Археолошкиот музеј првпат ќе учествува на изложба во Обединетото Кралство


Археолошкиот музеј на Македонија првпат ќе учествува на изложба во Обединетото Кралство, која ќе се биде отворена догодина од 19 октомври 2017 до 18 февруари. Ова го договорила делегација на НУ Археолошки музеј на Македонија, која од 04 до 07 јуни престојувала во посета на Обединетото Кралство, поточно во Оксфорд, каде што и официјално бил потпишан договор за реализација на изложбата "Религиите во големите империи", во Ашмолијан музејот при универзитетот од Оксфорд. Ова ќе биде голем настан за промоција на богатото културно наследство на Република Македонија во престижниот Ашмолијан музеј, рамо до рамо со Бритиш музејот. Проектот е подржан од Министерството за култура и Фондацијата "Кирил Трајковски" од Лондон, со кој НУ Археолошки музеј на Македонија има потпишано меморандум за соработка и досега реализираше повеќе активности. Делегацијата во присуство на претставници од фондацијата "Кирил Трајковски" од Лондон, била примена од директорот на Ашмолијан музејот, д-р Александар Стругис, како и д-р Пол Робертс. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Буица вода од силните врнежи оштети дел од ентериерот и експонатите во Музејот на Македонија. По увидот на штетите, министерот за култура изјави дека итно ќе преземе мерки за санација. „Музејот бил многу запуштен, тој е во многу лоша состојба, голема негрижа за културното наследство“, рече Алаѓозовски.
| | веќе видена | слични

Синоќешното невреме го поплави и Музејот на Македонија, кој, според министерот за култура Роберт Алаѓозовски веќе е во состојба на ужасна запуштеност. Алаѓозовски на Фејсбук објави фотографии од увидот по поплавата.- Од увидот на поплавата во Музејот на Македонија: ужасна запуштеност на институцијата каде што се чува највредното наследство - напиша министерот.
| | веќе видена | слични

Министерот за култура вчера изврши увид во Музејот на Македонија и на Facebook ги сподели првите впечатоци. Водата од силните врнежи оштетила дел од ентериерот и експонатите во Музејот и Алаѓозовски вели дека итно ќе преземе мерки за санација. „Ужасна запуштеност на институцијата каде што се чува највредното наследство“, напиша Алаѓозовски покрај објавените фотографии од увидот. Министерот за култура вчера изврши увид во Музејот на Македонија и на Facebook ги сподели првите впечатоци.
| | веќе видена | слични

Од увидот на поплавата во Музејот на Македонија: ужасна запуштеност на институцијата каде што се чува највредното наследство. Oва вчера на својот фејсбук профил го напиша Роберт Алаѓозовски, министер за култура, и ги објави овие фотографии.
| | веќе видена | слични

ИСИС инаку убила околу 19.000 цивили во текот на војната во Ирак и тоа само во периодот од јануари 2014. година до октомври 2015. Кристина е сега 6-годишно девојче од племето Јазиди, која во 2014. година, кога имала само три години, била киднапирана и држена во заробеништво од страна на војниците на ИСИС. Потресното видео прикажува како изгледа моментот кога малата Кристина е вратена кај нејзините родители, но и фактот дека таа воопшто не се сеќава на својот живот во заробеништво. На прашањето на репортерот: "Дали знаеш каде се наоѓаш сега?", таа најпрво молчи за потоа нејзината мајка да ја поттикне да каже дека сега е "кај мама и тато". Со изгубен поглед и молчелива, малата Кристина не се сеќава на ништо од три години долгиот период додека ја држеле заробена војниците на ИСИС. Нејзината мајка објаснила дека девојчето малку се опоравило од шокот откако три години била со своето ново ИСИС семејство, и дека сега повторно треба да се привикнува со своето вистинско семејство. "Таа сега се привикнува на ...
| | веќе видена | слични

Индекс – ЗагребСаботниот напад во Лондон е последна епизода од терористичката кампања која веќе со години ја потресува Европа. Од 24 јуни 2014 година кога припадник на Исламската држава уби четворица во Еврејскиот музеј на Белгија во Брисел, до денес, џихадистите во Европа (во која го сметаме и Истанбул и Санкт Петербург) убија дури 449 луѓе, од кои 438 цивили.Зошто терористите ја напаѓаат Европа?Како и до сега, прашањето кое неминовно се поставува е: зошто терористите го нападнаа Лондон и пред тоа Манчестер, Санкт Петербург, Париз, Истанбул, Стокхолм, Берлин, Ница, Брисел? Директниот одговор би бил едноставен: затоа што Исламската држава ги повикала наместо да и се придружат да вршат напади во земјите во кои живеат. Соочен со забрзано губење на териториите во Сирија и Ирак и најверојатно воен пораз, ИСИС на своите следбеници во Европа им нареди да ги нападнат „крстоносците” во текот на Рамазан. Истиот тој повик е повторен во саботата преку комуникациската мрежа Телеграм, само неколку часа пред масакрот во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Археолошкиот музеј на Македонија потпиша договор за учество во изложбата „Религиите во големите импреии“ во музејот Ашмолијан при Универзитетот од Оксфорд. Договорот го потпиша делегација од Археолошкиот музеј која во Обединетото Кралство престојуваше од 4-ти до 7 јуни. Како што соопшти Археолошкиот музеј, делегацијата, во која биле и претставници од фондацијата „Кирил Трајковски“ од Лондон, ја примила директорот на музејот Ашмолијан Александар Стругис и Пол Робертс. Големата изложба во Ашмолијан, каде првпат ќе се претстави Република Македонија, ќе се одржува од 19 октомври 2017 до 18 февруари 2018. Во нејзината организација покрај музејот-домаќин Ашмолијан вклучен е и Британскиот музеј од Лондон. – Република Македонија која е поканета да биде дел од оваа изложба, ќе учествува со девет теракотни икони од познатото Виничко Кале кои потекнуваат од 4-ти до 6 век и претставуваат сублимирани пораки за најраните христијански догми, придружени со латински натписи, изведени во длабок релјеф со концизна теолошка ...
| | веќе видена | слични

Со синоќешната промоција на книга во Завод и музеј и со претходниот настан концерт на турски музичари од Анталија, во битолскиот музеј започна Битолското лето, вели директор на музејот Зоран Алтипармаков.
| | веќе видена | слични

Девет оригинали ранохристијански теракотни икони, пронајдени на Виничко кале, од 19 октомври до 18 февруари ќе бидат претставени во Музејот „Ашмолијан“ при Универзитетот во Оксфорд. Тие ќе бидат дел од големата изложба „Религиите во големите импреии“, која ќе биде отворена во најстариот универзитетски музеј во светот. Изложбата беше најавувана подолго време, но деновиве договорот го потпишаа претставници од Археолошкиот музеј на Македонија, кои го посетиле оксфордскиот музеј. Македонската делегација била примена од директорот на „Ашмолијан“, Александар Стурџис и Пол Робертс, програмски директор на музeјот, а на состанокот присуствувале и членови на Фондацијата „Kирил Трајковски“, која посредуваше во поврзувањето на двете институции и договарањето на изложбата. Големата изложба ја организираат „Ашмолијан“ и Британскиот музеј од Лондон. Според Весела Честоева, директорка на Археолошкиот музеј на Македонија, и од земјава ќе бидат изложени девет теракотни икони од 4 до 6 век пронајдени на локалитетот Виничко ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 202 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 74 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Археолошкиот музеј првпат ќе учествува на изложба во Обединетото Кралство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: