Почина Адам Вест, првиот Бетмен


Американскиот глумец Адам Вест, најпознат по главната улога во првата екранизирана верзија на приказната за Бетмен, снемена во 1966 година од минатиот век, почина на 88-годишна возраст. Вест почина во Лос Анџелес по кратка борба со леукемија, соопшти семејството. Тој е роден во 1928 година во државата Вашингтон, а кариерата ја започнал на Хаваи во 50-те години од минатиот век. Вест глумел во речиси 200 филмови и серии, а се занимавал и со позајмување на гласот за јунаците во цртаните филмови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Холивудската икона Адам Вест починал во саботата на возраст од 88 години, а набрзо потоа во јавноста се појавиле детали од неговиот приватен живот. Актерот кој светската слава ја стекнал со улогата на Бетмен во истоимената серија која се емитувала од 1966. до 1968. година, наводно водел бурен живот кој бил исполнет со алкохол и див секс, пишува Daily Mail. „Тоа беа дивите шеесетти години во кои владееше слободна љубов, а жените ни се фрлаа од сите страни“, изјавил Вест во едно од претходните интервјуа чии детали се појавиле во јавноста само неколку часа по неговата смрт. Споменал дека тој и Берт Вард, актерот кој го олицетворил Робин, привлекувале големо внимание на жените – а се чини дека тоа знаеле добро да го искористат. Ѕвездите редовно имале „секс на брзина“ помеѓу снимањето на сцените. „Поради физичките ограничувања на костимите кои ги носевме, не можевме да имаме поинаков секс од оној на брзина“, рекол Вест. Наводно на сетот се случувало да спие и со осум жени во еден ден. Сепак, се чини дека неговиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот актер Адам Вест, првиот кој во телевизиската серија го толкуваше ликот на суперхеројот Бетмен во 1960-те години, починал во петокот на 88-годишна возраст од леукемија, објави во саботата неговото семејство на Facebook. И покрај тоа што стотици пати се појавуваше на телевизијата и што кариерата му траеше повеќе од 60 години, Адам Вест, роден на 19 јуни 1928 година, во Вала Вали, во сојузната држава Вашонгтон, публиката најмногу ќе го памети по двете години кога го играше човекот лилјак, од 1966 до 1968 година, снимајќи 120 епизоди од серијата. Ликот на Бетмен го толкуваше и во долгометражниот филм снимен 1966 година. Неговиот последен проект е анимираниот филм на истата тема „Batman vs Two-Face“ во кој го позајми својот глас, а кој треба да се појави следните месеци. Роден под вистинското име Вилијам Вест Андерсон, актерот секогаш гледаше благонаклоно на оваа улога и редовно учествуваше на конвенциите на фановите на Бетмен, каде беше омилен гостин. Осумте филмски продолженија за Бетмен снимени ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот глумец Адам Вест, кој е најпознат по главната улога во првите екранизирани верзии на приказната за Бетмен, емитувани во текот на 60-те години од минатиот век, почина на 89-годишна возраст.Вест почина во Лос Анџелес по кратка борба со леукемија, соопшти семејството.Тој е роден во 1928 година во државата Вашингтон, а кариерата ја започнал на Хаваи во 50-те години од минатиот век. Вест глумел во речиси 200 филмови и серии, а се занимавал и со позајмување на гласот за јунаците во цртаните филмови.
| | веќе видена | слични

Актерот Адам Вест, кој го играше Бетмен во најпопуларната екранизирана верзија на суперхеројот, почина на 89 години. Вест починал во Лос Анџелес по кратко боледување од леукемија, соопшти портпаролот на семејството. Адам Вест е роден во 1928 година во Вашингтон, а карерата ја почнал на Хаваи во 50-тите години на 20. век. Играше во скоро 200 филмови и серии, а исто така го позајмуваше гласот за анимирани филмови. Ќе остане најзапаметен по улогата на Бетмен за популарната ТВ-серија со која израснаа генерации деца. Актуелниот филмски бетмен, Бен Афлек, се прости од Адам со емотивна порака на Twitter. Adam West exemplified heroism. Kind, funny and an all around great guy. Thank you for showing us all how it's done. @therealadamwest — Ben Affleck (@BenAffleck) June 10, 2017
| | веќе видена | слични
2 копии

Адам Вест, актерот најпознат по неговата улога на Бетмен во телевизиската серија од 60 тите години, почина на 88 годишна возраст, како последица на леукемија.Тој за постарата генерација гледачи ќе остане познат по улогата на суперхеројот во телевизиската серија што ја емитуваше Еј Би Си, во тригодишен период од 1966 до 1968 година.Вест во една прилика изјави дека прифатил да го игра ликот на Бетмен за забава, но како што рече, за да го постигне тоа, морал да не размислува така, туку да го навлече костумот и да се надева дека никој нема да го препознае.
| | веќе видена | слични

Останато

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 72 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 207 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

Од таборот на Роналдо не го премолчеа вчерашниот избор на ФИФА за најдобар фудбалер во годината, овој пат зајадлив коментар беше постиран од инстаграм профилот ...
сите 243 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 178 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина Адам Вест, првиот Бетмен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: