладневните часови во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи.
| | веќе видена | слични

Следува период на претежно сончево и топло време. Во попладневните часови во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Дневната температура ќе биде во постепен пораст. Утре ќе биде сончево и топло со слаб северен ветер. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9. Дневната температура ќе се движи од 25 до 36 степени. Loading...
| | веќе видена | слични

Следува период на претежно сончево и топло време. Во текот на викендот во попладневните часови ќе има извесно зголемување на облачноста, ќе има и услови за краткотраен пороен дожд со ретки грмежи, особено повеќе во сабота кон недела. Дневната температура во наредните денови ќе биде во покачување.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 227 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 204 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 184 | | | веќе видена

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. А пред да дојде на власт, ...
сите 95 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска до 42 степена, да се избегнува престој на отворено од 11 до 17 часот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: