ДОЈДЕ И ПРИБЕ: Со Османи и Димитров ќе ги договараат итните реформски приоритети


2 копии

Како што најави еврокомесарот Јоханес Хан за време на вчерашната посета на Скопје, Прибе доаѓа во Македонија со тим експерти со цел да помогне во спроведувањето на Итните реформски приоритети Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Министерството за надворешни работи ќе имаат работен појадок со експертот на Европската унија Рајнхард Прибе, соопшти Министерството за надворешни работи
| | веќе видена | слични
10 копии

Актуелната состојба во судството во Македонија и препораките од извештајот на експертската група на Европската комисија од 2015 година биле тема на средбата меѓу претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и експертот на европската унија, Рајнхрад Прибе. На средбата, Вангеловски истакнал дека реформите во судскиот систем треба да се спроведат со активно учество на судиите, поради подобрување на состојбите на владеењето на правото во Македонија. Вангеловски и Прибе на средбата договориле разговорите да продолжат во текот на следниот месец. Прибе ја реафирмирал подготвеноста на експертскиот тим да и помогне на македонија за надминување на посочените недостатоци во неколку важни области кои се однесуваат на владеењето на правото, слободата на медиумите и независноста на регулаторните тела.
| | веќе видена | слични
4 копии

Делегацијата на ЕУ во Македонија објави дека целиот експертски тим што ќе ги помага реформите во Македонија, а кој беше најавен деновиве од еврокомесарот Јоханес Хан, во земјата ќе пристигне на 17 јули и ќе остане наредните пет дена. „Во согласност со неодамнешната најава на еврокомесарот Хан дека ќе испрати тим на експерти за владеење на правото во Скопје за да обезбедат продолжување на препораките од 2015 година и да ја советуваат новата влада за решавање на прашањата за системско владеење на правото, првата опсежна мисија од страна на лидерот на тимот, Рајнхард Прибе, се одржа на 27 јуни. Тој се состана со членовите на владата, на опозицијата и на судството. Ова ќе биде следено од работната посета на целосниот експертски тим што ќе ги помага реформите во Македонија, која е планирана од 17 до 21 јули“, стои во соопштението на Делегацијата на ЕУ./ Loading...
| | веќе видена | слични
6 копии

Експертски тим предводен од Рајнхард Прибе од 17 до 21 јули повторно ќе престојува во Република Македонија како продолжение на средбите што ги имаше деновиве во Скопје, соопшти денеска Канцеларијата на Европската унија во Скопје. – Во согласност со последните најави на еврокомесарот Хан дека тој ќе испрати експерти за владеење на правото повторно во Скопје да направат проверка на препораките од 2015 година и да ја советуваат новата Влада за веќе посочените прашања од областа на владеењето на правото, првата мисија на овој тим, чиј лидер е Рајнхард Прибе, беше на 27 јуни, се наведува во соопштението. Прибе се сретна со претставници на власта, опозицијата и правосудството. – По ова ќе следува работна посета на целиот тим финансиран од TAIEX од 17 до 21 јули, соопшти ЕУ. Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи изјави дека Прибе ќе им ја соопшти својата идеја на владините претставници откако неговиот експертски тим во текот на јули ќе направи анализа за она што досега е реализирано. – Ние се договоривме ...
| | веќе видена | слични

Реформите во судскиот систем треба да се спроведат со активно учество на судиите, заради подобрување на состојбите на владеењето на правото во Македонијам му рекол претседатолот на Врховиот суд на експертот на Европската унија, Рајнхард Прибе, на вчерашната средба во судот. Вангеловски и Прибе се договориле разговорите да продолжат во текот на следниот месец. Прибе вчера го започна скенирањето на институциите во земјата. почнувајќи од Министерството за надворешни работи, Министерството за правда и од Владата. Од Канцеларијата на Европската унија во Скопје соопштија дека експертскиот тим предводен од Прибе од 17 до 21 јули повторно ќе престојува во Македонија како продолжение на средбите што ги имаше деновиве во Скопје.
| | веќе видена | слични

На вчерашната средба на претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски и експертот на Европската УНИЈа Рајнхард Прибе било разговарано за актуелната состојба во судството во Македонија и препораките од извештајот на експертската група на Европската комисија од 2015 година.Според соопштението од судот, Вангеловски на средбата истакнал дека реформите во судскиот систем треба да се спроведат со активно учество на судиите, заради подобрување на состојбите на владеењето на правото во Македонија. Вангеловски и Прибе на средбата договориле разговорите да продолжат во текот на следниот месец.
| | веќе видена | слични

Експертот на Европската унија, Рајнхард Прибе, ја анализира работата на институциите во Македонија. Тој денеска се сретна со четворица министри – за надворешни, евроинтеграции, внатрешни и правда. Прибе не сакаше да одговори за што се разговарало на средбите, кратко изјави дека е сеуште рано за проценки и првин сака да ја согледа состојбата. -Ќе видиме што ќе правиме. Само што почнавме со работа, изјави Рајнхард Прибе, Експерт на ЕУ. Експретот на Евроспката унија, посетата на земјава ја почна со заедничка средба на министрите за надворешни и евроинтеграции. Во соопштението од МНР се вели дека се разговарало за спроведување на итните реформски приоритети неопходни за членство во ЕУ. -Отсуството на независни институции имаше последици по демократските процеси во Р. Македонија. Приоритет на новата реформска Влада ќе биде нивна професионализација со цел доследно спроведување на законите“, изјавил Министерот за надоврешни, Никола Димитров.. И вицепремиерот Османи на средбата уверувал дека Секретаријатот за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за правда Билен Саљији денеска се сретна со експертот на Европската унија Рајнхард Прибе со кого разговараше за прашањата поврзани со правосудството. На средбата од страна на министерот Саљији е искажана политичка волја за целосна посветеност во спроведувањето на серијата мерки и активности за надминување на недостатоците во областа на правосудството содржани во Извештајот на Прибе. Министерот Саљији, како што соопшти ресорното Министерство, ги презентирал и активностите на кои Министерство за правда ќе биде фокусирано следниот период. Прибе се осврнал на изготвениот извештај и ја најавил следната мисија на која посебен акцент ќе биде ставен на проценката што е направено за надминување на забелешките дадени во Извештајот, но и на давањето идни препораки за подобрување на состојбите во рамки на престојните реформски активности во наведените области.
| | веќе видена | слични
2 копии

Реформите во судството и владеењето на правото главен фокус на денешните средби на експертот Рајнхард Прибе со македонските политичари. Тоа се темите околу кои Македонија ќе треба да испорача најмногу гаранции дека е подготвена за да стане членка на ЕУ. Иако со набиена агенда Прибе мочалив, не скаше да одговара на новианрски прашања што може да очекува Македонија од стартот на скенирањето на сосотојабата. „Не сакам да давам изјави во овој момент, сеуште се подготвуваме“ - кусо изјави Прибе. Судството и валдеењето на правото беше облста во која имаше и најмногу забелечши и која треба итно да се реформира. Токму судството е и првото поглавје што би требало да го отвори макеонија доколку добиеме датум за старт на пеговорите, како што очекува владата идната година. Вицепремиерот за евроинтеграции кој што заедно со министерот за надворешни работи беа први на агендата на германскиот ескперт , вели токму судството , но и судбината на СЈО се приоритрите на Валдата уште во првите три месеци „Го имавме Хан којшто ...
| | веќе видена | слични

Рајнхард Прибе со тимот експерти ќе ѝ помага на новата Влада во спроведувањето на итните реформски приоритети. На средбата со миниситерот за надворешни Димитров и вицепремиерот задолжен за европски прашања Османи, Прибе посочил дека е потребен засилен ангажман и мобилизација на релевантните институции во земјата за да се спроведат препораките од извештајот и итните реформски приоритети, стои во соопштението од Министерството за надворешни работи. Отсуството на независни институции имаше последици по демократските процеси во Република Македонија. Приоритет на новата реформска влада ќе биде нивна професионализација, со цел доследно спроведување на законите. Димитров и Османи ја потврдиле цврстата заложба на Владата да ги адресира препораките од извештајот на експертската група од 2015-та година и да ги спроведе мерките предвидени со акцискиот план. Итните реформски приоритети и акцискиот план на Владата беа тема на разговор на средбата меѓу вицепремиерот Османи и директорката на Директоратот за соседска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 202 | | | веќе видена

Огњен Врањеш не жалел за Карлеуша, па без посебен повод во една пригода ѝ подарил скапа чанта. Меѓутоа, пејачката сака да се фали по социјалните мрежи, па за ...
сите 162 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДОЈДЕ И ПРИБЕ: Со Османи и Димитров ќе ги договараат итните реформски приоритети

Од:
До кого (е-маил):
Порака: