Меѓународна стипендија за македонските вардарци

Кон честитките за шампионската титула на нашиот ракометен тим Вардар, се приклучи и Агенцијата за млади и спорт: Од оваа организација најавија дека согласно правилникот за категоризација на Агенцијата, членовите на тимот кој освоил прво или второ места во лигата на шампиони, а се државјани на Република Македонија се стекнуваат со право на стипендија од меѓународна катгорија. "Само спортот може да ги сплоти Македонците. Ова треба да биде пример за сите нас", рече директорот на АМС, Марјан Спасески.
| | веќе видена | слични

14-ти јуни 1987 година со златни букви ќе биде запишан во историјата на најголемиот македонски фудбалски колектив Вардар. На денешен ден пред 30 години, Вардар стана шампион на СФР Југославија, постигнувајќи го најголемиот успех во својата историја. Оттогаш започна владеењето на Вардар, кое продолжи и во самостојна Македонија, каде „Црвено-црните“ ја потврдија својата доминација. На денешен ден, Вардар беше прогласен за шампион на Југославија и тоа во годината кога славеше 40 години постоење. На најдобар начин беше прославен јубилејот, испишувајќи го најголемиот успех во својата историја. Таа златна генерација го направи тој толку посакуван успех за кој сонуваа многу генерации претходно. Вардар стана фудбалски бренд во Југославија, а секој противник се тресеше кога гостуваа на Градскиот стадион во Скопје. Во последното коло од шампионатот, Вардар влезе како аутсајдер за освојување на шампионската титула, со оглед на тоа дека зависеше и од резултатите од Тузла и Зеница, каде против Слобода и Челик гостуваа ...
| | веќе видена | слични

Денешниот ден е еден од најзначајните датуми во историјата на Вардар. Имено, Вардар во 1987 година со одигрувањето на последното коло, стана нов шампион на тогашна Југославија во сезоната 1986/87. Тоа беше прва шампионска титула на нашиот тим со која беше прославена 40-годишнината од постоењето на клубот. И покрај поразот во последното коло од 4:1 против Динамо Загреб одигран на „Максимир“, сепак, благодарение на резултатите на конкурентите, Вардар ја мина целта како првопласиран тим на табелата. Инаку, десет тимови во првенството играа со минус шест бодови, врз основа на тогашната одлука на Фудбалскиот Сојуз да им бидат одземени поени, поради сомнителните резултати во последното коло од сезоната 1985/86. Интересно е што во тоа време тренерот Андон Дончевски пред почетокот на првенството, се надевал дека тимот ќе успее да го избори опстанокот, со скриени амбиции да се избори место во Европа, а на крај екипата стана првак на Југославија. -Имаме млада и талентирана екипа. Нашата цел е опстанокот, но ако ни се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денешниот ден е запишан со златни букви во историјата на македонскиот фудбал. На 14 јуни 1987 година Вардар ја освои својата првата титула во првенството на Југославија, тоа впрочен е и единствена ваква титула на клуб од Македонија. Денешниот ден е запишан со златни букви во историјата на македонскиот фудбал. На 14 јуни 1987 година Вардар ја освои својата првата титула во првенството на Југославија, тоа впрочен е и единствена ваква титула на клуб од Македонија.Денешниот ден е еден од најзначајните датуми во историјата на Вардар. Имено, Вардар во 1987 година со одигрувањето на последното коло, стана нов шампион на тогашна Југославија во сезоната 1986/87. Тоа беше прва шампионска титула на нашиот тим со која беше прославена 40-годишнината од постоењето на клубот.И покрај поразот во последното коло од 4:1 против Динамо Загреб одигран на „Максимир“, сепак, благодарение на резултатите на конкурентите, Вардар ја мина целта како првопласиран тим на табелата. Инаку, десет тимови во првенството играа со ...
| | веќе видена | слични

Од салата во Кале, па во салата во Расадник, па повторно во Кале, во сезоната пак 2013/2014 година натпреварите од Лигата на шампиони и СЕХА лигата ,Вардар ги одигра во С.Ц. ,,Борис Трајковски”, за од наредната сезона да се пресели во својот нов дом во С.Ц. ,,Јане Сандански”, а оваа година да успее да се качи на тронот на Европа, во Ланксес Арена во Келн, пишува Лидер . И сега откога малку слегнаа страстите и емоциите, повторно човек се наоѓа пред истиот заклучок ,колку и да се напише, повторно ќе биде малку, едноставно затоа што толку е голема Титулата Европски Првак која ни ја донесоа ракометарите на Вардар. Да ги прашате пак и,”најлудите” навивачи на Вардар, дали можат да поверуваат во ова што се случи, сигурно ќе ви одговорат дека можеби сонуваат, но, да не ни помислите да ги разбудите. Од друга страна пак, колку е голема и заслужена круната со која Вардар е крунисан за крал на Европа, говори и фактот, дека, Вардар оваа година ги има победено сите клубови кои беа главни фаворити за освојување на ...
| | веќе видена | слични

И сега откога малку слегнаа страстите и емоциите, повторно човек се наоѓа пред истиот заклучок ,колку и да се напише, повторно ќе биде малку, едноставно затоа што толку е голема Титулата Европски Првак која ни ја донесоа ракометарите на Вардар. Да ги прашате пак и,”најлудите” навивачи на Вардар, дали можат да поверуваат во ова што се случи, сигурно ќе ви одговорат дека можеби сонуваат, но, да не ни помислите да ги разбудите. Од друга страна пак, колку е голема и заслужена круната со која Вардар е крунисан за крал на Европа, говори и фактот, дека, Вардар оваа година ги има победено сите клубови кои беа главни фаворити за освојување на Титулата, да не заборавиме дека тие лесно ја освоија и титулата во регионалната СЕХА лига, победувајќи го во финалето и последниот учесник на Ф-4 турнирот во Келн, унгарскиот Веспрем. Ноќта по победа во финалето над големиот и скап ,ПСЖ ,Македонија, особено Скопје едноставно експлодираше,толкаво излевање на позитивни емоции може да се каже дека немаше ниту кога кошаркарите на ...
| | веќе видена | слични

По триумфот на ракометарите на Вардар една од оние кои најгласно се радуваше на социјалните мрежи беше пејачката Нина Јанева. Таа од срце им порача: "Горда на сите вас. Вие сте причината заради која уште се верува во спортот во Македонија. ФИНАЛЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ ♥" Но за жал среќата на Нина и ја поматија низата негативни коментари на социјалните мрежи дека во редовите на Вардар имало многу малку Македонци. Таа на свој својствен начин, директно и без влакна на јазикот им порача на хејтерите: "Читам и не ми се верува…. Вардар е најстариот македонски клуб што се уште дише шуги едни шарени! Вардар е Европски шампион дрва едни самодеструктивни! Во репрезентација барајте Македонци, во клуб се бара душа гадови едни!" "Вие ли сте државници бе? Па не бива државник од чушкар кој прв пат асфалт видел на 18 години кога го шетале на матурска екскурзија низ Македонија!!!! Ако, ќе научите како се почитува Вардар.. Нови сте, ние ќе ве научиме племето предавничко!!!!!!!"
| | веќе видена | слични

Актуелниот фудбалски шампион Вардар за среда го закажа стартот на подготовките за новата сезона. Тренерот Гоце Седлоски ја закажа прозивката во тренин-кампот на Вардар каде фудбалерите се очекува да пристигнат подготвени затоа што денеска ќе ги извршат неопходните лекарски прегледи. Во Скопје, “црвено-црните” остануваат до 18 јуни кога ќе заминат во австрискиот центар Бад Тацмандорф. Таму ќе бидат до 2 јули кога се враќаат во Скопје и тука ќе ги одработат последните десет дена од подготовките. За време на престојот во Бад Тацмандорф, Вардар ќе го дознае и својот противник во второто коло од квалификациите од Лигата на шампионите чија ждрепка ќе се одржи идниот понеделник. Натпреварите од оваа фаза во елитното натпреварување се закажани за 11/12 и 18/19 јули, а токму тој двомеч е главната амбиција на Вардар за оваа сезона. По неколкуте неуспешни обиди, најтрофејниот македонски клуб повторно се надева на пласман во третата рунда која автоматски носи уште најмалку четири натпревари на европска сцена.
| | веќе видена | слични

Шампионот Вардар почнува да се подготвува за настапите во Лигата на шампионите на 14 јуни. Во среда Гоце Седлоски ќе ја има првата прозивка на екипата, која останува без младинските репрезентативци кои подоцна ќе се приклучат на подготовките. На 18 јуни, „црвено-црните“ заминуваат во Бад Татцмансдорф, Австрија. Хотелот „Авита“ трета година по ред ќе биде базата на Вардар во летните подготовки. Првакот ќе остане таму до 2. јули. Вардар на 19 јуни ќе го дознае противникот во Лигата на шампионите. Првите натпревари се играат 11/12 јули, а реваншот е 18/19 јули.
| | веќе видена | слични

Екипата на Вардар на 14. јуни ги стартува летните подготовки за настапите во Лигата на шампиони. На тренинг кампот на ФК Вардар, шефот на стручниот штаб Гоце Седлоски ќе го одржи првиот тренинг со екипата. Два дена претходно ќе бидат направени неопходните лекарски прегледи на фудбалерите. Македонскиот шампион на 18. јуни заминува на подготовките во Австрија, Бад Татцмансдорф. Вардарци се враќаат во Скопје на 2 јули, и ќе се подготвуваат за првиот дуел од квалификациите за Лигата на шампионите со противник кој ќе биде познат во ждрепката на 19 јуни во Нион. Во Австрија, македонскиот шампион ќе одигра и неколку меѓународни пријателски натпревари, имињата на противниците ќе бидат подоцна познати.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 227 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Меѓународна стипендија за македонските вардарци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: