Филмот `Кога денот немаше име` на фестивали во Сиднеј и Ерусалим


Филмот "Кога денот немаше име" на режисерката Теона Стругар-Митевска ќе настапува на два фестивали. Едниот е филмскиот фестивал во Сиднеј, а другиот е во јули во Ерусалим. Во Австралија ќе има две проекции, утре и на 11 јуни како дел од програмата Европски гласови од десет жени режисери, организирана од ЕФП и Сиднејскиот филмски фестивал. Програмата е поддржана од интернационалното списание за филм Screen International во кое се најавени сите филмови и нивните режисери. "Теона Стругар-Митевска е во Сиднеј каде што ќе го претстави филмот и ќе биде дел од конференцијата која фестивалот ја организира со фокус на новите визии на жени режисери од Европа. Овој проект е поддржан и од Агенцијата за филм на Република Македонија", соопшти Продукција Митевски. Во Ерусалим филмот двапати ќе биде прикажан во селекцијата Панорама за време на фестивалот кој ќе се одржува од 13-ти до 23 јули. Тој е еден од најстарите и најпрестижните во светот. Продукцијата соопшти дека тоа ќе биде второ претставување на Теона на овој ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Скопје, 14 јуни- „Музиката на Џанго“ во режија на Етјен Комар, со Реда Катеб, Сесил де Франс и Беата Палја во улогите, вечер во кино „Милениум“ ќе го отвори 10. Француски филмски фестивал. Филмот, кој е посветен на животот на најпознатиот француски џез-музичар, гитарист и композитор Џанго Ренар, го отвори и годинашниот Берлински филмски фестивал и имаше осум номинации. Џанго Ренар во окупираниот Париз во Втората светска војна бил под притисок од нацистите, но успеал да се избори и да истрае со неговата музика и со желбата за перфекција. Поради јубилејното издание, Францускиот институт годинава ќе организира патувачки фестивал и во наредните пет месеци со ревии ќе гостува во десет градови низ Македонија. Од 14 јуни до 19 ноември во поголемите градови ќе има проекции насловени „Фокус на францускиот филм во Македонија“, со цел промовирање на францускиот и франкофонскиот филм во земјава. - „Фокус на францускиот филм“ е предвиден и во рамките на фестивалот „Синедејс“ во присуство на млади француски филмски ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Филмот, кој е посветен на животот на најпознатиот француски џез-музичар, гитарист и композитор Џанго Ренар, го отвори и годинашниот Берлински филмски фестивал и имаше  осум номинации. Џанго Ренар во окупираниот Париз во Втората светска војна бил под притисок од нацистите, но успеал да се избори и да истрае со неговата музика и со желбата за перфекција. Поради јубилејното издание, Францускиот институт годинава ќе  организира патувачки фестивал и во наредните пет месеци со ревии ќе гостува во десет градови низ Македонија. Од 14 јуни до 19 ноември во поголемите градови ќе има проекции насловени „Фокус на францускиот филм во Македонија“, со цел промовирање на францускиот и франкофонскиот филм во земјава. - „Фокус на францускиот филм“ е предвиден и во рамките на фестивалот „Синедејс“ во присуство на млади француски филмски таленти, како француска вечер поддржана од ТВ5 Монд и серија од најмалку четири француски филмови во период од два или три дена, со што ќе биде затворено годинашното издание на фестивалот, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Десетта година по ред Францускиот институт во Скопје го организира Францускиот филмски фестивал, кој годинава зема една поширока децентрализирана форма. Во 2017 година, по повод десеттото издание, FFFMK 10 добива форма на патувачки фестивал низ цела Македонија. Од 14 јуни до 19 ноември, низ поголемите градови во Македонија, ќе бидат прикажани проекции, насловени како „Фокус на францускиот филм во Македонија“, со цел промовирање на францускиот и франкофонскиот филм во земјава. „Фокус на францускиот филм“ е предвиден и во рамките на фестивалот Синедејс, во присуство на млади француски филмски таленти, како француска вечер поддржана од ТВ5 Монд и серија од најмалку четири француски филмови во период од два или три дена, со што ќе биде затворено овогодишното издание на фестивалот. Фестивалот ќе биде отворен утревечер со проекцијата на филмот за животот на најпознатиот француски џез музичар Џанго Ренар, „Музиката на Џанго“ (2017, 1ч.55), на Етјен Комар, со Реда Катеб, Сесил де Франс, Беата Палја, а филмот го ...
| | веќе видена | слични

Со мото „10 години фестивал на француски филм во Македонија“ денеска во киното „Милениум“ ќе биде отворено јубилејното издание на Фестивалот на француски филмови, кој е значаен за градењето на мостови на соработка помеѓу Франција и Македонија. Отворањето на десетото издание на Францускиот филмски фестивал е со проекција на филмот „Музиката на џанго“ (2017) на режисерот Етјен Комар, со Реда Катеб, Сесил де Франс, Беата Палја, за животот на најпознатиот француски џез-музичар Џанго Ренар. Со филмот беше отворен и овогодишниот Берлински филмски фестивал. Филмот е со превод на македонски јазик. Во 1943 година, за време на германската окупација, Џанго Ренар, ромската ѕвезда на гитара, го достигнува врвот во својата уметност. Секоја вечер, тој настапува и ги забавува гостите во познатиот париски театар „Фоли Бержер“, додека во Европа неговите браќа се протерувани и убивани. Кога треба да замине во Берлин за да реализира серија концерти со помош на реклама од германската страна, тој ја насетува опасноста и одлучува ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со филмот „Музиката на Џанго“ за џез-музичарот Џанго Ренар, кој го отвори и годинашното Берлинале, вечерва во кино „Милениум“ ќе почне 10-тиот Француски филмски фестивал кој го организира Францускиот институт во Скопје.Поради јубилејот, фестивалот годинава ќе гостува во десет градови низ Македонија. По свеченото отворање во главниот град, овој месец фестивалот ќе гостува со по три филма во Народниот театар во Велес (16-18 јуни) и во Центарот за култура во Прилеп (21-23 јуни). По летниот период ќе продолжи со филмски ревии во други градови и ќе заврши во ноември на фестивалот „Синедејс“ со познати гости.Директорката на Францускиот институт-Скопје Изабел Марки-Марбо на прес-конференција рече дека во изминатата деценија се прикажани околу сто филма со повеќе од 60 почесни гости од филмскиот свет од Франција кои имале средба со македонската публика. Беа прикажани филмски остварувања кои добиле престижни награди во Франција или на фестивалот во Кан.Таа рече дека на Фестивалот на француски филм, кој почна во ...
| | веќе видена | слични

Поради јубилејот, фестивалот годинава ќе гостува во десет градови низ Македонија... Со филмот „Музиката на Џанго“ за џез-музичарот Џанго Ренар, кој го отвори и годинашното Берлинале, во среда, 14 јуни, во кино „Милениум“ ќе почне 10-тиот Француски филмски фестивал кој го организира Францускиот институт во Скопје. Поради јубилејот, фестивалот годинава ќе гостува во десет градови низ Македонија. По свеченото отворање во главниот град, овој месец фестивалот ќе гостува со по три филма во Народниот театар во Велес (16-18 јуни) и во Центарот за култура во Прилеп (21-23 јуни). По летниот период ќе продолжи со филмски ревии во други градови и ќе заврши во ноември на фестивалот „Синедејс“ со познати гости. Директорката на Францускиот институт-Скопје Изабел Марки-Марбо на прес-конференција рече дека во изминатата деценија се прикажани околу сто филма со повеќе од 60 почесни гости од филмскиот свет од Франција кои имале средба со македонската публика. Беа прикажани филмски остварувања кои добиле престижни награди во ...
| | веќе видена | слични

Филмот „Музиката на Џанго“ со кој се отвори годинашното Берлинале, премиерно ќе биде прикажан и на Францускиот филмски фестивал. Поради деценискиот јубилеј, фестивалот ќе гостува во 10 града низ земјава. Во овој период, биле прикажани околу 100-тина филма, дел од нив добитници на престижни награди во Кан, а 60-тина гости од филмскиот свет имале средба со македонската публика. Филмската критичарка, Уневска се осврна на француската кинематографија, цитирајќи ја актерката Жулиет Бинож дека моќта на француските филмови е во разновидноста на темите кои се актуелни секогаш. За следните пет месеци организаторите на Францускиот филмски фестивал најавуваат разновидна и богата програма. Андријана Атанасовска
| | веќе видена | слични
4 копии

Десетта година по ред Францускиот институт во Скопје го организира Францускиот филмски фестивал во Македонија. Фестивалот годинава ќе има поширока децентрализирана димензија, во форма на патувачки фестивал низ целата земја, информираше директорката на Францускиот институт во Скопје, Изабел Марки- Барбо. „Ние ќе ја прославиме десетгодишнината со еден мал историјат, со кој ќе покажеме зошто францускиот филм има толку успех во Македонија. Може да се каже дека францускиот филм е присутен уште пред 40 години, а секоја година имаа сè побројна публика. Секоја година се прикажуваат филмови кои важат за класици во француската кинематографија, при што бројни актери, актерки и режисери имаат добивано бројни награди“, рече Изабел Марки- Барбо, директорка на Францускиот институт во Скопје. Филмскиот критичар Сунчица Уневска на денешната прес-конференција даде краток осврт на францускиот филм во моментов. „Во контекст на настанот, за мене најточна е изјавата на Жилиет Бинош, која ја прочитав во едно интервју, во која вели ...
| | веќе видена | слични

Со филмот „Музиката на Џанго“ в среда, (20,30 часот) почнува јубиленото, 10. издание на Францускиот филмски фестивал кој е во огранизација на Францукиот институт во Скопје. „Музиката на Џанго“ е приказна за џез-музичарот Џанго Ренар и со овој филм се отвори годинашното Берлинале. Пред утрешното отворање на фестивалот, во „Милениум“ ќе биде отворена изложба на портрети од најзначајните гости во изминатите 10 години направени од фотографот на фестивалот Милан Стрезовски. Оваа година Фестивалот годинава ќе гостува во десет града низ Македонија. По Скопје, овој месец фестивалот ќе гостува со по три филма во Народниот театар во Велес (16-18 јуни) и во Центарот за култура во Прилеп (21-23 јуни). По летниот период ќе продолжи со филмски ревии во други градови и ќе заврши во ноември на фестивалот „Синедејс“ со познати гости. – Во изминатата деценија прикажани се околу 100 филма, гостувале повеќе од 60 гости од филмскиот свет од Франција кои се сретнале со македонската публика. За една деценија прикажани се филмови ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ѝ дадов шанса на колешката да каже свое видување , одговори јавната обвинителка за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска на новинарското прашање што ...
сите 557 | | | веќе видена

Обвинителката во Специјалното јавно обвинителство Фатиме Фетаи денеска изјави дека СЈО продолжува со застапување на предметите во судница без разлика што на ...
сите 243 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 194 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со полициска придружба од КПУ Затвор – Скопје изутринава заминала во Гевгелија на погреб на нејзината мајка, ...
сите 412 | | | веќе видена

Во целиот случај рекет кој, очигледно, според темпото на работа на Јавното обвинителство се развлекува и разводнува се провлекува еден детал кој јавно го ...
сите 122 | | | веќе видена

Дојде само со една ќеса, не планира долго да лежи, коментира новинарот Фуркан Салиу, кој заедно со голем број на колеги денеска го следеа патот на Катица ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филмот `Кога денот немаше име` на фестивали во Сиднеј и Ерусалим

Од:
До кого (е-маил):
Порака: