За Готовина 24 години затвор, за Маркач 18, Чермак ослободен!

Хрватските генерали сепак осудени за злосторнички потфат Готовина и Маркач се прогласени за виновни како учесници во здружен злосторнички потфат-депортација, грабеж и прогон на српското население во текот и по акцијата на хрватската војска "Бура", во летото и есента 1995 година Хашкиот трибунал вчера на хрватскиот генерал Анте Готовина му изрече казна затвор во траење од 24 години, на генералот Младен Маркач од 18 години, додека генералот Иван Чермак е ослободен и наложено е веднаш да биде ослободен. Пресудата ја изрече холандскиот судија Алфонс Ори. Готовина и Маркач се прогласени за виновни како учесници во здружен злосторнички потфат-депортација, грабеж и прогон на српското население во текот и по акцијата на хрватската војска "Бура", во летото и есента 1995 година. Податоците на ОН покажуваат дека во првите денови од операцијата "Бура" беа убиени стотици цивили пред се Срби, а илјадници се протерани од своите домови. Обвинителите тврдат дека целта на "Бура" била трајно и насилно отстранување на Србите од ...
| | веќе видена | слични

ЗАГРЕБ, Хрватска -- Пресудата на Трибуналот на ОН за воени злосторства во случајот на двајцата поранешни хрватски генерали доведе до лути протести во нивната татковина. Десетици илјадници Хрвати се собраа во Загреб, Сплит, Ријека, Осиек и Пожега во саботата (16-ти април) да изразат лутина поради пресудата и изречената казна за Анте Готовина и Младен Маркач, кои добија затворски казни од 24, односно 18 години. Претседателот Иво Јосиповиќ, исто така, изрази шокираност, додека премиерката Јадранка Косор истакна дека одлуката ќе биде предмет на жалба. Во својата пресуда од петокот, Трибуналот заклучи дека двајцата мажи учествувале во заедничката криминална акција со цел присилно и трајно отстранување на етничкото српско население од регионот на Краина во Хрватска. Третиот генерал, Иван Чермак, беше ослободен од сите обвиненија и пристигна во Загреб доцна во петокот. (ХРТ, Хина, Нова ТВ, Вечерњи лист, РТС, Танјуг - 16/04/11)
| | веќе видена | слични

Судскиот совет на Хашкиот трибунал го осуди генералот Анте Готовина и генералот Младен Маркач на високи затворски казни. Оваа судска одлука, во Берлин е оценета како праведна. Пресудата за бившиот генерал на хрватската армија Анте Готовина може да се сфати како позитивен знак во однос на напорите за членство на земјата во ЕУ, подвлекува претседателот на парламентарната група за Хрватска во германскиот Бундестаг, Хорст Мајер Хофер. Тоа е добар сигнал, оти процесуирањето на бившиот генерал беше еден од условите, кој Хрватска требаше да ги исполни за членство во ЕУ: „Разбирам дека тоа е многу чувствителна тема и разбирам дека луѓето имаат тешкотии да прифатат таква одлука, меѓутоа ако водите ослободителна војна, тогаш мора да ги почитувате основните правила, ако господинот Готовина ги прекршил правилата, тогаш сметам дека е правилно што за тоа е осуден.“ Пресудата е праведна, оцени и претседателот на Здружението за загрозени народи, Тилман Цилх. Со акцијата „Бура“ хрватската војска не само што стави крај на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Загреб, 16 април - Неколку илјади граѓани се собраа денеска на во центарот на Загреб на протестен собир по повод пресудата на Хашкиот трибунал за хрватските генерали Анте Готовина и Младен Меркач. Организаторите најавија масовен протест под мотото „За татковината“, на плоштадот „Бан Јелачиќ“ се собраа околу 5.000 луѓе. Демонстрантите извикуваат „Предавство, предавство!“ и „Крадци, крадци!“, па бараат заминување на премиерката Јадранка Косор. Говорите од бината се фокусирани на тоа дека Хрватите нема да ја признаат пресудата од Хаг, затоа што таа „жртвата ја претвора во агресор“. насобраните го искина знамето на Европската Унија. Во владата на Хрватска премиерката Косор одржа состанок со претседателите на околу 40 здруженија на ветерани од Татковинската војна, кои не го поддржуваат протестот. На состанокот е и генералот Иван Чермак, кој беше неправосилно ослободен од вината за воени злосторства врз Србите во текот и по операцијата „Бура“ во 1995 година. Тема на состанокот е ситуацијата по пресудата за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во повеќе градови во Хрватска денеска се одржуваат протести како реакција на вчерашната пресуда на Хашкиот трибунал со која Анте Готовина е осуден на 24, а Младен Маркач на 18 години затвор, додека Иван... Во повеќе градови во Хрватска денеска се одржуваат протести како реакција на вчерашната пресуда на Хашкиот трибунал со која Анте Готовина е осуден на 24, а Младен Маркач на 18 години затвор, додека Иван Чермак е ослободен. Протестите во организација на повеќе ветерански и други здруженија се одржуваат во Загреб, Сплит, Риека и Осиек. Повеќе ветерански здруженија се одлучија да не протестираат, а на откажување од демонстрации пред пресудата повикаа и Готовина и Маркач. Протестите добија димензија на анти - ЕУ, во некои градови беше запалено знамето на ЕУ. Аналитичарите проценуваат дека организацијата на протестите е обид за промоција на новоформираните десничарски партии и собирање политички поени од страна на нивните лидери.
| | веќе видена | слични

Илјадници луѓе денеска излегоа на улиците на поголемите градови во Хрватска на протести за поддршка на хрватските генерали Анте Готовина и Младен Маркач, кои вчера беа осудени на 24 и 18 години затвор за злосторства за време на татковинската војна во 1995 година. Премиерката Јадранка Косор по состанокот со здруженијата на бранителите најави дека следниот чекор е жалба и барање, Хрватска да може да ја изложи својата страна за настаните и обвинението. Најмасовно е на централниот плоштад во Загреб каде според процените на полицијата се собрале 10 илјади граѓани, иако организаторите тврдат дека има околу 50 илјади демонстранти. Освен националистички говори и критики и навреди за актуелната и претходните хрватски власти, но и за српското раководство, регистрирани се и неколку помали инциденти- кинење на знамето на ЕУ, запалени гуми и контејнери. /С.Т.
| | веќе видена | слични

Коментирајќи на пресудата изречена во Хаг за Анте Готовина и Младен Маркач, Кацин за словенечката телевија синоќа истакна дека генерал Иван Чермак е ослободен, што укажува дека тој не учествувал во злосторничкиот зафат бидејќи не бил меѓу планерите на акцијата на состанокот на Бриони. Кацин оцени дека евентуалната одлука Хрватска да не влезе во ЕУ негативно би влијаела на сите држави од Западен Балкан, враќајќи ги „десет години наназад“, додека со членството на Хрватска во Унијата се „отвора перспективата за членство и на други држави во регионот и за нивно економско опоравување“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Владата на Хрватска започна состанокот на премиерката Јадранка Косор со претставници на 42 здруженија на бранители. На состанокот ќе присуствува и Иван Чермак, кој вчера излезе од хашкиот притвор, додека неговите соборци Анте Готовина и Младен Маркач се осудени на големи казни затвор. Во неколку градови во Хрватска, денес ќе се одржат повеќе протести на бранителите. Во Загреб протестот ќе биде под мотото “За татковината“ во организација по движењето “Даб“ и политичката иницијатива“ Акција за подобра Хрватска“, а ќе започне на пладне на плоштадот “Бане Јелачиќ“. Најавени се протести и во Осијек, Ријека, Сплит и Рива.
| | веќе видена | слични
2 копии

Хрватскиот пензиониран бригаден генерал Анте Котромановиќ изјави вечерва дека на Хрватската војска во подготовка на воено-полициската акција „Бура“ многу и’ помогнале француските и американските воени експерти, пренесува агенцијата „Хина“. Генералот Анте Котроманиовиќ настапи вечерва во специјална отворена телевизиска програмa на хрватската државна телевизија – ХТВ по повод денешните пресуди што Хашкиот трибунал ги изрече за хрватсктие генерали Анте Готовина и Младен Маркач. Тој речe дека француските воени стручњаци многу и’ помогнале на Хрватската војска кога во Шепурине се основал подофицерската школа и ги оспособувале офицерските кадри. Котромановиќ нагласи дека во подготовката на операцијата помош им дале и офицери на американската армија. Генералот додава и дека помош добиле и од пензионираниот генерал на американската армија, Карл Вуоно. Коментирајќи ја денешната пресуда на Меѓународниот суд во Хаг за воени злосторства сторени на територијата на поранешна СФРЈ, Котромановќ се запраша и дали тоа ...
| | веќе видена | слични

24 години затвор за хрватскиот генерал, Анте Готовина, 18 за Младен Маркач и ослободителна пресуда за третообвинетиот генерал Иван Чермак, пресуди денеска Хашкиот трибунал. Готовина и Маркач се осудени за злосторничко здружување, злосторства и прогон на српското население за време на операцијата бура во 95-тата. Разочарување во Хрватска, Србија слави морална победа. Хашкиот трибунал и пресуди на операцијата „Бура“. Анте Готовина и Младен Маркач се виновни за злосторничко здружување, прогон, депортација, убиства и нехумано постапување врз несрпското население во Книнска краина во 95-тата. Третообвинетиот генерал, Иван Чермак, на општо изненадување е ослободен од сите обвиненија, иако Обвинителството, за него првично бараше 17 години затвор. Ослободителната за Чермак, сепак беше премалку да го ублажи разочарувањето во Хрватска. Оптимизмот на плоштадот Бан Јелачиќ во Загреб, на кој се собраа неколку илјади Хрвати, исчезна со првите зборови на еден од најригорозниот судија во Хаг, Алфонсо Ори. 24-те ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За Готовина 24 години затвор, за Маркач 18, Чермак ослободен!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: