Обвинителствата на Вашингтон и Мериленд го тужат Трамп


Обвинителствата на американската престолнина Вашингтон и на сојузната држава Мериленд поднеле тужби против американскиот претседател Доналд Трамп, обвинувајќи го дека ги прекршил уставот на земјата со тоа што не ги прекинал врските со бизнисот по стапувањето на должноста шеф на државата, пренесува агенцијата Associated Press. Според сознанијата на агенцијата, тужбата е поднесена во суд во државата Мериленд. Како што изјавиле главните обвинители на Вашингтон и Мериленд, Карл Расин и Брајан Фрош, тужбата е поднесена поради тоа што Трамп продолжува да учествува во операции со имоти и на друг начин е „вовлечен“ во бизнисот, што може да се смета за конфликт на интереси според американскиот устав. „Конфликтот на интереси во кој учествува претседателот ја загрозува нашата демократија. Ние не можеме да го прифатиме продолжувањето на прекршувањето на уставот од страна на претседателот и игнорирањето на правото на американскиот народ како нов прифатлив статус-кво“, изјавил Фрош по поднесувањето на тужбата. Портпаролот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Странска сила изведе агресивни кибер напади врз САД и на тој начин се вмеша во минатогодишните претседателски избори, оставајќи бројни знаци дека ќе се врати повторно, но американскиот претседател Доналд Трамп не обрна внамание, како тоа да не е ништо важно, пишува во уредничката статија на весникот „Њујорк тајмс“. Ако не поради истрагата за евентуалните тајни врски меѓу штабот на Трамп и Русите или за тоа дали самиот Трамп ја прекршил правдата, тогаш поради индиферентноста, американскиот претседател ќе биде и понатаму вест на првата страница, предвидува весникот. Засега нема докази дека нападите на хакерите врз серверите на демократите и врз изборните администрации во најмалку 39 земји, се одразиле на резултатите на изборите, но тоа е друго прашање, оценува весникот. „Њујорк тајмс“ пишува дека уште поважно е тоа што Руси извршиле слични напади и врз многу други земји (споменати се Естонија, Украина, Полска, Германија, Франција и Бугарија) и тие стануваат се подобри во оваа дејност. Тие шират лажни вести ...
| | веќе видена | слични

Ако не поради истрагата за евентуалните тајни врски меѓу штабот на Трамп и Русите или за тоа дали самиот Трамп ја прекршил правдата, тогаш поради индиферентноста, американскиот претседател ќе биде и понатаму вест на првата страница, предвидува весникот. Засега нема докази дека нападите на хакерите врз серверите на демократите и врз изборните администрации во најмалку 39 земји, се одразиле на резултатите на изборите, но тоа е друго прашање, оценува весникот. „Њујорк тајмс“ пишува дека уште поважно е тоа што Руси извршиле слични напади и врз многу други земји (споменати се Естонија, Украина, Полска, Германија, Франција и Бугарија) и тие стануваат се подобри во оваа дејност. Тие шират лажни вести и други дезинформации, со цел да се вмешаат во изборите на други земји, како што направија во САД, напоменува весникот. Дури и ако истрагата не покаже дека постоеле тајни врски меѓу штабот на Трамп и претставниците на Русија, одбивањето на американскиот претседател да ја признае вистината за „овој напад врз нашата ...
| | веќе видена | слични

Странска сила презела агресивен сајбер напад против САД, интервенирајќи во претседателските избори во 2016 година и оставајќи ги сите знаци дека ќе се врати за уште, но претседателот Трамп се чини не му е гајле, пишува во уредувачката статија весникот „Њујорк Тајмс“.Ако не заради истрагата за евентуални тајни врски меѓу штабот на Трамп и Русите или за тоа дали самиот Трамп ја попречи правда, тогаш индиферентноста на претседателот ќе биде и понатаму вест за насловните страници, предвиде весникот.Засега нема докази дека нападите на хакерите против серверите на демократите и на изборните администрации во најмалку 39 држави се одразиле на исходот на изборите, но тоа е странично прашање, смета весникот.Според авторитетниот весник, поважното во случајот е дека Русите извршувале слични напади против многу други земји (спомнати се Естонија, Украина, Полска, Германија, Франција и Бугарија) и тие стануваат се подобри во оваа дејност. „Тие распространуваат лажни вести и други дезинформации, за да се мешаат во изборите ...
| | веќе видена | слични

Правниот советник на американскиот претседател Доналд Трамп изјави во неделата во низата телевизиски интервјуа дека Трамп не е под истрага којашто се однесува на наводното мешање во Русија во американските претседателски избори во 2016 година, додавајќи дека претседателот не добил никакво официјално известува дека е под истрага, но посочи дека во однос на поранешниот директор на Федералното биро за истраги (FBI), Џејмс Коми мора да биде спроведена истрага поради истекување информации од истрагата. Адвокатот Џек Секулоу, кој главен правен консултант на Американскиот центар за сакон и правосудство, со ова ја демантираше изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп на Twitter во петокот дека е под истрага поради тоа што во мај го смени директорот на FBI Џејмс Коми. „Под истрага сум поради тоа што го сменив директорот на FBI кој ја води човек кој ми рече да го сменам директорот на FBI! Лов на вештерки!“, напиша Трамп. Меѓутоа, Секулоу изјави дека Трамп реагирал на написот на весникот The Washington Post, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Руското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека Москва жали поради „антикубанските“ акции на Вашингтон, како и дека Русија ја потврдува својата солидарност со Хавана. Министерството исто така наведе дека новиот пристап кон Кина на американската администрација потсетува на „реториката од времето на Студената војна“. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во петокот дека повторно ќе врати дел од рестрикциите кон Куба, кои ги ублажи неговиот претходник Барак Обама. Рестрикциите се однесуваат на регулативи во области на трговијата и патувањата.
| | веќе видена | слични

По изборот на Доналд Трамп за претседател на САД, се очекувало дека и во Европа на власт ќе дојдат десни популисти, но не било баш така, наведува "Гласот на Америка". Се наведува дека центристот Емануел Макрон победил во Франција, Партијата за независност на Обединетото кралство на Најџел Фараж не освоила ниедно место во британскиот парламент, а тамошните конзервативци го изгубиле мнозинството. Гласот на Америка наведува дека аналитичарите сега веруваат дека Трамп можеби ја спречил европската победа на популистите. Се наведува дека британската премиерка Тереза Меј била првиот странски државник кој го посетил Доналд Трамп во Белата куќа, но тоа можеби ја чинело на гласањето на изборите. Во Британија се случиле три сериозни терористички напади пред изборите. Доналд Трамп најпрво ја понудил својата поддршка, а потоа го критикувал градоначалникот на Лондон. Тоа многу гласачи натерале да го преиспитаат пријателството на Британија со Трамп. И тоа ги турка кон Европа. Тоа не е опипливо, но имате чувство дека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Кубанската влада ги осуди новите мерки на американскиот претседател Доналд Трамп за затегнување на политиката на САД кон карипскиот остров, како пречка за односите меѓу Вашингтон и Хавана, но наведе дека останува подготвена да го продолжи „важниот дијалог“. Комунистичката власт на Куба посочи дека Трамп прибегнува кон „принудните методи од минатото“ кои му штетат на кубанскиот народ и го попречуваат економскиот развој, но нема да ја ослабат револуцијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека го укинува „целосно договор со Куба“, што беше склучен за време на управувањето на претходниот претседател на САД Барак Обама. Тој наведе дека ќе бидат воведени мерки со кои ќе се вратат ограничувањата во сферата на туризмот и трговијата со Куба. Трамп ја претстави новата политика кон Куба во говорот во Мајами, каде наведе дека карипската земја си дозволила премногу отстапки од САД согласно „ужасниот и погрешен договор“ постигнат со Обама, но дека „сега тие денови завршија“. Американскиот претседател нагласи дека, казнените мерки против Куба ќе останат во сила се додека кубанските власти не ги ослободат политичките затвореници, не престанат да ги малтретираат дисидентите и започнат да ја почитуваат слободата на изразувањето. – Ние повеќе нема да молчиме пред комунистичкото угнетување. Америка ги отфрла угнетувачите на кубанскиот народ. Тие се отфрлени официјално денеска – отфрлени, истакна Трамп. Трамп, сепак ги остави во сила голем број од промените ...
| | веќе видена | слични

Комунистичката власт на Куба посочи дека Трамп прибегнува кон „принудните методи од минатото“ кои му штетат на кубанскиот народ и го попречуваат економскиот развој, но нема да ја ослабат револуцијата. 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 373 | | | веќе видена

Армијата на Република Македонија стана Армија на Северна Македонија, но сè уште користи оружје од Југословенската народна армија. ​Војската во моментов користи ...
сите 296 | | | веќе видена

Оливер Спасовски го претвори МВР во дувло на криминалот и негов заштитник. Три години Спасовски ја парализираше полицијата, ги деградираше полициските ...
сите 165 | | | веќе видена

Зоран и Вице Заев два дена бегаат од одговорите што разговарале со осомничените во случајот „Рекет“, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски ...
сите 328 | | | веќе видена

Со Законот за Јавно обвинителство се оформува независен обвинителски систем преку кој се отвора патот за судска завршница на сите предмети покренати од СЈО кои ...
сите 193 | | | веќе видена

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од ...
сите 223 | | | веќе видена

Од денеска на пладне РК Вардар во продажба ќе ги пушти поединечните билети за последниот домашен натпревар на европскиот шампион во групната фаза од ЕХФ Лигата ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обвинителствата на Вашингтон и Мериленд го тужат Трамп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: