ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ праќа соопштенија и реакции во име на СЈО


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ уредно се појавувал на сите судски рочишта во кои што бил уредно и навремено поканет, велат од ВМРО-ДПМНЕ во пишаната реакција на денешното соопштение на СДСМ во кое побараа од поранешниот премиер Груевски „наместо да бега од обвинителите, да собере храброст и да се соочи со правосудните органи“. - Зоран Заев е рекордер по средби со амбасадори, конзули, портири кои служат единствено како повод за да се избегне појавување пред судовите. Тој е човекот кој јавно кажа дека не го признава македонското судство. Заев е политичарот кој е два пати аболициран за финансиски криминал и за дела против државата. Првиот пат беше аболициран од страна на Бранко Црвенковски за 8 милиони евра кои незаконски ги присвоил во случајот „Глобал“, а вториот пат му беше повлечено обвинението токму од страна на Катица Јанева за случајот „Пуч“, се вели во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ. Затоа, се додава, лицемерно е Заев да испраќа партиски соопштенија пред себе си да се погледне во огледало и се потенцира дека СЈО ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во 14:15 часот, во просториите на Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, во Палата др. Христо Татарчев (Плоштад ВМРО бр. 1), ќе се одржат две последователни прес конференции, најавија од партијата. Извор: Курир.мк
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ во 2016 година го достигнала врвот во последниве години во однос на висината на приходите – дури 4,2 милиони евра легнале како приход на сметката на партијата, покажуваат податоците од Централниот регистар. Партијата ги зголемила своите приходи речиси двојно во однос на 2015 година, пишува БИРН . СДСМ остварила приходи кои се за четири пати пониски од оние на ВМРО-ДПМНЕ, односно приходите изнесуваат 1,2 милиони евра, додека најниски приходи имала ДУИ, нешто над 378 илјади евра, најниска сума во последните три години. За разлика од останатите години, кога од Централниот регистар се добиваше документ од кој можеше да се види од каде потекнуваат приходите (донации, закупнини и сл.) годинава на истиот вид документи не може да се види потеклото на приходите. Ова се пари кои легнале на сметките на партиите, не земајќи ги предвид сметките, односно донациите кои се собираат за време на изборите. Споредувајќи со листата на 200-те најпрофитабилни компании во Македонија што ја прави неделникот Капитал, може ...
| | веќе видена | слични

Губењето на власта по повеќе од една деценија, го разбранува наводно цврстото партиско ткиво на ВМРО-ДПМНЕ. Веќе десетина денови, неколкумина членови на ВМРО-ДПМНЕ, во рамките на Статутот, како што велат, низ партиска процедура, бараат демократизација на партијата. Се залагаат за промена на внатрепартиската легислатива. Влатко Атанасоски, магистер по меѓународна економија, актуелен директор на Агенцијата за пошти е еден од реформаторите. Тој е член на партијата од 2003 година, поранешен координатор на прилепскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и член на ЦК на партијата. Една од опциите за демократизација на ВМРО-ДПМНЕ, тој гледа во поддршката на иницијативата за вонреден конгрес пред локалните избори, од најмалку половина од членовите на ЦК. Во интервју за ЦИВИЛ Медиа , тој вели дека „на вонредниот конгрес, освен одговорност и анализа на работењето на партијата, ќе бидат отворени прашања коишто веројатно ќе значат јасна потреба од промена на Статутот и оставка на претседателот и ИК“. ЦИВИЛ Медиа : Изедначувајќи ја ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ треба да ги дефинира целите на своето идно делување, да ги подобри односите со дел од меѓународната заедница во насока на заедничките цели и интереси, но и да формира автентична политика кон помалите етнички заедници, вклучувајќи ги и Албанците кон кои мора да ги презентираме нашите верувања за заедничко живеење во државата, и да ги разбиеме стереотипите кон негативната кампања против нас во албанските медиуми, која беше свесно диригирана и темпирана во изминатиов период. ВМРО-ДПМНЕ мора да се подобрува и реструктуира, рече на прославата на 27 роденден на ВМРО-ДПМНЕ, партискиот лидер Никола Груевски.Во јули истекува мандатот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Ова е првата шанса за некакво преструктуирање на партијата со нови членови во извршниот комитет. Дознаваме, дека во ИК на ВМРО-ДПМНЕ од јули ќе влезат неколкумина помлади партиски активисти и истакнати поединци од протестите против двојазичноста и униратноста на Република Македонија.Претседателот на партијата, Никола Груевски досега неколку ...
| | веќе видена | слични

Единаесетте години власт на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат запаметени единствено како години на криминал, корупција, сиромаштија и масовно иселување на работоспособното население надвор од државата, соопшти СДСМ по прексиноќешната прослава на роденденот на својот политички ривал.- ВМРО-ДПМНЕ за скоро 11 години владеење имаа неброени шанси да направат нешто добро за граѓаните и за државата. Но наместо тоа, Груевски и соработниците беа единствените што правеа сѐ да ја осиромашат, изолираат и уназадат државата, додека во меѓувреме криминално се богатеа - се вели во соопштението од СДСМ.Затоа, како што наведуваат од СДСМ, потребно е чесните членови, пратеници и активисти на ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат кон демократизацијата и да почнат внатрепартиски реформски процеси и да се оградат од ретроградните, насилните и антидржавнички политики на Никола Груевски. Граѓаните, како што посочуваат од СДСМ, навистина ќе ја увидат разликата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. - СДСМ преку новата влада што ја предводи, ќе ги врати правдата, ...
| | веќе видена | слични

Под слоганот „Единствени“, ВМРО-ДПМНЕ прексиноќа во Музејот на македонската револуционерна борба ги прослави 27-годишнината од формирањето како политичка партија и 124-годишнината од основањето на историското ВМРО.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, обраќајќи се пред присутните членови и активисти на партијата, пратеници и поранешни функционери од претходната владејачка гарнитура истакна дека партијата моментално е во опозиција и оти тоа е вештачки направено за да се донесе на власт партија што ќе ги спроведе интересите на други центри на моќ. Тој истакна дека брзо ќе дојде денот кога ВМРО ќе се врати и ќе покаже зрелост и одговорност повторно да ја води Македонија кон нови успеси и кон нови подвизи. - Ќе дојде брзо времето кога народот со гордост ќе каже дека единствената опција за вас и за вашите семејства за развој и подобар живот е ВМРО - нагласи тој.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ најави дека на партијата ѝ следува внатрешна реформа во однос на повеќе прашања, за да се подобри во сите делови каде ...
| | веќе видена | слични

Кадровски престројувања во највисоките партиски тела на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се случуваат по промената на власта и во пресрет на локалните избори. Лидерот на најголемата опозициска партија, Никола Груевски веќе најави дека ќе има промени во Извршниот комитет со нови и свежи кадри, иако самиот тој нема намера да ја напушти претседателската позиција. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев веќе направи рокади во партиските тела, кои се резултат и на тоа што дел од луѓето сега се во извршната власт, па на нивно место во партиските органи доаѓаат други или пак се прават смени на позициите. Па така, на функцијата генерален секретар на СДСМ, доаѓа Александар Кирацовски, кој засега останува и пратеник во Собранието. Кирацовски, досега беше потпретседател на партијата, а во времето на техничката влада беше дополнителен заменик министер за информатичко општество и администрација. Токму во тој период, Кирацовски успеа уште повеќе да ја засили својата позиција, а како дополнителен заменик министер успеа да обелодени повеќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во своето обраќање на прославата на 27 години постоење на партијата ВМРО-ДПМНЕ, лидерот Никола Груевски се осврна на повеќе важни прашања за земјата. -Изнасилената квази патриотска реторика на дел од албанските партии, кога под превезот на извесен закон за јазици всушност само решаваат лични кариерни и други прашања на поединци, нема ништо да им помогне на Албанците. Албанците може да сметаат на ВМРО-ДПМНЕ во иднина, и ако сакаат да градиме заедно заедничка држава, во која сите, и Турците, и Србите, и Ромите и Власите, Бошњаците и останатите, секогаш, секогаш ќе имаат подадена рака од нас, истакна Груевски.
| | веќе видена | слични

На 27-от роденден на ВМРО-ДПМНЕ партискиот лидер најави поинакво однос кон Албанците и кон меѓународниот фактор, ако во иднина пак стане премиер. Овој став на Никола Груевски доаѓа по многуте изјави во кој ги обвинуваше Албанците и меѓународната заедница за демакедонизација на земјата, информира АлсатМ. Аналитичарите велат дека Груевски со овие изјави ја потврдува својата дволичност. Според Исмет Рамадани ВМРО-ДПМНЕ може се промени, но без Груевски како лидер. “Ова е уште едно лицемерие на Груевски. Тој бара последен спас бидејќи е пред внатрепартиски проблем. Најважно е тоа што тој со меѓународната заедница нема нормална комуникација. Неговите изјави нема да се земаат сериозно.Секако дека Албанците не треба да му веруваат, во тоа нема никакви дилеми“, оценува аналитичарот Исмет Рамадани. Јове Кекеновски вели дека се што сега Груевски ветува на Албанците имаше можност да го реализира во изминатите 11 години. Рамадани и Кекеновски сметаат дека со тоа што Груевски врши притисок врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Законот за ЈО обезбедува резрешница на предметите каде осомничени се функционери на ВМРО-ДПМНЕ, затоа Мицкоски е против овој Закон, изјави на ...
сите 835 | | | веќе видена

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција преку соопштение извести за средбата на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски со ...
сите 452 | | | веќе видена

Македонското Собрание се распушти отварајќи пат за предвремени избори на 12 април, осум месеци пред истекувањето на тековниот мандат, како голем тест за про-ЕУ ...
сите 341 | | | веќе видена

Армијата на Република Македонија стана Армија на Северна Македонија, но сè уште користи оружје од Југословенската народна армија. ​Војската во моментов користи ...
сите 375 | | | веќе видена

Во МВР има проблем со изработката на пасошите и другите лични документи поради новото уставно име, тврдо Наќе Чулев, техничкиот министер за внатрешни работи, ...
сите 135 | | | веќе видена

Прес конференцијата денеска е продолжение на вондредната прес конференција пред два дена. Имено за она што имавме индиции пред два дена за жал се потврдува, ...
сите 342 | | | веќе видена

Левиот бек на Ливерпул, Енди Робертсон вели дека играчите на Атлетико Мадрид победата од 1-0 ја славеле како веќе да го добиле двомечот и ги потсети дека ги ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ праќа соопштенија и реакции во име на СЈО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: