Уште 17 `украинци` и еден `кинез` излегоа на улица

Старите автобуси на ЈСП полека заминуваат во историјата На 15-те нови автобуси произведени во фабриката ЛАЗ во Украина кои пред неполни два месеци беа пуштени на неколку линии, од вчера им се придружија уште 17, како и еден двокатен кинески автобус со ретро-дизајн, произведен во Јутонг Старите автобуси на ЈСП Скопје полека заминуваат на отпад. На 15-те нови автобуси произведени во фабриката ЛАЗ во Украина кои пред неполни два месеци беа пуштени на неколку линии, од вчера им се придружија уште 17 украински и еден двокатен кинески со ретро-дизајн, произведен во Јутонг. Новата пратка автобуси беше промовирана со дефиле низ скопските улици, а први патници беа вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, скопскиот градоначалник Коце Трајановски, директорот на ЈСП Мишо Николов и голем број граѓани. - Владата и Министерството за транспорт и врски со реализација на плановите предвидени во рамките на ...
| | веќе видена | слични

Возниот парк на јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ се поднови со 17 нови нископодни автобуси од Украина, кои располагаат со 28 седишта и 30 места за стоење, и со еден двокатен автобус од Кина - Заедно со 15-те нови автобуси што ги промовиравме неодамна, сега на градските улици ќе сообраќаат 32 нови автобуси, а граѓаните ќе ја почувствуваат разликата. Новите возила на граѓаните ќе им гарантираат удобност, поголема безбедност и скратување на времето на чекање на автобусите - изјави градоначалникот Коце Трајановски. Во градот се надеваат дека ќе се врати популарноста на градскиот превоз и градските автобуси ќе го оправдаат приматот на безбеден и редовен урбан транспорт. Новите автобуси ќе трошат помалку гориво и ќе штедат. Тие значително ќе придонесат и за заштита на воздухот од загадување. Сличен став изложи и Искра Стојковска од здружението на граѓани „Фронт 21/42“ на вчерашната дебата „Урбан транспорт во Скопје - предизвици и решенија“, која сугерираше да се намали употребата на автомобилите и повеќе ...
| | веќе видена | слични

Првиот пристигнат примерок на двокатниот кинески автобус за потребите на јавниот превоз во Скопје денес ја доживеа и својата втора промоција, овој пат пред влегувањето во редовен сообраќај на градските линии. Јутонг-от засега ќе се обраќа на линијата 15а. Возилото е долго 10,58 и е високо 4,2 метри, а го придвижува 6,7 литарски мотор од произведувачот „Cummins“, со моќност од 220 коњски сили. Автобусот има капацитет за 80 патници, од кои 40 се седишта на горната платформа, додека на долната платформа има 20 седишта (17 фиксни и 3 на расклопување) и 20 места за стоење. Таванот е висок 190 сантиметри на долната и 170 сантиметри на горната платформа. На денешната свеченост беа промовирани и уште 17 новопристигнати украински автобуси од производителот ЛАЗ, со што нивниот вкупен број во флотата на ЈСП достигна 32, односно околу 10 проценти. Покрај досега нарачаните 202 двокатни кинески автобуси од Јутонг (200 за јавен превоз и 2 отворени за туристички разгледувања) и 84-те украински од ЛАЗ (80 единечни и 4 ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Коце Трајановски и министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски, седнати на чело на горниот кат од новиот кинески автобус, вчера репризно свртеа крукче со двокатната ретроатракција. Украсени со големи црвени машини, црвениот даблдекер и 17 нови украински автобуси од вчера официјално се пуштени да сообраќаат по скопските коловози. По премиерното сефтосување и промоцијата на новото двокатно возило во почетокот на март, сега Јанакиески и Трајановски во придружба на претставници од кинеската амбасада, директорот на ЈСП, Мишо Николов, двајцата заменици-претседатели на Владата, Зоран Ставрески и Владимир Пешевски, повеќе советници, дипломати и новинари се опуштија и репризно направија мини тура низ градот. Стартот беше на паркингот на салата „Борис Трајковски“, по што „накрцаното“ возило се упати кон „8 Септември“, „Партизански одреди“, направи крукче низ центарот по улиците „Димитрие Чупоски“, „Вељко Влаховиќ“ „Стив Наумов“, булеварите „Гоце Делчев“, „Илинден“ и ги растовари патниците пред ...
| | веќе видена | слични

Останато

На снимките се слуша како тој бара контакт со Вице Заев, брат на премиерот Зоран Заев и вели дека ако не се заврши работата, „ќе крварат сите“. „Ако треба крв, ...
сите 674 | | | веќе видена

Претреси биле направени во 34 домови, а приведени се вкупно 12 лица, кои  се товарат за предизвикување општа опасност, загрозување на сигурноста на службено ...
сите 167 | | | веќе видена

Денес караванот „Обнова на Македонија“ се наоѓа во Дебар на отворени и директни средби и разговори со граѓаните на Дебар и жителите на околните села. Токму ...
сите 391 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 251 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 69 | | | веќе видена

Додека енергијата на Месечината во Овен се движи директно, се движиме во квадратот на Сонцето и Нептун, што ни дава сосема поинаква насока. Затоа и ...
сите 117 | | | веќе видена

Владата ќе ја почитува препораката од Венецијанската комисија. Законот за употреба на јазиците по трет пат се враќање пред пратениците. Откако Комисијата ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уште 17 `украинци` и еден `кинез` излегоа на улица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: