Се чистат коритата на реките Kумановка и Липковка


Екипи на ЈП „Чистота и зеленило“ и членови на здружението „Kумановски акцијаши“ почнаа акција за расчитување на крајбрежјето на речното корито на Kумановка почнувајќи од кај булеварот Октомвриска револуција. Чистењето на речните корита на Kумановка, Липковка и на дел од Kојнарка се спроведува во рамките на проектот на „Kумановски акцијаши со наслов „Зелено Kуманово“. - Kрајбрежјето ќе се расчистува од два до три метри, а во расчистувањето се вклучени млади волонтери од Kуманово. Во подоцнежна фаза ќе се вклучат и волонтери од Скопје, Охрид, како и од повеќе градови од Србија и од Босна и Херцеговина - изјави претседателот на здружението, Јусуф Љатифи. Акцијата е поддржана од Општина Kуманово, која достави потрошен материјал, чизми, ракавици и дел од опремата. Општината ќе ангажира и градежна фирма која ќе помогне со механизација на транспорт на сметот кој ќе биде собран од речното корито. - Ова е најдобар пример како невладина организација се грижи за животната средина во градот. Но, без разлика на акциите, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Граѓаните на Куманово се револтирани од состојбата во која се наоѓа градскиот плоштад во овој град, каде долги години градоначалник е Зоран Дамјановски-Циц, кадар на СДСМ. Распукани плочи, руинирани скали, испокршени клупи, отворени канализациони и одводни системи и по некоја помала дупка е сликата која граѓаните може таму да ја видат, велат од ВМРО-ДПМНЕ од Куманово. -Во секој град, плоштадот е централно место за граѓаните, јавен простор, седиште за јавниот живот, огледало на секој град. Секогаш без исклучок плоштадите се едни од најуредените простори, кои се главни собиралишта на граѓаните, но не и во Куманово. Денеска од плоштадот „Нова Југославија“ со длабоко жалење може да видиме дека во Куманово важат други правила. Куманово го има најруинираниот плоштад, кој како резултат на состојбата во која се наоѓа, претставува голем срам за локалната власт. Распукани плочи, руинирани скали, испокршени клупи, отворени канализациони и одводни системи и по некоја помала дупка се одлика на кумановскиот плоштад. ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните на Куманово се револтирани од состојбата во која се наоѓа градскиот плоштад во овој град, место кое треба да претставува собиралиште на младите, место за дружба меѓу луѓето, а е претворен во вистинска руина. Тие го обвинуваат градоначалникот Зоран Дамјановски дека е незаинтересиран и од него бараат да нарави нешто, бидејќи според нивните зборови, градот е пуст. -Треба да се поправи нешто, ситуацијата е многу лоша. Не знам, градоначалникот е како незаинтересиран човек, вели еден од граѓаните. -Тоалет нема, мислиш седиме на камења. Пред 20 години клупи имаше, сега нема клупи, нема ништо, градот е штур, градот е пуст. Единствен проблем на градоначалникот е да направи некоја зграда, па макар и на сред улица, се пожали еден кумановец. Денеска и од локалниот огранок на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово го повикаа Дамјановски да престане со игнорантскиот однос кон граѓаните и наместо да води евтина кампања, да се фати за работа. извор:курир
| | веќе видена | слични

Тие го обвинуваат градоначалникот Зоран Дамјановски дека е незаинтересиран и од него бараат да нарави нешто, бидејќи според нивните зборови, градот е пуст. -Треба да се поправи нешто, ситуацијата е многу лоша. Не знам, градоначалникот е како незаинтересиран човек, вели еден од граѓаните. -Тоалет нема, мислиш седиме на камења. Пред 20 години клупи имаше, сега нема клупи, нема ништо, градот е штур, градот е пуст. Единствен проблем на градоначалникот е да направи некоја зграда, па макар и на сред улица, се пожали еден кумановец. Денеска и од локалниот огранок на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово го повикаа Дамјановски да престане со игнорантскиот однос кон граѓаните и наместо да води евтина кампања, да се фати за работа.
| | веќе видена | слични

Распукани плочи, руинирани скали, испокршени клупи, отворени канализациони и одводни системи и по некоја помала дупка е сликата која граѓаните може таму да ја видат, велат од ВМРО-ДПМНЕ од Куманово. -Во секој град, плоштадот е централно место за граѓаните, јавен простор, седиште за јавниот живот, огледало на секој град. Секогаш без исклучок плоштадите се едни од најуредените простори, кои се главни собиралишта на граѓаните, но не и во Куманово. Денеска од плоштадот „Нова Југославија“ со длабоко жалење може да видиме дека во Куманово важат други правила. Куманово го има најруинираниот плоштад, кој како резултат на состојбата во која се наоѓа, претставува голем срам за локалната власт. Распукани плочи, руинирани скали, испокршени клупи, отворени канализациони и одводни системи и по некоја помала дупка се одлика на кумановскиот плоштад. Немањето јавен тоалет е исто така еден од проблемите на граѓаните и туристите, приморани се да ги користат околните влезови на зградите, при што станарите се револтирани и ...
| | веќе видена | слични

-Во секој град, плоштадот е централно место за граѓаните, јавен простор, седиште за јавниот живот, огледало на секој град. Секогаш без исклучок плоштадите се едни од најуредените простори, кои се главни собиралишта на граѓаните, но не и во Куманово. Денеска од плоштадот „Нова Југославија“ со длабоко жалење може да видиме дека во Куманово важат други правила. Куманово го има најруинираниот плоштад, кој како резултат на состојбата во која се наоѓа, претставува голем срам за локалната власт. Распукани плочи, руинирани скали, испокршени клупи, отворени канализациони и одводни системи и по некоја помала дупка се одлика на кумановскиот плоштад. Немањето јавен тоалет е исто така еден од проблемите на граѓаните и туристите, приморани се да ги користат околните влезови на зградите, при што станарите се револтирани и загрижени за хигиената и нивното здравје, велат од ВМРО-ДПМНЕ- Куманово. Како што велат од партијата, граѓаните не се сеќаваат кога ситуацијата била толку лоша. -Секојдневно граѓаните револтирани ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нов асфалт со површина од 1.600 метри квадратни денеска поставија екипите на фирмата изведувач на потегот од булеварот „Октомвриска револуција“ кон населбата „Перо Чичо“ на улицата „Ѓорче Петров“ во Куманово. Увид на работите изврши градоначалникот на општина Куманово, Зоран Дамјановски, кој потсети дека овој пат беше видно оштетен од екстремните последици во зимскиот период што го зафатија Куманово. Тој најави дека во наредните денови ќе продолжи реконструкцијата на патот од кај Ловечки базен до Митев Мост. – Таму има околу 2.000 квадратни метри, ќе биде изваден целиот слој, саниран долниот слој, бидејќи тука имаме подземна инфраструктура, атмосферска и канализациска мрежа, две паралелни мрежи кои прават налегнување. Тоа ќе биде наредниот проект кој го почнуваме од понеделник и овде во овој дел почнуваме со две улици „Руџер Бошковиќ“ и „Будимир Димковски“ кои се, исто така. во програмата. Се надевам дека наредната недела ќе бидат завршени, изјави Дамјановски. Тој уште еднаш апелираше до граѓаните ...
| | веќе видена | слични

Акцијаши и волонтери од земјава и странство ќе ги чистат реките Липковка, Коњарка и Кумановка од натрупаниот смет што го фрлаат жителите. Големата еколошка акцијата „Зелено Куманово“ ја организира Здружението за доброволна волонтерска работа „Кумановски акцијаши“, со финансиска подршка од 160.000 денари од Цивика Мобилитас, а во соработка со Општина Куманово и ЈП „Чистота и зеленило“. Акцијата започна на Градскиот кеј, а ќе продолжи на останатите локации, секој викенд до 30 септември. „Ќе учествуваат повеќе од 100 волонтери од земјава и странство. Предвидено е половина од учесниците да бидат домаќините од Куманово, а останатите од градовите со кои соработуваме: Скопје, Охрид, Белград, Кикинда, Бела Црква, Смедерево, Ниш, Краљево, Бреза и други соработници и пријатели. Интенција ни е да ги зближиме младите и да го развиеме духот на акцијаштвото што некогаш го имаше на овие простори. Да ги здружиме силите за да направиме нешто добро во средините во кои живееме“, вели Јусуф Љатифи, претседател на „Кумановски ...
| | веќе видена | слични

Апелираме до надлежните интересите на граѓаните да ги стават во прв план , а не личните и бизнис интереси , рече на пресконференцијата Андријана Стојановска од кумановскиот општински комитет на ДПМНЕ. 
| | веќе видена | слични

Сведоци сме на недомаќинското работење на СДС и актуелниот градоначалник, Дамјановски, како и постојано уназадување и уништување на градот. Личните и бизнис интересите се секогаш пред интересите на граѓаните, велат од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Куманово. Оттаму истакнуваат дека ова штетно правило како вирус го има зафатено Куманово над 12 години. Според ОК Куманово, на влезот на Куманово се формира големо езеро ској пат кога ќе заврне дури и најмал дожд. Појаснуваат дека одводната канализација која на тој дел е нефункционална е во надлежност на општината Куманово, и како што велат, за овој проблем надлежните немаат слух, ниту пројавиле желба за негово санирање. -Дали ова езеро е начин на кој се пречекуваат туристите или начин според кој го одбегнуваат. Срамно е за град како Куманово во 21. век секојдневно граѓаните да се среќаваат со ваков проблем. За жал, во Куманово покрај овој дел на градот, постојат и други места во градот каде што се уште нема канализационен систем и места каде што се уште ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 239 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

На претседателските избори се работи за два концепта, од кои едниот ја носи земјава во рзвиениот свет и е гарант дека тоа така ќе биде за век и веков, а ...
сите 99 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се чистат коритата на реките Kумановка и Липковка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: