Аневски можеби дал суперлатив за Зврлевски но, мислењето не го менува


Претседателот на Советот на јавни обвнители Петар Аневски не го повлекува мислењето за јавниот обвинител Марко Зврлевски дека бил перфектен во својата работа иако смета дека можеби се изразил повеќе во суперлатив. - Тоа е мислење. Се изразив можеби многу во суперлатив за обвинителот, инаку е добар обвинител. Секој го дели тоа мислење, мислам дека и мнозинството членови во Советот. Нема забелешка на неговата работата, рече Аневски по денешната седница. Советот на јавни обвинители ја прифати иницијативата на Владата за разрешување на Марко Зврлевски, па сега процедурата продолжува во Собранието на Република Македонија каде ќе се бара неговиот наследник.
| | веќе видена | слични

Додека Марко Зврлевски ги поминува своите последни денови како прв човек на Јавното обвинителство, листата со кандидати за негови наследници се проширува. Неофицијално, во трката за оваа позиција ќе влезат и адвокатот Ѕвонко Давидовиќ и нотарката Лорија Ваневска. Како што претходно објави ТВ 24, меѓу правниците се споменуваат и имињата на адвокатот Александар Тортевски и универзитетските професори Гордана Бужаровска и Гордан Калајџиев. Дел од нив во телефонски разговор со ТВ 24 одбија да ги коментираат овие информации. Извесно е дека откако Собранието ќе го разреши Зврлевски до изборот на нов обвинител, Советот на јавни обвинители треба да избере вршител на должност на таа функција. Давидовиќ е адвокат со долгогодишно искуство во областа на кривичното право, а во изминатиов период, јавноста имаше можност да го запознае како еден од критичарите на правосудниот систем и поборник за реформи во македонските судови. Нотарката Ваневска, чие име исто така се споменува како можен кандидат, е позната по аферата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски е на дневен ред на шестата седница на Собранието на Република Македонија, која е закажана за 3 јули. Разрешувањето на Зврлевски е последна точка од дневниот ред. „Предлогот за разрешување на Марко Зврлевски од функцијата јавен обвинител на Република Македонија, пред истекот на мандатот, е поради незаконито, ненавремено и недоволно стручно вршење на функцијата. Исто така, во своето однесување и дејствување именуваниот покажа дека не е способен за извршување на функцијата, поради неподнесување барање за поведување кривична постапка за случаи предвидени со закон и поради нарушување на угледот на функцијата“, стои во образложението на предлогот за разрешување на Зврлевски доставен до Собранието. Владата минатата недела ја донесе одлуката за разрешување на Зврлевски, а претходно и Советот на јавни обвинители донесе позитивно мислење, односно го прифати предлогот на Владата за разрешување на актуелниот државен јавен обвинител. За ...
| | веќе видена | слични

Предлогот за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски на 3 јули ќе се најде на дневен ред на Собранието. Точката за разрешувањето на Зврлевски е последна односно 30 по ред на седницата. „Предлогот за разрешување на Марко Зврлевски од функцијата јавен обвинител на Република Македонија, пред истекот на мандатот, е поради незаконито, ненавремено и недоволно стручно вршење на функцијата. Исто така, во своето однесување и дејствување именуваниот покажа дека не е способен за извршување на функцијата, поради неподнесување барање за поведување кривична постапка за случаи предвидени со закон и поради нарушување на угледот на функцијата“, пишува во образложението на Советот на јавни обвинители кое го доставиле до Владата. Владата на седница во петокот минатата недела, ја донесе одлуката за разрешување на Зврлевски, а претходно Советот на јавни обвинители го прифати предлогот на Владата за разрешување на актуелниот републички јавен обвинител. За да се разреши Зврлевски потребно е мнозинство од 61 ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Советот на јавни обвинители распиша огласи за избор на обвинители во неколку обвинителства во државата, како и за шефови на скопското и битолското обвинителство, како и на Обвинителството за гонење сторители на организиран криминал и корупција, кое остана испразнето по заминувањето на Јован Илиевски за судија во Европскиот суд за човекови права во Стразбур. Ќе се избираат еден обвинител во републичкото јавно обвинителство, двајца во Вишото обвинителство во Скопје, еден во Вишото обвинителство во Гостивар, како и седум обвинители во Обвинителството за организиран криминал. Ова значи дека пропаѓаат последните огласи објавени пред шест месеци бидејќи мнозинството членови на претходната седница одлучи да се објават нови избори. Како што дознава Макфакс, дел од членовите побарале од претседателот Петар Аневски да се извини околу неговата изјава во медиумите по повод гласањето на членовите околу барањето на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Минатата недела дури осум членови ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски за САКАМДАКАЖАМ.МК вели дека не е воопшто зачуден што мнозинството членови од Советот минатиот вторник одлучи да го остават сам и да гласаат сите до еден за предлогот на Владата за разрешување на државниот обвинител Марко Зврлевски. „Сончогледи станаа сите. Се свртеа одеднаш од своите досегашни ставови и одлуки“, ни одговори кусо Аневски по телефон. На прашање дали досега некој од членовите имал забелешка на работата на Зврлевски, дали можеби некој од нив отворил тема дека треба да биде разрешен и како одеднаш се случи да биде гласањето осум спрема еден (единствениот глас против е на Аневски), тој вели дека досега немало такви дискусии на дневен ред во Советот. Ветриштата на промени во сфаќањата во Советот на јавни обвинители временски се совпаѓа со формирањето на новата влада од страна на премиерот Зоран Заев. Овој состав на Советот ќе остане запаметен по бројните опструкции што ѝ ги правеше на специјалната обвинителка Катица Јанева и на СЈО. На 9 ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Предлогот на Владата за разрешување на обвинителот Марко Зврлевски веќе е потпишан од генералниот секретар Драги Рашковски и испратен до Собранието. Минатата недела Советот на јавни обвинители со мнозинство гласови го прифати владиниот предлог за разрешување на Зврлевски. Собранието треба да закаже седница на која ќе се разгледува предлог одлуката за разрешување на јавниот обвинител. Според Законот, Зврлевски има право да присуствува на седницата на која пратениците ќе расправаат за разрешувањето и да се произнесе по овој предлог.
| | веќе видена | слични

Предлогот за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски е потпишан од генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски и денеска пристигна во архивата на Собранието, информира АлсатМ. Парламентарното мнозинство едногласно изјави дека ќе гласа „за“ неговото разрешување. Координаторот на парламентарната група на СДСМ, Томислав Тунтев изјави дека нема бегство од реформите и очекува опозицијата да не интервенира процедурално за блокирање на разрешување на Зврлевски. За разрешување на досегашниот јавен обвинител Марко Зврлевски ќе гласаат и партиите на Албанците кои се дел од парламентарното мнозинство. Според координаторот на парламентарната група на ДУИ, на чело со Јавното обвинителство треба да се постави експерт од полето на судството. „Како нова влада, нормално е да се предложи до Советот на обвинители разрешување на Зврлевски и ние како парламентарно мнозинство ќе гласаме за негово разрешување“, изјави Ејуп Халими, ДУИ „Ние како парламентарна група ќе го поддржиме разрешувањето на државниот јавен ...
| | веќе видена | слични

Собраниските служби го добија предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Мнозинството очекува дека спикерот Талат Џафери предлогот ќе го стави на седница веќе идната недела и дека тој ќе помине без опструкции. Сепак, опозициската ВМРО-ДПМНЕ не ја открива стратегијата како ќе настапи на седницата на која ќе се расправа за разрешувањето на Зврлевски. Од таму велат дека целата иницијатива за разрешување на Зврлевски е иницирана од премиерот Зоран Заев, кој како што велат, бил фатен за делото поткуп токму од државниот јавен обвинител. Движењето БЕСА, пак, ќе го поддржи предлогот за разрешување на Зврлевски бидејќи го сметаат за одговорен за катастрофалната состојба во обвинителството и дејствување под политички диктат. Нов јавен обвинител гледаат во експертската фела. „Знаеме дека досега јавните обвинители биле диктирани од политичките партии или биле под влијание на политичките партии но за да имаме независен правен систем многу е важно пред се да имаме некој човек кој ги ...
| | веќе видена | слични

Сите членови на Советот на јавни обвинители решиле да гласаат за предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Освен претседателот Петар Аневски. Тој смета дека Зврлевски бил перфектен обвинител, а за колегите вели дека го оставиле сам и станале сончогледи - „се свртеа одеднаш од своите досегашни ставови и одлуки“, изјавил за порталот СДК. Одлуката на обвинителите да го пуштат низ вода Зврлевски, односно да го пратат на гласање доверба во Собранието, можеби е единствената логична, нормална и правилна во случајов, но таа не е и не треба да се чита како промена. Или барем не како многу надежна, како гест што ја враќа вербата во македонското правосудство и во воспоставувањето на правната држава. Оценката на Аневски – еден од антологиските прикази на целата карикатуралност на судството и на досегашната власт – дека обвинителите одеднаш свртеле од нивните дотогашни ставови и одлуки не е точна, како што е бесмислена таа дека Зврлевски бил перфектен. Имено, нивните ставови и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 15. декември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Во крајните западни и источни делови ќе има ...
сите 247 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 209 | | | веќе видена

Во 16.25 часот во Полициска станица Македонски брод е пријавено дека на улица ,,Партизанска’’ во Македонски Брод патничко моторно возило ,,Фолксваген голф’’ со ...
сите 153 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, упати сочувство до семејството на ненадејно и прерано починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски.„Дозволете ...
сите 95 | | | веќе видена

Француската полиција го застрела терористот за кој што се верува дека е одговорен за вооружениот напад на Божиќниот пазар во Стразбур, а сега истражителите се ...
сите 102 | | | веќе видена

Париз е под опсадна состојба – од едната страна жолтите елеци, од другата илјадници полицајци со оклопни возила. Демонстрантите се собраа на Шанзелизе за петти ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аневски можеби дал суперлатив за Зврлевски но, мислењето не го менува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: