Заев - Столтенберг: Вратите на НАТО остануваат отворени, потребно е решение за името со Грција


Македонија ќе се обиде да добие покана за членство во НАТО со привремената референца, а потоа во период од две години додека трае ратификацијата кај 29-те змеји-членки на Алијансата да ги реши разликите за името со Грција. Ова е пораката што во седиштето на НАТО на генералниот секретар Јенс Столтебнерг му ја испрати претседателот на македонската Влада Зоран Заев, што тој го кажа и на прес-конференцијата по завршувањето на нивната средба. Сепак, како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Столтенберг му порача на Заев дека според заклучокот на Самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година, повторено на сите понатамошни самити на Алијансата, дека „поканата ќе биде испратена откако ќе се реши спорот со Грција“. Запрашан дали ќе побара покана за членство во НАТО под акронимот „ПЈРМ“ или со некакво име „Горна Македонија“, премиерот Зоран Заев одговори дека изминатите години на блокиран процес на интеграции на Македонија во НАТО ги научи сите, испрати порака од регионот, дека меѓудругото стоење во место предизивкува ...
| | веќе видена | слични

Армијата на Република Македонија е подготвена за брз влез во НАТО. Ова прашање не е воено ,туку политички условено, смета бригадниот пешадиски генерал Мирче Ѓоргоски кој денеска го пречека претседателот Ѓорѓе Иванов. Од шаторот за команданти заеднички ја надгледуваа воената вежба со која дел од македонската армија којашто во септември ќе треба да полага за да си ја задржи позитивната оценка пред НАТО алијансата. Храната за команданиот штаб и оперативците пристигна со хеликоптер, додека задачите од командниот штаб преку комуникациски системи се пренесува до силите. Вежбата треба да покаже дека повеќе од 700 војници и опрема од пешадијата со поддршка на авијацијата можат да извршуваат комплексни задачи за потребите на НАТО војските. Павле Беловски Македонија Позиција на вест: Слајдер Има видео?: da
| | веќе видена | слични
2 копии

Не требаше многу за Заев да се отвори. Да, цели четири прсти. За „отворот“ му требаа ни повеќе, ни помалку, туку „цели“ 10 дена. Многу време, ама доколку сте инсект и живеете само еден ден како еднодневките познати како мајски мушички. Уште поинтересно е што се работи за американски инсект, нели?! Да, и тој, како и некои политичари, живее многу подолго пред метаморфозата, период кога од ларва станува прекрасен летачки инсект што „трае“ само еден единствен ден. Ви личи ли американската мајска мушичка на еден македонски политикант, лик што цели три години ја уништуваше сопствената држава само за да дојде на власт и преку режирана метаморфоза да стане претседател на Влада? Сите сличности со вистинските ликови се случајни, велат во Холивуд. Но ова е Македонија, макар и мушичката била американска. А кој може најдобро да го отвори квислингот маскиран во руво на муртински спасител? Кој фактор може најдобро да го изнуди фројдовското признание за планот со името? Секако, кој друг ако не Брисел. Подобро кажано, го ...
| | веќе видена | слични

Првата официјална средба меѓу македонските и грчките дипломати најави постепено топење на долгогодишниот замрзнат спор за името што го водат овие две соседни земји. Како што потенцираат експертите, прикажаната стратегија на новата македонска влада може да претставува сериозен исчекор за Македонија, која со меѓусебно постигнат договор, во блиска иднина би требало да му се приклучи на членството на НАТО и на Европската Унија. Според познавачите, посетата на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Грција побудила голем интерес кај грчката и странската јавност, а како што велат, и покрај тоа што решението на тој стратешки проблем сè уште не е на дофат, сепак се создаваат предуслови за да се надминат пречките. Од дефанзива во офанзива Домашните експерти сметаат дека е позитивно тоа што Владата како приоритет го стави решавањето на спорот за името со Грција, и како што велат, тој потег претставува сигнал дека земјава ја менува стратегијата, односно од дефанзива преминува во офанзива. Претседателот на ...
| | веќе видена | слични

Грција ќе остане без образ ако не ја почитува пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Тоа претставува огромен товар за неа. Држава-членка на ОН има обврска да ги почитува пресудите на судот, кои се конечни и обврзувачки. Ако не се почитува пресудата треба да се извести Советот за безбедност на ОН, кој може да преземе мерки и да ја суспендира земјата во случајов - Грција. Овие неколку реченици се извадоци од правни толкувања на домашни експерти по меѓународно право, дадени во 2011 година, по победата на Македонија во случајот против Грција и нејзиното прекршување на Привремената спогодба со блокадата на нашата интеграција во НАТО во 2008 година на самитот во Букурешт. Денес шест години по победата во правните кругови, но и отворено во јавноста повторно ќе слушнете изјави во стилот: Грција е поразена, нивната политика за името е поразена. Ќе слушнете изјави, кои се темелат само и единствено на пресудата во Хаг. Еуфоријата од нашата тогашна голема победа повторно се подгрева, иако место за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шефот на турската дипломатијата, Мевлут Чавушоглу, во понеделник доаѓа во официјална посета на Македонија, на средба со својот нов македонски колега Никола Димитров, дознава Либертас од дипломатски извори. Како што дознаваме, Чавушоглу, по посетата на Скопје оди во Атина. Претходно во Атина беше и Димитров, каде побара поддршка, како дел од напорите на новата македонска влада за влез во НАТО и почеток на преговори за влез во ЕУ. – Јас сум тука да барам поддршка, и помалку ми е важно кој ќе биде победник, кој ќе биде повешт во аргументите, пораката ми е – ја барам поддршката на грчката Влада и на грчката јавност, нас во овој момент ни треба еден поттик исправено да зачекориме по патот по кој сакаме да одиме, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров по средбата во Атина со неговиот грчки колега Никос Коѕиас.
| | веќе видена | слични
4 копии

Армијата е подготвена и Македонија може да биде членка на НАТО. Сторивме многу овие години и новата влада треба да ги продолжи реформите, вели поранешниот министер за одбрана, Зоран Јолевски во интервјуто за Телевизијата Алфа. Тој ги отфрли како несериозни обвинувањата дека пред да замине незаконски ги поништил тендерите за набавка на опрема. -Мошне значајно е одбраната на Република Македонија да остане силна, да се зајакне се со цел да биде гарант на територијалниот интегритет и суверенитет на Република Македонија, истакна Јолевски. Според него, мошне значајно е реформите кои што се во Армијата на Република Македонија и Министерството за одбрана да продолжат и понатаму, бидејќи, како што вели, Армијата е огромна институција и реформите често пати треба подолго да траат за да се завршат сите сегменти.
| | веќе видена | слични

Тој ги отфрли како несериозни обвинувањата дека пред да замине незаконски ги поништил тендерите за набавка на опрема. -Мошне значајно е одбраната на Република Македонија да остане силна, да се зајакне се со цел да биде гарант на територијалниот интегритет и суверенитет на Република Македонија, истакна Јолевски. Според него, мошне значајно е реформите кои што се во Армијата на Република Македонија и Министерството за одбрана да продолжат и понатаму, бидејќи, како што вели, Армијата е огромна институција и реформите често пати треба подолго да траат за да се завршат сите сегменти.
| | веќе видена | слични

Македонија има нова влада и нов премиер. По една деценија на политиката на Никола Груевски, кој ја држеше земјата во постојан застој по прашањето за името, сега Зоран Заев и неговите албански партнери даваат јасни сигнали дека се согласуваат на компромиси за да се реши конечно спорот со Грција. Атина ja застапува тезата дека географската област Македонија е единствено и само дел од Грција и таа, како важен дел од грчкото културно-историско наследство, треба да биде јасно одвоенo од името на државата со главен град Скопје. Грчките протести почнуваат веднаш по прогласувањето на Македонија за независна држава. Скопје го става на знамето сЅвездата на Вергина – ѕвезда-сонце со 16 зрака, откриена во 1977 година во античка гробница во близина на селото Кутлеш, северна Грција, и се смета за антички симбол на Античка Македонија. Во 80-тите години ѕвездата е користена како елемент на знамето на грчката административна област Егејска Македонија. Македонското знаме со Ѕвездата од Кутлеш опстана од 1992 година до 1995 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

До следната пролет Македонија ќе стане 30. членка на НАТО, за ТВ 21 изјави поранешниот амбасадор на Македонија во Алијансата, Нано Ружин. До следната пролет Македонија ќе стане 30. членка на НАТО, за ТВ 21 изјави поранешниот амбасадор на Македонија во Алијансата, Нано Ружин.Според Ружин, очекувано е што грчката страна останува на добро познатите ставови, но вели дека и тие ќе направат отстапувања бидејќи поставување црвени линии не претставува дипломатија.„Се очекува и натаму да продолжи да не кажам притисок, меѓутоа договарање, на релација Атина-Брисел-Вашингтон-Скопје. Во тој контекст очекувам позитивна разрешница“, изјави Ружин. По средбата меѓу Димитров и Коцијас, грчкиот шеф на дипломатијата изјави дека ќе бараат потпишување нов договор во Обединетите нации кој потоа ќе биде презентиран во Брисел. Од европската престолнина, пак, пред 3 дена, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, изјави дека Балканот мора да научи да наоѓа компромиси и повеќе да не гледа од перспектива кој е победник а ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 130 | | | веќе видена

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод, велат од ВМРО - ДПМНЕ и уште откриваат дека тие се среќавале со Катица Јанева и Зоран Милески – Кичеец, што го ...
сите 197 | | | веќе видена

Од белиот дворец, во нивни познат стил ВМРО-ДПМНЕ секојдневно штанцаат невистини и лаги. Дека очајот во ВМРО-ДПМНЕ кулминира потврдуваат  неоснованите напади ...
сите 205 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 91 | | | веќе видена

Ракометарот на европски правак Вардар Иван Чупиќ вели дека играчите имале состанок со Сергеј Самсоненко и Михајло Михајловски и наскоро ќе имаат повеќе ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев - Столтенберг: Вратите на НАТО остануваат отворени, потребно е решение за името со Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: