Синдикатот на културата од новата влада бара нов закон за култура

Синдикатот на култура на Република Македонија денеска упати низа барања до новата власт, за кои рече дека драстично ќе ги сменат лошите околности во кои е западната културата во земјава. На прес-конференција во МОБ, синдикатот побара замена на сегашниот Закон за култура со нова законска рамка по урнекот на европските земји, како и изземање на културата и на вработените во различни институции од законот за јавна администрација, а побара и транспарентност при носењето на законските рамки. Синдикатот смета дека мора да се води транспарентна постапка, со можност за јавна расправа, за годишната програма за работа. Едно од клучните барања е и повлекување на сегашниот предлог за колективен договор изработен од Министерството за култура и итна изработка на нов колективен договор, со кој би се вратиле одземените права како дневни и патни трошоци, регрес за годишен одмор и надомест за одвоен живот. Синдикатот на културата бара и посоодветен избор на кадарот, но и измени на сегашниот каталог на работни места. Побара и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, денесKA оствари работна средба со претставници на Синдикатот на УПОЗ, која се одржа во Охрид. На средбата претставниците од Синдикатот ги презентираа нивните предлози во однос на измени на Законот за административни службеници, кои се однесуваа на потпишување на колективен договор, промена на работно време, елиминирање на политички притисоци врз вработените во јавната администрација и унапредување на мерит системот. Министерот Манчевски изрази поддршка за барањата на Синдикатот и најави редовна комуникација и соработка со Синдикатите во однос на унапредување на правата на вработените во јавната администрација, како и за подобрување на ефикасноста на работата на јавната администрација.
| | веќе видена | слични

Новиот министер за култура, Роберт Алаѓозовски ветува дека културните дејци и уметниците ќе добијат искрен партнер и сојузник во Министерството за култура, кој нема да ја гуши и инструментализира нивната уметничка креативност и слобода, туку ќе ја негува и поддржи. Новиот министер за култура, Роберт Алаѓозовски ветува дека културните дејци и уметниците ќе добијат искрен партнер и сојузник во Министерството за култура, кој нема да ја гуши и инструментализира нивната уметничка креативност и слобода, туку ќе ја негува и поддржи.Во првото негово интервју за Прес24, Алаѓозовски посочува дека неговата идеја е преку поддршката на голем број проекти и организации, на проекти кои вклучуваат учество на публика, развој на публика, едукација на публика, преку проекти кои се случуваат надвор од тесниот центар да им овозможи на што поголем број граѓани да искусат и да се едуцираат за култура. Тој концепт тој го нарекува „Културна демократија за доближување на културата до секој граѓанин“.- Ниту еден проект нема ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски денеска во Охрид ќе се сретне со претседателот на Синдикатот на УПОЗ, Пецо Грујовски. Ова е прва средба на министерот Манчевски со претставници на Синдикатот на УПОЗ.
| | веќе видена | слични

Прва средба меѓу министерот Дамјан Манчевски и претставници на Синдикатот на УПОЗ. На 8 јуни 2017 година (четврток) со почеток во 13 часот, во хотел Метропол Охрид, министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, ќе оствари средба со претставниците на Синдикатот на УПОЗ.
| | веќе видена | слични

Македонија го доби првиот нестереотипен министер за култура. Вака некако би можеле да се сублимираат коментарите по изборот на Роберт Алаѓозовски во новиот владин состав, заклучок веројатно извлечен од неговиот нестандарден изглед за еден политичар (можеби е првиот со суканици!). Но она што ќе треба да го разликува актуелниот министер за култура од неговите претходници не може и не смее да биде неговата појавност, туку суштинските промени што би требало да ги донесе во културата, која отсекогаш била стратегиска област во едно општество. Прв и основен приоритет секако би требало да биде департизација на културата, која токму во овој дел беше најкревка. Тоа што произлегува од независната сцена влева надеж дека овој остар критичар на досегашната културна политика ќе работи на што поголема независност на македонската култура. Како искуство добредојдено е и неговото учество во многубројни проекти што се однесуваат на децентрализација на културата, интеркултурализмот и регионалната и меѓународна соработка, како и ...
| | веќе видена | слични

„Најпопуларната музика во едно општество е секогаш огледало на политичката елита која го води општеството“. Токму со овој цитат на Рамбо Амадеус, Тошо Филиповски , еден од организаторите, ја отвори дебатата „Рокенролот како саундтрак за новото Министерство за култура“. Во Македонија алтернативната сцена во изминатите години забележи невиден пад. Во време на турбо-фолк и субвенционирана музика, концертите и фестивалите беа централизирани во Скопје, а понудата беше еднолична. Сега, со ново Министерство за култура, рокенрол музичарите и музиколозите од Македонија, преку дебата дискутираа за тоа зошто е неопходно рокот да биде дел од официјалната програма на министерството и каков ефект тоа би имало на јавното мислење. Гитаристот Влатко Стефановски вели дека најпотребно од сè е да се создаде место каде младите рок бендови ќе настапуваат и вежбаат. „Ние не сме адекватни ниту за новата филхармонија, ниту за новиот театар, ниту за Дом на АРМ, ниту пак кино Фросина во МКЦ. Едноставно, нема место каде да се свири“, ...
| | веќе видена | слични

Синдикатот на култура бара итно укинување на сите законски измени од владата на ВМРО-ДПМНЕ. Тие бараат итно укинување на законските измени од 2014-та година со кои се третираат како административци. Од новиот министер, Роберт Алаѓозовски бараат донесување на колективен договор, повисоки плати, непартизирани директорски места и адекватен партнерски третман за сите прашања кои се однесуваат на нив. Вработените во културата бараат одговорност од министерството за труд и социјална политика кое, според нив, било главна кочница изминатите години за остварување на нивните права. Бараат и преиспитување на репрезентативноста на Синдикатот на образованието, науката и културата СОНК, чие досегашно дејствување, велат било во интерес на политиките на претходната владејачка гарнитура.
| | веќе видена | слични

Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) побара од новиот министер за култура Роберт Алаѓозовски департизација на директорските кадри и создавање нормална атмосфера за работа, стручност, повисок стандард на носителите на дејностите, демократска расправа за нов Закон за култура во која ќе бидат сите чинители. Тие рекоа дека се надеваат на отвореност од новата власт која ќе успее да ги ослободи вработените во културата, кои досега поради политички притисоци и страв не пристапува во СКРМ туку мораа да останат во СОНК, тоа сега да можат и да го сторот. На прес-конференција, синдикатите од поголем дел од институциите во културата обедините во овој Синдикат чиј претседател е Виктор Илиески, рекоа:„ Ние не сме формирани само за да критикуваме, напротив, тука сме да нудиме решенија, па така веќе имаме Предлог за нов закон за културата, во чие донесување ќе бидат вклучени сите уметници и останатите носители на дејности, а не само синдикатите, како и Предлог за колективен договор. Свесни сме дека нешто ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 248 | | | веќе видена

Овен Во текот на денешниот ден би можело да се потсетите на некои креативни способности што не сте ги користеле одамна. Вашата гордост не ви дозволува ...
сите 153 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет” Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 224 | | | веќе видена

Немаат само тинејџерите “влажни соништа“и возрасните можат да го доживеат врвот во сон, потврдува науката...Можеби оваа теорија за доживување на “врв“ кога сте ...
сите 33 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Синдикатот на културата од новата влада бара нов закон за култура

Од:
До кого (е-маил):
Порака: