Роналдо втора година по ред најплатен спортист


Кристиано Роналдо, според "Форбс" втора година по ред е најплатен сортист во светот. Лионел Меси го загуби второто место, а меѓу Топ 50 спортисти има само пет фудбалери. Ѕвездата на Реал Мадрид лани заработил 93 милиони долари, од кои 58 милиони преку плати и премии. Тоа значи дека на Роналдо секој месец на сметката му легнуваат скоро 8 милиони долари. На второ место е ѕвездата на НБА лигата Леброн Џејмс со годишна заработика од 86,2 милиони долари, следува Лионел Меси со 80 милиони. Топ најплатената петорка ја заокружуваат Роџер Федерер и Кевин Дурант. Листта на петте најплатени играчи е истата како и минатата година, само Меси и Леброн ги заменија местата. Во Топ 50 имаше место само за уште тројца фудбалери, на 18-то место е Нејмар, на 24-то Герет Бејл, а Златан Ибрахимовиќ се наоѓа на 30-то место според годишната заработка. Роналдо сигурно ќе го задржи врвот уште некое време откако осигура нов договор со Реал во наредните четири година. Но, и Меси со новиот договор од Барселона сигурно значително ќе му се ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Форбс објави листа на 100 најбогати ѕвезди во 2017 година. Предвид ги земале сите тие кои спаѓаат под категоријата „celebrity” т.е. музичари, автори, глумци, спортисти и реалити ѕвезди. А тоа што сите ги изненади е бројот еден на листата, кој се најде пред Бионсе, Дрек и Кристијано Роналдо, а се работи за Шон Комбс, кој е познат и како Диди, т.е. P. Diddy, т.е. Puff Daddy. Како и да се нарекува денес, тој во 2017 година заработил најмногу и тоа благодарение на повратничката турнеја, на линијата за облека и договорот со познат производител на вотка. Честа да биде најмлада на листата на топ 100 најплатените оваа година припадна на Кајли Џенер, која вреди импресивни 41 милион долари, додека најстаро лице на листата е Џуди Шеиндлин, на јавноста позната и како Judge Judy. Во топ 100 влегоа и Џастин Бибер, Елен ДеГенерес, Адел и многу други, а еве ја и „златната десетка”. 1. Sean Combs (130 милиони долари) 2. Beyoncé Knowles (105 милиони долари) 3. J.K. Rowling (95 милиони долари) 4. Drake (94 милиони долари) 5. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во официјалното соопштение на компанијата која го претставува Роналдо е наведено дека Португалецот никогаш не затајувал данок и дека никогаш немал таква намера да затаи данок Актуелниот европски клупски шампион, тимот на Реал (М), е убеден дека најголемата ѕвезда на "Сантијаго Бернабеу", Кристијано Роналдо, нема затаено данок, иако шпанските власти пред неколку дена информираа дека португалскиот интернационалец има затаено данок во висина од 14.7 мил. евра. "Кралскиот клуб" потврди дека раководните лица се убедени дека Роналдо во најбрз можен рок ќе ја докаже својата невиност. Реал (М) потполно му верува на својот фудбалер Кристијано Роналдо, кој постапувал според законот и ги почитувал своите обврски, стои во официјално соопштение на "кралскиот клуб". Шпанското обвинителство отвори истрага против Роналдо кој е обвинет дека затаил 14.7 мил. евра данок во периодот од 2011 до 2014 година. Репрезентативецот на Португалија е обвинет дека ја користел компанијата која функционира на Британските Девствени Острови и ...
| | веќе видена | слични

Неодамна светски познатото списание Форбс објави листа на 100 најбогати ѕвезди во 2017-та година. И ние не би биле Музика24 ако не најдеме барем нешто што е поврзано со музиката. Тие впредвид ги земале сите тие кои спаѓаат под категоријата “celebrity” т.е. музичари, автори, глумци, спортисти и реалити ѕвезди. А тоа што сите ги изненади е бројот еден на листата, кој се најде пред Биjонсе, Дрек и Кристијано Роналдо, а се работи за Шон Комбс, кој е познат и како Диди, т.е. Puff Daddy. Но небитно, како и да се нарекува тој денес, во 2017-та заработил најмногу и тоа благодарение на повратничката турнеја, на линијата за облека и договорот со познат производител на вотка. Честа да биде најмлада на листата на топ 100 најплатените оваа година припадна на Кајли Џенер, која вреди импресивни 41 милион долари, додека најстаро лице на листата е Џуди Шеиндлин, на јавноста позната и како Judge Judy. Во топ 100 влегоа и Џастин Бибер, Елен ДеГенерес, Адел и многу други, а во продолжение погледнете ја “златната десетка”: 1. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тимот на Лестер се надева на уште една успешна сезона, па тренерот Шекспир започна со креирање на составот за новите предизвици. Според најавите во Англија, пред трансфер кај „лисиците“ е Хари Магуир, 24-годишниот фудбалер кој изминатата сезона беше дел од тимот на Хал Сити, кои пак не успеаја да го одржат статусот Премиерлигаши и следната сезона ќе бидат дел од Чемпионшип. Дефанзивецот ќе заработува 80.000 фунти неделно и се очекува да потпише петгодишен договор, што значи дека за време на престојот во Лестер ќе заработи 17 милиони фунти. За овој трансфер Лестер ќе плати 12 милиони фунти на Хал, со дополнителни 5 милиони фунти бонус, во зависност од настапите на играчот.
| | веќе видена | слични
7 копии

Раперот Паф Деди со заработка од 130 милиони долари е прв на листа на најбогати луѓе во светот во забавната индустрија, според магазинот „Форбс“. Со ова тој ја победи својата колешка Бијонсе, која сега е на второто место, со заработка од 105 милиони долари, кои ги заработи на последна турнеја и албумот „Лемонејд“. Лани Паф Деди беше на 22 место, а по само една година успеа да се искачи на првото. Денес тој тежи неверојатни 820 милиони долари. Големото богатство го стакна лани благодарение на големата музичка турнеја „Лошите момци повторно зедно“ предводена од него, но и со настапи на познати музички имиња.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кристијано Роналдо е само една од големите ѕвезди кои имаат проблеми со затајувањето данок во Шпанија, откако во текот на вчерашниот ден беше официјално потврдено дека обвинителството во Мадрид ја гони ѕвездата на Реал за проневера на 14, 7 милиони евра. Станува збор за затајување на данок во периодот од 2011 до 2014 година, нешто слично како што беше случајот и со Лионел Меси кој пред извесно време не излезе на крај со судските власти во Шпанија. Бидејќи ваквата вест Роналдо ја прими додека е на собир со португалската фудбалска селекција, еден негов сонародник новинар се обиде да дознае како ги поднесува ваквите обвиненија, а Кристијано реши да го прекине молкот и за првпат да се огласи на оваа тема. – Дали ги видов натписите на медиумите? Совеста ми е мирна пријателу мој, јас секогаш сум бил невин, секогаш за вакви работи, – му одговорил Роналдо на новинарот.
| | веќе видена | слични

Тејлор Свифт минатата година ја предводеше армијата со најплатени славни личности според Forbes. Оваа година таа чест му припадна на Шон Комбс, познат под сценското име Пи Диди. Од јуни 2016 до јуни 2017 година, 47-годишниот музичар го зголеми своето богатство за околу 130 милиони долари. Сето тоа се должи на неговата турнеја Bad Boy Family Reunion, партнерството со компанијата за производство на вотка Ciroc и продажбата на една третина од неговата модна линија Sean John. Веднаш зад него застана Бијонсе со вкупна заработка од 105 милиони долари. Веднаш зад него застана Бијонсе со вкупна заработка од 105 милиони долари. Раперот Дрејк заработи 94 милиони долари и сега стои на четвртото место, а петтото место е резервирано за фудбалерот Кристијано Роналдо, поради заработката од 93 милиони долари The Weeknd за првпат влезе во првите 10 на листата. Профитот од 92 милиони долари нему му го донесе шестото место.
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо се наоѓа во центарот на нов скандал во Шпанија со затајување на данок откако против ѕвездата на Реал Мадрид и официјално беше поднесена тужба, за затаени 14,7 милиони евра во периодот од 2011 до 2014 година. Португалецот се наоѓа во својата татковина, каде се подготвува со европскиот првак за претстојниот настап на Купот на Конфедерации. Тој пред денешниот тренинг беше прашан од португалските медиуми за тужбата против него, по што следеше краток одговор: „ Мене совеста ми е чиста “. Реал Мадрид преку соопштение до јавноста исто така му искажа поддршка на својот најдобар фудбалер, но шпанските медиуми најавуваат дека истрагата ќе биде темелна, а обвинителите ќе бараат и затворска казна за Португалецот. Сепак, многу поверојатно е дека Кристијано ќе мине со парична казна, плус условна затворска казна, како што тоа претходно беше случај и со Лионел Меси.
| | веќе видена | слични
2 копии

Sвездата на "кралскиот" клуб се наоѓа на петтото место со заработувачка во 2016 – тата година од 93 милиони долари. За разлика од него, кошаркарот на Кливленд има годишна заработувачка од 86 милиони долари. Светската медиумска компанија, Форбс, ја објави листата на сто најбогати славни личности во светот, а меѓу најдобрите десет се наоѓаат фудбалерот на Реал Мадрид, Португалецот Кристијано Роналдо, како најдобриот кошаркар во НБА лигата, Леброн Џејмс. Sвездата на "кралскиот" клуб се наоѓа на петтото место со заработувачка во 2016 – тата година од 93 милиони долари. За разлика од Португалецот, кошаркарот на Кливленд има годишна заработувачка од 86 милиони долари. Меѓу остатаните спортисти кои имаат голем паричен прилив на средства се тенисерот Новак Ѓоковиќ, голферот Тајгер Вудс, фудбалерот Неимар, кошаркарот Двен Вејд, Ф1 возачот Фернандо Алонсо и атлетичарот Усеин Болт. На првото место на оваа листа е раперот Шон Комб, познат како Диди, кој од јуни минатата година до јуни оваа заработил околу 130 милиони ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 213 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Роналдо втора година по ред најплатен спортист

Од:
До кого (е-маил):
Порака: