Министерството за труд и социјална политика е подготвено за соработка во однос на унапредувањето на работничките права

Претставници на Министерството за труд и социјална политика остварија средба со претставници на Конфедерација на синдикати на Македонија (КСОМ). „На средбата претседателот на КСОМ Марјан Ристески, генералниот секретар на КСОМ и претставник Синдикатот на полицијата Гоце Делчев Тодев и членот на претседателство и претставник на Независниот синдикат на градежните работници, инженери и трговци во градежништвото Атанас Трајковски ги презентираа состојбите во остварувањето на работничките права како и состојбите коишто се однесуваат на синдикалното организирање во приватниот сектор и сл. Од друга страна, Министерството за труд и социјална политика ја истакна подготвеноста за соработка во однос на унапредувањето на работничките права имајќи ги во предвид меѓународните стандарди и искуства. Новата Влада на РМ во своите програмски определби се обврза да обезбеди процес на загарантирани консултации со граѓанскиот сектор, со коморите, со синдикатите и со други релевантни чинители во сферите на работа на власта, при ...
| | веќе видена | слични

За 120 лица за кои се претпоставувало дека се државјани на Република Македонија, државата направила ДНК анализа за да го утврди нивното потекло и сродство. Ниту една институција во земјава нема официјална бројка колку лица немаат извод на родени, односно матичен број, но невладините организации до сега идентификувале околу 500 лица кои што се соочуваат со овој проблем и немаат никакви документи. Од Министерството за труд и социјална политика велат дека во моментот работат на утврдување на пристап преку кој што ќе се дојдат до такви податоци. „Во иднина е потребен погoлем ангажман од Управата за водење на матична книга на родени и МВР со цел да се утврдат лицата кои што се соочуваат со овој проблем. Управата за водење на матична книга на родени е потребно да ги прими сите барања за дополнителен упис без разлика дали лицата кои што се соочуваат со овој проблем ги поседувата потребните докази или не. На тој начин веруваме дека ќе дојдеме до приближна броја на предмети. А потоа да се пристапи кон поединечно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

lНорвешка има навистина сериозен проблем. Најбогатата скандинавска земја можеби има најмала стапка на невработност од 3%, но нафтената криза ќе остави трајни последици врз земајта. Системот за социјална помош на богатата со нафта Норвешка се соочува со проблеми како во иднина да обезбеди надоместоци додека истовремено најмалку Норвежани во последните 25 години праќаат социјални придонеси. Според едно истражување на Управата за труд и социјална грижа, повеќе од една петтина од жителите во работоспособна возраст не работат и живеат од надоместоци за невработени или породилни надоместоци. Ситуацијата е толку сериозна што акронимот на управата (NAV) дури прерасна во глагол – to NAV значи да се живее од социјална помош. Од друга страна, уделот на вработеното население минатата година падна на 70,6%, што е најмалку во последните 21 година. Бројот на приматели на социјална помош се повеќе расте затоа што во богатите делови од Норвешка падот на цената на нафтата резултираше со околу 50.000 откази, а нафтената ...
| | веќе видена | слични

Во врска со пишувањата на на порталот OhridSky под наслов: „Ексклузивно – од МТСП се исплаќале пари за трето дете и на државјани на Косово и Албанија!!??” , ве известуваме дека Министерството за труд и социјална политика презема активности во рамки на своите надлежности.Имено, уште во текот на денот инспектори од Секторот за испекциски надзор над примената на законските и другите прописи од областа на социјалната заштита и заштита на децата отпочнаа со вршење на вонреден надзор над спроведувањето на Законот за заштита на децата во однос на остварувањето на правото на родителски додаток за дете во Центарот за социјална работа Карпош како првостепен орган, при остварувањето на правото за родителски додаток за дете во однос на исполнетоста на условите за остварување на наведеното право, конкретно на законитоста на донесувањето на соодветните решенија.Инаку, согласно со Законот за заштита на децата, родителски додаток за дете остварува мајка за своето трето живородено дете. Правото го остварува мајка која е ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од петина од Норвежаните примаат социјален надомест од државата што е неодржливо. Тоа е надомест за невработеност или за породилно отсуство. Сега се вработени 70.6% од работоспособното население, најмалку за 21 година за што предупредуваат властите. Во исто време досега Норвешка има најмал број на осигуреници кои плаќаат придонеси, што во иднина ќе доведе до ризик. Во северна Норвешка поради пад на цената на нафтата имаше 50.000 откази. Земјата ќе мора да најде нов извор на приходи ако сака висока социјална заштита.
| | веќе видена | слични

Оттаму посочуваат дека целосно ќе бидат исплатени и средствата наменети за корисниците на социјална парична помош, паричен надоместок за помош и нега од друго лице, како и субвенциите за електрична енергија за април годинава.
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерството за труд и социјална политика попладнево соопшти дека е извршена исплата на повеќе права од социјалната и детската заштита. – Имено, извршена е исплата на следните права: правото на мобилност и слепило, цивилна инвалиднина, постојана парична помош, парична помош на лице кое до 18 години возраст имало статус на дете без родители и родителска грижа, сместување во згрижувачко семејство, социјално домување, парична помош за згрижувач, парична помош за студирање, детски додаток, посебен додаток, еднократна парична помош за новороденче, еднократна парична помош, родителски додаток за трето дете, родителски додаток за четврто дете и единствен родителски додаток, се наведува во соопштението. Исплатата, како што информира Министерството, е извршена на 30 мај. Оттаму посочуваат дека до крајот на денот целосно ќе бидат исплатени и средствата наменети за корисниците на социјална парична помош, паричен надоместок за помош и нега од друго лице, како и субвенциите за електрична енергија за април годинава.
| | веќе видена | слични
4 копии

Две семејства во социјален ризик за кои беа објавени стории во медиумите ќе добијат еднократна парична помош од 30.000 денари, објави попладнево Министерството за труд и социјална политика. Станува збор за семејството на Џејлане Мурати, самохрана мајка на четири деца, кое живее во субстандардни услови, како и за Оливер Симонов, корисник на правото од социјална заштита. Министерството информира дека во врска со случајот на Џејлане Мурати веднаш бил даден налог тим од надлежниот Центар за социјална работа да излезе на терен и да ја утврди фактичката состојба по што е формирана комисија за доделување на еднократна парична помош и е констатирано дека станува збор за самохрана мајка на четири деца кои живеат во субстандардни услови. Воедно, утврдено е дека таа е корисник на родителски додаток за трето дете. Во однос на случајот со Оливер Симонов, Министерството за труд и социјална политика констатирало дека станува збор за корисник на право од социјална заштита и оти семејството се наоѓа во социјален ризик. ...
| | веќе видена | слични

Норвешка има сериозен проблем. Невработеноста во земјата можеби е под 3 отсто, но нафтената криза која ја погоди најбогатата нација во Скандинавија може да остави постојан белег, пишува „Блумберг“. Повеќе од една петтина од работоспособното население се потпираа на бенефиции за невработеност или за болест во 2016 година, покажуваат резултатите од истражувањето на Норвешката управа за труд и благосостојбата. Социјалните плаќања во земјата се зголемиле 3 отсто во 2016 година, што најверојатно ќе го отежни настојувањето на Норвешка да ја намали зависноста од индустријата за нафта и гас. Недоволно работници Откривањето нафта пред 50 години ја направи земјата најбогата во Европа и помогна за создавање на најпознатиот дарежлив општествен систем во светот. Намалувањето на ресурсите и преминот кон зелена енергија значи дека земјата ќе мора да најде друг извор за да го задржи стандардот на живот, посочува агенцијата. Тоа веќе се признава и од администраторите на социјалниот систем во Норвешка. - За да го одржиме ...
| | веќе видена | слични

Станува збор за семејството на Џејлане Мурати, самохрана мајка на четири деца, кое живее во субстандардни услови, како и за Оливер Симонов, корисник на правото од социјална заштита. Министерството информира дека во врска со случајот на Џејлане Мурати веднаш бил даден налог тим од надлежниот Центар за социјална работа да излезе на терен и да ја утврди фактичката состојба по што е формирана комисија за доделување на еднократна парична помош  и е констатирано дека станува збор за самохрана мајка на четири деца кои живеат во субстандардни услови. Воедно, утврдено е дека таа е корисник на родителски додаток за трето дете. Во однос на случајот со Оливер Симонов, Министерството за труд и социјална политика констатирало дека станува збор за корисник на право од социјална заштита и оти семејството се наоѓа во социјален ризик. МТСП соопшти дека се прават напори да и се помогне и на Милка Хаџијефтимова, односно за нејзино адекватно сместување во соодветна установа. На ова лице, како што посочи ресорното Министерство, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што го водеше СЈО, ...
сите 219 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 271 | | | веќе видена

Кој секс повеќе го сакате, утрински или ноќниот, или можеби преферирате секс преку ден. Доколку спаѓате во еден од овие хороскопски знаци тогаш на вас ви е ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерството за труд и социјална политика е подготвено за соработка во однос на унапредувањето на работничките права

Од:
До кого (е-маил):
Порака: