Милевски: Ќе играме со иста желба за победа како во квалификациите


Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година замина за Полска каде ќе биде дел од Европскиот шампионат. Нашата селекција е дебитант на големите натпреварувања, но составот предводен од Благоја Милевски во Полска оди со низа од 13 натпревари без пораз и тоа е постигнување кое противниците мора да го респектираат. "Ќе се обидеме во Полска да бидеме на посакуваното ниво. На турнирот се најдобрите млади селекции во Европа. Сите фудбалери се подготвени, здрави и подготвени да одговорат на предизвикот. Концепцијата на игра и пристапот нема да го менуваме. Се работи за силни репрезентации со одлични индивидуални квалитети. Ние ќе играме со истата желба како во квалификаците. Овие момци не смее никој да ги потцени, бидејќи имаат и фудбалски и пред се човечки квалитети", рече Милевски. Нашата селекција првиот меч го игра на 17 јуни против Шпанија. Три дена подоцна играме со Србија, а на 23 јуни противник ни е Португалија.
| | веќе видена | слични

Од Гдиња, Зоран Поповски Младите репрезентативци нема да се предадат, тие се големи борци, иако стартниот пораз на Европското првенство во Полска е тежок и боли. Шпанија славеше со 5:0, но избраниците на Благоја Милевски така го почнаа и квалификацискиот циклус, со пораз од Исланд. Потоа се испиша една од најубавите приказни на македонскиот спорт воопшто. Во јуни, како и сега, но пред две години, Исланд не декласира со 3:0 во Рејкјавик, во првото коло од квалификациите. И тогаш речиси никој не веруваше дека Македонија може да биде прва во конкуренција уште и на моќната Франција, Украина, Шкотска и Северна Ирска. Овие момци дефинитивно се градени од цврст материјал и знаат како да се издигнат од работ на бездната. И сега навидум се во безизлезна ситуација, на турнир на кој нема многу шанси за поправни испити. Сигурни се уште два, Србија и Португалија. Бабунски, Николов, Барди, Радески и сите останати што се овде во Полска имаат малку време да направат пресврт. За два дена не чека ранетата Србија, а на 23. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската фудбалска репрезентација вечер од 20 часот и 45 минути во Гдиња против Шпанија ќе го има својот прв настап на Европското првенство во Полска за играчи до 21 година. Селекторот Благоја Милевски очекува неговите избраници да одиграат борбено и максимално ангажирано против фаворитот. - Ние сме меѓу дванаесетте најдобри селекции во Европа и имаме право да бидеме горди на тоа. На ова Европско првенство ќе се обидеме да уживаме во натпреварите. Немаме притисок, но ќе се однесуваме одговорно и посветено. Фудбалерите се добро подготвени и сугурен сум дека ќе го дадат најдоброто од себе, изјави македонскиот селектор. Овој натпревар е во рамките на 1.коло Б-група, воедно прв за македонска репрезентација на едно Европско фудбаско првентсво. Претходно, од 18 часот во оваа група својот дуел ќе го имаат репрезентациите на Португалија и Србија. Во текот на вчерашниот ден се одиграа мечевите од 1.коло во А-групата: Шведска –Англија 0:0 и Полска – Словачка 1:2.
| | веќе видена | слични

Македонија вечерва го игра својот историски прв натпревар на европските првенства, а ждребот не им беше наклонет на нашите фудбалски херои, па стартот на оваа авантура го имаат против фаворизираната Шпанија. Не е тајна дека Македонија е аутсајдер на овој дуел, но Боби Милевски и неговите избраници веќе покажаа дека одлично се снаоѓаат во оваа улога, и дека кога најмалку се очекува знаат да ги изненадат најголемите европски селекции. Тоа на своја кожа најдобро го почувствуваа младите фудбалери на Франција, кои на двете средби со Македонија останаа без победа, па на крајот и не обезбедија пласман на овој европски шампионат. „Црвено-жолтите“ одиграа фантастично прво полувреме во кое со погодоците на Ангелов и Радески поведоа со 2-0. Македонија од 58. минута имаше и играч повеќе по исклучувањето на Спарања, но Македонија во најслабите 30 минути од овие квалификации му дозволи на противникот и во таква ситуација да се врати и да стигне до израмнување со головите на Халер и на Нкуду. На мечот во Скопје за ...
| | веќе видена | слични

Франција не успеа да се пласира на Европското првенство во Полска до 21 година, а најзаслужна за тоа е токму репрезентацијата на Македонија! Избраниците на Благоја Милевски испишаа историја со пласманот на Европското првенство, а за колкав подвиг станува збор доказ е и силата на Франција која остана второпласирана во нашата квалификациска група и притоа не успеа да не совлада во двата натпревари. Не само тоа, Македонија беше рамноправен противник, а и на двата натпревари имаше водство и шанса да триумфира. Тоа што Французите не се на Европското првенство е одлична вест за сите учесници и за тоа можат да ни се заблагодарат нам, но и да не не потценуваат, бидејќи потенцијалниот тим на Франција кој би играл во Полска делува застрашувачки, па дури и помоќен од оној на Шпанија. Фудбалскиот портал „Скавка“ го избра составот на Франција кој ќе настапуваше на ЕП во Полска и според имињата, дефинитивно тој ќе беше главен кандидат за титулата. Но, на нивниот пат се испречија македонските фудбалски херои. Само за ...
| | веќе видена | слични

Ова е денот што го чекавме…со денови, со години. Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година за првпат во историјата ќе биде дел од Европско првенство. ЕКИПА е во Гдиња, и веќе го испроба стадионот „Мијески“. Убаво фудбалско здание, како кутивче, со капацитет од околу 15.500 гледачи. Се надеваме дека ќе им биде таличен на македонските фудбалери и на селекторот Благоја Милевски. Дефинитивно ќе биде запишан во историјата, како стадион каде Македонија ќе го одигра првиот меч на европските шампионати. Противникот е од врвна класа. Шпанија е четирикратен првак во оваа конкуренција на селекции до 21 година, а селекторот Алберт Селадес донесе во Полска фантастичен состав, кој има аспирации да го освои трофејот. Но, тоа не треба да ги плаши македонските фудбалери. Тие се веќе наши херои, со самиот пласман на овој континентален собир на најдобрите селекции направија огромен успех. Го заслужија со својот квалитет, со одличните игри во квалификациите. Го знаат тоа Франција, Исланд, Украина… Не сме во позиција ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Младиот голман Кепа имаше можност да ја почувствува атмосферата на „Филип Втори“ кога минатиот викенд силите ги одмерија најсилните селекции на Шпанија и Македонија, а сега чуварот на мрежата на Атлетик Билбао за противници ќе ги има своите врсници од Македонија за кои даде навистина големи пофалби во најавата за вечерашната пресметка во Полска. Шпанија и Македонија ќе ги отворат своите настапи на Европското првенство со меѓусебна пресметка, а иако Шпанците ја имаат улогата на големи фаворити според букмејкерите и според искуството на вакви натпреварувања, Кепа Аризабалага предупреди дека нашата селекција е навистина силна. – Секој тим кој е на Европското првенство мина тежок пат. Македонија во својата група ја имаше Франција, Украина, селекции кои се навистина многу силни. Македонија заврши прва во таква тешка група и тоа најдобро ни кажува за каков тим станува збор и какво ниво поседуваат. Пред неколку дена беа испратени како национални херои од својата земја, ова е прво нивно вакво големо натпреварување и ...
| | веќе видена | слични

Македонија денеска за првпат ќе заигра на едно големо фудбалско натпреварување. Без разлика на тоа што станува збор за младинска конкуренција, односно Европско првенство до 21 година, сепак, ова претставува историја за македонскиот фудбал и секако најголем успех во неговата историја. Македонија ќе има „огнено крштевање“ на Европското првенство во секоја смисла на зборот. Прв противник ќе ни биде првиот фаворит на турнирот и репрезентацијата која во своите редови има фудбалери кои редовно настапуваат во редовите на големите европски клубови и Лигата на шампионите. Сепак, за македонските фудбалски херои нема предавање, барем не кога дел од тимот е Давид Бабунски, кој и самиот тврди дека Македонија во Полска пристигна да игра за шампионската титула. Периодот минат во Барселона го натера да има победнички менталитет кој сака да им го пренесе и на своите соиграчи. „Горди сме што ќе играме на овој шампионатот. Навистина сме среќни што токму ние пишуваме историја за нашата земја. Факт е дека ја добивме најтешката ...
| | веќе видена | слични

Со натпреварот против Шпанија, младата фудбалска репрезентација на Македонија до 21 година, денеска ги започува настапите на Европското првенство во фудбал. Селекцијата против која дебитираме на континенталните шампионати ја сочинуваат веќе докажани фудбалери, како Суарез, Делофеу, Асенсио, кои имаат солиден број на настапи на европската сцена во дресот на дел од познатите клубови како Реал и Атлетико од Мадрид, Барселона. Можеби би се задоволиле со самиот пласман на континенталниот шампионат, но карактерот кој го покажа оваа генерација македонски фудбалери, која под палката на Благоја Милевски ги помина успешно квалификациите каде се соочивме со фаворизираните, Франција, Шкотска, Украина, Северна Ирска, остава простор дека и овој пат може повторно да се радуваме. Тимскиот дух е она што постојано го потенцира селекторот Милевски, репрезентација која има одлични талентирани поединци како Барди, Николов, Бабунски, Демири… Генерација кој почна да го менува фудбалскиот манталитет кај нас, млада сила која ја ...
| | веќе видена | слични

Според коефициентите во обложувалниците, Шпанија е најголемиот фаворит за освојување на пехарот од Европското првенство, додека на Македонија и се даваат најмалку шанси. Денеска Македонија го почнува настапот на Европското првенство во Полска, противник ни е селекцијата на Шпанија.Ако судиме според коефициентите на светските обложувалници, тоа ќе биде дуел помеѓу најголемиот фаворит и најголемиот аутсајдер за трофејот од Европското првенство.Коефициентот за Европски шампион на Шпанија, на една од најголемите обложувалници бет365 е 4,33, следуваат Германија, Италија, Португалија, Англија... Македонија е последна со 51 коефициент.Со игрите во квалификациите, избраниците на Благоја Милевски покажаа дека можат да се носат и со најсилните репрезентации, па можеби Македонија е потцената од обложувалниците, се надеваме дека нашите фудбалери уште вечерва ќе го покажат тоа.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 130 | | | веќе видена

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод, велат од ВМРО - ДПМНЕ и уште откриваат дека тие се среќавале со Катица Јанева и Зоран Милески – Кичеец, што го ...
сите 197 | | | веќе видена

Од белиот дворец, во нивни познат стил ВМРО-ДПМНЕ секојдневно штанцаат невистини и лаги. Дека очајот во ВМРО-ДПМНЕ кулминира потврдуваат  неоснованите напади ...
сите 205 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 91 | | | веќе видена

Ракометарот на европски правак Вардар Иван Чупиќ вели дека играчите имале состанок со Сергеј Самсоненко и Михајло Михајловски и наскоро ќе имаат повеќе ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милевски: Ќе играме со иста желба за победа како во квалификациите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: