Партиски препукувања за Кондарко

Борис Кондарко може да им наштети на изборите. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска свика прес конференција за да изрази сомнеж дека новиот претседател на Државната изборна комисија ќе ги прогласи изборите за не фер и не демократски само за да го сокриел поразот на Бранко Црвенковски на претстојните предвремени парламентарни избори. Својата задача Борис Кондарко ја најави уште при неговиот прв телевизиски настап после изборот за претседател на ДИК. Борис Кондарко настапи како политичар и како член на СДСМ, а не како претседател на Државната изборна комисија,“изјави Сашо Стефановски од ВМРО-ДПМНЕ. За опозициската СДСМ ваквиот прес е бесмислен. Тие писмено реагираа на сомнежите владејачката партија. „ ВМРО-ДПМНЕ со аплауз го изгласа Борис Кондарко за претседател на Државната изборна комисија. Срамота е што сега со валкана кампања се обидуваат да глумат жртви и да ја дискредитираат Државната изборна комисија, каде меѓу другото имаат и свои членови. “ се вели во соопштението на Социјал демикратскиот сојуз. И додека ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ предупреди дека претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко, може да се обиде да му наштети на изборниот процес. Кондарко, како што посочи Сашо Стефаноски, член на Извршниот комитет на партијата, својата задача ја најавил уште при неговиот прв телевизиски настап, по изборот за претседател на Комисијата, каде што настапил како политичар и член на СДСМ, а не како претседател на ДИК. СДСМ реагира дека обвинувањата се бесмислени, особено поради тоа што ВМРО-ДПМНЕ го изгласале Борис Кондарко за претседател на Државната изборна комисија. Според нив, ВМРО-ДПМНЕ не треба да ја дискредитира Државната изборна комисија, каде што имаат и свои членови. Дел од партиските препукувања изминатиот викенд беа и состојбите во здравството, за кое СДСМ обвини дека се наоѓа во катастрофална состојба. ВМРО–ДПМНЕ, пак, побара од генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров, да ги врати парите од стипендијата што ја добил за трошоците за специјалистички студии и за полагање специјалистички испит.
| | веќе видена | слични

Борис Кондарко може да му наштети на изборниот процес и наместо како претседател на ДИК, на престојните избори да се однесува како политичар на СДСМ, предупреди денеска владејачката ВМРО-ДПМНЕ. - Со тоа само ги потврди сомнежите на јавноста дека неговата улога е да му наштети на изборниот процес во корист на Бранко Црвенковски, а тој ќе направи простор својот голем пораз да го оправда со алиби дека изборите не биле фер и демократски, рече Стефаноски. Од владејачката партија додаваат дека ваквото сценарио на СДСМ ќе наиде на осуди од целата македонска јавност и му порачуваат на Црвенковски да не ги става своите пред интересите на државата. Патетика и обид да се затскрие изборниот пораз, вратија во писмена реакција социјалдемократите. - ВМРО-ДПМНЕ со аплауз го изгласа Борис Кондарко за претседател на Државната изборна комисија. Срамота е што сега со валкана кампања се обидуваат да глумат жртви и да ја дискредитираат Државната изборна комисија, каде меѓу другото имаат и свои членови - велат од СДСМ. Но овде не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Вечерва стартуваше 39. издание на ИФФК “Браќа Манаки” во Битола. Со црвен тепих и доделување на наградите на овогодинешните лауреати беше отворен фестивалот. ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Партиски препукувања за Кондарко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: