Владина седница за нови кадровски решенија


Четири заменици министри од ДУИ и уште тројца од Алијансата на Села утре треба да ја добијат поддршката од пратениците во македонското Собрание. По денешната седница на Владата одлучено е СДСМ да отстапи 7 места во вториот ешалон. ДУИ предложи поранешниот министер Агим Нухиу да му биде заменик на Спасовски во МВР, а Беким Максути да ја менува Шеќеринска во одбрана. Од редовите на ДУИ заменици министри ќе станат и Висар Ганиу во образование и Шериете Елези во финансии. Иако беше договорено да бидат двајца, сепак партијата на Села се договорила за три заменички места. Арта Точи ќе биде заменичка на Димитров во МНР, Ремзи Мехмети на Сугарески во транспорт и Врски а Елми Азири во министерството за труд и социјална политика. Дополнително, ДУИ ќе добие и 4 места државни секретари, а Алијансата едно. Кадрите на ДУИ ќе бидат државни секретари во култура, земјоделство информатичко општество и во секретаријатот за спроведување на рамковниот договор, а на Села во министерството за правда. Кои ќе бидат замениците од ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот и член на централното претседателство на БЕСА, Зеќирија Ибрахими во интервју за А1он вели дека прмиерот Зоран Заев бил уценуван од ДУИ за тие да не влезат во Владата. Според него, СДСМ се уценувани и за изборот на претседател на Собранието, за одлуката БЕСА да нема заменик претседател на Собранието и да има само еден член во комитетот за национални односи.Која беше причината што пропадна коалицијата на БЕСА со СДСМ?– Мислам дека веќе е обзнаено јавно, ние се вклучивме во преговорите со СДСМ со намера да бидеме дел од Владата, но бидејќи не се согласивме околу начелата на заедничко владеење и заедничко потпишување на договор за таквите начела, останавме надвор од Владата.Што беше главен проблем, принципите на БЕСА или коалицијата на СДСМ со ДУИ?– Тоа што го добивме како одговор е дека СДСМ не беше подготвена да ги прифати принципите што ние ги понудивме, но зад сцената можеби било уценувањето од ДУИ ние да не се вклучиме во Владата.Ќе го поддржите законот за јазици кој ќе го достави владејачкото ...
| | веќе видена | слични

По парламентарните избори во Косово, Движењето Самоопределување кое освои најмногу гласови, оценува дека има сличност меѓу ДУИ во Македонија и Демократската партија на Косово. Според Глаук Коњуфца од ова Движење, тие го запоставуваат отчетот пред граѓаните. Во емисијата „Патот кон“ на Алсат с иноќа беше нагласено и дека неуспехот на ДУИ би бил уште поголем доколку БЕСА и Движењето за реформи во ДПА излезеа заедно на изборите. „ДУИ колку што ја имам следено нивната методологија на владеење и нивните резултати, покажуваат колку-толку некаква иста метода на која наидуваме на Косово со владеењето на Демократската партија. Тоа предизвика големо незадоволство кај граѓаните, тоа е некаков стил на владеење кој има многу аномалии, се карактеризира од политички личности кои не се многу наклонети кон вршење на внатрешна демократија во нивните политички субјекти…“ – изјави Глаук Коњуфца од Самоопределување „Јас наведов дека ДУИ доби само 35% од гласовите и целосно потфрли на изборите, сега зошто е ДУИ повторно во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерот за евроинтеграција, Бујар Османи, избегна да одговори дали во новата влада негов шеф е Зоран Заев, или и натаму тој и другите министри од ДУИ ќе даваат отчет пред Али Ахмети. Запрашан во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма дали Заев му е шеф, Османи одговори дека „тој е премиер и координатор на министрите во владата,а негов партиски шеф е Али Ахмети, лидерот на ДУИ“, пренесува „Макфакс“. На забелешката дека прашањето не се однесува на партиската хиерархија туку на владината, Османи даде уште еден заобиколен одговор, изјавувајќи дека тој самиот е шеф во Секретаријатот за европски прашања, а како министер е дел од тимот. Новитет, сепак, беше ставот на Османи во однос на преговорите за договорот за пријателство и соработка со Бугарија. „Не гледам ништо спорно, рече Османи, во заедничката историја на Македонија и Бугарија“, објаснувајќи дека како портпарол на ДУИ не се мешал во ова прашање и зборувал главно во интерес на Албанците, но како министер има обврска да ги застапува и интересите на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на движењето БЕСА, Биљал Касами, за Макфакs вели дека овој состав на влада не може да се нарече реформска влада имајќи го предвид фактот дека министрите на ДУИ до вчера беа во љубов со ВМРО-ДПМНЕ. Од движењето БЕСА остануваат на ставот дека нема да ги гласаат ниту замениците министри исто како што не гласаа ниту за составот на владата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Демократската унија за интеграција денеска во Амбасадата на САД во Скопје оствари средба со директорот на Канцеларијата за Јужна и Централна Европа во Стејт департментот Метју Палмер, како и американскиот Амбасадор во Македонија, Џес Бејли, соопшти ДУИ.- Ахмети и гостинот од Вашингтон разговараа околу актуелната ситуација во земјата и регионот, предизвиците на новата реформска влада како и за процесот на интеграција на земјата во НАТО и во ЕУ, се вели во соопштението.Претседателот на ДУИ го запознал Палмер за приоритетите на ДУИ во новата влада кои вклучуваат спроведување на реформите во областа на владеењето на правото, целосно спроведување на Охридскиот Договор, непосредна интеграција во НАТО и отворање на преговорите за членство во Европската Унија, заедно со економскиот развој, подигање на животниот стандард и отворање на нови работни места.- Ахмети истакна дека што поскоро остварување на полноправно членство на Македонија во НАТО е најпотребно и дека ДУИ ќе ги вложи сите напори за да се ...
| | веќе видена | слични

Според соопштението од ДУИ , Ахмети го запозна Палмер со приоритетите на ДУИ во новата влада кои вклучуваат спроведување на реформите во областа на владеењето на правото, целосно спроведување на Охридскиот договор, непосредна интеграција во НАТО и отворање на преговорите за членство во Европската унија, заедно со економскиот развој, подигање на животниот стандард и отворање на нови работни места.Лидерот Ахмети истакна дека е најпотребно што поскоро остварување на полноправно членство на Македонија во НАТО и дека ДУИ ќе ги вложи сите напори за да се постигне оваа цел. Секое одлагање во овој пат остава простор за проширување на странски идеологии, геополитички и геостратешки судир.Ахмети ја посочи неговата целосна посветеност да се реализираат овие цели и ги повика САД и меѓународната заедница да ни помогнат во надминување на пречките кон нив.
| | веќе видена | слични

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД се сретнал со директорот на Канцеларијата за Јужна и Централна Европа во Стејт департментот, Метју Палмер и со американскиот амбасадор, Џес Бејли.На средбата, како што соопшти ДУИ се разговарало за актуелната ситуација во во земјата и регионот,за предизвиците на новата реформска влада, како и за процесот на интеграција на земјата во НАТО и во ЕУ.„Ахмети го запозна Палмер за приоритетите на ДУИ во новата влада кои вклучуваат спроведување на реформите во областа на владеењето на правото, целосно спроведување на Охридскиот договор, непосредна интеграција во НАТО и отворање на преговорите за членство во Европската Унија, заедно со економскиот развој, подигање на животниот стандард и отворање на нови работни места.Ахмети истакна дека што поскоро зачленување на Македонија во НАТО е најпотребно и дека ДУИ ќе ги вложи сите напори за да се постигне оваа наша цел. Секое одлагање на овој пат остава простор за проширување на странски идеологии, геополитички и ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денес во амбасадата на САД оствари средба со директорот на бирото за Јужна и Централна Европа во Стејт департментот ,Метју Палмер. Ахмети и гостинот од Вашингтон разговараа околу актуелната ситуација во земјата и регионот,околу предизвиците за новата реформска влада и процесот на интеграција на земјата во НАТО и во ЕУ. Ахмети го запозна Палмер со приоритетите на ДУИ во новата влада кои вклучуваат спроведување на реформите во областа на владеењето на правото, целосно спроведување на Охридскиот договор, непосредна интеграција во НАТО и отворање на преговорите за членство во Европската унија, заедно со економскиот развој, подигање на животниот стандард и отворање на нови работни места. Лидерот Ахмети истакна дека е најпотребно што поскоро остварување на полноправно членство на Македонија во НАТО и дека ДУИ ќе ги вложи сите напори за да се постигне оваа цел. Секое одлагање во овој пат остава простор за проширување на странски идеологии, геополитички и геостратешки судир. Ахмети ја ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 154 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 377 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владина седница за нови кадровски решенија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: