Заврши асфалтирањето на локалниот пат до Перчачко маало во Каменица

Заврши асфалтирањето на локалниот пат до Перчачко маало во селото Моштица, Македонска Каменица. Патот е во должина од 2,7 километри, ширина на коловозот од 3,5 метри, со банкини од двете страни со ширина од 0,75 метри и со решено атмосферско одводнување. Градоначалникот Дарко Митевски, кој беше на увид на завршните работи со асфалтирањето, истакна дека овој локален пат се асфалтира со средствата кои општина Македонска Каменица ги доби како грант од ЕУ во износ од 260 илјади евра за имплементација на проектите „Изградба на локален пат во село Моштица – до Перчачко маало“ и „Изградба на локален пат во село Саса – до Сарафско маало“. - Денес сме сведоци на реализацијата на уште еден инфраструктурен проект кој ќе биде од големо значење за жителите кои живеат во овој дел од општината. Завршува асфалтирањето на локалниот пат до Перчачко маало во селото Моштица и можам со задоволство да истакнам дека уште еден приоритетен инфрасруктурен проект е реализиран, истакна Митевски. Тој додаде дека средствата обезбедени од ...
| | веќе видена | слични

Градежните екипи на фирмата „Жикол“ од Струмица денеска почнаа со асфалтирањето на улицата „Буковик“ во должина од околу 500 метри, која е дел од проектот за асфалтирање осум улици во градот со вкупна должина од три километри.Градоначалникот на Пехчево Игор Поповски кој денеска изврши увид во градежните работи истакна дека решавањето на проблемот со инфраструктурата е приоритет за локалната самоуправа.– Асфалтирањето, реконструирањето и обновување на сообраќајната мрежа во градот е наш приоритет. Не смееме да дозволиме граѓаните во 21-век да газат кал и да возат по лоши улици и затоа како градоначалник работам се што е во наша моќ да асфалтираме и обновиме што повеќе улици во општината, истакна Поповски.Тој додаде дека по завршување со асфалтирањето на улицата „Буковик“ машните ќе се префрлат да работат на останатите седум улици.– Предвидено е да биде поставен асфалтен слој, а претходно се рушеа по улиците старите градби кои ја попречуваа изградбата на улиците. Проектот е вреден 260 илјади евра, а грант ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Пробиштип интензивно се асфалтираат улици во должина од 1.700 метриГрадоначалникот на општина Пробиштип, Тони Тоневски кој изврши увид на градежните работи рече дека се поставува завршниот слој на асфалт на помалите улички, а во Барбаревско маало поради непристапниот терен се поставуваат бехатон плочки.- Вредноста на овој проект заедно со поплочувањето на неколку улици со бехатон во Бабревско маало ќе чини околу шест милиони денари. Потоа градежните активности ќе продолжат и на асфалтирање на улиците во населбата Калниште во Пробиштип, како и на сите оние улички кои се отпочнати со земјени работи во Злетово, вели Тоневски.Во текот на градежната сеозна во Пробиштип ќе се реконструира и улицата „Славко Баев", каде што е завршена канализационата мрежа, а ќе се почне и со градежните активности на улицата „Гоце Делчев".Тоневски вели дека со овие градежни работи ќе се раелизира и проектот во Пробиштип и приградските населби сите улици да бидат асфалтирани.
| | веќе видена | слични

Општина Пробиштип почна со инвестициите во уличното осветлување. Градоначалникот Тони Тоневски вели дека во моментов се работи на поставување на улично осветлување по должината на новата пешачка патека и влезот и излезот на градот кон Штип и Кочани. „Во должина од над 1.300 метри се поставуваат 35 енергетски светилки. Поставените столбови и светилки ќе ја осветлуваат и коловозната лента, но и од другата страна ќе има светилки, кои што ќе ја осветлуваат патеката, која води од градот кон индустриската зона, каде се наоѓаат повеќе производствени погони, меѓутоа е и пристапен пат до селото Стрмош“, рече Тоневски. Проектот за новото улично осветлување на влезот и излезот на Пробиштип чини пет милиони денари, а средствата се обезбедени од општинскиот буџет. Тоневски истакна дека проектот ќе продолжи и во централното градско подрачје на улицата „Миро Барага“, каде ќе бидат поставени 35 столбни места, а оваа улица ќе има и нови тротоарни површини. „Инвестицијата на оваа улица за уличното осветлување ќе чини околу ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 24 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заврши асфалтирањето на локалниот пат до Перчачко маало во Каменица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: