Фетел недостижен во Кина

Пилотот на Ред Бул, Себастијан Фетел и понатаму доминира во најбрзиот циркус, откако денеска на официјалните квалификации во Кина, го постави најбрзото време на патеката. Фетел, кој триумфираше на првите две трки сезонава, денеска беше за половина секунда побрз од второпласираниот Џенсон Батон (Мекларен). Од вториот ред ќе тргнат Луис Хамилтон и Нико Розберг, додека тандемот на Ферари, Алонсо и Маса ќе стартуваат од третиот ред. Поранешниот седумкратен шампион, Михаел Шумахер стигна само до разочарувачкото 14 место. Големо разочарување беше вториот пилот на Ред Бул, Марк Вебер, кој ќе стартува од 18 позоција.
| | веќе видена | слични

"Возачот на Мекларен Луис Хамилтон, ја прекина доминацијата на Себастијан Фетел, откако славеше на трката во Шангај за големата награда на Кина. Британецот успеа на четири круга да го помине Фетел, кој во поголемиот дел од трката беше на првото место. Хамилтон трката ја извози за 1:36:58.226, а Фетел низ целта мина како втор со заостанување од околу 5 секунди. Во целата трка најмногу профитираше вториов возач на Ред Бул Марк Вебер, кој иако стартуваше како осумнаесетти, сепак на крајот успеа да стигне до третото место. Четвртото место му припадна на Џенсон Батон, додека Нико Розберг на целта пристигна како петти. Двоецот на Ферари Фернандо Алонсо и Фелипе Маса се пласираа на шестата односно седмата позиција. "
| | веќе видена | слични

Тимскиот колега на Себастијан Фетел смета дека е добро за Ф1 сезоната тоа што на Големата награда на Кина не славел младиот Германец. Марк Вебер во Шангај извозе маестрално и по стартувањето на трката како 18. на крајот се најде на подиумот освојувајќи го третото место. Првите две места им припаднаа на Луис Хамилтон и на тимскиот колега на Вебер од Ред Бул, Себастијан Фетел. “ Му честитам на Луис, добро е да види некој друг на првото место. Нормално, јас и Себастијан сме дел од една иста екипа, но тој имаше одлична серија резултати додека ние другите само се боревме за подобар пласман. Можеби не е добро што Мекларен славеше, но не смееме да дозволиме премногу да се одлепи Себастијан. Ова беше добра трка за Ф1 шампионатот, но и за нас како тим “ - изјави Вебер по Големата награда на Кина.
| | веќе видена | слични

Британецот од Мекларен ја прекина доминацијата на Ред бул, по двете победи на Фетел на стартот на сезоната Прв триумф сезонава: Луис Хамилтон Возачот на Мекларен-Мерцедес, Британецот Луис Хамилтон, е победник на третата трка сезонава во Формула 1 што вчера се возеше во Шангај, за големата награда на Кина. Освојувачот на пол-позицијата, Германецот Себастијан Фетел, со својот Ред бул стигна втор, а место на подиумот обезбеди и тимскиот колега на Фетел, Австралиецот Марк Вебер, кој во Кина стартуваше од 18. позиција. Хамилтон до својата прва победа сезонава стигна на само пет круга пред крајот на трката кога го помина Фетел, кој до тој момент беше лидер. Но изборот на гуми со тврда компонента на Германецот значително го забавија во завршницата, а тоа го искористи Хамилтон. Вебер имаше исклучителна трка, успевајќи да стигне до првиот подиум сезонава, откако стартуваше од последните редови. Австралиецот дури успеа и да го претекне Британецот Џенсон Батон од Мекларен-Мерцедес во последниот круг од трката. ...
| | веќе видена | слични

Хамилтон ја разби монотонијата Луис Хамилтон ја разби монотонијата во првенството и ја прекина доминацијата на Себастијан Фетел, триумфирајќи на вчерашната трка за Големата награда на Кина. Иако имаше една посета на бокс повеќе од него, токму благодарение на поздравите гуми во финишот, Хамилтон успеа да го помине актуелниот шампион на четири круга до крајот и да му ја прекине серијата од четири победи. Во супервозбудливата завршница, Марк Вебер се проби до третото скалило на подиумот, добивајќи ја битката со Џенсон Батон во последниот круг, со што го заокружи извонредниот подем на трката, откако стартуваше од 18. позиција. - Мислам дека стратегијата многу ми помогна денеска. Новите гуми траеја подолго и момците во пит-стопот завршија фантастична работа. Ова беше една од најдобрите трки што ги имам искусено - изјави Хамилтон по трката. Севкупно гледано, Мекларен имаше одлична трка и двајцата негови возачи избија пред Фетел веднаш по стартот. Поредокот во врвот потоа често се менуваше како што се влегуваше во ...
| | веќе видена | слични

Возачот на Мекларен, Луис Хамилтон, триумфираше на третата трка од годинешниот шампионат во Формула 1, за ГН на Кина, што се возеше вчера на патеката во Шангај. До својата прва победа сезонава, вкупно 15. во кариерата, Хамилтон стигна со време од 1:36.58.226 часа и ја прекина серијата на Себастијан Фетел кој слевеше на првите две трки во Австралија и во Малезија. Актуелниот шампион заврши како втор, а третото место на подиумот му пропадна на неговиот клупски колега од Ред бул, Марк Вебер, кој иако имаше 18. стартна позиција, на крајот, сепак, стигна до подиумот. Трката за ГН на Кина донесе многу престигнувања, промени во водството и неизвесност речиси до последниот круг. Хамилтон пред почетокот на трката имаше голем проблем со горивото, кое го „поплави“ моторот на неговиот болид. Но, во британскиот тим успеаја навреме да го средат проблемот и Хамилтон успешно стартуваше. Уште на стартот болидите на Мекларен го притиснаа Фетел кој имаше пол-позиција и избија пред него. И двата болида на Мекларен имаа по три ...
| | веќе видена | слични

Најниското скалило на победничкиот пиедестал го завзеде тимскиот колега на Фетел, Марк Вебер. Бодови освоија уште и Џенсон Батон (Мекларен), Нико Розберг (Мерцедес), Фелипе Маса и Фернандо Алонсо (Ферари), Михаел Шумахер (Мерцедес), Виталиј Петров (Рено) и Камуи Кобајаши (Заубер). Во генералниот пласман по три трки води Фетел со 68 бода, Хамилтон е втор со 47, Батон трет со 38 бода, а четвртопласираниот Вебер има 37. Следната трка ќе се вози на 8. мај за Големата награда на Турција.
| | веќе видена | слични

Фелипе Маса верува дека ја имал најдобрата трка по подолго време по неговото шесто место на Кинеското ГП откако беше дури и втор пред последното влегување во боксот. Асот на Ферари исто така е задоволен што конечно бил на исто ниво со својот колега Фернандо Алонсо и во квалификациите и во трката. "Јас сум многу, многу задоволен од моите перформанси. Ова е најдобра трка за мене оваа година, а сигурно подобра и од многу од лани. Но, не избравме најдобра стратегија и тие напред заслужено победија", вели Маса. Алонсо, пак, инсистира дека главниот негов проблем не бил стратегијата, туку спориот болид. Шпанецот беше петти на стартот, но загуби од Маса на стартот, и на крајот заврши на 7. место. "Лесно е да ја бираш стратегијата кога го имаш најбрзиот болид, и многу е тешко кога си спор. Марк Вебер докажа дека квалификациите не се многу важни. Ние имаме многу побавен болид од тие пред нас и тоа можеме да го решиме многу бргу", објаснува Шпанецот.
| | веќе видена | слични

Формула 1 мора да работи напорно за своето подобрување и привлекување на повеќе гледачи на патеките, изјави извршниот директор на "Мекларен", Мартин Витмарш. Британецот, кој е и претседател на Асоцијацијата на тимовите во светскиот шампионат (ФОТА), за своите изјави беше поттикнат од празните трибини за Големата награда на Кина во неделата. Неговиот возач, Луис Хамилтон ја прекина победничката серија на шампионот Себастијан Фетел во доста атрактивна и возбудлива трка во осмата трка на патеката "Шангај". Кина ќе продолжи да организира трка на оваа патека до 2017 година, но и во неделата, како и во претходните сезони, гледачите беа далеку под капацитетот на огромниот објект. "Формула 1 треба да оди таму каде што луѓето ја разбираат и сакаат, изјави Витмарш пред новинарите, пренесува Ројтерс. Не обвинувам никого, бидејќи сите сме дел од шампионатот, но не се промовира добро спортот пред новите пазари и според мене Кина не е единствениот доказ за тоа. " По две недели светскиот шампионат се враќа во Европа и ќе ...
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон му донесе брилијантна прва победа на Мекларен во годинашната сезона од Формула 1, добивајќи го директниот дуел со бранителот на титулата и лидер во првенството Себастијан Фетел од Ред бул во трката за Големата награда на Кина. Хамилтон направи еден пит-стоп повеќе од Фетел и ги искористи своите нови гуми за да го престигне Германецот четири круга пред крајот на трката со 56 круга. Со тоа, Британецот ја прекина доминацијата на Фетел, кој победи во првите две трки сезонава во Австралија и во Малезија, како и во три од последните четири трки минатата сезона, а, згора на тоа, стартуваше и од пол-позицијата во Шангај. На последното скалило на победничкиот пиедестал се искачи другиот возач на Ред бул, Марк Вебер, кој во претпоследниот круг му го одзеде третото место на Џенсон Батон од Мекларен. Со одличниот пласман Австралиецот го круниса своето извонредно возење во трката што ја почна дури од 18. позиција поради катастрофалниот настап во квалификациите. „Мислам дека денеска ни помогна стратегијата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 435 | | | веќе видена

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. ...
сите 197 | | | веќе видена

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во ...
сите 312 | | | веќе видена

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република ...
сите 56 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое што ќе го предводи ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фетел недостижен во Кина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: