Димитров и Коѕиас нема да разговараат за името, туку за унапредување на довербата меѓу двете земји


4 копии

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на утрешната средба на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас во Атина, нема да се разговара за името туку како да се унапредат мерките на доверба меѓу двете земји. - Испраќаме порака на една нова иднина во делот на соработката помеѓу Р.Македонија и Р.Грција, а тоа е иднина којашто ќе гарантира заедничка европска иднина, наместо да заглавиме во историјата како што беше пример до сега. Првите разговори со премиерот Ципрас, првите мои разговори и со министерот Коцијас, но и на нашиот министер за надворешни работи со Коцијас наговестуваат пријателски однос се со конечна цел да побараме поддршка пред се од граѓаните на Грција преточена преку владејачките партии, преку опозиционите партии, преку Владата на Р.Грција, преку Парламентот на Р.Грција да помогнат на Р.Македонија во исчекорот на своите интеграции, а тоа е да ги ослободат процесите заради тоа што навистина процесот на преговорите има можност да тече. Сакаме да изнајдеме ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонскиот министер за надворешни работи Димитров и шефот на грчката дипломатија Коѕиас, на средбата во Атина не разговарале за конкретни предлози, ниту за преговорите за прашањето за името, велат од МНР. Нагласуваат дека тоа е процес што налага сериозност, внимателност и вклучување на сите големи политички чинители во земјата. Реакцијата доаѓа по информациите во некои грчки медиуми дека Димитров побарал од Коѕиас, Македонија да влезе во НАТО под името ПЈРМ. МНР работи на враќање и унапредување на меѓународните позиции на Република Македонија. Фокусирани сме и ќе продолжиме во обидот да ја убедиме Грција дека Република Македонија треба да влезе во НАТО под привремената референца. Тоа би било и согласно правната ситуација, дефинирана со времената спогодба и пресудата на Меѓународниот суд на правдата, се истакнува во реакцијата на македонското МНР.
| | веќе видена | слични
10 копии

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, најуспешниот дипломат на ПЈРМ, ја посети Атина за да нѐ убеди дека во Скопје сега дува нов ветар, пишува во коментар за „Катимерини“, Александрос Маљас. Tој беше прв амбасадор на Грција во Скопје од 1995 до 1999 година, и амбасадор во Вашингтон од 2005 до 2009 година. Маљас пишува дека Димитров беше македонски амбасадор во Вашингтон. Тој наведува дека бил иницијатор администрацијата на Буш да го признае уставното име на нашата земја и со знаење и соработка ја доведе својата земја до дипломатска победа против Грција пред Меѓународниот суд во Хаг. Грчкиот дипломат пишува дека признавањето на уставното име од страна на САД доведе до драстична промена и ги отежна условите за преговарање на Грција, додека одлуката од Судот во Хаг ја поткопала довербата на Грците во институциите. „Едногласната одлука од самитот на НАТО во Букурешт во април 2008 година вели дека 'претходно решавање на името' е предуслов за покана за членство. Одлуката од Букурешт имаше цена. Не беше ...
| | веќе видена | слични

Маљас во текстот потсетува дека Димитров беше македонски амбасадор во Вашингтон, нагласува дека тој бил „иницијатор администрацијата на Буш да го признае уставното име на нашата земја и со знаење и соработка ја доведе својата земја до дипломатска победа против Грција пред Меѓународниот суд во Хаг“. Грчкиот дипломат пишува дека признавањето на уставното име од страна на САД доведе до драстична промена и ги отежна условите за преговарање на Грција, додека одлуката од Судот во Хаг ја поткопала довербата на Грците во институциите. „Едногласната одлука од самитот на НАТО во Букурешт во април 2008 година вели дека 'претходно решавање на името' е предуслов за покана за членство. Одлуката од Букурешт имаше цена. Не беше безболна. Како и сите важни и тешки одлуки кои се регистрирани во историјата. Се разбира, и ние направивме грешки“, пишува Маљас и „се сеќава“ на реакциите на Кондолиза Рајс на позициите на Дора Бакојани. Тој додава дека таа напишала нешто во својата книга, но ја изоставила суштината. ...
| | веќе видена | слични

Тој потсетува дека Никос Коѕиас, иако свесен за рамнотежата на коалициската Влада меѓу Сириза и Независки Грци, пред две години презеде иницијатива и ги промовираше мерките за градење доверба „Министерот за надворешни работи Никола Димитров, најуспешниот дипломат на ПЈРМ, ја посети Атина за да не убеди дека во Скопје сега дува нов ветар“, пишува во коментар за „Катимерини“, Александрос Маљас, кој беше прв амбасадор на Грција во Скопје од 1995 до 1999 година, и амбасадор во Вашингтон од 2005 до 2009 година. Маљас во текстот потсетува дека Димитров беше македонски амбасадор во Вашингтон, нагласува дека тој бил „иницијатор администрацијата на Буш да го признае уставното име на нашата земја и со знаење и соработка ја доведе својата земја до дипломатска победа против Грција пред Меѓународниот суд во Хаг“.Грчкиот дипломат пишува дека признавањето на уставното име од страна на САД доведе до драстична промена и ги отежна условите за преговарање на Грција, додека одлуката од Судот во Хаг ја поткопала довербата на ...
| | веќе видена | слични

Спорот за името повторно ја разбранува македонската јавност, откако неколку странски медиуми неодамна објавија дека Македонија разгледува предлози за нејзиното привремено име во обид да го откочи грчкото противење на нејзиното членство во НАТО. Гардијан напиша дека Македонија и Грција се блиску до решавање на 27-годишниот спор, додека пак објавата во Тајмс гласеше „Македонија се обидува да влезе во НАТО под ново име“. Според аналитичарите промена на името за сметка на тоа земјава да биде дел од ЕУ и НАТО би било смрт за македонската историја и идентитет. Апелираат дека преговорите за менување на уставното име на земјава мора под итно да бидат прекинати. „По дефиниција секое преговарање за име е понижување на еден народ, а името во случајов го условуваат со влез во ЕУ и НАТО, меѓутоа ниту едното ниту другото не се вредни за промена на името, бидејќи бришењето на името на еден народ е директен геноцид и Европа го покажа тој геноциден елан кон нас уште со Лисабонската декларација во 1991 година. И не само што ...
| | веќе видена | слични

Атина, Грција – невралгичната точка на унијата, мекото ткиво на европските надворешни граници, земја во последните години зависна од економските транши и солидарноста на останатите членки на ЕУ. „Последен пат бев овде во Атина во 2010-тата. Во изминаите години се променија неколку работи, прво влади, на власт беа социјалистите, ги наследија конзервативците за сега да владее крајната левица.. Се променија и некои работи на внатрешен план, пред се односот кон должничката криза, но она што се чини дека е непроменливо, како зациментирано – тоа се т.н. црвени позиции во грчката надворешна политика во однос на прашањето за името“.. Иако медиумски не толку експлоатирано како во 2007-та или 2008-та година, периодот пред и по букурешкиот НАТО-самит, ова прашање сепак има значење, особено кога во земјата доаѓа новиот шеф на дипломатијата на северниот сосед. Никола Димитров, од автомобил, веднаш влета во телевизиско студио во мисија на „омекнување“ на грчката јавност, негативно сензибилизирана од потези на македонските ...
| | веќе видена | слични

Додека новата „реформска влада“ (како што се нарекува себеси) ги прави првите чекори, некои веќе се обидуваат да ѝ обезбедат статус на „заштитена мечка“ барем во првите сто дена. Овој механизам има значење во парламентот, но не и за јавната опсервација. Иако провладините новинари секој збор на критика го оценуваат како глас на (не)скриен поддржувач на Груевски, така осуетувајќи секаков критички став, потребно е будно да се следи секој чекор и да се разговара за тоа. Впрочем, и премиерот Заев (пре)често повикува на потреба од дебата. Човек се прашува: а што правевте досега, во кампот на слободата или низ јавните собири, тркалезни маси и консултациите со невладиниот сектор? Јавноста очекуваше ефикасна влада со подготвени законски нацрт-промени и решенија за хималајските проблеми, но сега слуша дека тие ќе биде предмет на јавна дебата или дека ветеното ќе се остварело кон средината или крајот на мандатот (ако Владата со олку тенко мнозинство воопшто и стигне дотаму). Можам само да го пренесам расположението што ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од ОМД велат дека континуирано ги поддржува напорите на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО, но не по цена на промена на името. Обединетата македонска дијаспора (ОМД) порачува дека македонските лидери имаат апсолутна должност да го почитуваат уставното име на Република Македонија и оти нема да го признааат, нити поддржат „взаемното прифатливо решение" - еуфемизам за промена на името, ниту напорите на кој било политички субјект во Македонија за спроведување референдум за прифаќање на компромисно име договорено на преговарачки стол. - Името на Македонија е длабоко врежано во сржта на нашиот идентитет и тоа е составен дел од нашата вековна борба за самоопределување и суверена независност. Тоа не е нешто за што смее да се преговара преку практична политика и дипломатија. Македонците во границите на сопствената држава, но и македонското малцинство што живее во Албанија, Србија, Бугарија и Грција, заедно со нашата дијаспора, на глобално ниво, нема да прифатат апсолутно никаква промена, нити пак ...
| | веќе видена | слични

- Името на Македонија е длабоко врежано во сржта на нашиот идентитет и тоа е составен дел од нашата вековна борба за самоопределување и суверена независност. Тоа не е нешто за што смее да се преговара преку практична политика и дипломатија. Македонците во границите на сопствената држава, но и македонското малцинство што живее во Албанија, Србија, Бугарија и Грција, заедно со нашата дијаспора, на глобално ниво, нема да прифатат апсолутно никаква промена, нити пак размена на нашето име и идентитет за членство во некоја меѓународна организација или сојуз, велат од ОМД. ОМД, додаваат, континуирано ги поддржува напорите на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО, но не по цена на промена на името. - Со децении, Грција е главната пречка во барањата на Македонија за поголема регионална стабилност и безбедност. Низ годините, Македонија докажа дека е подготвена да се справи со грчкиот проблем - особено со менување на своето знаме и реафирмирање на мировната намера во нејзиниот Устав, во обид за помирување. Сите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 535 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се ...
сите 154 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 94 | | | веќе видена

Скандалот во кој се најдоа Јелена Карлеуша, Огњен Врањеш и Душко Тошиќ не стивнува. Пејачката вчера требаше да се врати во Србија, заради работни обврски, но ...
сите 173 | | | веќе видена

По повеќемесечно натегање пратениците од власта и од опозицијата успеаја да постигнат компромис и по скратена постапка го донесоа новиот антикорупциски закон, ...
сите 111 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димитров и Коѕиас нема да разговараат за името, туку за унапредување на довербата меѓу двете земји

Од:
До кого (е-маил):
Порака: