Попов остана без полуфинале

Тимот на македонскиот репрезентативец, украинскиот Динамо не успеа да постигне гол во Брага (0:0), која со погодокот во Киев оди понатаму Пласман во 1/2-финалната рунда од УЕФА Евро лигата, обезбедија сите три претставници на Португалија - Порто, Бенфика и Брага, а единствениот "илегалец" во ова друштво ќе биде шпанскиот прволигаш Вилјареал. За жал, Македонија ќе нема свој претставник во следната рунда, откако тимот на Горан Попов, украинскиот гигант Динамо (К), не успеа во намерата да оствари позитивен резултат на реванш пресметката со екипата на Брага. - Ги победивме Арсенал, Ливерпул и Севилја. Покажавме дека се може да се случи во европскиот куп. Со голема желба, каква што имаме ние, со оваа прекрасна публика, нема да биде некое големо изненадување и ако славиме во ова натпреварување, изјави тренерот на Брага, Домингос Пасиенса. Новиот шампион на Португалија, Порто, успеа повторно да постигне пет гола, но сега на гостувањето во Москва, и со убедлива гол-разлика да го елиминира претствникот на Русија, ...
| | веќе видена | слични

Во финалето на Лига Европа ќе има португалски тим, оти во полуфиналето се среќаваат Брага и Бенфика, а втората двојка е Вилјареал (Шпанија) - Порто (Португалија) Македонскиот репрезентативен лев бек Горан Попов доби црвен картон при самиот крај на натпреварот на гости против Брага 0-0, резултат по кој неговиот Динамо Киев го заврши настапот во четврт-финалето на фудбалската Лига Европа. Украинците имаа голема можност да се пласираат во полуфиналето на Лига Европа, откако домашниот играч Пауло Цезар беше исклучен во 29. минута по стартот врз Андриј Јармоленко. Гостите беа со играч повеќе на теренот речиси цел час игра, сé до 88. минута, кога Попов доби втор жолт, односно црвен картон, но не успеаја да ја искористат бројчаната предност, за да постигнат гол што ќе значеше и пласман во полуфиналето. Брага ја зачува својата мрежа и во петтиот европски натпревар на домашен терен во низа, за да се пласира првпат во својата историја во едно полуфинале на европско натпреварување. Со тоа им се приклучи на ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ - ЛИГА ЕВРОПА Три екипи од Португалија, Порто, Бенфика и Брага и една од Шпанија, Вилјареал, се пробија во полуфиналето во второто по ранг клупско натпреварување Пиринејско полуфинале, со три португалски и една шпанска екипа ќе се игра во фудбалската Лига Европа на УЕФА, на 28 април и 5 мај. Историски успех забележаа Португалците со пласман во завршницата на трите првопласирани екипи од нивната лига, Порто, Бенфика, Брага. Лидерот Порто ќе игра со Брага, а единствената шпанска екипа во полуфиналето Вилјареал, ќе игра против Бенфика. Со само два постигнати гола во последните две елиминациски рунди, сензацијата на овој циклус натпревари, Брага првпат се проби до едно полуфинале во европските натпреварувања. Против Динамо Киев за кој игра македонскиот интернационалец Горан Попов, на португалскиот Арсенал како што е прекарот на Брага и беше доволен автоголот на Олег Хусев, од првиот натпревар (1-1 во Киев) за да стигне до полуфиналето. Реваншот заврши без голови, а португалскиот тим оди понатаму, ...
| | веќе видена | слични

По Горан Пандев, Македонија остана и без својот втор фудбалер во завршницата од европските купови, откако Горан Попов и Динамо Киев прексиноќа беа елиминирани во Лига Европа. Украинскиот првак одигра без голови во Брага, која оди понатаму благодарение на автоголот на домаќинот во ремито 1:1 пред една недела во Киев, а македонскиот репрезентативец не го заврши реваншот. Судијата Јонас Ериксон од Шведска три минути пред крајот му го покажа вториот жолт картон, а првиот го доби во почетокот од второто полувреме, со што се израмнија силите на теренот, бидејќи во 29 минута поцрвене и Пауло Сесар. Левиот бек на Динамо Киев и на македонската репрезентација пожолте и на првата средба со Португалците и овие картони му се единствените сезонава во ова натпреварување, во кое одигра девет меча, во кои забележа една асистенција. Португалија го слави пласманот на дури три свои екипи во полуфиналето на Лига Европа. Покрај Брага, поминаа и Бенфика и Порто, а друштво ќе им прави шпански Вилјареал. Брага во полуфиналето оди на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 497 | | | веќе видена

Средбата со обвинителката е на иницијатива на Милошоски  откако тој минатата недела во Собранието објави снимени разговор помеѓу лидерот на СДСМ Зоран Заев и ...
сите 171 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 224 | | | веќе видена

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, вчера во Брисел му покажа на техничкиот премиер Оливер Спасовски каде ќе биде поставено македонското знаме пред ...
сите 312 | | | веќе видена

Недостигот на обрасци за пасоши е стрес за многу македонски работници кои си обезбедиле работа во странство и треба да заминат надвор од државата.Овие денови ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Попов остана без полуфинале

Од:
До кого (е-маил):
Порака: