Нов силен земјотрес во Јапонија

Епицентарот на овој земјотрес се наоѓал на 83 километри северно од престолнината на длабочина од 20 километри. Од Токиската електрана соопштија дека земјотресот не ја нарушил работата на екипите кои деноноќно ги разладуваат реакторите на нуклеарната електрана оштетени во катастрофалниот земјотрес со интензитет од 9 степени кој ја погоди Јапонија на 11 март, во кој загинаа 13.591 лице, а 14.497 се водат како исчезнати. По катастрофата Јапонија ја погодија 100 други земјотреси, а се регистрирани повеќе од 400 потреси со интензитет од над 5 степени според Рихтеровата скала.
| | веќе видена | слични

Компанијата оператор на јапонската нуклеарка „Фукушима 1“ користи два американски роботи, за да изврши проверка на објектите, во кои се наоѓаат хаварисаните реактори. Врз основа на мерењата извршени од роботите било утврдено дека спасувачките екипи ќе можат да престојуваат во внатрешноста на објектите само за многу кусо време.И покрај тоа сите операции за конечното исклучување на двата најсилно оштетени реактори - првиот и третиот - ќе бидат завршени до девет месеци.Нуклеарката „Фукушима 1“ беше оштетена при силниот земјотрес на 11 март и десетметарските бранови цунами кои уследија.Единици на јапонските сили за самоодбрана почнале нова спасувачка операција во 30-километарската зона околу „Фукушима 1“, изјави министерот за одбрана Тошими Китаѕава. Во операцијата учествуваат околу 2.500 војници и офицери.Според последните податоци на јапонската главна полициска управа, во десетте префектури засегнати од земјотресот и цунамито загинале вкупно 13.800 лица, уште 14.100 се сметаат за исчезнати. Над 5.000 биле ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Токио, 18 април 2011 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 4,4 степени по Рихтеровата скала беше регистрирано денеска во реонот на оштетената нуклеарна централа „Фукушима-1“. Потресот бил почувствуван во седум реони во североисточниот и централниот дел од островот Хоншу меѓу кои и префектурите Фукушима, Мијаги, Ибараки, Јамагата, Тошиги, Гума и Сајтама. Нема информации за жртви или материјална штета. Не е објавена опасност од цунами. Епицентарот бил во крајбрежната област на префектурата Фукушима, на длабочина од 20 км. Тоа е четврти земјотрес со интензитет над 4 степени во тој реон во изминатите 24 часа. Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Јапонија и цунами брановите надмина 13.800 луѓе, покажуваат најновите податоци објавени од локалните власти. Жртвите се од вкупно 12 јапонски префектури. За исчезнати се водат 14.129 лица, а повредени се околу 5.000 граѓани. Според властите 96 отсто од загинатите се жртви на цунами брановите, а не од потресот кој беше со интензитет од девет степени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтер го погодил реонот на оштетената јапонска нуклеарка “Фукушима 1“, јави руската новинска агенција Итар-Тасс, пренесува Нетпрес. Потресот бил почуствуван во седум реони во североисточниот и централниот дел на најголемиот јапонски остров, Хоншу, односно во префектурите Фукушима, Мијаги, Ибараки, Јамагата, Тошиги, Гума и Сајтама. Засега нема информации за материјални штети и евентуални настрадани, а исто така не е објавена ниту опасност од цунами. Епицентарот на земјотресот бил во крајбрежјето на Фукушима, на длабочина од 20 километри. Ова е четврт потрес со јачина од над 4 степени во изминативе 24 часа. Најсилниот земјотрес имал 4,8 степени по Рихтер. Според јапонската полиција, бројот на жртвите од земјотресот и цунамито од 11 март, годинава, досега е над 13.800. Жртвите се од вкупно 12 префектури. Како исчезнати се водат 14.129 лица, а повредени се близу 5.000. Според властите дури 96 отсто до загинатите биле жртви на цунамито, а не на земјотресот кој беше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жртвите се од вкупно 12 јапонски префектури. За исчезнати се водат 14.129 лица, а повредени се околу 5.000 граѓани. Според властите 96 отсто од загинатите се жртви на цунами брановите, а не од потресот кој беше со интензитет од девет степени според Рихтер. Продложува потрагата по мртви тела во зоната за евакуација околу оштетената нуклеарна централа „Фукушима 1“. Се претпоставува дека тука може да бидат пронајдени илјадници тела. Според последните проценки земјотресот и цунамито предизвикале штета во Јапонија во вредност од 308 милијарди долари. Само штетата на нуклеарката „Фукушима 1“ засега се проценува на 133 милијарди долари.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 4,4 степени по Рихтер денес го погодил пределот околу оштетената нуклеарна електрана “Фукушима“ што се наоѓа во североисточниот дел на Јапонија. Потресот бил почувствуван во седум реони во североисточниот и централниот дел од островот Хоншу. Епицентарот бил во крајбрежната област на префектурата Фукушима, на длабочина од 20 километри. Ова е четврти земјотрес со интензитет од над 4 степени во тој реон во изминатите 24 часа. Суште нема информации за повредени или материјална штета и нема предупредување за цунами. Во меѓувреме продолжува потрагата по мртви тела во зоната за евакуација околу електраната “Фукушима“ што беше оштетена на 11. Март кога Јапонија ја погоди силен земјотрес, а потоа и цунами.
| | веќе видена | слични

Потресот бил почувствуван во седум реони во североисточниот и централниот дел од островот Хоншу меѓу кои и префектурите Фукушима, Мијаги, Ибараки, Јамагата, Тошиги, Гума и Сајтама. Нема информации за жртви или материјална штета. Не е објавена опасност од цунами. Епицентарот бил во крајбрежната област на префектурата Фукушима, на длабочина од 20 км. Тоа е четврти земјотрес со интензитет над 4 степени во тој реон во изминатите 24 часа. Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Јапонија и цунами брановите надмина 13.800 луѓе, покажуваат најновите податоци објавени од локалните власти. Жртвите се од вкупно 12 јапонски префектури. За исчезнати се водат 14.129 лица, а повредени се околу 5.000 граѓани. Според властите 96 отсто од загинатите се жртви на цунами брановите, а не од потресот кој беше со интензитет од девет степени според Рихтер. Продложува потрагата по мртви тела во зоната за евакуација околу оштетената нуклеарна централа „Фукушима 1“. Се претпоставува дека тука може да бидат пронајдени ...
| | веќе видена | слични

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Јапонија и цунами брановите надмина 13.800 луѓе, покажуваат најновите податоци објавени од локалните власти. Жртвите се од вкупно 12 јапонски префектури. За исчезнати се водат 14.129 лица, а повредени се околу 5.000 граѓани. Според властите 96 отсто од загинатите се жртви на цунами брановите, а не од потресот кој беше со интензитет од девет степени според Рихтер. Продложува потрагата по мртви тела во зоната за евакуација околу оштетената нуклеарна централа „Фукушима 1“.. Се претпоставува дека тука може да бидат пронајдени илјадници тела. Според последните проценки земјотресот и цунамито предизвикале штета во Јапонија во вредност од 308 милијарди долари. Само штетата на нуклеарката „Фукушима 1“ засега се проценува на 133 милијарди долари.
| | веќе видена | слични

Тлото во Јапонија не престанува да се тресе. Овој пат земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер ја погоди областа Нигата, каде што исто така се наоѓа нуклеарна централа од која се појавил црн чад, но нема информации за евентуални жртви или материјална штета. Токиската електрокомпанија соопшти дека чадот нема врска со потресот, и е безопасен. Во меѓувреме, претставниците на ТЕПКО објавија не многу оптимистички план во неколку фази за санацијата на нуклеарката Фукушима до крајот на годинава, од кои првата е да се намали радиоактивното истекување, а последната враќање на населението во своите домови. /С.Т.
| | веќе видена | слични
3 копии

Силен земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала, ја погодила јапонската префректура Нигата, а во исто време забележан е густ чад како излегува од нуклеарната централна во истата префектура, пишува Танјуг, пренесува Нетпрес. По новиот потрес, не се објавени информации за евентуални жртви или штети, ниту е издадено предупредување за цунами. Епицентарот на потресот е во префектурата Нигата, на длабочина од околу 30 километри, соопштила јапонската Метеоролошка агенција. Во меѓувреме, од контролната станица на нуклеарната централа почнал да се крева густ чад. До инцидентот дошло во текот на проверка на системот за прочистување на водата во нуклеарниот комплекс Кашивазаки- Карива, соопштила Токиската енергетска компанија (ТЕПКО). Од разорниот земјотрес и цунами на 11 март, ТЕПКО се обидува да се избори со радијацијата која истекува од електраната “Фукушима“ , на северозападот на Јапонија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов силен земјотрес во Јапонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: